Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

386
# 11.02.2023, 09:32

VHK
Ne je to studený začátek jara,.. kolik by potom jaro mělo měsíců? 2.. 2,5..? Až vyjde zhodnocení zimy, bude to za tři zimní měsíce!

3486
# 11.02.2023, 09:41

Zima, sníh a mráz? Neznám :D Za posledních 7 dní průměr max teplot 2,5°C, včera 6,5°C, dneska jsou už +4°C, tak holt jdeme na to jaro :D Jestli se nic už do konce měsíce nezmění, bude se jednat o teplotně nadprůměrnou, a srážkově hodně podprůměrnou zimu :(

VHK
Avatar
30
# 11.02.2023, 09:49

palma
Za me je brezen jeste zimni,jaro od dubna,at si to kazdy prebere jak chce;-) preji hezky den:slunce:

386
# 11.02.2023, 09:56

VHK
Takže, pouze jeden dotaz, od kdy do kdy trvá to které roční období, abych to pobral správně? od kdy do kdy jaro, léto, podzim, zima?

VHK
Avatar
30
# 11.02.2023, 10:09

Duben-zari jaro(posledni roky uz spis leto) rijen-brezen zima(posledni roky spis podzim, sem tam se zimnim projevem) :)

55
# 11.02.2023, 10:15

VHK
V nižších polohách už se střídají jen dvě roční období, a to podzim a léto. :D Ve vyšších polohách a na horách mají pořád jestě čtyři roční období.

386
# 11.02.2023, 10:24

Ondris
VHK
No na základce nám říkali, že máme meteorologickou zimu a astronomickou zimu, pokud tedy chcete jet podle astronomické, tak zatím zima velmi špatná.. viz přiložený obrázek, to zakroužkované nespadá do současné zimy..souhlas?

toto období tedy není letošní zima?
VHK
Avatar
30
# 11.02.2023, 10:24

Ondris
Ano jak rikate👍

379
# 11.02.2023, 11:35

Astronomické dělení ročních období je z hlediska slunečního cyklu celkem dost nesmysl..
Zima začíná podle něj v den, kdy je slunce nejníže a je nejkratší den.. a pak už se den začíná prodlužovat a slunce stoupat na obloze..
Z hlediska slunečního cyklu byla ta studená, prosincová mrazivá dekáda přesně tam, kde by měla být..z hlediska astronomie ale na podzim..
Ale v našich šířkách je to počasí v závislosti na postavení TÚ tak proměnlivé, že to, aby odpovídalo počasí přesně ročním obdobím je nemožné..
Jednotlivá roční období se velmi prolínají...

386
# 11.02.2023, 12:10

swan1
No to jo, ale jak potom hodnotit ta jednotlivá období, příklad s touto zimou, když bude tedy někdy v březnu studený vpád, budeme říkat, studený závěr zimy, nebo studený začátek jara? Toť otázka jako být či nebýt? :D. Jinak to samozřejmě chápu...

379
# 11.02.2023, 12:22

palma
Tak jako skorometeorologové i z hlediska jakési logiky by jsme měli spíše uznávat meteorologické dělení ročních období..je určitě blíž realitě než to astronomické .
V tomhle případě bych to nazval doznívání zimního počasí během začínajícího jara, to by snad mohlo být přijatelné ...:D

# 11.02.2023, 12:22

U nás se taky oteplení zatím nijak neprojevilo, včera lehce mrzlo i přes den a dneska je kolem 0. Sníh začíná zhruba nad 400m směrem k Orl.h. Deštná 50-60cm, Serlich kolem 1m. (Odhadem)

55
# 11.02.2023, 12:41

palma
swan1
Samozřejmě jsem to myslel jako vtip, o meteorologické zimě vím, ale vnímání toho přechodu je u každého dost subjektivní. Já třeba do jarního módu přepínám až 1.4. kdy se už začíná probouzet příroda, do té doby jsem rád za každé zimní projevy. V dubnu naopak už je to velmi otravné a nedej bože, abychom klepali kosu ještě v květnu jako v roce 2020. Někdo zase naopak jaro vyhlíží už od začátku února. Jak jsem psal, v nížinách v poslední době probíhá od října do dubna jen nekonečný podzim (někdo to nazývá nekonečné předjaří), sem tam proložený krátkou zimní vložkou. O trvalé zimě už zde nemůže být řeč, takže za mě, pokud přijde teď v březnu studený vpád, bude to pro mě stejné, jako zimní vpád v prosinci. :)

386
# 11.02.2023, 12:49

swan1
JO!:D

110
# 11.02.2023, 13:42

Hlavním znamením jara pro mě je délka dne, takže březen jasně jarní měsíc, který má ovšem občas zimní počasí.

12
# 11.02.2023, 13:45

Podceňovat březen mi přijde krátkozraký, obzvlášť když podmínky díky rozpadu PV jsou nakloněné chladným projevům. Březen je pro mě jako listopad a pokud může být jeho druhá půlka bílá a mrazivá, stejně taková může být i první půlka března.
Ale ono se vyplácí to zakřiknout, po Novým roce se zima už zapovídala a jak hezká ještě přišla :)

40
# 11.02.2023, 14:28

PV se tedy žene k rozpadu, ale v nižších hladinách atmosféry má pokračovat silnější proudění. AO index (1000 hPa) bude v plusu, GFS dává celkem větrné počasí za cca týden s nárazy plošně kolem 70 km/h. Teploty budou výrazně nadprůměrné ať už teď během anticyklonálního spíše inverzního charakteru, ovšem v 850 hPa bude velmi teplo a potom při větru teploty ještě o něco více vzrostou.

Nicméně začínám v předpovědích a v ansámblech spatřovat větší nejistotu na více dní dopředu, takže se to bude zřejmě hodně měnit a nic není úplně jisté.

ČHMÚ
nárazy větru GFS, ventusky
622
# 11.02.2023, 14:49

Asi aby se lidi nehádali, tak by se mělo učit to nejjednodušší : prosinec je zimní měsíc a 22 je nejkratší den v roce.
Jinak je asi jednodušší dělit rok na teplý půlrok a chladný.
Proto asi se lidi především zajímají jen o jarní a podzimní rovnodennost...
Nebo třeba v Rusku, tam všechno stojí za h..., ale neznají tam asi pojem astronomická zima, jaro atd. Každý vám automaticky řekne že 1.3. začíná jaro,1.6.léto atd, to jediné jim závidím.

69
# 11.02.2023, 18:56

U nás máme jen dvě roční období - půl roku zima a půl roku chladno :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.