Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V severozápadní polovině Čech občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

381
# 14.01.2023, 08:43

Pokud ty středeční/čtvrteční srážky utečou na V , pravděpodobně i ta TV bude potom v dalším týdnu spíše nad VB, než západně od VB..
Ovšem pokud by vyšel současný GFS a potom střed té TV západně od VB, byl by krásně bloknutý Atlantik a vrátila by se zima..
Po neděli v tom bude snad jasněji

Mohutná TV se středem západně od VB
Možný nástup delší zimní epizody
162
# 14.01.2023, 08:51

kuba
No pozor, není v tom sám, má to tam nějak takhle i GEM. Ostatní to mají spíš na východě no.
wyc
Aura1
Spíš bych se zaměřoval teď na středu až pátek, kdy to taky může dopadnout zajímavě a i to má trochu větší potenciál vyjít. Teď tam má GFS a GEM pro mou oblast kolem 10cm.

172
# 14.01.2023, 09:12

No co koukám a na GFS, tak by celkově ČR mohla být do příští soboty zasněžená. Nejprve Čechy a pak i Morava. Takhle bych to tedy asi v rámci možností bral. Jinak na PV započne zdá se ze jedno z těch silnějších stratosférických oteplení. Nový GFS maluje ve stratosféře (hladina 10hPa) nad +10°C, což by souhlasilo s tím, že se zonální větry dostanou pod 10m/s. Uvidíme jak to vyjde, ale z toho, co bylo dnes na twitteru to vypadá, že vzhledem k poloze stratosférického oteplení a modelově příznivého rozložení obou dvou vírů bude jak v Evropě, tak v USA po konci ledna hodně chladno. Rozdělení má tu výhodu, že oba víry plodí dostatečný tlak na přerušení jet streamu jak v Evropě, tak i v USA. Tak uvidíme, kdy dorazí to ochlazení s arktickou hmotou.

Spíše bych to datoval až někdy po 5.2., protože po rozdělení víru datujme v lepším případě 10-15 dní minimálně s nějakou odezvou. Bude taky zajímavé sledovat, zda vír se rozpadne úplně, nebo pod neustálým SW bude přetrvávat až do března. Pokud by tomu tak bylo, tak by to bylo docela zajímavé v tom, že by PV byl hodně slabý a zimní počasí by tak mělo dveře otevřené.

Zima tedy rozhodně nekončí a ještě nám nějaké projevy určitě ukáže. Toho bych se nebál. Bude to lepší teď, než zase na jaře. Snad se PV dostane do tlaku takového, že i ve vyšších hladinách nastane rozpad a neusadí se zase nad Arktidu tak, aby byl provázaný, jak mu v minulých letech šlo.

GFS a teplota v 10hPa 30.1.2023., zdroj: wetterzentrale.de
# 14.01.2023, 09:44

Tak v západní části čr to vypadá na holomrazy od st. oproti klasicky východu, kde může i vnížinách př.týden o té době ležet i 30 cm.

381
# 14.01.2023, 09:52

Aidamko1
Pokud by slábnutí PV a jeho rozdělení přišlo do takového postavení TÚ nad Atlantikem a Evropou, jaké tam teď za 10-14 dní maluje GFS, to by mohlo být velmi zajímavé..
Je v tom ale několikrát kdyby, no..🤔:D

169
# 14.01.2023, 10:01

Olson11
Zatím to v Čechách na žádné holomrazy nevypadá, stále je tam snih na čtvrtek a pak na víkend od východu další sněžení

40
# 14.01.2023, 10:07

Nový GFS opět přidal. Kumulace nového sněhu na 10 dní je neuvěřitelná. :snih::snih::snih:

Čekám na to, až budu velmi zklamaný, ale zatím se tak neděje. :)

Vidím to tak, že nás čeká nejvíce cyklonální zimní počasí za dlouhé roky s potenciálem přinést velkou plošnou kalamitu s ohledem na pomalejší pohyb.

wetter3.de
172
# 14.01.2023, 10:14

swan1
No to ano. Např. Petr Dvořák počítá s tím, že se projeví "propagace" PV v nižších hladinách a v Evropě to přinese nadprůměrně teplé počasí. Já osobně čekám spíše opak, ale to je otázkou náhody.

40
# 14.01.2023, 10:16

Pravděpodobnost SSW pořád roste. Včera byla 3% a dnes je už 10%.

Weather is cool:

Polar vortex status
The SPV is currently stronger than ERA5 average
but is forecasted to weaken compared to average (according to GEFS-mean)
8 of 31 members have stronger vortex than average at the last forecast step (2023-01-29 00:00:00)

The SSW probability in GEFS is: 10%

weather is cool
55
# 14.01.2023, 10:21

Aura1
Na zklamání je pořád ještě čas, GFS to všechno vymaže/odsune na V až za pár dní. :D Ecák má pro mě asi 1 cm, takže asi tak.

53
# 14.01.2023, 10:36

Aidamko1
Dvořák nevěřil ani změně, která nastala v prosinci.. já už jeho videa nesleduju. Po odchodu z Čhmú se spíše hledá... uvěřil a začal o tom svůj blogísek až změna byla nevyhnutelná... tož tak. Zima ještě bude, jen bláhový jedinec si mohl myslet opak. A příroda spí, dnes jsem obhlídl zahradu a nikde ani náznak nějakého probuzení. První náznaky v podobě sněženek zatím nic, ty lezou vždycky až v únoru.. takže o přírodu strach nemám.. Spíše se bojím než GO tak erupce nějakého vulkánu poblíž. Stát se může, to by byl větší průšvih..

# 14.01.2023, 10:40

Aura1
Já to vidím tak, že se v nížinách dočkáme maximálně tajícího poprašku. Jak píše Ondris, Ecák ukazuje 1 cm a ICON čistou nulu, nechápu, kam GFS na tyhle čísla chodí.

172
# 14.01.2023, 10:44

Frantis95
No GFS nám na další víkend maluje 40cm, Ecák na středu 10cm. Já skutečně si připadám docela už zmatený z těch změn. Někdy dva, tři dny dozadu tam bylo +8°C, ale najednou je tam 0°C a pěkný zásyp. No jsem zvědav jak to dopadne, ale snad z toho nebudou zase extrémy typu dva dny 0°C a 10-15cm a hned posléze zase +10°C.

40
# 14.01.2023, 10:46

Ondris
Frantis95
Já to vnímám v rovině potenciálu a ten tam zkrátka je. Uvidíme zda se naplní.

GFS beru jako těžkou váhu. Takové přívaly sněhu se budou pravděpodobně redukovat, ale nelze čekat, že se to smaže úplně kompletně.

ventusky
ventusky
40
# 14.01.2023, 10:48

Aidamko1
Jj přesně modely dokážou hrozně měnit a otáčet. Ono to nějak vypadá a pak najednou za dva dny dost jinak.

Teďka se to dost změnilo k zimě. :snih::snih::snih::led:

49
# 14.01.2023, 10:50

Ježíš, je sobota, na srážky je do té situace pořád daleko, z toho sledování jsem už po zkušenostech vyléčený. Něco bude, mrknu na to až v úterý. Pršet bude zítra, průměr modelů mám kolem 10 mm. Pak v pondělí už se začne ochlazovat, každý den o dva stupně, co bude ve středu si počkám a na druhou půlku týdne nic venku radši neplánuju. Zalezu zas do díly a budu čučet z okýnka co se děje :cool: :D

381
# 14.01.2023, 10:52

Frantis95
GFS na to ,, chodí,, hlavně až do období od příštího víkendu dál..
A to je zatím ve hvězdách...

169
# 14.01.2023, 11:05

Aura1
Taky že už to zredukovat a ve čtvrtek nemá nic :D to se dalo čekat

381
# 14.01.2023, 11:23

kuba
No, já bych jen upozornil na to, že pro tu středeční/čtvrteční situaci ta TN bude teprve ve Středomoří během zítřka a pondělí vznikat..
Jsou to predikce k TN , kde zatím modely určují polohu jejího středu i její následnou dráhu jen na základě výpočtů na několik dní dopředu..
Jistého zatím není nic .

169
# 14.01.2023, 11:25

swan1
Já vím že ne ale dalo se čekat že to gfs smaže když v tom byl prakticky sám v takovém množství, večer to tam může být zpátky a nebo taky nemusí, už Kolikrát se to smazalo úplně například v prosinci a byly všichni zklamaný

Nový výstup
Starý výstup

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.