Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023
palma
Pro ty, kdo tehdá na základce chyběli, je tu na in-pocasi jeden pěkný článek.
https://www.in-pocasi.cz/clanky/teorie/rocni-obdob...
Astronomické dělení ročních období je z hlediska slunečního cyklu celkem dost nesmysl..
Zima začíná podle něj v den, kdy je slunce nejníže a je nejkratší den.. a pak už se den začíná prodlužovat a slunce stoupat na obloze..
Z hlediska slunečního cyklu byla ta studená, prosincová mrazivá dekáda přesně tam, kde by měla být..z hlediska astronomie ale na podzim..
Ale v našich šířkách je to počasí v závislosti na postavení TÚ tak proměnlivé, že to, aby odpovídalo počasí přesně ročním obdobím je nemožné..
Jednotlivá roční období se velmi prolínají...
palma
Tak jako skorometeorologové i z hlediska jakési logiky by jsme měli spíše uznávat meteorologické dělení ročních období..je určitě blíž realitě než to astronomické .
V tomhle případě bych to nazval doznívání zimního počasí během začínajícího jara, to by snad mohlo být přijatelné ...
U nás se taky oteplení zatím nijak neprojevilo, včera lehce mrzlo i přes den a dneska je kolem 0. Sníh začíná zhruba nad 400m směrem k Orl.h. Deštná 50-60cm, Serlich kolem 1m. (Odhadem)
palma
swan1
Samozřejmě jsem to myslel jako vtip, o meteorologické zimě vím, ale vnímání toho přechodu je u každého dost subjektivní. Já třeba do jarního módu přepínám až 1.4. kdy se už začíná probouzet příroda, do té doby jsem rád za každé zimní projevy. V dubnu naopak už je to velmi otravné a nedej bože, abychom klepali kosu ještě v květnu jako v roce 2020. Někdo zase naopak jaro vyhlíží už od začátku února. Jak jsem psal, v nížinách v poslední době probíhá od října do dubna jen nekonečný podzim (někdo to nazývá nekonečné předjaří), sem tam proložený krátkou zimní vložkou. O trvalé zimě už zde nemůže být řeč, takže za mě, pokud přijde teď v březnu studený vpád, bude to pro mě stejné, jako zimní vpád v prosinci.
Podceňovat březen mi přijde krátkozraký, obzvlášť když podmínky díky rozpadu PV jsou nakloněné chladným projevům. Březen je pro mě jako listopad a pokud může být jeho druhá půlka bílá a mrazivá, stejně taková může být i první půlka března.
Ale ono se vyplácí to zakřiknout, po Novým roce se zima už zapovídala a jak hezká ještě přišla
PV se tedy žene k rozpadu, ale v nižších hladinách atmosféry má pokračovat silnější proudění. AO index (1000 hPa) bude v plusu, GFS dává celkem větrné počasí za cca týden s nárazy plošně kolem 70 km/h. Teploty budou výrazně nadprůměrné ať už teď během anticyklonálního spíše inverzního charakteru, ovšem v 850 hPa bude velmi teplo a potom při větru teploty ještě o něco více vzrostou.
Nicméně začínám v předpovědích a v ansámblech spatřovat větší nejistotu na více dní dopředu, takže se to bude zřejmě hodně měnit a nic není úplně jisté.
Asi aby se lidi nehádali, tak by se mělo učit to nejjednodušší : prosinec je zimní měsíc a 22 je nejkratší den v roce.
Jinak je asi jednodušší dělit rok na teplý půlrok a chladný.
Proto asi se lidi především zajímají jen o jarní a podzimní rovnodennost...
Nebo třeba v Rusku, tam všechno stojí za h..., ale neznají tam asi pojem astronomická zima, jaro atd. Každý vám automaticky řekne že 1.3. začíná jaro,1.6.léto atd, to jediné jim závidím.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.