Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023
kuba
Hmm, no a teď si vemte, kritizujeme vespolek, jak to nevychází, píšeme sem stovky příspěvků, úvah, názorů, proč to tak není a jak to bude a nebude... a teď si představte, že ty předpovědi by na ten měsíc dopředu seděli..., asi by neexistoval tento web a nebo by tu byla taková nuda, že by sem psalo pár lidí a uplně o něčem jiném, než o počasí..
Spíš "Jaká nebude zima"
palma
Jo teď jsem koukal, že i u nás bude vesměs ještě pár týdnů tepleji (odpovídá i předpovědím na další 2 týdny) a možná ke konci listopadu bysme se měli dostat k cca průměrným teplotám. Dokonce na tom modelu ECMWF je už hezky vidět to rozložení teplot typických pro USA během La Niny a celkem i korespondující s CSFV2, který je posledních pár výstupů pořád stejný.
Nově dokonce NOAA očekává, že na 75% bude LaNina během zimy v cca průměrné až slabší fázi a Enso má být na fázi neutrální což opět odpovídá tomu, že leden až březen by se mohl v Severní Americe ukázat jako hodně chladný s výlevy arktického vzduchu a nadprůměrným množstvím srážek. Primárně pak únor-březen vypadá hodně zajímavě co do zimních podmínek. Jsem zvědav co nám tu zima nachystá, ale zatím dle prognóz a konstelací to vypadá, že na pár zajímavých zimních vpádů to vypadá a jestli se očekává v našem regionu až 1.5násobek srážek než je průměr, tak to klidně může být každý měsíc kolem 100-110mm srážek a to by bylo abysme se aspoň jedný epizody s 20-50cm sněhu nedočkali.
Zachar
V listopadu teda nevím, nejblíže mne napadá rok 2019 tehdy to bylo, jestli se nemýlím někdy okolo 8. ledna plus minus pět šest dní (myšleno, že se tak asi v tom období postupně rozpadal) a pak se to projevilo asi za deset dní propadem teplot o cca 10 stupňů v průměru, byla z toho tuším desetidenní studená epizoda..též to prý stálo za památným novým rokem 1978 tam se to prý rozpadlo taky asi deset dní před tím novým rokem, ale když se vír rozpadne nemusí to automaticky znamenat zimu v ČR, to ne..
Jo a ještě byl pěkný rok 2018, tam to začlo někdy před polovinou února a ochladilo se docela razantně od 22.2. až do 5. března ...vše ovšem pozdnější rozpady..
Zachar
1: nekonečno to rozhodně není, viz ten nový rok 1978, to se rozpadl v polovině prosince.. vír se statisticky rozpadá 1x za tři roky ( no vida a 2018 a 2019 se rozpadl 2x zasebou) a v 60% se tento rozpad projeví v USA a ze 40% v Evropě, z toho se pak nějak dá vyjít, čili asi tak, že.. nejsem meteorolog se specializací na projevy rozpadu.. bavíme se o tom, jako o možnosti, je to zajímavá možnost.. je tam spousta proměnných, proto to sledujeme..
ludvicek
Jo to je to na co se pořád trochu zapomíná a to sice změna období ke kterému se přirovnává ten dlouhodobý průměr. Ono 1961-90 je velký rozdíl oproti 1991-2020, takže průměr nebo i lehký nadprůměr do +1°C může znamenat celkem mizernou zimu.
Zachar
Taky dobrý bod k tomu PV. Hodně se upírá "zrak" na rozpad PV, jakoby to ovlivnilo celou zimu do podprůměrných teplot a spousty sněhu, přitom to opravdu tak ani nemusí být anebo třeba jen na 1-2 týdny nějaký zimní záchvěv. Je to opět něco co se více vztahuje k USA než k Evropě kde těch faktorů ovlivňující to jestli bude zima a sníh je daleko víc a kolikrát se jich musí sejít více naráz.
Prady
U nás nový normál dělá v zimě rozdíl 2 stupně (samozřejmě do plusu), takže +1 stupeň je fakt moc, zejména pro pamětníky zimy 1985 (a to jsou tu ještě větší pamětníci).
palma
Zachar
Já si nejsem jistý, jestli vycházíme ze správných statistik. Počasí se už nějaký ten pátek nechová standardně. Což bych zahrnul do chování PV jako vyšší nejistotu. Pro laika se dá vycházet z Cimrmana;
"Tak zrovna doc. Vozáb řešil například otázku, kdy vlastně Cimrman do Liptákova přišel, měřením rozpadu radioaktivního uhlíku v organické nečistotě na podrážkách Cimrmanových bot. Zjistil, že – pokud Cimrman vůbec v těchto botách do Liptákova přišel – se tak stalo na podzim roku 1906 plus minus 200 let. "
Takže PV se rozpadne v lednu plus mínus 200 dní (berte to prosím jako nadsázku.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.