Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

48
# 28.10.2022, 17:52

No jo, můžem začít tipovačku jestli přijede Martin na bílém koni. Teď to tam háže GFS, ale pevně věřím, že co máme teď se zasekne min. do konce listopadu. Mráz ani sníh prostě teď nepotřebuju, ať je klidně dekl, ale ať si sněží po 1.12. to už mám jiný kšeft

386
# 28.10.2022, 18:05

Leknín
Jo, hezky to tam sází.. 12.11. a i ty tři dny před tímto datem je to moc hezký, dokonce tam před tím je i +20..:D

nový GSF 12.11.
# 28.10.2022, 19:09

hoši nekoukejte na ty barvičky, ty jsou tam kvuli sledovanosti;-) dejte si tam graf všech běhů a jeho průměr, ne počítačem vybraný jeden běh😉

172
# 28.10.2022, 20:08

charlie1
Ano. Je fakt, že hlavní běh je ke konci výhledu vysoko nad průměrem, který mívá pak často směrodatnější hodnotu. Já tedy aktuálně vidím nějaký průměr ve výšce kolem 5-7°C později možná i níže.

Jinak palmo na weatheronline už to u GFS bylo upraveno a teplotně tam mají těch 5-9°C v maximech. Asi tam měli jiný výstup, protože těch 20°C na 12.11. zmizelo.

Aha, tak koukám, že jak posílal snímek palma, tak to bylo na weatheronline.com. Teďka jsem si to vyjel a je tam stejná teplotní škála jako na wetterzentrale.de..

dle wetterzentrale.de bude chladnější počasí dne 12.11.
i ve výšce bude celkem chladníčko
i weatheronline to vidí chladněji nově do 12.11.
# 28.10.2022, 21:22

aktualizace ve 12 hod

# 29.10.2022, 09:36

No zkrátka ze silného nadprůměru teploty v 850 hPa se v první dekádě listopadu dostaneme někam cca na normál. Ovšem je třeba si uvědomit, že do teplot dole už výrazně promlouvala inverze takže na některých místech kde byl dekl se vlastně vůbec neochladí - rozbije se inverze a bude cca stále stejně.
Samozřejmě vyšší polohy a místa kde bylo slunečno tam se příští týden ochladí dost. Nicméně bude to v západním proudění a tam jsou teploty dole vůči těm nahoře obecně o dost vyšší. Momentálně to vidím od poloviny příštího týdne v nížinách cca na max 10-14°C a min 4-8°C postupně trochu méně. Což dle normálu je zatím stále mírně nad a tedy z pohledu zimy se není nad čím vzrušovat. Takový normální podzim nás čeká.. Každopádně bude více větrno než bylo dosud. :vitr::oblak:

169
# 29.10.2022, 13:14

Tak CFS hodně pritopil jako by snad neměla být žádná zima

172
# 29.10.2022, 13:18

kuba
Minulý rok měl odchylku na prosinec +4 stupně a nakonec byl mimo jako jediný. Ten model moc nesledovat. To je má rada za ty roky co sleduji modelové předpovědi na zimu.

22
# 29.10.2022, 16:58

No už začínám být také trochu skeptický a myslím že letos to se zimou nebude žádná velká hitparáda je pořád dost teplo a nevypadá to ani s počátkem listopadu na nějaké chladno,co bude po novém roce uvidíme....

# 29.10.2022, 17:21

kuba
Jak píše Aidamko, tenhle model netřeba brát příliš vážně. Nejednou se sekl fakt podstatně, a předpověď na únor-duben už vůbec teď nemá cenu řešit.
Jinak to, zda nadprůměrný podzim je předzvěstí teplé zimy, se nedá paušálně říct (což už výše někteří potvrdili s těmi teplotami z listopadu 2009, navíc nezapomínejme na loňský listopad, ten přinesl docela nadějné vyhlídky na zimu a pak jsme od Vánoc do února měli teplo a větrno). Rozložení tlakových útvarů a proudění ve vyšších vrstvách atmosféry se stejně dokáže i během jednoho ročního období dost podstatně měnit, takže bych nepropadal úplnému skepticismu. Chladné jaro také není zárukou chladného léta.

110
# 29.10.2022, 20:23

Aidamko1
Jo, odchylka nebyla +4 ale jen +2, to je fakt.
Ano, v prosinci krásně nasněžilo, ale jinak celkově jen 3 ledové dny a měsíční minimum -8°C, kupodivu na Štěpána. Na Štědrý den +9.

238
# 30.10.2022, 04:51

Aidamko1
lukashrn
Kluci vy tomuhle modelu křivdíte hlavně proto, že posledních víc jak 10 let (sleduju ho tak skoro 12-13 let) dává skoro výhradně až na pár vyjímek nadprůměrně teplé zimy, kolikrát možná přehání, ale ve finále málokdy je úplně mimo. Kolik z posledních 10ti zim bylo vyloženě hodně teplotně nadprůměrných, kolik průměrných a kolik podprůměrných? Tenhle model skoro pořád dává nadprůměr a tomu vychází z valné většiny dobře. Naproti tomu některý jiný modely nám tu a tam jednou za 2 zimy dávají planý naděje na chladnou zimu a jak často vycházejí?

Jasně, i kdyby přeháněl a místo těch +2/+4°C byl nadprůměr jen +1/+1.5°C , i to je dost špatný ve vztahu k dlouhodobýmu normálnu za posledních 30 let.

22
# 30.10.2022, 05:41

Přikládám tabulky teplotních odchylek prosinec-brezen za posledních 20let

386
# 30.10.2022, 07:53

Prady
No, je pravda, že se mu dává za vinu, že se seknul do tepla, tu o +1, nejvíc o ty +2, a ostatní, říkaly, že odchylka bude nula, či mírně do mínusu a ta odchylka zimy pak u nich byla vlastně uplně stejná, jako u CFSv2... takže se sekly tak o ten stupeň, možná někdy i o dva ( takže rozdíl mezi modely pak bude někde okolo +-0,5, což není nějaká zvláštní darda) , to máte pravdu... Když se navíc podívám na tu tabulku níže, vypadá to tristně..:!!: se zimama..já, když na CFSv2 koukám, tak kvůli trendu,..
Jo a tady je k tomu nové povídání, i s tím, proč předpovědi pro USA lépe vycházejí,.. asi si přečetli zdejší diskusi..:D, https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-...
Mám dojem, že si vytvářejí takové malilinké alibi, když jim předpověď nevyjde..:)
je tam i upřesněná prognoza pro zimu ECMWF...

258
# 30.10.2022, 09:55

Já osobně taky nečekám žádné zázraky, holt mi příjde, že ta klimatická změna se projevuje nejvíce přes tu zimu. Navíc bydlím v jedné z nejhorších oblastí co se týče šance na sněhovou pokrývku, takže si bohužel budu muset zvyknout že zimy bez sněhu budou tady u nás na okraji polabské nížiny normální.:(

169
# 30.10.2022, 11:01

palma
Tak předpověď sněžení jak vypadal ještě nedávno že bude nadprůměrný alespoň na Moravě tak teď už to je v průměru a v Čechách i podprůměru a teploty na zimu tam jsou zatím průměrné tak uvidíme co bude dál :)

172
# 30.10.2022, 11:37

kuba
Ale ta předpověď je pořád co se týče sněhu stejné, jen jsi sem dával obrázek, na kterém bylo znázorněno jak moc se liší současná předpověď sněžení na zimu od té předchozí.

Do diskuse se posílal tento screen, ale ještě v popisu je napsáno, že se jedná o tzv. run tu run change. Tedy jak se změnila předpověď co se množství sněhu týče mezi modelem ze září a října. Modrá barva znamená, že sněhu na modelu přibylo.
Nicméně realitou je toto, tedy snow depth anomaly. Del tohoto vidíme, že sněhu by mohlo být více na jihu Moravy díky TN z Jadranu
273
# 30.10.2022, 12:19

Negan
Přesně tak, myslel jsem, že už to všichni dávno ví, pokud do toho kolaps GP nehodí vidle, tak je se sněhem v podstatě ámen, a to i leckde ve středních polohách, vždyť se podívejte na ty předpovědi při vysokých emisí CO2, třeba jen počet mrazových dní (minimum je vůbec pod 0) klesne u mě ještě bohatě před koncem století o 2/3, bude možná v součtu měsíc v noci slabě pod nulou za celou zimu, to je konec, jediná šance na doplnění spodních vod a hlubších profilů půdy, to jsme jasně v pytli, pro nepřipravenou a nezměněnou ČR bude mít znamenat klimatická změna naprosto drtivý dopad.

40
# 30.10.2022, 12:33

Zdravím, tak už vstupujeme do předzimní fáze. Odpovídá tomu i předpověď. Teploty se srovnají a budou někde kolem 10°C 12°C v maximech, tedy docela chladno, jak má v listopadu být.

Extrémně teplý vzduch ve vyšších vrstvách atmosféry odpluje už někam pryč.

Nakonec se asi rozfouká i nějaký vítr a budou přecházet fronty. Listopad možná bude míň inverzní než říjen.

Do zimy daleko. Přijde mi to jako buď a nebo. Buď bude zase hodně teplá nebo se vyvede přechodně něco slušnějšího.

850hPa, zdroj: meteociel
2m, zdroj: meteociel
# 30.10.2022, 14:12

tady to lítá průměrama jak na střelnici:D … jestli má být podprůměrná zima tak to modely rozhodně nevědí, obecně pokud se na zeměkouli oteplilo o 1,5 stupně tak mi přijde logické předpovídat teplou zimu, CFS je vždy úplně mimo, až se začne ochlazovat v listopadu tak začne ochlazovat předpovědi to je jasný:D za mě letos amerika kulový na kajaky a evropa bude mit slušnou zimu:snih:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.