Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

40
# 29.11.2022, 17:54

Tutugon
Jo jo, já jsem si říkal, že budu už sledovat jenom 1 model + ALADIN a nic jiného, ono se stejně není čeho chytit a konkrétně pro nás ČR je to spíš o náhodě, než o nějakých rozsáhlých TÚ a cirkulacích. To nadšení s přicházející zimou je vždycky, ale když to pak vázne, přestane to bavit.

Jo ten Atlantik je pěkný, ale zimu nepřinese, maximálně na hory a vyšší polohy a níž jenom přechodně, ale má to i krásu v tom, když trochu zahučí vítr. Mě to zatím nechybí, radši ať přijde nějaká zima i do nížin a ať se teploty drží aspoň na průměru.

51
# 29.11.2022, 17:55

No tak schválně, tipněme si jak moc bude nyní hlavní běh vyčnívat nad průměrem.. :D já myslím, že hodně :D ale souhlas, že H GFS z 12h je zkouška nervů pro zimofily :D

semnou už to nic nedělá.. tralaláá :D

40
# 29.11.2022, 18:00

kapr84
Kdyby měla vyjít nějaká varianta, tak jí tam bude mít jakýkoliv model opakovaně každým výstupem tak do 5 dní. Když se každý výstup mění, tak je jasný, že je to nejistý. Není třeba ani sledovat ansámbly pro pochopení, co vyjde určitě, co možná a co je jenom střelba.

51
# 29.11.2022, 18:03

No jasně, řekl bych ale že jak původně tam nebyl ani mm tak srážek s dalšími výstupy přibývá.. to je fuk, co neovlivníš.. ať to dopadne jak má... Nově třeba ecák z 06h přidal na pátek srážky, takže už je tam mají oba a počítá s nimi i čhmú v předpovědi.. otázka kolik toho spadne.. zatím to padá na slabé sněžení.

386
# 29.11.2022, 18:08

kapr84
Pro zimofily je zkouška jejich nervů každý studený výstup, každého modelu, tedy, ten co je třeba i jediný studený, nejstudenější, bude i ten jimi nejcitovanější, toho bohdá nebude , aby to jednou nevyšlo..!:D..já jsem taky v klidu, je mi to vlastně jedno, zahrada zazimovaná, česnek v zemi, halda dříví pod střechou, mrazáky a špajzka plný potravy, sádlo vyškvařený, vína dosti, co víc si prát?;-)

172
# 29.11.2022, 18:10

No na to sněžení pátek-sobota jsem zvědavý, ale ještě se to bude upřesňovat, protože modely srážek přidávají. Teď jsem koukal na mé oblíbené polské modely, které jsou pro Moravu velice přesné a ty malují srážky od jihu celkem plošně. Pak GFS si přifačil nějakou že by výškovou TN od JV nad Moravu v neděli a s ní 20mm srážek, v polohách nad 400m.nm nad západě Moravy klidně 10cm. Bude to zajímavé.

GFS a lehčí zahradní deště
51
# 29.11.2022, 18:10

Jo, my podobně.. akorát nevím jestli jsem ještě neměl posečkat s instalací sněhoměrné laťky.. :D a zimní verze srážkoměru, mám pocit, že když spadne 0,6 mm tak 0,2 se stihne ještě odpařit... dnes v noci už bude asi mrznout.. rosný bod pod 0... přízemák už je..

# 29.11.2022, 18:22

Hlavně ať už pořádně nasype na horách. Jinak mi je to celkem jedno .

148
# 29.11.2022, 18:23

no tak GFS a jeho hlavní běh je zase úplně mimo realitu :D mezitím co skoro všechny jeho běhy zůstávají okolo -10 až -5 hlavní jede na +5C:D
jde proti všem.. zajímalo by mě o co mu jde. proč tam tak cpe to teplo?

40
# 29.11.2022, 18:25

Kdyby se měl rozjet Atlantik, mohlo by to být na dlouho, jak to u něj bývá, pořád srážkový stín a teploty vesměs nad 0 v nížinách. Radši ať tohle fakt zůstane...

2341
# 29.11.2022, 18:54

Pokud to poletí takou rychlosti, tak se budu muset připravit na pořadny mraz!:led::!!:

Před hodinou bylo 0°C.
51
# 29.11.2022, 19:24

Hm, to je všechno krásné, že u Islandu bude 1036 hPa.. ale nám to může být platné asi tak jak mrtvému zimník... :D je to tak strašně malá oblast s vysokým tlakem, že to může mít pramalý vliv na počasí ve střední Evropě.. ale uvidíme.

172
# 29.11.2022, 19:27

No přeci jen když sleduji ansámbly, tak hlavní běh je pořád až nebezpečně vysoko nad průměry, takže bych ještě počkal s nějakou úvahou o teplu apod. Modely pomalu nevědí jak bude o víkendu, kolik a kde bude srážek a jak se oteplí a někteří už vědí jak bude v prosinci a jak bude zima na dvě věci. Jasně, hlavní běh má spolu s kontrolním během největší váhu a poměrně slušnou relevantnost, ale už při minulém ochlazení hlavní běh totálně přepískl do tepla a nevyšlo mu to na těch cca 7 dní dopředu ani za málo, takže ono je důležité sledovat i další modely, příp. ten průměr všech běhů a né se jen orientovat na ten jeden hlavní běh, který skutečně může (ale taky nemusí) být mimo.

Hlavní běhy jsou většinou v případě nějaké podobnosti s během Control velice spolehlivé, ale je zejména v zimě důležité sledovat více modelů, protože hlavní běh rád utíká z extrému do extrému. V létě častěji hlavní běh dokáže odhadnou vlny veder, ale v zimě s ním mám poměrně výrazné problémy, ale pro to zde máme více modelů. A hlavně zde platí zlaté pravidlo. V zimě modely mění často během 72 hodin o 180°.

Já si myslím, že do víkendu musíme počkat, protože hlavní běhy a průměry se budou ládovat jednou do mrazů, pak zase do tepla.

Ansámblová předpověď modelu GFS pro prahu, zelená tlustá čára hlavního běhu je výrazně výše než je průměr - tedy čárá bílá.
33
# 29.11.2022, 19:29

Kokos342 Asi nas chteji prekvapit a az na posledni chvili den predem tam svihnou poradnej mraz :)

40
# 29.11.2022, 19:30

kapr84
Když chceš vyrobit zimu v Česku, musíš sem dostat pořádně vychlazený vzduch. :D To je ten problém, tlakové útvary můžou být pro zimní, ale dokud nevytvoříš dálnici, tak je to k ničemu...

496
# 29.11.2022, 20:20

Tak ten vývoj posledních dnů pořádně rozproudil diskuze nejen zde mezi námi, ale hlavně na mém oblíbeném Twitteru. Bohužel to aktuálně vypadá, že mohutná blokace TV bude více v oblasti Grónska a Arktidy. Pro Evropu nám to maluje možný výrazný kontrast mezi chladnějším SZ a teplejším JV. A my ve středu Evropy jsme aktuálně více do té teplejší oblasti. Potřebovali bychom, aby ta TV více zasahovala ke Skandinávii či i zde byly TV. Takto to spíše vypadá, že pod těmi TV bude místo pro TN na západ od nás, které ale zase brání rozsáhlé TV na východ u nás. Ve výsledku tyto kombinace mohou pumpovat teplý vzduch z J, JZ. Uvidíme, kéž by se tlak. útvary uspořádal jinak a zvítězily modré barvičky :)

Dále je velmi zajímavé, že poslední výstupy GFS po 5.12. malují hodnoty TV v oblasti Grónska až k 1070 hPa a možná až rekordních skoro 1080 hPa.

Na tomto tweetu hezky zobrazeny, jak vypadají kombinace NAO+/- a BLO+/- https://twitter.com/Erik_Met_DK/status/15975391391... a je vidět, že NAO- má hodně různých podob pro možné počasí ve střední Evropě.

Předpověď na půlku prosince - https://twitter.com/SimonLeeWx/status/159736526223...

Prostě pro zimu potřebujeme více "podporu" Skandinávie ...

A ještě pro zajímavost, že NAO- už možná není tak "významná", jak bývala (vliv GO). Zde srovnání pro severní Evropu - https://twitter.com/mikarantane/status/15972416225...

PS. a pod tímto tweetem https://twitter.com/PvForecast naleznete mraky nových příspěvků na vortex, počasí, rozbory, vývoj dalších týdnů atd. - doporučuji (a opravdu rolujte níže a níže, je toho tam hodně a některé příspěvky jsou zajímavé. Po rozklinutí příspěvku je pod ním často další, delší diskuze či doplnění informací)

172
# 29.11.2022, 20:27

andy206
Joo, ty twitterové diskuse mám strašně rád. Ty vlákna tam jsou plná parádních rozborů. Já vždycky zbožňuji, jak se na nějakém výstupu okamžitě vyrojí označení buď směrem k Simon Lee, či Judahu Cohenovi apod. Pak je tam v komentářích úžasná diskuse.

Je fakt, že ta TV by potřebovala lehce získat dominanci i nad Skandinávií, minimálně by to i pro nás znamenalo chladnější počasí. Takhle je dost možné, že bude minimálně JV polovina republiky v teplejším sektoru. Taky se ale může stát něco, co se stalo v lednu 2013, kdy ta TV dokázala uhrát vliv i nad Skandinávií a bylo i ve střední Evropě docela mrazivo a zasněžíno.

No tož uvidíme.
Já bych si dokázal představit i nějakou TN východně od ČR, která by mohla přinést aspoň na pár dnů severovýchodní proudění a nějaké srážky, ale četl jsem, že prý taková situace je dost výjimečná, tak to jsou asi jen mé optimistické prosby, ale tak třeba se povede.
:)

40
# 29.11.2022, 20:29

andy206
Dokud někdo nevysvětlí, co je to BLO, tak je ten obrázek pro mnohé úplně nesrozumitelný.

A ještě pro zjímavost, že NAO- už není tak "významná", jak bývala (vliv GO). Zde srovnání pro severní Evropu - https://twitter.com/mikarantane/status/15972416225....

Tomu se nedivím, prostě GO to celkem drtí. Ve výsledku je GO hlavní síla a ty ostatní krátkodobé klimatické oscilace hrají celkově menší roli.
Aspoň to platí pro oblast střední Evropy, jinde ty zimy ještě jedou nebo jsou dokonce studenější jako ve východní polovině USA.

andy_206
Projel jsem ten účet PV forecast a dělají tam stejné halo jako my. Když měl GFS velmi mrazivý závěr na +300h dopředu, hned to tam někdo dal jako animaci a k tomu waw smajlík. :D

172
# 29.11.2022, 20:31

Aura1
BLO je index, který označuje blokaci Skandinávie pokud se nepletu, kdyžtak kolega Andy doplní. Teď přesně nevím jestli je kladná fáze propojená s nízkotlakým systémem, či anticyklonální blokací Skandinávie či neopak.

496
# 29.11.2022, 20:41

Ano, BLO je tzv. Skandinávská (ne)blokace. A ta, zdá se být, tou hlavní neznámou pro nás ve střední Evropě pro následující dny/týdny. Povídání, vysvětlení, spojitosti atd. naleznete zde - https://simonleewx.com/2020/10/15/the-many-faces-o... i když to chce více času k pročtení a pochopení alespoň těch základních souvislostí (o to se při večerech snažím a snad intepretuji správně - i když se během toho čtení celkem rychle z toho všeho zamotá hlava :) )

BLO+ (někdy také jako SB - Skandinavian Blocking) = oblast s vyššími hodnotami tlaku vzduchu (tedy TV) v oblasti nad Skadinávií. Větší část Evropy může být blokována od západního proudění.

BLO- a nebo také AR (Atlantic Ridge) = TV u resp. v oblasti Grónska, bez TV v oblasti Skandinávie (zde spíše TN), a TN z Atlantiku míří přes Britské ostrovy do Skandinávie = jak psal palma, zima na západ, čím východněji, tím tepleji (od jihu to pak posílá teplejší vzduch, pokud je na východ TV)

A ona právě kombinace NAO- a BLO- jsou/mohou mít pro nás ve střední Evropě opravdu různé podoby (ty poslední nám malují spíše teplejší výhled, protože asi bude dominovat NAO-. Zároveň ale velká nejistota, jak a kde přesně to bude). Potřebujeme BLO+.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.