Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou bez deště a hlavně na severovýchodě i polojasno

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

387
# 31.01.2023, 09:02

Aidamko1
Tak, asi si to blbě vykládám, ale měl jsem dojem, že kontrolní běh je v jisté oposici, oproti hlavnímu, dám sem jeden screen s GSF běhy který byl platný do konce ledna.. skoro, a ten kontrolní a hlavní, se tam poměrně liší..
P.s. jinak nejsem s tím co píšete, v rozporu, taky jsem to viděl nejchladněji, konec ledne a cca do 10.2. tak budeme, jako obvykle, čekat..

starší výstup s rozdíly mezi běhy..
258
# 31.01.2023, 09:02

Filda002
Přesně, byly by z toho holomrazy, to radši ať je teplo:)

12
# 31.01.2023, 09:03

JUGOCV
Ano, ano, to jsem byl já! Ale říkala to Frau Dagmar, ta má vždycky pravdu :)
Jenže teď tam ecoš i gefoš shodně na konci výhledu malujou stabilní TV nad Petrohradem, to by pak bylo jasný. Já teda velký mrazy nerad, ideálně podle mě ráno mínus 2 a odpoledne mínus 1. Víc nepotřebuju :!!:

# 31.01.2023, 09:45

Teda modely předvedly pěknou otočku do zimy, to snad ne. Zatím se utěšuji, že je to daleko, ale budu teď sledovat další výstupy s obavami... Potřebuji začít pracovat venku a tenhle týden bude pořád něco padat z nebe a příští týden podle výhledů zatím moc zima.. takže snad se to počasí trochu umoudří na venkovní činnosti (bavím se o práci ne nějakém zahradničení).

Každopádně ta otočka směrem k S, postupně SV proudění tam je naznačována delší dobu a neberu to na lehkou váhu. Ale jak bude studené je zatím hodně otevřené.

12
# 31.01.2023, 11:13

Ono je to hezky vidět na animacích (třeba windy), jak se (zřejmě vlivem rozdělení či oslabení PV, nevím co přesně se děje :-) ) otevřela dálnice teplého vzduchu z Atlantiku směrem na sever nad pól. Ty rozdělené koláče studeného vzduchu si pak hezky sednou nad Kanadu a Sibiř a pokud to synoptika dovolí, opravdu nám půjde příští týden pára od pusy. A to včera Tánička Míkojc slibovala, že druhý týden v únoru bude teplý.

77
# 31.01.2023, 12:41

tak jsem se podíval jak to vypadá s těma teplota a je tam velká schoda..od pondělí se bude ochlazovat...

ČHMÚ
METEOPRESS
yr.no
12
# 31.01.2023, 13:08

A už s tím počítají i pomazané hlavy z ČHMÚ skrzevá starej dobrej teletext.
Tak jo, takže kromě bobování si užijeme i hokej na rybníce.

169
# 31.01.2023, 13:24

No ještě bych se držel zatím stranou, stačí trochu posun a ten studený vzduch se může vylít někam jinam,přece jenom je to ještě nějakých 6 dní

110
# 31.01.2023, 13:31

Dejvas
Mě spíš než teletext fascinuje, že někdo udělá měsíční výhled a hned druhej den po jeho vydání to může celý předělat.:D

22
# 31.01.2023, 13:34

kuba
No u vás mě ta slova nepřekvapí každou radost jim tu kazíte:D:cool:vždyť je tam chladno to je zase radosti,na jak dlouho;-)

2351
# 31.01.2023, 13:52

Tak už dokonce -26°C! A to už půjdu do školy!:!!::pozor::led:

Až -26°C!
12
# 31.01.2023, 14:10

ludvicek
Jo, přesně to jsem si říkal taky. Hlavně Míkovka ještě včera večer slibovala teplej únor. Z toho je vidět, jak moc dneska počasí předpovídaj počítače. Včera modely teplo? V televizi taky teplo. Dneska modely zima? V televizi taky zima.

kuba
Máš recht, vždycky se to může změnit, ale tady bych tomu věřil. Otázka jen bude, jak před tím nasněží. Ale zdá se, že někde budou holomrazy. Že by konečně vychcípaly ty blechy, klíšťata, kůrovci, pilatky, padlí a podobná chamraď?

skupsw24
Tak ses dočkal zimofile! Já doufám, že tohle se ještě změní!!!

# 31.01.2023, 14:13

skupsw24
Naštěstí je to GFS a na 99% nevyjde. V zimě je GFS skoro nepoužitelný mi přijde. Kreslí tam Arktidu která vyjde tak 1 ze 100.

Ale ochladí se to je celkem jasné a ty dlouhodobé výhledy se zdá se vůbec netrefí. Taky jsem dříve sledoval ECMWF extended jak tu dává pravidelně palma, ale co si budeme povídat je to skoro nepoužitelné a jen taková zajímavost. Za mě má smysl sledovat předpověď na týden dopředu a to hlavně ICON + ECMWF a to dá člověku ten základní přehled. Všechno ostatní už je jenom taková zajímavost pro fajnšmekry. A GFS je většinou taková ta pohádka na dobrou noc.

77
# 31.01.2023, 14:22

tak do pátku prý 52 cm, to beru :snih: :D:D:D:D
ty srážky to je absolutně nerealistický..

2351
# 31.01.2023, 14:36

Dejvas
JohnBattler
Stejně to nevyjde, to vím už dávno...:D Jen mě to zaujalo, tak jsem to sem dal.:D;-)

12
# 31.01.2023, 14:43

skupsw24
No, pokud by to bylo tak, jak to teď shodně malujou ecák i gefoš, tak by to mohla být ohledně nastavení TÚ poměrně stabilní situace a pak by při soustavném, třeba týdenním přílivu vzduchu od východu docházelo k čím dál většímu prochlazování vzduchu u nás. I tak ale doufám, že pod -15 to nepůjde, těch -26 je scifi (DOUFÁM!!! :)

JUGOCV
Model přemáznul krušnohorské srážky i do Chomutova. Je to blbost, ale zajímavé by to bylo, což? :)

# 31.01.2023, 14:50

JUGOCV
Dejvas
No jo to je problém GFS, který má velikost výpočetní buňky 20x20 km. Takže spočte to pro Krušné hory a pak to plácne do Chomutova no. :D

# 31.01.2023, 15:43

To je teda něco GFS. Aby se sem převalil hodně studený vzduch s TV která bude mít 1060hPa. No výborný. A ještě nemá žádný sníh v těch dvou epizodách. Ecák aspoň něco má.

skupien
zpomal swene, tohle určitě nemůže vyjít, tomu snad nevěříš. Ale co když ta 1 ze 100 právě nadešla:!!:

wxcharts.com
12
# 31.01.2023, 16:30

Vtipné na těch současných malovánkách je, že zatímco u nás Sibérie, tak nahoře za polárním kruhem teplej profuk. Takže zatímco v Jablunkově ráno na zastávce při cestě do školy -26, tak třeba takovej Murmansk +2 :D

169
# 31.01.2023, 18:01

Tak gfs ještě pritvrdil a od 6.2. Minimálně do 15.2 tam má silné mrazy a i nějaké sněžení, nakonec bych se nedivil kdyby byl podprůměrný únor ikdyz dlouhodobé předpovědi říkají nadprůměrný měsíc.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.