Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině Čech občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

# 20.12.2022, 10:23

Ano souhlas,zima 06/07 byla velmi mírná,ale to neznamená,že se nemůže rozpadout vortex nebo zeslábnout západní proudění a pustit sem zimu ze severu nebo ze Sibiře jako třeba koncem února v roce 2018 nebo v roce 2009 ,kdy v prosinci bylo několik arktických dnů a celý leden až do konce února 2010 leželo v Praze 30cm sněhu.V prosinci 1996, kdy k nám proniknul arktický vzduch ze Sibiře byly v Praze od 20.prosince mrazy až k mínus 25 a během dne nevystoupila telota nad -10.Teď máme za sebou dvě mírné zimy a pravděpodobnost,že by byly tři mírné za sebou je velmi nízká.GO přináší mnoho extrémů a je velmi pravděpodobné že jednou za 5-10 let západní proudění zeslábně a vpustí to do střední Evropy arktický vzduch,i když vzhledem k vyšší teplotě Atlantiku bych to tipoval až koncem ledna nebo v únoru.

388
# 20.12.2022, 20:09

No, však zimy jsme si tenhle rok užili docela dost, tak je čas na nějakou tu změnu, někdo tu psal o kompenzaci tepla zimou, tak teď je v pořádku, když se to bude kompenzovat teplem, no ne?:D.. No trošku vážněji, bohužel to nezimu už ukazuje až do 5.1. kam je teď už vidět..no na konci měsíce jsme v pouhé jedné třetině zimy, takže tak, ne? Zítra budu slavit konec zkracování denního světla, a pomalu hurá k delším dnům..

# 20.12.2022, 20:30

No zima se bude dohánět v dubnu jako každý rok. Pak vše pomrzne a bude to tady otravovat do kvetna. Jako každoroční kompenzace za nechutnej prochcanej a teplej leden a únor. Nějakou dvoudenní epizodu, kdy nám teploty v noci klesnou tady na minus 1 nepočítám. Je to pořád dokola. Možná by se už měli přepsat učebnice přírodovědy pro první stupně a zrusit čtyři roční období.

496
# 20.12.2022, 20:31

Ano, teplejší ráz vypadá na delší období. Jak píše palma, současný teplý výhled tak do 5.1. a dál to zatím nevidí :) Možná se tam někde dále rýsuje změna, pokud by se změnily tlakové útvary a začaly by převažovat vhodnější kombinace - https://twitter.com/WaldoEggenhuize/status/1604952... resp. ECMWF - https://charts.ecmwf.int/products/extended-anomaly... Jinak souhlas, Rossbyho vlny jsou pro mne také vyšší dívčí ;-)

PS. ludvicku, ta "selektivní slepota" mne moc pobavila :D a neboj, mám rád všechny a nebo alespoň většinu barev barevného spektra, červenější nevyjímaje :D

22
# 20.12.2022, 21:22

andy206
Že nebude zima se tu psalo i na začátku prosince no a co pak přišlo, nikdo neví vůbec nic,říkat že bude teplo do 5 ledna je blbost.

388
# 20.12.2022, 21:28

Zachar
No, on ale andy206, neříká že bude teplo do 5.1. ani já to neříkám, napsali jsme, že to predikce v současné době propojily a mají to tam do 5.1., tedy, kam až dosáhnou, v teplém módu.. toť vše..

# 20.12.2022, 21:44

Ještě podotknu, že někdo sem dával nějaký predikce modelu na podzim, a tam se uvádělo, že východ ČR bude ovlivňován více TN z jihu
a bude tam větší spad sněhu než na západě. Tohle třeba v prosinci vyšlo na jedničku. Mám pocit, že to byl model ECMWF, ale stoprocentně si jisty nejsem

172
# 20.12.2022, 21:48

zimník1
Ano. Modeloval to model ECMWF. Modeloval přesný protiklad modelu CFSv2. Já tedy beru model ECMWF jak ten nejvíce přesný pro Evropu na zimu. CFSv2 není pro Evropu vůbec přesný.

496
# 20.12.2022, 21:54

Zachar
Neříkám(e), že do 5.1. to zůstane vše v červených barvičkách. Ale všechny modely, různé hladiny, tlak. útvary atd. tomu ale nasvědčují, že tomu tak bude. Na druhou stranu tak, jak včera přišla náhlá změna do tepla, může přijít změna znovu a třeba po 28.12. se zlomit do zimy.

Jinak k tomu prosinci. Tu diskuzi si celkem dobře pamatuji. Někdy od 20.11. se živě řešilo to, co modely malují. Změna resp. zima měla přijít s nástupem prosince. Postupně se to ale odkládalo / zpozdilo a nakonec to k nám dorazilo 10.12. Ty dny resp. týdny bylo hlavní téma to, jak je dění nad námi rozhozené a jaké nejistoty jsou atd. A ono rozložení mělo také dopad na putování TN resp. front, které hezky zasáhly hlavně V část republiky.

12
# 20.12.2022, 22:03

ECMWF už 2 dny kreslí ochlazení od 28. prosince. Nějakých -10 v noci mi jako teplá vlna nepřipadá, byť tohle ecákem předpovídané ochlazení delším nevypadá. GFS modeluje velký špatný. Teplej jih mezi rozsáhlou TV na východě a hlubokou TN na západě - zakonzervovaná situace.
Krucinál, taky to oteplení nemohlo přijít až příští týden??? Vypadalo to venku tak hezky, v sobotu naměřených 52 cm je tady tak jednou za 5 let minimálně. Spíš za 10.

496
# 20.12.2022, 22:04

Aidamko1, zimník1 Jen doplním, že ECMWF nejspíš nejlépe zareagoval a zpřesnil v průběhu listopadu výhledy srážek na prosinec. Ono ještě někdy na přelomu října/listopadu všechny modely malovaly méně srážek, dokonce myslím, že ECMWF uváděl na prosinec hodně odchylku do záporu. No ale konec listopadu byl ve znamení "divočiny" a nakonec to dopadlo se srážkami dobře, hlavně tady pro východ republiky a okolí za hranicemi, kdy jsme byli v dráze postupujících front se srážkami.

388
# 20.12.2022, 22:26

Dejvas
No, nevím s tím ECMWF.. dává to tam teď rozhodně spíš teplo než zimu (28.12. tam je něco jako profuk, ale další den hup do +7..), ale co, každý den jinak, jak se říká..
Jo, mimochodem, i tohle trochu promlouvá do tvorby počasí...https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-trvale-na...

ecák 30.12.
12
# 21.12.2022, 14:41

Jj, už to upravil. Co se dá dělat. Tak aspoň ušetříme za otop 🙂 Předloni příšla zima pořádně až po Novém roce a nakonec byla solidní.

40
# 21.12.2022, 19:42

Tak se loučím se zimou. Bohužel vyhlídky jsou úplně hrozně teplé. Šance že se to překlopí do zimy je extrémně nízká. Opět úřaduje GO a změna klimatu a proto bude zase hrozný teplo.

Jinak prosinec teplotně podprůměrný neskončí. Mám tam teď odchylku +6°C za dekádu do konce roku. To je srovnatelné s tou mrazivou epizodou, takže se to vyrovná a prosinec skončí teplotně průměrný. Tohle je fakt důsledek GO a změny klimatu. Prostě ty zimy jsou pořád teplejší. Je to hodně znát. Už jenom teplotně podprůměrný zimní měsíc je skoro sci-fi.

A teď si vemte, že třeba na Balkáně měli teplo celou dobu, takže tam skončí prosinec extrémně teplý. Jediná Skandinávie si udrží zimu. Prostě se posouvají klimatická pásma, což je důsledkem GO a změny klimatu. Pro nás to znamená opět teplo.

teplotní odchylka do konce roku - hot wawe, climatereanalyzer
388
# 21.12.2022, 19:50

Aura1
Já k tomu přistupuju pokud možno realisticky, bez zbytečného zveličování, ano teď to jde do tepla a ukazuje ho to už až někam do 7. - 8.1. no a co... tak se bude čekat na zimu, jsou na to ještě přes dva měsíce, bude teplo, no bude, bude zima, no tak bude, je docela paráda to sledovat, aspoň se něco děje, něco střídá, a po zimě přijde jaro, pak léto, podzim, zima... jo země je ku ku kulatá...https://www.youtube.com/watch?v=iPTbnXvN6Kg

40
# 21.12.2022, 19:56

palma
Bohužel vidím to hodně pesimisticky. Tohle je úplně hrozné teplo, které může vydržet třeba do půlky ledna. Se zimou je amen. Jak jsou podobné velmi teplé vyhlídky, tak je to konec. Co si budeme nalhávat. Ty zimy jsou mnohem mírnější než dřív. Akorát si občas střihneme nějakou tu mrazivou epizodku, ale teplo z většiny převažuje.

388
# 21.12.2022, 20:01

Aura1
No, však... tahle epizoda mrazu byla pěkná, ne?;-)

22
# 21.12.2022, 20:04

No to jsou zase blbé keci takhle na začátku zimy:!!::cool: no tak bude teď zase nějakou dobu tepleji,to snad neznamená že se zima ještě nevrátí.....

40
# 21.12.2022, 20:05

palma
Jo byla, ale můj pesimismus naráží na to, že si teď zvyknu delší dobu na to, že venku to bude vypadat jako podzim. Nechci si stěžovat, ale taková je realita. Se současnými výhledy nevidím pro nížiny ani 1 vločku v horizontu až 14 dní. To je prostě bída.

Je třeba se smířit s tím, že už ty zimy nejsou jako dřív. Už toho moc nečekám. Zima bude jedině překvapení.

172
# 21.12.2022, 20:18

Aura1
No já bych s tím vzdáváním se počkal. Minule jsi odpískával zimu a pak se tam nasunulo chladné počasí a vydrželo vlastně až dosud. Já si zatím raději počkám. Však nás teď nějaké období tepla čeká, ale pak se to zase zlomí do zimy.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.