Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Výrazná změna charakteru počasí: vítr, ochlazení a sněžení v 2/2 listopadu 2020

50
# 15.11.2020, 16:32

walden
Ono ty zimy před cca 50-ti lety a dnes jsou vlastně hodně podobné, jen průměrná teplota roste, roste a roste. Mě by zajímalo, jak často ještě přijde v budoucnu nějaký ledový luft s teplotou -20°C v hladině 850hPa (1500m.n.m.) jako na začátku ledna 2017 nebo konci února 2018, podle všeho se to povede v průměru jednou za 5 let. Nebo jestli se ještě někdy vyskytne "super-mrazivá" zima jako 2009/10 s dnes již neuvěřitelnými cca 50-ti ledovými dny v nížinách. Zřejmě už ne, šance je mizivá, na druhou stranu to není tak dávno, jen 10 let zpátky.

386
# 15.11.2020, 17:09

Tak z -4 na příští sobotu už to ukazuje jen -1, tak jsem zvědav, zda tu vůbec pujdeme pod tu nulu...:cool:

50
# 15.11.2020, 17:43

Co teď koukám na GFS, tak to ochlazení půjde ve dvou vlnách a celkově půjde o skutečně poměrně výrazné ochlazení. Škoda jen, že se pak rychle rozšíří hřeben TV od západu, protože to zeslabí srážky na té druhé chladnější vlně. Minimálně na horách to vypadá na pěkný nový sníh po delší době.

Celkový pokles teploty v hladině 850hPa (1500m.n.m.) bude až o 18°C během 48h!

Přidám zase obrázky GFS.

Před ochlazením noc na čtvrtek, teplota 850hPa až +10°C, zdroj: wetter3.de
První vlna ochlazení čtvrtek večer, pokles teploty pod 0°C na horách, zdroj: wetter3.de
Druhá vlna ochlazení v pátek s následným poklesem T850hPa až na -8°C, zdroj: wetter3.de
50
# 15.11.2020, 17:55

Model ICON počítá do pátku se sněhem hlavně na Šumavě a v Krkonoších, mohlo by to být cca 5-10cm na hřebenech.

weatheronline.cz
2718
# 15.11.2020, 17:55

aura33
Jo bude to poměrně výrazné ochlazení ale mohlo by být těch srážek víc no;-) ale snad se pár vloček objeví:) GFS pak v neděli tam má rychlé oteplení na 7 stupňů kdežto Ecák počítá s trvalejším ochlazení tak uvidíme;-)

50
# 15.11.2020, 17:58

Tutugon
Mě to přijde jako taková "klasika špatných zim - ochlazení na sucho". Něco hodně podobného bylo i před rokem na začátku prosince a bylo z toho jen pár cm na horách.

Ten celkový výhled není zase tak špatný, model GFS tam má náznaky dalších ochlazení a nyní tam dává oteplení jen krátce, sníh zase spíše jen na hory, ale celkový ráz počasí chladnější...

169
# 15.11.2020, 18:16

Tak připadá mi že NAO celkem dost klesá ;-)

238
# 15.11.2020, 18:53

Jako minimálně na pátek a sobotu tam GFS začíná držet ochlazení. Sice né moc srážek, ale první vločky by se mohly objevit skoro všude. To co bude dál je asi ve hvězdách, ale pátečnímu ochlazení bych věřil. Jestli se to protáhne a bude třeba nějaká slušnější zimní epizoda v závěru listopadu jak tam maluje, to těžko říct. :)

169
# 15.11.2020, 19:28

Tak GEM předpovídá celkem velké ochlazení a dokonce i s tlakovou níží a sněhem tak uvidíme ;-)

50
# 15.11.2020, 19:33

kuba
GFS tam má výškovou tlakovou níži se slušnými parametry, ale je to vzdálená předpověď, která se hodně změní.
Celkově tedy modely přepínají spíše do zimy a ve výsledku z toho může vzniknout i něco velkého! Zatím je to tak 50 na 50.
Index NAO klesá celkem jednoznačně.

238
# 15.11.2020, 19:39

aura33
Co mám vypozorováno, tak často se dějí tyhle dva směry: buď modely hlásí ochlazení, které pár dní předtím úplně vymažou a není z toho nic, nebo kolikrát hlásí krátkodobé ochlazení na 1-3 dny a čím více se ta situace blíží, tak nakonec den po dni to ochlazení prodlužují. Neříkám, že je to tak vždy, ale hodněkrát se mi to osvědčilo.

50
# 15.11.2020, 19:47

Prady
Je to hodně ošemetné, právě jsme v situaci, kdy další vývoj je zcela nejasný na nějakých 7+dní, to už kolikrát bylo a může z toho vzniknout cokoliv...

13
# 15.11.2020, 19:59

kuba
1-2 cm snehu do strednich, vyssich poloh, 3cm na hory..
Solidni tlakova nize?
Teplota v 1000mnm, na horach -2 st..
Neco neobvykleho na konec listopadu?
Bylo by to jedine dobre, alespon na chvili normalni teploty, pocasi, jaky by melo na konci listopadu byt..
Ale je to jeste tak daleko...
Je dost sileny, jak je clovek natresenej na kazdej naznak, ze by treba par dni mohlo bejt pocasi odpovidajici dlouhodobymu normalu..

# 15.11.2020, 20:04

Já tady u tohoto ochlazení budu trochu skeptický. Většinou to dopadne, tak že z toho nic nebude, ale rád bych se mýlil.

# 15.11.2020, 20:12

Připravil jsem si tady takovou menší analýzu z předpovědních modelů GFS a GEM. Tyto dva modely disponují kromě klasických a průměrových předpovědí na danou dobu i souborem jakýchsi 30 (u GEM 20) prognóz, ze kterých se následně počítá teplotní odchylka a pravděpodobnost rozestavení tlakových útvarů k danému časovému údaji, daly by se nazvat jako soubor možných budoucích rozestavení útvarů v atmosféře. Vydávají se u GFS 4x denně, u GEM 2x denně a u obou mají dosah 384 hod od data sběru dat (16 dní), u GFS se v závislosti na nich jednou za den (nebo dva dny, teď si nejsem jistý) počítá výhled na 840 hodin dopředu (35 dní), za chvíli to bude mít dosah i na Vánoce:D.

Modely začaly okolo 25. 11. úřadovat s možným ochlazením od SV, GEM ho tam šoupnul ve výstupu z 12 UTC dokonce do hlavního běhu a dal TV nad Skandinávii, GFS má v hlavním výhledu také přesun TV na území ČR a následně dále na severozápad, ale ne s tak nízkými teplotami. Rozhodl jsem se vyzkoumat ze souboru možných prognóz výstupu +12 UTC 15. 11. pravděpodobnost tohoto ochlazení, použil jsem k tomu mapky s t850 a tlakovými izobarami v časových údajích +240 až +262 hodin. U modelu GFS mi vyšla pravděpodobnost výraznějšího ochlazení od SV 37 %, 37% ale byla i šance, že se ČR bude nacházet v teplém JZ/Z atlantickém proudění. Zbylých cca 26 % tvořily výstupy jiné, většinou s TV výší přímo nad ČR a nejasným teplotním rozhraním. GEM je výrazně teplejší, v 70 % těchto prognóz je ČR v pozici teplého atlantického proudění, ve vyloženě chladném ani jednou, o chladnějším proudění by se dalo hovořit asi v 10 % případů. Dalo by se tedy konstatovat, že u GEM je hlavní běh nejchladnější ze všech prognóz, ten má ale bohužel dosah pouze +240 hodin, takže ho přímo s ostatními prognózami srovnat nejde.

Tato data nám sice k možnému ochlazení něco řeknou, ale je dobré zjistit si tendenci jednotlivých složek, tj. jestli se pravděpodobnost ochlazení zvyšuje nebo snižuje. K této analýze jsem použil data z prognóz 00 UTC 15. 11. (GEM v 06 UTC výstupy nevydává, takže jsem musel přistoupit k ještě dřívějšímu výstupu), za pozorovaný časový údaj jsem z důvodu časového posunu od doby vydání zvolil +252 až +276 hodin (potřebujeme srovnávat stejné časové období). U modelu GFS se dá hovořit o lehkém ochlazení, nebo minimálně o tom, že posílil možnou vznikající TV nad Evropou (je to vidět při porovnání mapek průměrových výstupů tlaku). V ranním výstupu je šance na ochlazení asi 33 %, stejná je i pravděpodobnost teplého JZ proudění. Je tedy možné říci, že se GFS vyhraňuje ke dvěma možným variantám budoucího vývoje a o výsledné ještě není rozhodnuto. Ranní výstup modelu GEM je naopak chladnější než odpolední výstup, je zde asi 10% šance výraznějšího ochlazení a 20% šance chladnějšího proudění.

Data mohou být trochu zavádějící, protože ochlazení v jednotlivých prognózách nejsou stejně silná, lepší je tedy kouknout na průměrové výstupy, kde jsou souhrnné rozdíly lépe vidět. Zároveň nelze dávat model GFS a GEM na stejnou úroveň, i když se na model GFS občas dost nadává (a přiznávám, i já jsem na něj dříve dost nadával:D), tak ve skutečnosti je kvalitativně velmi dobrý, dost možná nejlepší ze všech modelů (v souhrnu pro celou zeměkouli), jen je důležité ta data správně interpretovat. Co do závěru této analýzičky, tak musím říci, že i přes poměrně podrobnou analýzu nelze říci, zda k ochlazení dojde, nebo ne, chtělo by to dlouhodobější trend a v tomto případě ještě nějaký ten čas. Všechna data jsem čerpal z webu wetterzentrale.de.

Jen tak oddechově k tématu, Tyhle "omalovánky" opravdu doporučuji všem zimofilům, občas se v nich totiž ukáže výstup (hlavně v prosinci a v lednu), který by do nížin přinesl i 30 cm sněhu a všude by bylo -10 přes den, je to sice na pravděpodobnostní hodnotě podobné dešti v poušti, ale pro pobavení a odreagování super, hezky se na to kouká.:)

Umístění jednotlivých prognóz na stránce, podle barviček se dá překlikat na jednotlivé výstupy, já tam zrovna mám zobrazenou extended (prodlouženou)
386
# 15.11.2020, 20:31

Dobrý, tomu říkám analýza..👍

273
# 15.11.2020, 20:48

Až na 1 mrazivou noc za týden ze SO na NE tam není nic zvláštního, tady z mrholení a +5 když půjdeme na +3, tak je to marginální změna, důležité je to oteplení od zítřka na +9+10 a skoro až do PÁ, to podstatné se rýsuje až další víkend na konec měsíce, tam už bych té sněhové pokrývce tady i věřil a letos to bude určo lepší než loni, proč? Protože letos je vše trochu jinak a ta setrvačnost tam bude přeci jen poznat, průměrově ať je tepleji, ale zajímají mě hlavně srážky.

# 15.11.2020, 21:15

Já bych se na příštích cca 7 dní držel toho co nám nabízí ten nejkvalitnější model a tím je ECMWF. Tedy v pátek sem pronikne relativně chladný vzduch a poté se nasune TV. Ochlazení bude s minimem srážek, ale pár cm na horách jistě spadne. V chladném vzduchu se pak nebude ani pod vlivem TV tvořit inverze a dočkáme se několika dní s teplotami přes den lehce nad nulou a v noci první výraznější mrazy. V nížinách třeba -3°C až -5°C. To je podle mě nejpravděpodobnější scénář situace na příští víkend.

ota
Avatar
2144
# 15.11.2020, 21:19

Frantis95
Pěkná analýza, muselo to dát práci. K těm mimořádně studeným výstupům. Poslední opravdu extrémní předpověď si z GFS pamatuji někdy z ledna 2013, byl to opravdu úlet, ale GFS tam ve výhledu za cca 200 hodin předpovídal pro moji oblast -34°C.:) Bylo by to ještě o 2°C míň, než je místní rekord z roku 1985, kdy bylo -32°C. Že v roce 2013 ale velké mrazy reálně hrozily je asi pravda, protože si z předpovědi na teletextu pamatuji, že v tom vzdáleném výhledu byla i předpověď na nočních -20/-25 a denních -17/-12°C, nakonec k tomu ale nedošlo. Ono těch opravdu velkých mrazů ubývá skutečně rychle. Posledních -20°C jsme měli v roce 2012, přitom předtím bývalo -20°C párkrát za zimu celkem běžných. Od roku 2012 bylo -20°C skutečně blízko jen 1, a to v lednu 2017, kdy jsme měli -18,5°C. Poslední opravdu velké mrazy byly v lednu 2010, kdy bylo minimum -23°C a maximum -15°C. A předtím samozřejmě leden 2006, kdy nejchladnější den měl minimum -28°C a maximum -17°C. Ten rok byl naprosto výjimečný i díky sněhu, přeci jen ne často máme u nás v nížině 107 dní se souvislou sněhovou pokrývkou a maximem na půl metru. No jsem zvědav, jestli se k těmto hodnotám někdy ještě aspoň přiblížíme.

238
# 15.11.2020, 21:43

Já bych celkem začínal věřit tomu, co dává GFS na pátek, potažmo sobotu. Spíš mě zajímá, jak to ve finále vykreslí třeba Aladin, protože ten může být lokálně pro nás chladnější než uvádí třeba GFS, které zas tak dokonale nepracuje s orografií...tedy i ty srážky mohou být lokálně o něco silnější a místo 2mm z toho může být třeba 4-5mm ve sněhu.
Meteoblue už něco na ten způsob předvídá...
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/t%C3...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.