Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2021/2022

379
# 14.11.2021, 12:56

VHK
Ale ty jsou tam už několik výstupů, dnů a jsou to teploty před frontou..to není nic nového..
Za frontou se od pondělí 22.11. ochladí...
Pokud se to ještě všechno nevyvine jinak..

sobota 20.11. 13.00h
pondělí 22.11. 13.00h
2699
# 14.11.2021, 12:57

Tak už I ČHMÚ počítat s výrazným poklesem teplot na konci výhledu, je to za týden no tedy pořád dlouhá doba ještě se to může přeměnit na teplo stačí aby azorská TV byla vytlačena na S fronty by pak obcházeli přes Skandinávii nad Rusko
A stránka wearher.com počítá s nástupem zimy ale nevěřím moc tomu

ČHMÚ
Weather.com
168
# 14.11.2021, 12:58

swan1
Sice se ochladí ale v nížinách to moc nepocitime oproti teplotám co jsou teď při inverzi a na snih to vypadá jen na horách.
Zajímavěji to vypadá na konci listopadu ale to může být jinak :snih:

379
# 14.11.2021, 13:03

kuba
Jasně, ta současná inverzní maxima moc vysoká nebyla, ale před pondělním ochlazením bude situace příští víkend jiná, víkendové teploty půjdou nahoru, pak to spadne..
Tutugon
Weather.com jedou podle ECMWF..?


258
# 14.11.2021, 14:42

No tak se možná na horách trochu ochladí a napadne trochu sněhu, ale tady v nížině bude pořád stejně, zataženo, hnus, teploty konstantě kolem 5 stupňů, zkrátka nic, co by stálo za řeč. Na sníh si Budem muset počkat do ledna:D

171
# 14.11.2021, 15:21

swan1
Weather channel (weather.com) jede podle modelu ECMWF. Před rokem mi na táboře skvěle odhadla postup MCS, která nás v noci zasáhla.

Ochlazení tam bude a bude pořádné, ale v Brně to na sníh nebude stačit.

496
# 14.11.2021, 16:20

Období po 20.listopadu by pro střední Evropu opravdu mohlo být zimní (teplotně a otázkou zda i srážkově). Pak, se začátkem prosince, je ale náznak "návratu" do aktuální situace (pozitivní NAO, návrat TV - asi tak to, co máme nyní). Celkově se poslední výstupy stále drží predikcí (a shodují se), že letošní zima bude teplotně nadprůměrná, čím více východněji, tím více do tepla (na druhou stranu by mohla být ale o trochu více zimní jak ta loňská). Více informací, obrázků a výhledů pak zde - https://www.severe-weather.eu/global-weather/novem...

PS. pro zajímavost teplotní odchylky v mé lokalitě pro loňskou zimu. Prosinec +3,5C; leden +1,3C; únor +0,1C

171
# 14.11.2021, 16:41

andy206
Letos v zimě bych hlavně čekal větší variabilitu proudění, které by mělo být více vázáno na vpády od S. Uvidíme, ale já stále čekám nějakou náhlou událost, která zamíchá kartami. Očekával bych to hlavně od středomoří, kde se čeká nadprůměr TN, takže o srážky nouze snad nebude a snad ani o sníh ne.

Uvidíme co také Vortex, jak je v příloze ukázáno, tak při La Ňiňa je SSW mnohem výrazněji projeveno v Evropě, kdy dochází k "bestii" z východu a zároveň ke srážkám různých advekčních hmot, které jsou pak zdrojem silnějších sněhových spádů.

Ohledně je La Ňiňa je důležité sledovat také, jaká teplota je v různých regionech. pro Evropu je vhodnější region 1.2 a 3 pokud se nepletu, ten je zatím velice prochlazený, takže příhodnější pro propad Jet streamu a to vzhledem k EP La Ňiňa. Letos se to pravděpodobně zase překlopí k EP ENSO, tak uvidíme.

zdroje:
https://english.cas.cn/newsroom/archive/research_a...

SSW při anomálií ENSO
Rozdíl mezi EP a CP La Ňiňa
Aktuální anomálie vod ve všech regionech, kde se měří teplota vody.
496
# 14.11.2021, 21:47

Aidamko1
Já mám trošku obavy ohledně četnosti toho SZ, S nebo i SV proudění :( např. ta situace od 20.11. vypadá na možná i 10ti denní chladnější ráz (TV přesně tam, kde ji chceme, kolem ní posílá TN dolů k JV). Toto by někdy kolem Vánoc, leden, únor zaručovalo alespoň nějakou "zimní idylku". Dle mne bude větší část zimy pod vlivem TV, která bude mít bohužel své "blbé" postavení tak, že k nám nedovolí přísun chladného vzduchy z oněch severní směrů. A nebo to bude teplo-rychlý JZ, Z, který bude více o TN a (deštivých) srážkách, za to ale bez smog. situací. Suma sumárum, více čekám tuto zimu opravdu jako loňskou.

A vortex bude zase velkou neznámou - ano/ne, pokud ano tak kdy, kam atd. Kéž by nastala ta správná konstalace, např. ano, Evropa, 3 týdny na přelomu ledna/února pravá zima :)

22
# 14.11.2021, 23:02

andy206
A co vlastně chcete,s určitostí neví nikdo jaká bude zima, věšteckou kouli nikdo nemá,vše jsou jen odhady, dohady, spekulace...
Myslím si že jsme zatím zdaleka nic nepropásli,ale naopak, zima ještě ani nezačala a většina už ji odepisuje,dost mi to připomíná loňskou diskuzi touto dobou.Urcite nějaká zimní epizoda přijde,zatím jsme stále okolo průměrných teplot pro danou dobu,až na nějaké výkyvy....nezoufal bych a počkal,jak se situace bude vyvíjet dál.Věřím že nějaká zimní epizoda do konce roku přijde,ale pravou zimu očekávám až po novém roce.....

# 15.11.2021, 05:26

O co jde , tohle by docela šlo ;)

110
# 15.11.2021, 07:33

palma
Švejku, věříte na zimu? To bych prvně musel nějakou vidět, ale myslím, že se jí ještě zejtra nedočkáme...:D

A summary for weather at the beginning of the second half of November is that in Europe we will see a high-pressure system over the mainland. This means mostly warmer than normal to neutral temperatures, with less precipitation than normal.

496
# 15.11.2021, 08:41

Zachar
Co chci? Pěknou, klidně ladovskou zimu. Jestli zimu odepisuji? Ne, neodepisuji. Pouze čerpám z článků a výhledů, který drží své predikce někdy od září až do teďka. A prakticky všechny modely se na tom shodují.

Své pohledy na tuto zimu čerpám z těchto výhledů a porovnání se záznamy, které si dělám v zimě každý den už asi 14 let . Dle mne tato zima bude lehce lepší, než ta loňská (teplotní odchylky jsem uváděl výše). Loňská zima měla pár zimních epizod a člověk si užil i sněhu, ledu, výrazně ji ale ovlivnil nadprůměrný prosinec. A byť tento měsíc někdo "moc neřeší", bohužel prosinec do hodnocení zimy spadá.

A ano, zatím jsme kolem normálu, možná lehce nad. A také bych si přál, aby zimní epizody dorazily. Ale ať mají delšího trvání ;-)

379
# 15.11.2021, 09:57

Počínaje příštím úterým tam má GFS stále chladno až do konce výhledu..
S tím že v samém závěru listopadu se má ještě více ochladit a má i sněžit..
ECMWF je také chladný, dává v průběhu příštího týdne i sněžení cca od středních poloh..
S první letošní zimní epizodou v posledním listopadovém týdnu to vypadá stále vcelku nadějně..

+192h
+240h
+384h
379
# 15.11.2021, 09:59

Weather.com (ECMWF) příští týden pro mé místo pozorování...

# 15.11.2021, 10:15

swan1
To je hezké, ale chce to nějaké vydatnější srážky. Tady vydatně nepršelo od září. Což už jsou dva měsíce.

379
# 15.11.2021, 10:26

Jan Diatka
Rozumím. S výraznějšími srážkami aktuální
výhledy počítají až na konci listopadu a začátku prosince, ale to je velmi daleko na to, aby se s tím mohlo počítat..
My jsme tady na tom s vodou dobře, i přes podnormálni září a říjen.., díky abnormálním letním srážkám i minimálnímu výparu v říjnu a listopadu..Teď za listopad už 38,5mm (v sobotu dalších 5mm) a tím se dostáváme už téměř na listopadový normál, který je tu 41,5mm..
Ale jasné, že jinde je těch srážek v posl měsících a tydnech opravdu málo...

273
# 15.11.2021, 11:25

Jan Diatka
Tady nepršelo nějak citelně od konce srpna, musím prolejt záhon chybějícími 50 mm, aby mi vůbec česnek rostl, to jsem ještě nezažil, i zemědělci prej hlásí špatně vzcházející ozim.

Čekám teď konečně na to oteplení tento týden, i ten další by nemusel klesnout pod těch nedávných inverzních +3, ochlazení 29-30. 11. bývá téměř vždy, ale to je ještě daleko.

238
# 15.11.2021, 12:12

Když koukám na GFS tak je to pořád stejný. Ochlazení + sníh až na konci předpovědního modelu, tedy opět o týden posunuté na 1.Adventní víkend. Samozřejmě by to bylo krásný přivítání vánočního období, protože nám dává na 28.11. nějakých 10-12cm sněhu a noční teploty až -12°C, nicméně tomu nějak přestávám věřit a nepřekvapí mě, pokud opět dojde k odsunu někam na Mikuláše :zz::snih:

Jinak pro zajímavost: od roku 2000 do 2020 bylo u nás na Štědrý den bílo 1cm a více (zpravidla 3cm a více) celkem 11x, nicméně za posledních 10 let to bylo pouze 3x.:(

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.