Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Obleva od 20.1.2021

1252
# 21.01.2021, 14:18

Tutugon
Tady je skoro zataženo a sníh na zemi téměř netaje. Nejvíce je ho v potoce kde nefouká tolik vítr. Jestli večer trochu přimrzne tak vydrží.

# 21.01.2021, 14:21

7,6 mizí to slušně. Ale co měsíc v kuse se sněhovou pokrývkou je dostačující :D

1252
# 21.01.2021, 15:14

I dneska tu je velký teplotní kontrast.Berlín 13°C a v Ústí jen 3°C.

96
# 21.01.2021, 17:05

kuba
Těžko říct, zatím s podporou jasné oblohy mrzne. Zpravidla bývá lepší svezení hned po ránu. V odpoledních hodinách bude sníh měknout. Navíc začne foukat.

69
# 21.01.2021, 17:53

U nás dnes maximum 1,8°C a sníh nám ubývá, ale máme stále kolem čtvrtmetru, takže tuto teplejší epizodku tady snadno zvládneme. Příští týden to vypadá že při teplotách okolo 0 by mohlo něco dalšího nasněžit ;-). Jinak dnes jsem byl na hřebenech a od cca 850m o žádné oblevě neví :D Přikládám pár dnešních fotek z Jesenické magistrály na hřebenech Králického Sněžníku.

Vyhlídka pod Slamníkem - 1150 m.n.m
Jesenická magistrála pod Souší - 1180 m.n.m.
Nízká oblačnost pod Sviní horou - 1030 m.n.m.
2261
# 21.01.2021, 18:01

Petr75
Ano tohle je zima :)
Palec nahoru :)

376
# 21.01.2021, 18:09

Petr75
Nadhera!. Tyto vysky fakt nevi o nicem..👍:)
Jinak..
U nas obleva uz ctvrty den..
Ale drzime se v 530 mnm zuby nehty!;-)

50
# 21.01.2021, 18:20

Petr75
Pěkné fakt... ty polohy nad 1000m.n.m. je jiná liga, ale v kontextu letošní zimy by mi bohatě stačilo, co mají třeba na Vysočině nebo v Krušných horách mimo hlavní hřeben cca 20, 30cm sněhu, který se drží třeba 2, 3 týdny... k čemu je pak 100cm nebo 200cm... :D

Mě by se na "vyšších" horách přes 1000m asi nelíbilo, stačí nějaké vyšší polohy nebo nižší hory v okrajové části pohoří, na tohle jsem změnil názor... ještě bych skončil, jak ten Kysučan od Jana Krause...

384
# 21.01.2021, 18:41

Jsem se kouknul na období od vánoc... no z mého pohledu jsem tu u nás zažil takový chladnější listopad...aktuálně jsme někde na +6 a neklesá..

od Vánoc do dneška
# 21.01.2021, 18:58

Vim , ze je to jeste daleko . Ale teplo vetsinou vychazi ..

495
# 21.01.2021, 19:12

Obleva - 2.den Po dnešku je u nás prakticky zeleno. Sníh se drží v kopcích nebo tam, kde bylo více nafoukáno a nesvítí sluníčko. Dopoledne jsem ještě stihl běžky, jednalo se o cca 500 mnm, severní schovaný kopec. Základ byl 5-6 cm, pevnější (odolnější). Kolem bylo ještě sněhu cca 10 cm. Bohužel teplo bude pokračovat až do sobotního odpoledne, takže sníh se bude ztrácet i z okolních kopců. Tam, kde napadalo více sněhu, snad něco vydrží. Plus podhorská údolí, kde se drží chlad alespoň po nějakou dobu - zde všude by mohlo zůstat 15-30 cm.

Tady na východě je teplo prakticky všude (přes den +7C, noci také teplé, zítra ještě tepleji ...). Ale třeba u Yurriho, dále Vysočina, Štíty, Hanušovice ... tam všude, kde byla mlha, nízká oblačnost, bezvětří bylo dnes max. +2C a nyní je tam teplota již lehce pod nulou. Zde sníh prakticky netaje a naopak na povrchu vytvoří odolnou krustu a horní sníh přemění do krystalků. Uvidíme, jak moc se zítra oteplí v dalších částech ČR.

Přikládám odkaz na zmíněné Hanušovice (432 mnm) - jedná se o místo, které je "dokonale" schované mezi kopci. Velmi často se zde oteplení prakticky neprojeví a dole zůstane chladný vzduch - https://www.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/OS/KW/...

Petr75 - parádní fotky ! Ty běžecké stopy v Tvém okolí jsou krásně propleteny a je jich tam opravdu dostatek :)

Dopolední pohled do údolí
A poté v lese, cca 500 mnm
238
# 21.01.2021, 19:57

Tak dnešek jsme zvládli úplně s přehledem, odtálo úplné minimum (max. do 2cm). Teď už zase lehce mrzne. :) Jen ta předpověď není úplně ideální....chtělo by to pásmo srážek posunout víc na východ :D

2656
# 21.01.2021, 20:14

Prady
No u vás se držela ta mlha no, u nás dnešek nebyl o moc lepší než včerejšek, opět slunce skoro od rána a vystoupali jsme skoro na podobné hodnoty jak včera:!!: a to jsme od sebe jen pár km, před Křemešníkem bylo slunečno, za mlhavo a chladněji, na Křemešníku byly 3°C úbytek u nás dnes podle místa 0.5-4 cm ve stínech místama neubylo téměř nic a na jižních svahech kam mám i okna už kouká místama tráva...

1252
# 21.01.2021, 20:26

Jako nečekal jsem že tu ještě něco zítra zůstane.

96
# 21.01.2021, 20:36

aura33
Každý to máme nastavené jinak. Já ty 2 metry na hřebenech beru. Čím později tím lépe. ;-)

6
# 21.01.2021, 21:19

Petr75
Já byl dneska pod Pradědem - asi v 950m a obleva velká - odtával mokrý firn. Ale vysoké hřebeny ještě spíš zimní. Hodně závisí na poloze - nízká oblačnost x slunce. Já byl kolem Videlského kříže - a tam bylo malé jaro..

6
# 21.01.2021, 21:30

Yuris
Jinak Mě jako jesenického horala štve, že Jeseníky často dostávají skoro nejméně sněhu z hor ČR. Je to celkem letitá tradice - a bylo to i v posledním týdnu. Většinou Jizerky, Krkonoše, Šumava, někdy Orličky a hlavně pak Beskydy. A Jeseníky to často obejde a přeskočí, nebo zasáhne slabě. V létě to bylo dobrý, ale teď zas obcházení. Je to trochu vidět i na radaru z 19.1. a na datech o úhrnech (radar někdy klame). No a teď je tu (Vrbno pod Pradědem, 590m) asi 12 cm sněhu z nedělních 33cm a aktuálně +3st., vítr, taje dále. A modely na konec týdne zas - sníh hory v Čechách, Jeseníky trošičku a pak druhá větší várka zas až Beskydy. Ale třeba to nevyjde a dostanou pořádně konečně i Jeseníky spolu s ostatními. Snad už, doufám :)

17
# 21.01.2021, 21:39

Momentálně při plus čtyřech stupních a slabém dešti nám sníh mizí před očima sem zvědav jestli vůbec do rána nějaký zbyde. Ještě že sobota to zachrání .

69
# 21.01.2021, 21:59

Yuris
Zdravim do Vrbna, také jsem to zaznamenal, na mapách srážek byl vidět nad Jeseníky výrazný srážkový stín. Jakoby to končilo Orlickými a naskakovalo až v Beskydech. Ani Aladin s tim nepočítal a srážkově to mělo být jako Krkonoše. S tím každopádně neuděláme nic, nezbývá než doufat že příště se zadaří 😉 Na druhou stranu loňský rok byl srážkově hodně povedený, což se o S a SZ říci nedá a tam jsou ty srážky teď nejvíce potřeba.

376
# 21.01.2021, 22:25

Tady sem vyhrabal takovej pozdrav ze zimy 17/18..z lyžovačky..
Jen pro srovnání.. Velký Javor (1456mnm) 6.1.2018.. Cca 40-60 cm snehu, teplo, chvilemi slabe pršelo, na vrcholu poletoval snih s deštěm..Bída..
Stredni polohy Šumavy byly bez snehu uplne, tou dobou.. Z vleků na české straně Šumavy jezdila snad jen Kobyla na Zadově..
V letosnim lednu by vleky jezdily, zas holt ale nemuzou.. :(
Leden za moc nestal, byl teply, ale zima pak udeřila v unoru, vlastne mrazy pod -20st byly az v samotnem konci unora..
To letos asi nehrozí..
Edit:
Nejak sem to popletl..
Chtel jsem to dat do vlakna o oblevě..
Ale ono je to asi jedno..
I tohle sobotni snezeni bude mokre a nekde spis bude prset...

Vrchol lehce v mracích
Dole v podhůří to bylo úplně bez sněhu..
Na takovem kopci už si připadáte jako celkem vysoko :-) Pohled smerem do ČR..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.