Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

# 30.10.2022, 14:21

ansánbly začaly zvedat teploty na listopad, žádný extrémy ale tepleji, já si přeju ať to vydrží co nejdéle, pul roku to určitě nebude a šance, že se to otočí v zimě silý:snih:

# 30.10.2022, 14:52

Začátek listopadu normal teploty kolem 7až12 noční se můžou přiblížit k 1 stupni ale jinak průměr srážkově zatím podprůměr žádná zima zatím v nedohlednu

238
# 30.10.2022, 16:13

charlie1
Jak může bejt CFS vždy mimo, když posledních 10 let až na pár vyjímek dává pořád nadprůměrně teplé zimy a ve výsledku jsou pořád nadprůměrné zimy :D

S tou zimou - nezimou v USA to je počítám spíš tvé zbožné přání než předpověď která by vycházela z nějakých indicií / predikcí, protože při slabé LaNine , neutrálním Ensu což tuhle zimu hrozí je statisticky většinou slušná a srážkově silná zima pro severní polovinu USA a Kanadu :) Je to taková daleko snadněji předpověditelná zima pro Ameriku než pro Evropu, kde je v tom daleko víc proměnných.

Každopádně já to třeba před pár lety vnímal stejně, že když je dlouho teplot - nadprůměr tak přeci dřív nebo později musí přijít i chladněji. No nicméně jsem se poučil, že pro zimu to vůbec neplatí a ten podprůměr klidně přijde až na jaře, kdy to nikdo nechce :D

# 30.10.2022, 18:05

Prady
jojo nezklamal jste:D operujete z číslama které zkrátka nejsou pravdivé, já myslím, že letos máte ze zimou smolíka;-)

22
# 30.10.2022, 18:15

Prady
Upřímně už mě štvete a vůbec mě nezajímá jaká bude v USA či Kanadě nebo jinde zima,žiji v ČR tak bych radši diskutoval o zimě a počasí u nás....

168
# 30.10.2022, 18:34

Gfs už několikátý výstup ukazuje zajímavé situace na konci výhledu, je to hodně daleko ale alespoň už se tam něco objevuje

171
# 30.10.2022, 18:57

Prady
No být mimo může být tím, že tu odchylku má prostě moc vysoko nad skutečnou odchylkou od průměru. Tedy na zimu 2020-2021, kdy byla odchylka zhruba +1°C za celou zimu měl snad 3°C odchylku, takže v tomto kontextu to myslím. Ecák měl pokud si pamatuji nějak +1,5°C.

Jinak jasně, já ti neberu, že CFS je dobrý model, ale pro Evropu je lepší náš domovský Ecák než CFSv2 z USA. Jinak o tomhle se více bavit nechci. Přeci jen to je téma o zimě a né o preferencích a tendečních impulzech modelů. Kdyžtak se ti omlouvám pokud to bylo víceméně více defenzivní, přeci jen ale jsem ohledně CFS skeptikem.

238
# 30.10.2022, 21:19

Zachar
To mi trochu křivdíš, protože stačí mrknout na moje příspěvky a je to vesměs 50/50 EU - US, samozřejmě sem vnášim teď trochu diverzity a můj pohled na zimu v EU je trochu pesimističtější než u většiny diskutujících, ale to podle mě není na škodu, protože to aspoň přináší další proti komentáře a otevření diskuzí.
Navíc jsem sám byl v minulých letech dost optimista a teď už je mi to tak nějak jedno. Budu rád, pokud prosinec a začátek ledna vyjde v Čr pěkná zima na Vánoce když už tam budu a jak bude v US zbytek zimy je mi celkem jedno - protože i když jsem milovník zimy tak pracovat v tom nebo jezdit když je -15 a 30 čísel sněhu není nic extra příjemnýho.

Ono i na druhou stranu ta souvislost počasí US - EU vždycky byla. Samozřejmě né vždycky to tak platí, ale z valné většiny pokud je slušná zima v EU tak v US zrovna nic moc a platí to i naopak.

12
# 31.10.2022, 13:56

Nějaký klid tady, bude bouře? :) Co dělají vortexy? ECMWF slibuje změnu, příjde déšť a ochladí se. Třídenní teplý a sluneční víkend bodnul, venku mám skoro hotovo, takže ať si teď klidně přijde zima.

# 31.10.2022, 15:11

Prady
když ona ta naděje bude možná to poslední, co nám zbyde;-)

238
# 31.10.2022, 17:06

Aidamko1
V pohodě, já mám pocit že je prostě fajn když si tady lidi jdou odlišným pohledem na výhledy proti sobě. Vyvolá to víc rozdílných názorů a z toho ať si každý přebere s čím se nejvíc ztotožní.
charlie1
Tak je to ve výsledku každý rok. Já pamatuju jak jsme upínali zrak na rozpad PV poslední roky. Kolikrát už bylo to SSW tak silné a nakonec z toho nic moc nebylo. Souhlasím, že když je dlouho teplo a řekněme takové "anti-zimní" počasí, tak se to dřív nebo později musí otoči. Což je pravda, jen se bojim, že to zas budou začátkem jara, kdy už to naopak nikdo nechce. (Což většinou souvisí s tím, že PV přežije zimu a na konci ní nebo začátkem jara se rozpadne, proto ty jarní - zimní výlevy).

386
# 01.11.2022, 08:36

Tak tedy vyšla 42 denní aktualizace ECMWF plus se poaktualizovaly i ostatní modely..Dle toho všeho by v průběhu listopadu bylo do nějakého třetího týdne nadprůměrem teplot, pak snad k průměru, (ukazuje to jak ECMWF, tak i GSF) líbí se mi, že za cca od 7.11. to ukazuje, že by měl poněkud mizet ten šedý přízemní sajrajt.. Nějaký ten sníh, či sníh s deštěm tam do 15.11. nevidím, max že pár vloček proletí na hřebenech nejvyšších hor a pak to zase roztaje..ostatně srážky to maluje, jak jinak, minimální... vespod Grónska to má nadále produkovat níže s postupem k Evropě, výše se pohybuje někde okolo Anglie s posunem nahoru a dolu či sněrem do Evropy, podle "momentální nálady modelů".. Co se týče PV, má být stále mírně nadprůměrný až do konce předpovědního modelu, kde to, jako už třikrát v předchozích predikcích dává pokles do normálu, tedy se ten pokles již posunul o dva týdny, prostě to tam model na konci průměruje, Nao dalších 14 až tři týdny v plusu..asi tak vše v současné chvíli..

PV má být v mírném nadprůměru
do 21.11. nadprůměr teplot
NAO+ taky až do 20.11. a dál
386
# 01.11.2022, 08:44

A ještě přidávám tedy běhy GSF pro mou oblast, je tam hezky vidět propad k tomu 5.11. a pak zase vzestup po tom 5.11. , co to ukáže za čtyři pět dní, se uvidí..

A ještě GSF..
22
# 01.11.2022, 08:55

palma
No prostě zima určitě nepřijde do půlky listopadu a pak se uvidí .

386
# 01.11.2022, 08:59

Zachar
Dle současných predikcí nepřijde do 21 listopadu..;-), ostatně ofiko začíná až od 1.12.

22
# 01.11.2022, 09:30

Tak kdo by taky čekal zimu v listopadu,mě by stačilo 10stupnu:slunce:obcas:prsi:a jsem spokojen :D

12
# 01.11.2022, 10:02

Ušetříme za otop. Ještě pořád je čas. Mně bude stačit první sníh na Mikuláše, tak snad to vyjde.

168
# 01.11.2022, 14:55

palma
Tak hlavně aby ten vortex nezůstal nadprůměrný celou zimu a pořád se to neodsouvalo a nebyla žádná zima, zatím ty výhledy jsou dost blbé na zimu mi přijde :(

168
# 01.11.2022, 15:33

No Gfs to tam teď maluje od 12.listopadu severovychodni proudění a pak frontální rozhraní se sněhem i v nížinách protože by byly celodenní mrazy.
Večer to tam být nemusí ale je to zajímavé to sledovat

162
# 01.11.2022, 15:41

kuba
Jj taky koukám, tyhle první zimní výhledy jsou takové ošemetné, ale vyjít by to mohlo:cool::snih:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.