Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020

55
# 15.11.2020, 23:32

Frantis95
Já bych to spíš nazval jako ansámbly a pro lepší ilustraci bych přidal i graf ansámblové předpovědi GFS. https://www.wetterzentrale.de/de/ens_image.php?geoid=29048&var=205&run=12&date=2020-11-15&model=gfs&member=ENS&bw=
Leč jsou ansámbly po 20.11. hodně rozlítané, rýsuje se ochlazení s následným přechodným oteplením (inverze?) kolem 23. a následně po přechodu SF jde průměr opět dolů.

147
# 16.11.2020, 06:32

abych pravdu řekl tohle si nechám líbit ale pokud to bude 1 a poslední sněžení tak se na to vyprdnu:D

13
# 16.11.2020, 06:37

Atlantik zacina uradovat, behem posl 2 h se tu oteplilo ze 3,5 na 7stC , mlha je pryc.
Srazkove zatim zanedbatelne poprchavani..

# 16.11.2020, 07:14

Tenhle výhled se mě líbí 😃 . Sice tam není moc srážek, ale poprašek by se udělal a na ty 3 dny by to bylo takový aspoň trochu “ zimní “ .

F4
Avatar
109
# 16.11.2020, 07:26

Tak ani tato fronta nepřinesla slibovaných 1,5-2 mm. Zase prošla celým SZ a největší díra u nás...

272
# 16.11.2020, 07:31

MichalS36
Určitě zamrzne a utvoří se tenká zmrzlá krusta na povrchu půdy, však už bylo na čase, v neděli ráno budu mít -4, pak se ale zase oteplí v PO+UT v max. na +4+5 a srazí to až zase další dávka inverze, která tady úřaduje celý týden bez přestávky, aktuálně stále +5, těším se na zítřejší slunce.

147
# 16.11.2020, 07:32

no tak nám zatím poprchava :) a je celkem teplo skoro 8C

168
# 16.11.2020, 07:36

Tak GFS pomalu na víkend ochlazuje a dává až - 10 v 1500 m:snih: tak sice na víkend chvíli zamrzne ale sněžení z toho žádné nebude jen od vyšších poloh se vytvoří slabá vrstva sněhu jinak nížiny nic,a po víkendu opět oteplení a náznak dalšího ochlazení nikde :(

# 16.11.2020, 08:38

ota
Díky, zas tak pracné to ale nebylo, když to člověka baví, tak se to píše samo:). Jak Ondris píše, správně se to nazývá ansámbly (to je to slovo, které mi přesně chybělo), škoda, že z toho grafu nelze vyčíst mnoho k tlakové situaci nad střední Evropou, ale to bych toho po jednom obrázku chtěl moc, navíc by v těch grafech byl pěknej maglajs.

K těm opravdu studeným výstupům, myslím, že myslíte hlavní běhy modelu GFS, ty někdy dokáží být opravdu studené, ansámbly ale dokáží přinést ještě větší extrémy. Např. k 28. 2. 2018 předpovídaly některé ansámbly t850 až -25 °C, naštěstí se zataženou oblohou, stejně by to ale byl šílený extrém. Dokonce i loni v lednu, když se v hlavním běhu objevilo typické 13,14 dní vzdálené ochlazení, ukazovaly některé ansámbly t850 až -20 °C a arktické dny i v nížinách, jako skoro vždy to nevyšlo:D. Ale jinak souhlas, silných mrazů za poslední roky výrazně ubylo, my se tu v loňské zimě ani nedostali na -10, to je vůbec poprvé v mé historii pozorování (která ale není nikterak dlouhá, jsem ročník už z 3. tisíciletí), i zima 2018/19 měla neobvykle vysokou minimální naměřenou teplotu, pouze -11 °C. Na -20 jsme se naposledy dostali 12. 2. 2012, od té doby bohužel nic, co tak ale vidím v historických grafech, o nic zas tak mimořádného se dříve nejednalo.

50
# 16.11.2020, 08:58

Ta situace s možným ochlazením od V/SV za cca 7-10 dní mi připadá jako "přetahovaná". Studený kontinentální vzduch má tendenci proudit na západ, ovšem teplý vzduch tlačí Atlantik na východ. ČR bude někde mezi a TV či hřeben TV nakonec vytvoří jakousi "demilitarizovanou zónu". Budu hodně záležet, kam se daná TV pohne, pokud na východ nebo jih, vyhraje teplo a inverze, pokud na sever nebo západ, vyhraje chladnější proudění.

Ve většině případů vyhraje teplejší proudění.

ota
Avatar
2132
# 16.11.2020, 09:08

Frantis95
Jo tak ansámbly sleduju až v posledních cca 2 až 3 letech. Rozhodně souhlasím, že je to zajímavý nástroj. Zrovna teď je tam hezky vidět, že vývoj počasí po víkendovém ochlazení je mimořádně nejistý.
Ten rok 2013 mi obzvlášť utkvěl v paměti, protože mě čekal maturitní ples a ty extrémní mrazy, které hrozily nás celkem děsily. Nakonec sice zdaleka nemrzlo tolik, ale i tak byl mráz slušný a protože se do sálu ze šatny chodilo přes balkón, kde byly metrové rampouchy a náledí, odnesla to půlka z nás nějakou chřipkou. Naštěstí nohu si nikdo nezlomil. :)
Každopádně co se této zimy týče, tak podle mě, dlouhodobých výhledu a porovnání s minulostí jsem si skoro jistý, že bude chladnější než ta minulá, ale nečekám ani nic extra. To ochlazení od víkendu nakonec může být celkem výrazné, pokud se poté nasune tlaková výše a vytvoří se inverze. V takovém případě už by možná i nížiny mohly zažít první ledové dny.

# 16.11.2020, 09:30

aura33
Já bych to možná označil spíše jako přetlačovanou než přetahovanou, otázkou je, zda bude silnější východní, nebo západní proudění, ale přesně jak píšete, v 80 % to vyhrává západní proudění. Je také dost možné, že se dostaneme do zóny ničeho uprostřed TV, na V od nás bude chladno, na západ teplo a tady takové neurčité prostředí, no co, alespoň by vysvitlo slunce:).

ota
Mě maturák čeká až příští školní rok, tak snad nějaký bude, ta situace tomu v téhle chvíli moc nepřeje:!!:. Loňská zima se doufám opakovat nebude, to byla jedna velká hrůza, a začátek jara doufám taky ne, my tady měli od půlky března do konce dubna skoro každý den přízemní mrazík, na záhonech vůbec nic nerostlo.

# 16.11.2020, 09:37

To by se mi líbilo, kdyby na východě bylo chladněji než na západě:led::snih:

# 16.11.2020, 09:39

Další fronta k nám dorazí ve čtvrtek odpoledne a večer. Půjde opět o studenou frontu a tentokrát přinese citelné ochlazení. V pátek k nám po jejím přechodu totiž začne pronikat původem arktický vzduch. V hladině 850 hPa (cca 1500 m nad zemí) se ze čtvrtečních 9 °C ochladí v pátek na -8 °C.... Více >>

168
# 16.11.2020, 12:06

Tak GFS od pátku dává to ochlazení i na ten další týden, bude sice inverze nejspíš ale celodenní mráz by už z toho v nížinách byl a v noci pri vyjasneni klidně pod - 5,bude to sice ještě přetahovaná kdo vyhraje ale šance že to ochlazení vydrží i další týden je celkem velká :snih:

168
# 16.11.2020, 12:07

A to co tam dal na 1. Prosince je úplná pohádka, kolem 30 cm v nížinách a pak silný mrazy :D ale vecer tam nebude opět nic :D

50
# 16.11.2020, 12:07

Nechci "plašit", ale nový výstup GFS tam dává celkem masakry... Teď při prvním ochlazení TN mnohe blíže k ČR a pak hned SV průvan a potom další TN ve studeném vzduchu. :D
Ještě se to bude měnit...

kuba
Ano :D, hned mě to praštilo do hlavy...:D

238
# 16.11.2020, 12:14

Jo ten konec listopadu je tam teď dost zajímavý...
Studený vzduch od SV a k tomu níže od jihu, takový další náš "vlhký sen" :D Trochu mi to připomíná konec listopadu 2010. Jen tehdy se ty srážky nad náma zastavily.

168
# 16.11.2020, 12:21

Myslím si že NAO půjde dnes hodně dolů ;-)

# 16.11.2020, 12:58

To se ještě všechno zase změní to tepla, takhle nás to navnadí a večer tam bude zase teplo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.