Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020

387
# 16.11.2020, 17:45

kuba
Jo, je tam noční mráz, ale zatím to hází plusové teploty přes den cca od +2 do +5,, čili pomalé ochlazování..holt budeme čekat na další výstupy...oni mají data z první ruky, my až od nich..:D

50
# 16.11.2020, 17:46

S těmi modely to mám takto: GFS sleduji hlavně T850hPa pro pochopení proudění v okolí ČR+předpověď srážek. Velmi dobrý je ICON-EU na max. +120h pro přesnější rozlišení na teplotu, srážky, sníh a vítr. Vše doplňuje klasika Aladin. Lepší kombinaci sem zatím nevymyslel.

Jinak aktuální výstup GFS podle mě stále dost chladný, pořád je tam celkem jednoznačný SV proudění.

palma
Nedává to logiku, PV musí oslabit, když AO bude klesat...

2718
# 16.11.2020, 17:56

Tak aktuální GFS je docela lehké pochopit z tlakové situace nad Islandem bude tlaková výše, nad Azory níže už hned když jsem se na to koukl tak vím co to pro nás znamená ani se nemusím dívat na teploty:D:cool: je to nadějné:):led::snih:

50
# 16.11.2020, 18:03

Aidamko
Co tak sem si zjišťoval, tak AO a NAO je skoro totéž? Jen AO je tomu jaksi nadřazené a sleduje celý prostor od subtropů k severnímu pólu (rozdíl tlaku), kdežto NAO sleduje jen prostor mezi Isladnem a Azory (rozdíl tlaku)?
Upřímně ještě před cca měsícem sem nevěděl, že nějaký AO existuje...

50
# 16.11.2020, 18:19

Z toho, co jsem pochopil, tak to vše souvisí.

AO+ = NAO+ = silný PV = ČR teplo
AO- = NAO- = rozpad PV = ČR zima

Aidamko
Díky, myslím že už to 100% chápu.
Tudíž z té předpověďi vyplývá, že PV se nakonec rozpadne, pokud AO opravdu klesne do záporu a čeká nás pořádná zima.

F4
Avatar
109
# 16.11.2020, 18:23

V této zemi je největší neštěstím to, že výrazné ochlazení není doprovázeno srážkami. A když už je mráz, tak taky ne.

2718
# 16.11.2020, 18:30

F4
Pravda když se v zimě výrazně ochladí tak většinou na suchu, zrovna příští sobota dle teplot vypadá dobře ale pod vlivem TV takže nic nespadne:!!: docela mi to připomělo loňské ochlazení na sklonku listopadu a prosince kdy bylo u nás pár dní kolem 0 ale jen s drobným popraškem;-)

50
# 16.11.2020, 18:42

Aidamko
Jasně, záleží jak se to zkombinuje a namíchá... víceméně je jasný, že pro nějaký větší efekt se ta hodnota musí udržet na určité úrovní po delší dobu.

50
# 16.11.2020, 19:00

Tutugon
F4
Zrovna ta předpověď srážek je strašně nejistá a hodně se to mění, modely tam můžou vyčarovat nějaký sněžení z ničeho nic... hlavní je, že se má ochladit, srážky jsou věc druhá. Víceméně to celé směřuje k dobrému nástupu zimy, jelikož dva hlavní indexy AO a NAO budou postupně klesat k 0 a někdy asi začátkem prosince se pravděpodobně dostanou do záporu.

F4
Avatar
109
# 16.11.2020, 19:09

Aidamko
Pro Vás možná, o tom se s Vámi nebudu dohadovat. Jen si přeji, aby už letošek skončil a to zvláštní mikroklima, nebo co to je, odtáhlo konečně jinam, aby si taky užili suchý rok jinde. A ještě k tomu rannímu příspěvku, kdybyste si to pořádně přečetl, tak byste věděl, že jsem psal o regionu SZ, ne o Moravě a tam nám spadlo nejmíň.

aura33
No do konce listopadu už u nás nespadne nic ani v dešti, natož ve sněhu. 2. rekordně nízký úhrn za listopad je už jistý, stejně tak celkový roční úhrn srážek. A k té zimě, sice se ochladí ale zase tak podprůměrné teploty nebudou. V nížinách to poleze k 5°C a to není nic zvláštního v druhé půlce listopadu. A pokud už bude mrznout, tak samozřejmě na východě, protože jednak jsou blíž a jednak mají vždy štěstí na lepší počasí.

Tutugon
Výjimkou byl prosinec 2010, to zkombinovat šlo ale to je hudba minulosti.

238
# 16.11.2020, 19:11

Pokud by někoho zajímalo, jaký má AO vliv na polární vír tak v tomto článku je to docela dobře všechno popsané...jak fungují pozitivní i negativní fáze.
https://www.climate.gov/news-features/event-tracke...
Ten nástup AO indexu do záporu celkem připomíná podzim 2009, jen tedy podle grafu to může nastat i o 1-2 týdny dříve.

50
# 16.11.2020, 19:14

F4
S tím ochlazením a sněžením to zatím nic extra nebude, ale já spíše vsázím na ty indexy...

10
# 16.11.2020, 20:21

Na horách už si mnou ruce, budou od víkendu zasněžovat! :cool:

387
# 16.11.2020, 20:45

Vokr
Teď ještě, aby jim ochránci před Covidem pustili lidi na sjezdovky..:!!: ,vody by měli mít dost, tak snad tam bude bílo..:)

4
# 17.11.2020, 07:16

U nás právě leje jak z konve, přitom v předpovědi žádné srážky být neměli. :prsi:

# 17.11.2020, 07:58

mirlem
Dobrý den,
měli být dneska přeháňky.

2718
# 17.11.2020, 08:01

Hmm tak z toho víkendového ochlazení nic nebude píše mi to 3 nad nulou což není žádná zima sněžit nebude protože budem pod vlivem TV škoda no:!!: za týden se sníh rýsuje jen pro Beskydy ty mají vždy kliku, u nás na Vysočině ani vločka teď sem se díval první sněžení až někdy kolem 30.11 ale to stejně smáznou:(:snih: ale je fakt že každý výstup počítá s mrazivým koncem listopadu a začátkem prosince ale já mám pocit že to nevyjde:!!::!!:

F4
Avatar
109
# 17.11.2020, 08:28

mirlen
Zrovna jsem to chtěl napsat. Úhrny dnes měly být zanedbatelné a až odpoledne na teplé frontě, podívám se na radar a ve východních Čechách naskočily z ničeho nic celkem slušné přeháňky a 1-2 mm jsou na světě. Nechápu. Země zaslíbená.

Tutugon
Taky jsem to psal, že to nebude nic extra, prostě normální, možná lehounce pod teploty. A ecák už má příští týden spíše JZ proudění až do konce listopadu. Na druhou stranu je teprve půlka listopadu. Raději ať si to ještě počká do prosince. Teď by to chtělo Atlantik a hlavně doplnit ten nechutný nedostatek srážek u nás. Bohužel, do konce listopadu už má být sucho.

387
# 17.11.2020, 08:48

Tutugon
To je divný, přeci by to mělo NAO, AO, a Rosbyho vlna ve spolupráci s vortexem zařídit, vždyť to je od včerejška uplně jasný ne?:cool: Takže nezoufejte, jednou to tak má být, tak to tak bude!;-) Nebojte, ještě dva tři pokusy,a už to musí vyjít, sice to bude skore 10:1 ale vyjde to! A dočkáme se komentáře, že indexy měly pravdu, jak už to tu slyšíme opakovaně, při obdobných příležitostech, celý měsíc..!

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.