Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Vánoce 2020 - počasí

2673
# 18.12.2020, 19:44

aura33
Jojo ten Icon je určitě nejpřesnější ale zatím nedává nic tak uvidíme a vzázím spíš na něj, já moc GFS neberu vážně ten tolikrát tu výšku sněhu přestřelí nebo naopak nedává téměř nic a reálně spadne docela dost;-)

Model ICON sníh 25.12-sníh má být jen na horách
GFS naopak dává víc sněhových srážek a i na Vysočině souvislá pokrývka do 5 cm
50
# 18.12.2020, 20:10

Tutugon
To ochlazení se srážkami vydrží ještě několik dní po Vánocích a možná až do konce roku. Tak nějaká vyšší pokrývka bude třeba 26.12. nebo 27.12. nebo později. Na to je ten ICON zatím moc krátký.

Snad se nemýlím, jestli se za pár dní kouknu a bude tam po Vánocích teplý JZ, tak mě klepne...

238
# 18.12.2020, 20:22

No ty vole, NO TY VOLE:!!: !!!
Tak tohle by nebylo vůůůbec špatný...Příští týden tam je v prognóze od středy začátek stratosferického oteplení, které by podle současných výstupů mělo vygradovat až do úplného rozpadu a zničení polárního víru. Tak k tomuhle se musíme modlit, protože to by mohlo během ledna přinést konečně zimní počasí po 2-3 letech. I ta poloha oteplení by nám vyhovovala :)

24.12.
30.12.
3.1.
2673
# 18.12.2020, 20:34

Prady
No zatím bych krotil emoce klidně to nastat nemusí:D a oteplit se mělo ve stratosféře už 20.12 a je to zrušeno a posunuto to až po svátcích, no tak uvidíme když se tak stane tak by měl po tom následovat zimní leden:):led::snih:

73
# 18.12.2020, 20:50

Prady
Odkud jsou ty obrázky? Je to veřejně dostupné?

22
# 18.12.2020, 21:14

Bože už nám to maluje 11 stupňů to snad ne:(

238
# 18.12.2020, 21:17

Tutugon
Tak svým způsobem to bylo odsunuto jen o 3-4 dny zatím, to není tak špatný na to, že už to v modelech bylo skoro 2 týdny zpět :)

spurdo
Ano, tady můžeš projet postupně každý výstup až do +384h.
http://www.weatheriscool.com/prod/ztemp_multilevel...

385
# 18.12.2020, 22:52

Tak hezky nám tu už tři hodiny leze teplota nahoru z +0,5 na +1,7.. že by se už něco nasouvalo? Asi zase inverze..:D

168
# 19.12.2020, 04:23

palma
Vy mě nadávate že dávám předpoved Na vánoce a sám dávate až na březen. To je trochu k smíchu mi přijde 😊

385
# 19.12.2020, 07:24

kuba
To máte z toho, že neumíte číst, dokonce ani tuto diskusi, sám tam píšu, že si z těchto předpovědí srážek dělám srandu, protože na déle něž dva, tři dni, to nemá cenu moc sledovat, viz. poslední extempore s Aladinem, který prý předpovídá nejpřesněji, a nedokázal to ani 24hodin dopředu, takže je stejně relevantní moje zkopírovaná mapka srážek na tři měsíce dopředu, rozdíl ve skutečnosti bude tak 5%. Ptám se i Vás, když se Vám moje mapka nezdá.. jaká je podle vás hranice relevance předpovědi, pět dní, deset, jedenáct patnáct, dvacet, měsíc.. no jen řekněte...Plus mi ukažte, kde nadávám, to by mne vskutku zajímalo..:cool:
Nu a ve výhledu na deset dní nemám, pro naši oblast žádné ochlazení... zatím tedy, nemám..:cool:

Vánoce
50
# 19.12.2020, 08:02

GFS trochu ubral srážky a stáčí vítr na JZ/J, ale stále bude chladno, žádné oteplení, ten studený vzduch bude rotovat kolem TN, takže ani silnější jižní vítr nemusí přinést oteplení.
Většinou platí, že po výraznějším ochlazení se i při jižním větru v horizontu 24h-48h moc neoteplí, spíše bude námraza.
Já myslím, že zůstane chladno do konce roku.

Myslím, že do konce roku hory dají 50cm a Vysočina přes 10cm, v nížinách zatím nic...

palma
No jo typické mírné ochlazení, které se poklesem teploty pod 0 projevuje od středních/vyšších poloh. Takhle to bylo velkou část zimy 2018/19.

Já aktuálně věřím v pozdější příchod zimy do nížin, výhled vypadá nadějně.
Dokud se nijak zásadně neoteplí, tak šance myslím pořád jsou.

Prady
No leden by mohl být po dlouhé době solidním zimním měsícem, ale vyloženě něco extra bych už nečekal teď v roce 2021.

Turtugon
Nevím, zda jste mě včera 100% pochopil. Model ICON má dvě varianty.

ICON předpověď na +180h
ICON-EU předpověď na +120h

Ten druhý s -EU je mnohem přesnější a doporučuji sledovat právě tento.

385
# 19.12.2020, 08:18

aura33
Koukám, že jste od Mělníka, to na tom budeme s tím sněhem podobně, zatímto tam něco drží, ve srážkách, sám jsem zvědav, zda a co spadne, případně jak to vydrží neroztát.. mě to dává během pěti dní 10mm, což není výhra, ale bylo by to dobrý, první srážky to píše na úterý, tak v neděli kouknu, co a jak, a v úterý uvidím..:D, jinak teploty tady až do 28.12. mimo těch dvou dnů relativního tepla, stále stejné, ani oteplení, ani ochlazení. No, snad to bude alespoň "pestřejší"..nějaká vločka by bodla...

50
# 19.12.2020, 08:23

palma
Od Mělníka, ale okres Kladno asi 1km za vesnicí. No stěžovat si na špatnou zimu v nížinách nemá dnes už smysl. Já si pak asi vyjedu na České Středohoří do výšky nad 600m.n.m.

385
# 19.12.2020, 08:28

aura33
To jo, jen aby jsme vůbec mohli vyjet, písknou to, a bude po ptákách, nevylezem ani na zahradu,,:cool:, Brácha v Krušných horách, pokud to pujde, taky pojedu..už mi z toho "uzavření" hrabe..

378
# 19.12.2020, 09:15

Nulova isoterma se bude pohybovat nekde cca 600-800 m, behem svatku to bude mirne kolisat..
Klasicke SZ prehankove proudeni, kdy bude hrat dost velkou roli orografie, navetri, zavetri, pohranicni hory by mely mit srazek nejvice, neco vrchovina, nizsi polohy ve vnitrozemi podstatne mene..
Ochladi se vyrazne, ale ne vyrazne k soucasnym teplotam, nybrz vuci utery a strede.. Cca o 10 st..
Aladin je nekdy opravdu tragedie i treba jen na 3 h dopredu..
Tu a tam mu neco vyjde presne, ale jsou to vyjimky.
Aura33:
Icon EU dava nekdy neskutecny trefy, i treba v lete na x hodin dopredu s bourkama..
Miva i dost strizlive a presne predpovedi srazek..

50
# 19.12.2020, 10:47

Ještě taková poznámka, myslel jsem, že už nebudu sledovat indexy. Ale teď to dost vybízí, když se má ochladit.

NAO je už nějakou dobu slabě v záporu, AO výrazný zápor.
AO -3 přímo vybízí k rozpadu PV.

Prady měl asi pravdu, když psal, že se to projevuje/může projevit se zpožděním asi 1-2 týdny.
Takže kdybych si měl vsadit, PV se rozpadne a leden bude nejchladnější od roku 2017.
Jinak na dobrou zimu stačí AO zápor a NAO může být +, z toho co jsme se dívali do archivu to tak vyplynulo.

swan1
Aladin je výborný, spíše to chce se naučit odečítat jeho hodnoty, protože asi nejčastěji nadhodnocuje ze všech modelů, hlavně vítr, ale i srážky a teploty. Nebo naopak podhodnocuje nízkou oblačnost a někdy teploty.

385
# 19.12.2020, 10:51

aura33
Ono to průměrování má něco do sebe.. sečíst data tak čtyř modelů pak to vydělit těma čtyřma a máme vážený průměr..:D..
Ještě k indexům, tohle by fakt chtělo ujasnit, podle mne indexy pouze vytvářejí podmínky, jinak jsem tu četl, že oba dva musí být v záporu, pak že jen AO, pak jen NAO, už to nějak nepoberu..:!!:, nu uvidíme co na to za týden řekne teta Zima..

378
# 19.12.2020, 11:00

palma
To je luxus, tedy aspon oproti lonske ,,zime,,
Kez by to vyslo...
aura33
Me Aladin opravdu mockrat zklamal..
Ale tak vsechny modely mivaji sve lepsi i horsi dny:D
Na nejakou pribliznou orientaci, priblizne vyhledy mi vyhovuje globalni GFS.. Kde se da i predvidatelne pocitat s nadhodnocovanim a tak..
Aladin je v tomto hodne nepredvidatelny, z meho pohledu..
Na presnejsi predpovedi pro str Evropu koukam na ICON EU a nemecke predpovedni sluzby obecne...

53
# 19.12.2020, 11:06

Jo nějaké články o zimě co má přijít jsem četl, ale upřímně bych raději počkal. Taky jsem četl diskusi pod článkem na jedné stránce, kterou nebudu jmenovat a tam se dle některých neochladí vůbec a příjde léto. No pěkné no.

Prý by nejraději odvolali celé ČHMÚ a dosadili tam nové vedení a chytřejší pracovníky než dosud:D:D. To jsou slova jak za slavné Bobovize.. No zítra tomu je 20 let.. Ukázka naší české elity národa.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.