Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Vánoce 2020 - počasí

238
# 29.11.2020, 16:19

Tak jak to letos vidíte? Prozatím spíše spekulace, přání, odhady...
V průběhu prosince budeme postupně chytřejší :):snih::prsi::slunce:

Zde jsou průběžné předpovědi na Gavs videos. Pro zajímavost: zatím vydal celkem 12 předpovědí a výhledů na letošní Vánoce s tím, že 10 výhledů z 12 je prozatím nakloněno zimnímu rázu počasí.
https://www.gavsweathervids.com/christmas-2020-wea...

Jaké počasí bude panovat během letošních Vánoc?
Zima a sníh ve všech polohách
6 (13 %)
Zima a sníh ve středních a horských polohách
7 (15 %)
Zima a sníh pouze v horských polohách
11 (23 %)
Teplo a blátivo téměř ve všech polohách
14 (29 %)
Střídavé počasí s ochlazením během Vánoc
4 (8 %)
Teplo, následně ochlazení mezi Vánoci a Silvestrem
6 (13 %)
Celkem hlasů: 48 Hlasování v anketě bylo ukončeno.
386
# 29.11.2020, 16:46

Prady
Dávám tu poslední možnost, nějak mi to tak vychází...

2285
# 29.11.2020, 16:46

Zima a snih pouze v horských polohách
Já bych tedy radši uvítal monzum od Atlantiku, ale s tím to letos vidím bledě, stejně jako loni :!!:

238
# 29.11.2020, 16:51

Pro zajímavost jsem projel statistiku stanice ČHMÚ u nás v Novém Rychnově a za předchozích 29 Vánoc (1990-2019) byly bílé Vánoce (alespoň 1cm a více na Štědrý den) celkem 19x! :!!: A pozor...z toho za posledních 7 let pouze 1x :!!: Tedy celkem do nedávné doby byly na tomto místě bílé Vánoce běžným jevem. A to nepočítám Vánoce, kdy například 24. sníh nebyl, ale 25. už ano... To je síla a říkám si, že to přeci v takové poloze už musí zase jednou přijít. Naposledy tomu tak bylo v prosinci 2016, 2-4cm na Štědrý den, ovšem 25. už téměř nic nebylo, tedy i ty jedny bílé Vánoce v posledních 7 letech vlastně nebyly nijak extra bílé.

53
# 29.11.2020, 17:00

Sníh byl v našem okolí a u nás na Vánoce naposledy v roce 2016 a jelikož by byla náhoda jako prase kdyby se to opakovalo, tak si myslím, že letos budou mít sníh Čechy a my možná z inverze taky, nebo možná ledovku.

# 29.11.2020, 17:11

Tady byl sníh na Vánoce naposledy před 10 lety a nečekám ho ani letos. Můj odhad je inverze s teplotami okolo 2 °C, na horách okolo 6 °C, sníh jen na hřebenech Krkonoš a Hrubého Jeseníku.

50
# 29.11.2020, 17:19

Já bych vycházel přímo z aktuálního počasí, úvod zimy celkem chladno, do Vánoc to vydrží, ovšem sníh na Vánoce to je jeden jediný den, ale myslím tak + - 5 dní kolem Vánoc bude sníh přechodně všude...

33
# 29.11.2020, 17:30

Ja dal prvni, citim ze Vanocni obleva letos prijde driv (sice nebude co oblevovat protoze bude celkem teplo ale i tak..) a potom by se mohlo na zacatku treti dekady ochladit a uz to vydrzi. :snih:

272
# 29.11.2020, 21:30

Bude to jako obvykle, kolem půlky prosince nasněží a zatuhne a pak bitva z Atlantikem o každý kilometr území, beru i ledovku nebo námrazu, je to projev zimního počasí a kdyby to náhodou nevyšlo a bylo +10 a větrno, tak budu taky spokojenej, hlavně ať není mlha a +1+2, to by byla strašná nuda, už mi těch mlh tento týden nějak stačilo.

109
# 30.11.2020, 15:48

Ponořil jsem se trochu do denních dat, která mají volně ke stažení na portálu ČHMU a brněnská stanice v Tuřanech měla naposledy ledový Štědrý den v roce 2007. Od té doby byla vždy maximální teplota nad nulou a v osmi případech dokonce nad 5 stupni Celsia, což už zajišťuje spolehlivé tání i starého sněhu. Takže čistě statisticky vzato je bílá romantika jen zbožné přání, které se ovšem párkrát za život může splnit.;-)

53
# 06.12.2020, 15:51

GFS již má nějaké malůvky na vánoce, ale celkově to zatím vypadá na holomrazy a hlavně inverzi. Při zemi pod nulou a ve výšce nad nulou. Díky indexu NAO budou před vánoci ve středomoří pomalu 4 TN, což je extrém a jedna z nich nás trefí určitě, ale projevy stále nevíme.

GEM tam má naopak teplo, tedy hlavně na východě.

Teplota dle GFS 21.12 v podvečer
Sněhová pokrývka 22.12. dle GFS
Předpokládaný úhrn srážek dle GFS, nejméně na JM.
272
# 06.12.2020, 16:08

Aidamko
Opře se to o Alpy a na nás zbyde houno, cokoliv jenom ne inverzi please, to už je lepší ten vítr a teplo.

386
# 06.12.2020, 16:29

No, uvidíme kam který index klesne.... koukal jsem dneska na NAO a ten se po malinkém poklesu do záporu , vrátil do neutrální hranice, s vortexem taky nevědí, každý den to ukazuje nějaký posun do dáli, nebo jinou situaci, tak holt si ani netroufám něco předvídat..:!!:, nemastné nemrazivé vánoce?:(

238
# 06.12.2020, 16:40

palma
Ale je fakt, že vortex má začít dostávat víc a víc na prdel. I podle předpovědí to vypadá na průběžné oslabování. Teď je otázka jestli dojde ke konci prosince/začátkem ledna k nějakému výraznému oslabení nebo úplnému rozpadu. Ten potenciál tam je....

53
# 06.12.2020, 16:42

palma
NAO dokonce mělo jít více do kladu dneska a nic. Takže úspěch, pak by to mohlo být lepší, ale stejně letošní zima bude krátká, jestli má nastoupit zase Atlantik, tak Jaro a léto budou k chcípnutí a deště si užijí hlavně čechy, vysočina a dále na východ.

Nemastné a neslané vánoce bych bral, to je pro mě nejlepší varianta.

Yurri
Teplo a vítr by nám prakticky zařídilo inverzi po zbytek zimy. Raději ať vyjde aktuální varianta. Akorát obleva nepříjde od JZ, ale od JV s inverzí.

Ochlazení a pravá zima má dorazit za 2-3 týdny. Dokonce je možné, že letos zima ani nedorazí, jelikož NAO je teď v záporu. Klimatické modely se začínají shodovat, že v lednu bude v ČR nad +5 stále a v noci nad 0.

A QBO je sice na východním, ale zima nedorazí ani do Ameriky a ani k nám. Zonály jsou proti.

Já nevěřím, že se nám v Brně objeví sníh. Zima taky asi nic nepřinese. Neměl jsem si kupovat ten hrnek s nápisem "Ředitel zeměkoule".

32
# 06.12.2020, 16:59

Bude jako vždycky: 3-5°C v nížinách a středních polohách a lehce profukovat vítr. Někde možná i zamrholí.

386
# 06.12.2020, 17:17

Aidamko
:D, dobrý..👍

272
# 06.12.2020, 20:13

Aidamko
U nás je výrazná obleva v prosinci od JV naprostou raritou a pokud už byla, tak vždy okamžitě končila s uklidněním větru, nyní beru, že jsou tak gigantické tlakové rozdíly, že tomu větru nešlo odolat a není odkud nasát studený vzduch a noční vyjasnění se nekoná.

2673
# 06.12.2020, 21:09

Tak já hlasuju pro sníh ve středních polohách a na horách ale obávám se že i na těch horách bude sněhu pomálu:!!: indexy ukazují sice dobré hodnoty ale na to nelze spoléhat, uvidíme co vortex má postupně slábnout směrem k Vánocům tak snad se něco z toho vyvrbí ale zdá se mi že zimu 2018/19 to připomínat bohužel nebude, jsou 2 možnosti buď bude opět hrozná zima jako předchozí, nebo mírně chladnější ale i přes to nadprůměrná zima s týdenní mrazivou a sněhovou epizodou i v nížinách, jako v zimě 2015/16;-) jinak na novinkách opět píšou už po několikáté "vánoce budou nejspíš na blátě"

238
# 06.12.2020, 21:35

Tutugon
Jo na 2018/19 to zatím nevypadá bohužel, tam už byl moc povedený i prosinec.
Nicméně Ecák nám na čtvrtek dává kolem 10cm sněhu, tak uvidíme jestli z toho aspoň něco bude.:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.