Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

169
# 15.01.2023, 11:40

No teď celkem překvapil aladin Teda, má to na tu středu ráno až na západ a pro nás má mezi 10 -15 cm a to by nebylo asi vše, dal nevidí zatím. Vše by spadlo při teplotách kolem nuly takže by to bylo dost mokré, no uvidíme, dost se to zamotává:snih:

# 15.01.2023, 11:44

Je teplá zem, a i kdyby to sněžení vyšlo náhodou tak při teplotách kolem +1 z toho bude maximálně 3 cm mokryho hnusu na autech a trávě, ktery za dopoledne roztaje.

379
# 15.01.2023, 11:45

kuba
Žádné překvapení v tom nevidím..
Přibližná shoda regionálních modelů..(Aladin + Icon) se vcelku dala očekávat.
Uvidíme jak to nakonec srážkově dopadne, je to až za 3 dny..
zimnik1
Nechápu proč tu řešíš jestli bude sníh mokrý nebo jaký..
Tobě je přece dávno ,, jasný,, , že žádnej padat nebude..:D



40
# 15.01.2023, 11:48

zimník1
Když napadne víc mokrého sněhu, který přimrzne a maxima budou jenom těsně nad 0°C, tak může vydržet klidně týden nebo připadnout další. Na JV to ukazuje vyšší teploty, ale v Čechách by to mohlo vyjít.

117
# 15.01.2023, 11:55

Jo ve středu kalamita bude :D

7
# 15.01.2023, 11:59

Tak zatím to vypadá tak, jak jsem očekával. JV Morava teplejší a spíše déšť, zřejmě jen s přechodným sněžením. Pokrývka se vlivem teplot asi nevytvoří nebo jen přechodně . Sněžení tedy zřejmě opět jen SZ od nás, tak jako to bylo už v prosinci. Co mě těší je, že snad ani těch srážek nakonec tolik nebude - až na dnešek. Případný holomráz ke konci týdne by byl vítán. Ale samozřejmě se to ještě bude měnit, tak uvidíme.

40
# 15.01.2023, 12:12

Teď jsem kouknul na ansámbly ECMWF a už tam mám shod z té vlny srážek. Ještě včera to tam skoro nebylo. Teď je jenom otázka, kolik kde spadne a kde se to nejvíc trefí. To je ještě celkem nejisté. Čechy obecně jsou ve hře. Přitom se tu psalo, jak to půjde přes Moravu atd. :D Ty předpovědi jsou vždycky hodně nejisté.

meteociel
# 15.01.2023, 12:22

:snih: Sněží

10
# 15.01.2023, 12:25

Novorolák1
můžu se zeptat odkud je fotka a v jake nadmořské výšce?

169
# 15.01.2023, 12:26

Aura1
No uvidíme, asi bych víc věřil aladinovi a Iconu než gfs,uvidíme co tam bude další výstupy

40
# 15.01.2023, 12:29

kuba
GFS mě trochu zklamal. Vždycky ty TN hezky vykresloval a teď je největší pesimista.

172
# 15.01.2023, 12:32

No když to tak sečtu, tak si ještě do zítřka počkám. Ta teplotní rozhraní občas dokáží ze dne na den uskočit pořádně, tak na závěry ještě raději počkám. Zatím to vypadá v pásu od JZ Čech po Orlické hory na vydatnější sněžení i v nižších polohách. Aladin maluje plošnější zásyp v Čechách a na Moravě spíše jen déšť. Jenže jak víme, tak se to i takhle 3 dny může posunout lehce na západ a lehce na východ.

# 15.01.2023, 12:35

Na této rozlehlé brázdě žádné výrazné srážky nečekám. Bude hodně oblačnosti ale srážky o ničem. Dnes 0,3 mm.

# 15.01.2023, 12:37

Ta středa je pro Moravu zabitá. Tady bude chcat

# 15.01.2023, 12:39

Východ už možná dneska dostane nějáky ten zásyp od středních/vyšších poloh. Uživatel Sluněčník přidal video jak u nich sněží teď v 600m.n.m. U nás zatím prší.

172
# 15.01.2023, 12:45

No a abych se lehce přetočil zpět k PV, tak aktuálně na konec ledna to vypadá, že modely tápou. Jeden výstup malují celodenní mrazy a další výstup JZ teplé proudění ve výšce. Vypadá to, že na tom bude hodně záležet poloha PV. Teplotně nejchladnější část bude nad VB a západní Evropou, což je poměrně nepříznivé. Raději by to chtělo vidět celkově PV více na východ, aby zonální větry mohly být více nakloněny k severnímu proudění. Sice dle dat celkové hladiny v 10hPa bude někde na pomezí Sibiře a Evropy, ale stejně je to zatím v takovém teplotním a zonálním spektru poloha řekl bych "nepříjemná". Naopak se zdá, že se arktická hmota začne kumulit nad Kanadou a klesat do USA. Tady to bude ještě velký boj, protože pokud by z Mexika stihla dorazit TV, tak by USA pravděpodobně byly toho chladného vzduchu ušetřeny šlo by to pak více směrem do Evropy. Nesmíme ale zapomínat, že PV si může dělat co chce, takže zítra v modelech může být něco jiného. Stav aktuálního PV je tedy takový tipsport.

Když bych si měl já osobně tipnou, jak to celé dopadne, tak ze zkušeností z minulých 4 let to vidím na sice oteplení na začátku února, ale pak na nějaké ochlazení. Únor celkově ale bude mít šanci se stát velmi teplým, protože se mi nelíbí ta možnost, že nejchladnější oblast PV se přesune zase zpět nad Arktidu a PV zesílí takovým stylem, že by pak hrozil jarní rozpad.

Teplota ve výšce 1,5km dne 31.1.2023 zdrojem je model GFS ze stránky wetterzentrale.de
Teplota ve výšce 10hPa dne 31.1.2023 zdrojem je model GFS ze stránky wetterzentrale.de
Vítr ve výšce 10hPa dne 31.1.2023 zdrojem je model GFS ze stránky wetterzentrale.de
379
# 15.01.2023, 13:02

davyd
To budou KH, Nové Hamry horní část obce, cca 750-800mnm..

258
# 15.01.2023, 13:05

Ta středa je pořád moc daleko na předpověď těhlech níží, nemusí být vůbec nic i když teď panuje nějaká shoda modelů. Navíc má ČHMÚ ve středu 0 až +4 stupňů a i ve čtvrtek až +3, takže by tady z toho v nížinách byla možná tak rychle tající břečka, plus zem je hodně teplá z té dlouhotrvající “zimní vlny veder”, takže asi tak. Od středních poloh by to ale samozřejmě bylo něco jiného:)

# 15.01.2023, 13:14

Přesně tak. Ony srážky jsou jedna věc a teploty druhá. Ty se tady neberou moc v potaz. Teplá zem plus teploty kolem +1 se sněhová pokrývka nevytvoří a bude jen mokro a bahno :prsi:

162
# 15.01.2023, 13:15

Aladin to má teď fakt pěkný, tak snad to nějak moc nezmění(známe to). Byl by to hodně mokrý a těžký sníh, takže kalamitka
negan
Já tak nějak tuším, že to nevyjde, ale když už to má Aladin, tak šance, že něco bude se výrazně zvyšuje. Ten sníh by ani nemusel jít do kopru všechen, modely tam mají ve čtvrtek/pátek i celodenní mrazy.

Kéž by to vyšlo

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.