Aidamko1
Pěkné povídání ohledně výhledu, díky za něj výstupy posledních dnů dávají jakousi naději na zimní - chladnější období. Vypadá to, že střední Evropa by mohla mít štěstí na uspořádání tlakových útvarů, zejména TV - nejdříve severně od nás, poté další nad Islandem s posunem nad Skandinávii. Zatím je to ale otevřené, protože např. kolem 13.1. je nad Evropou opět hodně modro-červeno. Po 16.1. dále by se skoro chtělo říct, že se začíná Atlantik uzavírat TV. A pak by bylo důležité na přesné lokalizaci TV. Zda by TN putovaly severní stranou a nebo by něco "proklouzlo" i spodem. Aktuálně to vypadá spíše na tu severní možnost. Pak ale budeme potřebovat 2 "podmínky" - a) od východu - pokud by tam byla TV (což je pravděpodobné), pak je opět důležitá její poloha a síla. Mohlo by dojít opět nad ostré rozhraní někde nad (střední) Evropou. b) TV by nad Atlantikem musela mít takové umístění, aby studený vzduch nestrhla moc brzy, tj. na západ od nás.
Škoda, že pro veřejnost nejsou dostupné týdenní výhledy v hladině 500 hPa. Poslední články někdy z konce prosince uváděly, že by mohlo od poloviny ledna přijít takovéto uspořádání nad Atlantikem. Uvidíme, každým dnem čekám nový update a výhled
Na druhou stranu výhled NAO se má vrátit do plusu, což by zimě moc nepřálo a situace by se mohla (relativně "brzy") v lednu změnit ... https://apps.ecmwf.int/webapps/opencharts/products...
PS. proč poslední příspěvek na nějakou dobu?
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2021/2022
Sice to moc nesouvisí s průběhem zimy, ale nepotvrzuje se uplně nízká aktivita slunce v budoucích letech, dokonce je zatím poněkud výše (počty skvrn atd.) než se čekalo, včera kupříkladu došlo k docela mohutné erupci, skvrny jsou už hezky viditelné..
zdroj: http://www.solen.info/solar/
Aidamko1
Mne v těch grafech zaujala jedna věc, jasně, asi vědí, podle čeho to předpovídají, ale je tam ten současný sluneční cyklus natažen ne na 11 let, ale na dobrých 14 let.. zřejmě neustále čekají nějaké minimum...jakpak to spočítali?, pokud by jim ta délka cyklu nakonec nevyšla, pak bych se už nedivil, že v současnosti je to výš, než v té předpovědi.. no, můj náhled..
Jak to vidíte se zimou. Jsme v polovině, tak to stručně shrnu.
Prosinec - mírný, lehce vyčníval v kontextu posledních let.
Leden 1/2 - Velmi teplá, málo zimních projevů. Brutální obleva.
Leden 2/2 - Čekám zlepšení, hlavně na horách.
Únor - Vkládám velké naděje, únor umí přinášet pořádnou zimu.
Březen - Jaro, ale někdy dost zima. Poslední šance na zimu.
Indexy AO a NAO jsou od začátku zimy kolem 0. To podle mě nemá smysl sledovat. Ve výsledku je teplá zima většinou bez vazby na toto.
Za vyšší sluneční aktivitu můžou Marťani.
Tak tady nový výhled s prognózou až do konce února, no, nic moc, vortex nadnormálně rychlý a dostatečně silný, nyní předpokládají možné narušení až někdy na konci února, ale ne zhroucení.. plus jet stream vytažený ke Grónsku, žádnou zvláštní zimu nepredikují, maximálně méně časté vpády zimy, než dosud..
https://www.severe-weather.eu/global-weather/polar...
Zdá se, že nakonec ochlazení v příštím týdnu bude kratší než se zdálo. Pokud vyjdou současné výhledy, tak už někdy o víkendu to vypadá na oteplení. Zajímavě to pro mě vypadá hlavně ve čtvrtek, či v pátek, kdy by s další SF mohlo přijít celkem dost srážek a také i sněžení, které by se nám vcelku hodilo.
Pokud bych vzal delší vyhlídku, tak pokud by vyšel GFS z 12UTC, tak by se pak mohlo opětovně ochladit. Nad Uralem vidím TV, tedy možnost opětovného zimního rázu počasí, ale moc dlouho nám tato konstelace přát nebude, co koukám na anomálie v tlaku vzduchu, tak nad Uralem se začne snižovat již kolem půlky únoru, času není nazbyt.
A zajímavé veletoče předpovědní modely také v případě vlivu PV. Pokud se správně dívám na minulé výstupy, tak nejprve se zdálo v rozdělení na Americkou a Sibiřskou buňku PV. Nové výhledy (neděle 12UTC) zase dávají trošičku jiné divadlo, kdy vortex přežije i do začátku února. Pokud se rozpadne v půlce únor, mohlo by dojít rovnou k finálnímu rozpadu, tedy by nás pak jeho vliv netrápil na jaře, kdy se díky jeho konstelaci TÚ zima vzdala až na konci května de facto.
No pokud se něco výraznějšího nezmění, tak bych asi zatím nic moc velkého neviděl. Ale koukneme se raději do nitra, co vy na to?
Ohledně nerovnováhy vortexu svědčí také i AO index. Nevypadá zrovna moc přesvědčeně a zdá se mi, že ještě dlouho budou oba dva hlavní hráči, tedy GFS a ECMWF přešlapovat na jednom místě. Vortex se jen tak nebude chtít rozpadnout, něco mu musí podkopnout nohy, ale když se koukám, tak mě napadá jen stratosférická uralská blokace, která se dle následujícího obrázku nijak moc silně nejeví.
Co se týče MJO, tak to nám asi také moc nehodlá pomoci. De facto nám bude tak kroutit jet stream, že nedovolí silnějšímu vpádu ledové hmoty od S/SV, která by zabezpečila zimu v celé střední Evropě. Možný náznak bych viděl kolem 6. února.
No a zde taková veselá ukázka dalšího dějství pohledem polárního vortexu. Troposféra je nakloněná k chladu a sněhu, ale stratosféra je s kladnou indexací a spíše větvená do vlhčího módu. Jak toto dopadne? Autor Judah Cohen poznamenává, že buď se usmíří a vzejde z toho mix, a nebo chlad, tak uvidíme. Zároveň dodává, že termín SSW někdy mezi 21. lednem - 14. únorem, pak někdy na konci února i možnost MSW.
Ps: Díky za neustálou podporu od vás všech, moc s jí vážím. Nečekal bych, že v 16 letech bych dostával takovou podporu, díky ještě jednou všem.
Hezký večer všem
Tak taky jedna nová predikce, dlouhodobá od ČHMÚ.. líbí se mi tam po 1.2. tak křivka jak jde pěkně nahoru (průměr) což značí dvě třetiny zimy pryč, a zvolna směr do delších a teplejších dní.. (omlouvám se zimofilům)
Aidamko1
Konkrétně s vortexem jsem to sledoval pár dní za sebou, paráda, jeden výstup rozdělení a rychlost cca 16m/s, druhý výstup pěkně rotující, studený 52m/s, třetí s mohutným oteplením, čtvrtý... už si ani nepamatuju. No a tedy v hladině 1hpa to ukazuje, v průběhu týdne, tak nějak tepleji, pak v 10hpa tak nějak průměrně , plus náznak oteplení/narušení, 30hpa zima a nic jiného, 50hpa to samé co 30hpa, no a nakonec v 500hpa je tam někdy od 2. - 3.2. zase náznak návratu k teplejším časům, pokud do té doby bude nějak slušný závan zimy, ale to už je vlastně jen spekulace, při tom, co to udělá v řádu 2 - 3 dny.. Co s tím udělají dole TÚ je jejich práce, pět dní dopředu to tak asi bude odpovídat realitě u těch slušných modelů a budeme "vědět".. Jinak jste dal hore pěkný rozbor..
No zattim teda presne jak se dalo cekat leden velika bida i pro hory,ovsem pozor! Od cca 25. 1. to vypada na slusnej propad studene hmoty od severu do cele stredni evropy a to i do nizin! Melo by to nejakou dobu vydrzet tak nam to treba zaver ledna a zacatek unora aspon trosku vynahradi
Polovina zimy za náma, za chvíli dvě třetiny.. koukám už pět dní každý den na vortexe a jetstream, vortex se dle trendů, z těch pěti dní, má začít zase přesouvat směr Kanada, takže nic moc pro zimu tady, je nadále dostatečně prochlazený, anomálie mu nemají ublížit, rychlost větru nadprůměrná, jetstream nadále jedna vlna za druhou a na posledních pět dní (do 5.2.) to ukazuje hezký manévr k teplejší variantě. Bez záruky, jako v AAAAuto..
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.