Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

5
# 07.12.2022, 10:46

Kapr:
Tak taky není u nás, jako u nás. U mě může klidně sněžit, zatímco u tebe v těch 300m může pršet. ČHMU pro zlínský kraj uvádí smíšené nebo dešťové srážky pod 500m.
PS: Díky Dejvas :)

46
# 07.12.2022, 11:04

Doizer: právě, sledujeme spíše svou oblast... Ono srážky přijdou už přes den, kdy mám mít +2 až +3.. zázraky tu nečekám. V pátek ještě ne.. i když 100 % máš pravdu není nic.

33
# 07.12.2022, 21:14

V Atlantiku se zda vznika mimosezoni tropicka boure (50:50 sance) a zbytky se maji presouvat na SV. tak snad nam to tu zimu neodfoukne..

12
# 07.12.2022, 22:01

Škoda, že ta další TN, co bude vyjíždět na sever ve st a čt, to vezme víc na východ nad Balkán a Karpaty, ale to už by chtěl člověk asi opravdu moc.

Ai-kun
Ano, stále počítám s vánoční oblevou a zbytky hurikánu vzniklého v prosinci jsou přesně ideální na jižní fén a třeba +12 tady na horách. Už jsem to tu jednou zažil, rok 2010 nebo 2011, před Vánoci napadlo ke 40 cm a ještě cca 21.12. bylo pod nulou. Pak se ale neskutečně oteplilo, jižní pasát, přes +10 a na Štědrý den už byly jen hromady nahrnutého sněhu před každým vjezdem k domům, jinak zeleno a mokro. Vše je možné. Btw, tenkrát bylo v Ostravě jen lehce nad nulou, dekl a aspoň nějaká pokrývka špinavé mokré břečky tam zbyla.

165
# 07.12.2022, 22:50

Jinak jsem kouknul po delší době na vortex a je tam na +348h nejednou oslabení rychlosti až na 10m/s ,myslíte že by to mohlo znamenat rozpadnuti vortexu?

107
# 08.12.2022, 08:29

Upínám se k Iconu:D, který na příští týden dává malou naději na oteplení. Jinak všechno jde ve výhledech do až absurdních mrazů. Nechme se překvapit, je to daleko.

# 08.12.2022, 08:52

Jelikož fakt nemám rád zimu tak ty výhledy na příští týden jsou pro mě fakt děsivé... Ecák a GFS se shodují, že bude opravdu silně mrznout cca od úterý a bude třeba -8°C v maximech a -16°C v minimech. Dokonce hrozí i arktické dny ve středních polohách... fuj fuj fuj. Tohle jsem přesně nepotřeboval stejně tak jako většina populace co protopí majlant.. Jediný ICON drží trochu naději a nedává moc silné mrazy, ale spíše věřím že to nakonec vyjde. Holt nás čeká v půlce prosince silná arktida. Jednou za 10 let to asi prostě přijít musí. Pořád jsme na 50°s.š. a globální oteplování udělalo celosvětově asi +1,2°C to není tak moc, aby u nás nemohla být jednou za čas arktická zima.. Zimofilům přeji aby si příští týden řádně užili, já budu zalezlý doma a modlit se aby to co nejdříve skončilo.

107
# 08.12.2022, 09:02

JohnBattler
Být zalezlý doma, to je právě ten luxus, který pracující člověk nemá.:D Souhlas, všichni ať si to užijou, ale já budu vyhlížet konec té hrůzy.

Jinak v tom výhledu jsou leckdy i "nesmysly", třeba kolem Blanska to jeden den ukazuje o 2 stupně tepleji než v Brně (podle mapy Ventusky), to je tak zvláštní, že marně přemýšlím nad tím, jak by tato situace mohla vzniknout.

33
# 08.12.2022, 09:12

JohnBattler Muzeme se utesovat, ze podle GFS si nejvetsi radosti z arktickeho vpadu asi uzije Balkan..nekde ranni az k -30, ke konci to tam ma docela slusny ranni mrazy i pro vetsinu Recka.
tak snad to bude opravdu nesmysl :)

# 08.12.2022, 09:32

ludvicek
No já vzhledem ke své profesi (geodet) budu muset být zalezlý doma pokud napadne 20 cm sněhu a bude i přes den silně mrznout tak se venku zaměřovat nedá... takže sice je fajn, že jako OSVČ mám tu možnost zůstat pár dní doma, ale zase moje volno je neplacené takže taky to není ideální. Holt jsem si už zvykl na ty mírné zimy posledních let kdy bývá počasí ve kterém se nedá dělat venku velmi vzácné... Myslím, že většina milovníků zimy jsou typy co rádi koukají přes okno jak sněží ve světle lampy nebo jak je na teploměru -15°C, ale pak reálně se jdou ven tak na hodinu projít a neví jaké to je venku několik hodin postávat v mrazu. To je pak jedno jak se oblečete, ale zima vám prostě po pár hodinách bude.

Ai-kun
GFS tam střílí opravdu hrozivá čísla. Na příští víkend dává arktické dny i do nížin... ale je to ještě daleko a přeci jen v GFS nemám moc velkou důvěru. Jo a až teď jsem kouknul na ranní ECMWF a je od pátku dál výrazně teplejší vůči včerejšímu večernímu výstupu tak snad to nakonec nebude s tou Arktidou tak špatné...

1
# 08.12.2022, 09:43

Z včerejší sněhové předpovědi pro Třinecko, kdy do út.př.tý. predikovali 50, 60 čísel sněhu úplně jako vždy sešlo a budeme tady rádi jestli spadne ubohých 30 cm. To bylo povyku pro nic ! Hlavní zimní události se budou odvíjet východně od naší východní hranice :zz: .

# 08.12.2022, 10:46

Opicka
Furt lepší jak pár cm :D navíc jsme na začátku zimy teprve

2271
# 08.12.2022, 12:12

Tak to jsou mega mrazy!:!!::led::pozor:

Až -20°C!
12
# 08.12.2022, 14:39

Opicka
Já to vidím tak, že v neděli bude sněžení z rozhraní, které zasáhne plošně celý "východní roh", tam to model predikuje v "plné palbě" oněch 30 mm plošně, což při mínus třech čtyřech stupních může dát těch 30 čísel. Pondělní sněžení už bude - promiňte mi neodbornost, nevím, jak to svým laickým jazykem nazvat - postfrontální, orografické. Prostě fronta se vzdálí, začne proudit od S, SV vlhký chladný vzduch, který se na návětří hor bude srážet do trvalejšího sněžení, zatímco dál v nížině ve městech budou jen občasné přeháňky se slunečními paprsky. Toto modely neumí tak dobře kvantifikovat jako ty "frontální srážky", takže Ty jako Třinečák můžeš být v klidu, frýdlantské údolí, Krásná, Morávka i Třinecko budou mít protrženou peřinu i celé pondělí, aspoň tak to teď vidím a čekám.

Jinak stran příštího týdne, je zbytečné se zatím hroutit z 20-stupňových mrazů nebo se těšit z oteplení na konci týdne, jak teď ukazuje ecák. Mrkněte na windy.com na animaci synoptiky a uvidíte možné scénáře. Ecák teď opravdu ukazuje (přechodné!) oteplení na příští pátek, gfs jede lajnu, že studený vzduch od severu se udrží a navíc tam na příští víkend maluje další palbu od jihu. Jenže obojí je zatím jen velká nejistota. Jediné, co lze nyní s nějakou určitostí říct, je sněžení neděle + pondělí a pak mráz úterý, středa a řekněme ještě čtvrtek. Pak se uvidí, co bude.

40
# 08.12.2022, 14:55

JohnBattler
To jsou řeči jak děda hospodský. Jasně radši vůbec nechoďte ven. Co všechno hrozí:

sníh
náledí
uklouznutí
mráz
silný mráz
omrzliny
příjemná a zdraví prospěšná procházka - to za ty rizika nestojí, takže radši buďte zalezlý doma, zapněte TV a koukejte na hovadiny. ;-)

12
# 08.12.2022, 16:14

Já se přiznám, že bych se bez těch velkých mrazů taky obešel :) Dobré leda tak na zamrznutí rybníků, ale z hokeje jsem už nějak vyrostl. Báchorky o tom, "že aspoň vymrznou klíšťata a další chamraď", beru s rezervou - mínus 20 bylo i v minulosti a klíšťata a myši přežily, nemlich pokud na ně napadá sníh a jsou jak pod peřinou. -5 ideálka, níž už by to být nemuselo.

107
# 08.12.2022, 18:37

Dejvas
Mráz likviduje na vinici oidium, hraniční teplota se udává -15°C. Jinak klíšťata vesele postupují do vyšších nadmořských výšek, to taky má vcelku jednoduché vysvětlení.;-)

40
# 08.12.2022, 20:48

Jinak v tom výhledu jsou leckdy i "nesmysly", třeba kolem Blanska to jeden den ukazuje o 2 stupně tepleji než v Brně (podle mapy Ventusky), to je tak zvláštní, že marně přemýšlím nad tím, jak by tato situace mohla vzniknout.

ludvicek
inverze

12
# 08.12.2022, 21:33

ludvicek
Kvůli letnímu slunci v láhvi tedy pár tuhých nočních mrazů zkousnu :)

Jinak to začíná vypadat, že "linie zlomu" bude víc na východ nad Slovenskem. Což je škoda. My se tady posuneme z kategorie white hell do standard snowing. Ale mrzí mě to hlavně kvůli zimomilcům v Čechách, teď se to jeví, že tam moc nespadne :!!:

107
# 09.12.2022, 07:18

Aura1
Je vidět, že jste ze středních Čech a o klimatu údolí Svitavy víte pramálo.;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.