Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Další ochlazení od 10.2.

F4
Avatar
109
# 14.02.2021, 12:54

Lidi, já nechápu, proč jste s tím jarem tak umanutí. Je půlka února, jaro začíná až za 5 týdnů a času je tedy více než dost. Haldy sněhu, plné řeky, to zavání povodněmi. A když tak se všemi vždycky soucítíte, tak si to přeci nemůžete přát... Když vidím ten výhled na konči příštího týdne, tedy nad 10°C, tak už teď je mi mdlo. Aby ten únor nakonec neskončil teplotně nadprůměrný i přes tyto mrazy. Stejně ten první letošní hic tam už v předpovědi zůstane. Nastává tedy čas na hlavní otázku tohoto roku. Začne zase období nekonečných slunečných a suchých víkendů jako loni a předloni? Vzhledem ke slušně našlápnutému roku doufám, že ne.

Jinak minimum bylo dnes -15°C. :led: Ještě zítra bude možno něco kloudného naměřit a pak šmitec. Zase ale budou nějaké srážky, takže OK. Na celé této epizodě mě mrzí jedna jediná věc - ani jednu noc nebyly zcela ideální podmínky pro radiační ochlazování. Oblačnosti sice moc nebylo, ale pořád sem tam fouknul vítr. To se asi v Hroznětíně nestalo, protože už 3. noc po sobě naměřili pod -20°C. I tak to ale byla parádní epizoda, díky za ni! :snih::snih::snih:

Dnes byly parádní dohlednosti, vzduch čistý, mrazivý. Některé modely nám hlásily, že už teď kolem poledne budeme atakovat 0. Zatím jsou -3°C, tak snad to vydrží pod 0. Slunce ale peče neskutečně. :slunce: I tak je ale nádherně, díky teplotám a sněhu. Přikládám pár fotek z dnešních, možná i letos posledních, běžek na trasách pod Klínovcem. První fotka je ve vztahu k předpovědi pro zimu symbolická. Takhle prázdnou sjezdovku jsem na Klínovci ještě neviděl. Vždycky to bylo mraveniště, kde nebylo k hnutí. Teď sem tam človíček.

Pod Klínovcem
Sjezdovka Dámská na Klínovci - bez lidí!
Sjezdovka Dámská na Klínovci - bez lidí!
96
# 14.02.2021, 12:54

Dnes totální jasno, od obzoru k obzoru ani mráček. Jiné snímky než ty s kýčovitě modrou oblohou ani nelze pořídit :)

Panorama zhruba 50km hřebenu KH od Fichtelbergu až po Medvědí skálu
Pramen přítoku Prunéřovského potoka
Pohled z Výšiny na hřeben
# 14.02.2021, 13:10

V pondělí -7 ve středu + 7 to opravdu zavání průserem nevím jak jsou na to připravené přehrady a jak jsou naplněné řeky ale vůbec se mi to nelíbí navíc když Zem je promrzlá na kost.

386
# 14.02.2021, 13:29

Jiří24
Na to sedí přísloví: "O Juliáně, připrav vůz a schovej sáně .." A nebo o Juliáně, schází sníh ze stráně.. Takže nic mimořádného.:cool: Ale pokud to vyjde, tak tý vody může být až moc, to jo, navíc to tam je v predikci až do konce měsíce, asi jen z dvěma dny do malého chladu.

ota
Avatar
2141
# 14.02.2021, 13:30

F4
No, jsme na meteorologickém webu, takže jaro začíná za 2 týdny. Jinak ale souhlasím, to oteplení není nic hezkého. Bude konec února a teploty nad nulou už jsou normální. Ovšem jsou to teploty dopoledne kolem 5°C. Pokud by bylo 15°C půjde o skutečný extrém a takové teploty k únoru vážně nepatří. Navíc by opravdu reálně hrozily povodně.
Zato teď je u nás nádherná zima -4°C, úplně jasno a krásná bílá krajina. Takhle má zima vypadat. :)

379
# 14.02.2021, 13:50

Tak jestli tohle dnes je vikendove rozlouceni s letosni mrazivou a snehovou zimou, tak tezko si predstavit lepsi..
Na bezkach jen 3 km od chalupy, pláně nad Horami Matky Boží, cca 700mnm..
-4stC.
Nikde ani človíček..;-)

379
# 14.02.2021, 13:53

A ještě..

Sušický Svatobor
379
# 14.02.2021, 13:54

A poslední..

F4
Avatar
109
# 14.02.2021, 14:26

ota
Ano, jistě. Normály jsou pro minima kolem -5 a maxima tak 1-2°C. Určitě ne 10 (konec března) a 15 už vůbec ne (1. dekáda dubna). Po mnoha letech je konečně sníh i v nížinách a byla by hrozná škoda, kdyby voda z něj přišla na zmar a stekla rovnou do řek během 2 dnů. Chtělo by to pomalé tání. Šlo mi spíše o subjektivní pocit. Řekne se jaro a lidi se můžou potento. Jako by slunce a nadprůměrných teplot nebylo během roku dost a nejradši už by chtěli 20 na konci února.

-1°C, dáme ještě dnes ledový den? Prosím, ano.

53
# 14.02.2021, 14:30

+0,2... Dnes ledový den není a ze zbytku sněhu je voda. No to je špatný stav.

386
# 14.02.2021, 14:56

Venku parádně, příští týden ještě lépe, indexy NAO a PNA potvrzují přímo předpisově antikorelaci, stejně vzorně spolupracují AO a AAO, co víc si přát.. Asi o pár mrazivych dní víc...:cool:

# 14.02.2021, 15:03

F4
Přesně tak, taky nechápu tu úchylnou posedlost jarem. Jakože má být od půlky února +15 a svítit slunce? To jste si asi spletli zeměpisné šířky. Jako by nestačilo ze to tady bude otravovat dalších 10 měsíců. Tato zima byla v kontextu předchozích provedená, přesto věřím, ze se ještě převede a všechno poradně promrzne :led: . To co je teď ve výhledu je hnus a nemá to tady v tuhle dobu co dělat

386
# 14.02.2021, 15:10

vojta-černošice
Tak, na +10 apod. je fakt brzo, ale, je to holt počasí, dělá to po svém, třeba bude příští zima nějaká slušná..a ostatně, za přesně 14 dní začíná jaro..;-)
Já to tu mám s předstihem, i podle Aladína jsem měl mít teď okolo -5, a mám tu -1,5..a na slunci už slušně taje.

2699
# 14.02.2021, 15:14

Já dnes zkusil na brusle, rybník u obce, led bezpečný pouze u splavu to trochu zapraskalo, splav nezamrzl to by muselo být pod -20;-)

# 14.02.2021, 15:15

palma
To mate samozřejmě pravdu, spíše jsem narážel na skutečnost, ze většina lidi si za poslední zimy zvykla na +10 v únoru jako standard a naopak -10 jako absolutní nestandard. Přitom by to mělo být naopak

386
# 14.02.2021, 15:17

vojta-černošice
Jo, to je fakt, vzpomínám na letošní předpovědní perly....přijde vlna mrazu, po ránu bude -4℃, ano, vlna mrazu vypadá opravdu jinak..i ta letošní bestie z východu byla u nás docela přijatelná..

379
# 14.02.2021, 15:21

F4
vojta-černošice
No, jiste se shodneme na tom, ze unor jeste meteorologicky je a i by mel realne byt zimnim mesicem..Nicmene, co to jsou ty dlouhodobe normaly..? Jsou to prumery, ze ano, prumery s podnormalnich a nadnormalnich teplot..plus samozrejme s teplot nekde uprostred toho..
Jinymi slovy, chci tim rict, ze do unora patri jak -10, -15 tak ale i tech +8, +10st..ojedinele i treba 12-15st. Proste oblevy..alias JZ proudeni, ktere holt studene asi nikdy nebude..
Takze neni zas az tak nic divnyho a nenormalniho, ze je pred nami obleva..
Jeste prijdou urcite ochlazeni od SZ..a kdo vi, mozna jeste na par dni i vetsi ochlazeni od SV..
Nenormalni byla urcite lonska zima, kdy unor byl teplotne spise breznem..

386
# 14.02.2021, 15:25

swan1
:D,těším se na březen, mám radši teplo..no abych se nedivil a březen mne nesrovnal...

379
# 14.02.2021, 15:34

palma
No, kdo vi..;-)
Lonska zima byl naprostej úlet, v lednu kvetly sedmikrasky a na psech sem nasel klistata.., poradne tu nasnezilo az 21.3. ,pres noc temer 20cm..Za dva dny to bylo samozrejme pryc..
Jinak za celou zimu predtim tu byl max poprašek na 2-3 dny..

F4
Avatar
109
# 14.02.2021, 15:49

swan1
Průměry to jsou ale to neznamená, že v normě je např. -20, stejně jako 20 pro konec února a v průměru je kolem 0. Nemůže se to brát mechanicky ale přihlédnout k délce dne, intenzitě slunečního záření, výšce snahové pokrývky atd. Pak je těch 1-5°C normál. Obleva samozřejmě normální je ale ne týden 10°C a víc. Třeba se stane zázrak a nakonec takový hic nebude. Do 5°C to beru, to je standardní obleva během zimy v nížinách. No uvidíme. Letošní rok zatím spíše mile překvapoval než obráceně, tak třeba to bude pokračovat. Proto nechci, aby to sklouzlo na konci února k módu 2020. Myslím, že obava je po loňské zkušenosti na místě.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.