Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2021/2022

385
# 03.01.2022, 19:04

No vida, další měsíční předpověď, žádné mordory nepředpokládá, kdyby to takhle v klidu probíhalo, tak dobrý...vypadá to na průměr, což bych osobně bral.

měsíční ČHMÚ
22
# 03.01.2022, 19:07

palma
mordory jestli ne v teplotách tak ve sněhu :)

385
# 03.01.2022, 19:14

Luka S
Jo, na horách jo, tady v Kladenské díře předpokládám 10mm v dešti..:), a to jsem optimista.

109
# 03.01.2022, 19:42

palma
My jsme taky byli vždycky srážková díra a hle, měli jsme víc sněhu než Šumava. Možné je vše.:cool:

168
# 04.01.2022, 14:50

Indexy NAO a AO mají být pořád v kladu až v půlce ledna by mohlo jít NAO do záporu ale to je ještě daleko

385
# 04.01.2022, 16:05

ludvicek
Jsem to přecenil, máme nyní krásných 5mm během dvou dnů..:), zimu čekám, čekám.......čekám...výhled až do 20.1. (což je věštírna) min. v noci do -5, den nad nulou do +5.. takže čekám, nic, co by mělo zvrátit situaci tam zatím není. U indexů vidím jediné positivum v tom, že nejsou tak rozhozené, že na pět dní dopředu nebylo poznat, kam pujdou.. měli by na konci měsíce klesat. Vortex jsem koukal po oslabení, posílení, a to jak v teplotách do mínusu, tak i v rychlosti větru do plusu, jo nechce to pustit... navzdory předpovědím odborníků..a ta uralská výše (blokační) se zatím do toho 20.1. taky neobjevuje, pořád je to hezky v pohybu..tak snad únor něco dá..rád bych zimu, ale to by bylo přání, ne zhodnocení současné situace.

2669
# 04.01.2022, 16:49

No výhled vypadá následovně kéž by přidali na víkend srážky 3 dni holomrazy a pak zase...

109
# 04.01.2022, 22:09

palma
Já jsem se včera celkem vrtal v CFS předpovědích, únor má mít kladnou odchylku, což je celkem stabilní názor už od listopadu, takže máme celkem 3 týdny, kdy by něco mohlo být, ale zase měsíční prognóza ČHMÚ, co jste sem dal, ta taky nic neukazuje. Holt jakýkoliv trvalejší mráz bude spíš překvapením.

385
# 05.01.2022, 13:24

No, nový ECMF čtvrtletí je na světě.. tak se pokocháme..:)

ECMF1
ECMF2
ECMF3
385
# 05.01.2022, 14:09

A ještě jsem se podíval co s tím vortexem.. ano, bude hezky rozpohybován, nejdříve se opravdu vydá k Evropě, tak snad se nějak ochladí, ovšem obratem dvou dní se vydá na stejné místo odkud vyrazil, tedy k USA.. podle posledního výstupu, bude se to měnit? Asi jo, nebo ne?:D

vortex 12.1. u USA
vortex 18.1. u Ruska
vortex 21.1. zpět k USA
109
# 05.01.2022, 14:12

palma
Vliv vortexu bude už jistě započítán v té předovědi Ecáku, ale je fajn mít detaily k jednotlivým aspektům. De facto má zima poslední 3 týdny se nějak rozparádit, protože ten únor vypadá spíš jako nástup jara.

378
# 05.01.2022, 14:30

Dnešní výhledy, jak GFS tak ECMWF pěkně natáhly to SZ proudění..az do nevidím..
Minimálně od stř poloh by se mohlo možná konat zimní počasí cca 10-14 dní, možná déle..

168
# 05.01.2022, 14:42

swan1
Myslite že by do příštího pátku mohlo na Šumavě nebo v Krusnych horách napadnout kolem 30-40 cm? Chtěl bych jet na běžky :snih:

385
# 05.01.2022, 14:47

swan1
Tak u vás zima bude, to je asi jasný, tady u mne to má být i někam k +6 v noci do -4, jinak to zase na konci výhledu maluje mordor s -15.. asi nějaký algoritmus, co se u GSF opakuje..:cool:, ovšem je dobře, že počasí má alespoň nějakou dynamiku, takže se něco může stát..

378
# 05.01.2022, 14:56

kuba
Myslím si, že je to velmi pravděpodobné..
Pokud byste dal hřebenovku někde, tak asi jistota..:)
palma
Jo, ten SZ by mohl chvíli vydržet, dál se uvidí, jestli mrazivý mordor nebo vodní ponor..:D
Ale jak píšete, hlavně že snad bude nějaká dynamika, že se bude něco dít...

2669
# 05.01.2022, 15:21

swan1
SZ bude ale nebude mít žádnou sílu fronty se budou rozpadávat a na V prakticky nedorazí takže Z bude mít teď víc sněhu než V pro Krušné tedy milé překvapení koukal jsem už na fotky od Novorolak hezky tam mají přeji jim to:)

109
# 05.01.2022, 15:35

Tutugon
Je fakt, že u nás to nic moc extra nemaluje a teploty příští týden kolem +5. Spíš tedy mírně nadprůměrný leden.

168
# 05.01.2022, 21:09

Když jsem se koukal na nějaké hodnotnější výsledky mých oblíbených modelů, tak jsem původně věřil, že zima v lednu bude velmi mírná, ale od včerejšího rána nabývá v mé hlavě celkem značná míra optimistického myšlení.

Když jsem četl některé příspěvky mých kolegů zde na in-počasí, tak jsem se musel podívat na tlakové a synoptické mapy a rozhodl se udělat po dlouhé době nějaký věcnější rozbor.

Aktuálně máme v Evropě poměrně stabilní teplé počasí, které bylo až v těchto dnech narušeno studenou frontou, která jak se zdá přinese krátké ochlazení, které bude následně přerušeno svižnějším prouděním od západu-severozápadu. Když jsem se koukal na tlakové pole, tak jsem si ihned všiml celkem zajímavé situace v období 14-20. ledna, kdy nám modely malují dvě velice zajímavé situace.

1. Rychlý přesun TV z VB nad střední Evropu, která se pak odsune dále na východ a hlavně do oblasti střední Evropy by mohla přinést krátkodobě teplejší advekci ve středních a vyšších hladinách atmosféry.

Ta TV bude mít však poměrně krátkého trvání jak se zdá, protože s posunem Vortexu směrem k Evropě (jak posílal palma obrázky) se propadne do Evropy také její vortexová tlaková níže, která by mohla jak se zdá přinést poměrně razantnější změnu v podobě ochlazení nad Evropským kontinentem. Zatím je však velice těžké určovat kam přesně se bude její směr posouvat, ale je jisté, že s posunem Vortex dorazí ochlazení.

2. Návrat blokace nad Grónskem a propojení sil s Uralskou blokací.
Když jsem dnes s podivem četl příspěvek od uživatele palma cituji: a ta uralská výše (blokační) se zatím do toho 20.1. taky neobjevuje, pořád je to hezky v pohybu
Musel jsem se kouknout a mohu tvrdit, že ta výše tam pořád je. U takového typu sezónních tlakových výší je však nutná patřičná korelace. Nejlepší pro ni je návrat arktické TN a vysunutí blokační TV nad Grónsko. Nejlépe to demonstruje situace z prosince, kdy díky vhodnému posunu jet streamu byla TV nad Grónskem a TV nad Uralem (s vysunutým výběžkem nad západem Ruska) vhodnou synoptikou pro chladnější proudění and Evropou, hromadění arktické hmoty nad Skandinávií a četnějšího výskytu TN nad středomořím.

Právě od 18.1. nám modely malují, že by k podobnému spojenectví mohlo dojít. GFS si však zatím drží spíše tzv. západoevropskou verzi "arctic blastu", tedy zjednodušeně řečeno, že spíše se ten chladnější vzduch vylije prvně nad západ Evropy a pak až k nám do střední Evropy. Ono by se mohlo zdát, že je to celkem špatné, ale dle mého intuitivního názoru by mohlo podobně jako v jiných letech dojít k nějakému sražení nad středomořím a opět by mohla nastat další poměrně zajímavá anticyklonální situace s chladnou advekční vlnou nad střední Evropou.

Toť vše k výhledu. Jedná se o můj poslední výhled pro zimu, ale také i o poslední příspěvek na zdejším fóru. Díky moc za férovou debatu, a až to jednoho dne čas dovolí, tak se opět ozvu, přeji vše dobré.
Počasí zdar!
:cool:

Přeji hezký zbytek večera.
:)

Nad Uralem ta výše je, ale je poměrně nevýrazná, což je normální při limitaci tlakové níže
První propad chladné vzduchové advekce od severu do střední Evropy dle modelu GFS
Poměrně zajímavá situace s obrovským potencionálem od 19. ledna dle modelu GFS
385
# 05.01.2022, 21:35

Aidamko1
To máte těžké, 3.1. jste psal o absenci této výše, teď píšete že tam stále je, takže, je tam stále, nebo tam nebyla, a je tam stále, čert se v tom pak vyznej..:cool:

258
# 05.01.2022, 22:00

No u nás žádná zima ještě ani nezačala a zatím to nevypadá, že by to mělo změnit. Na kontě máme pouze jediný ledový den a sníh známe spíš jen z TV:D. Nějakou zimní epizodu s alespoň týdenními mrazy a sněhem i v Polabí jsem už odepsal, tak alespoň doufám, že bude hezky a žádná inverze:):slunce:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.