Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

53
# 17.01.2021, 18:37

Frantis95
Jo já vím o které uživatele jde, já to sem dal jen jako zajímavost, že třeba celek v průměru je teplejší, ale je jasné, že v zimě tady bude chladněji. naopak pokud zůstane vyšší tlak nad středomořím, tak zase tepleji. No jsem zvědav jak dopadne průměr za leden.

17
# 17.01.2021, 20:38

2023 budu kandidovat na prezidenta. Hlavnim bodem kampane, bude pozvednuti Prahy do vysky 2000 m.n.m. Mili Prazane, dost bylo teplych zim.... mirime k vysinam! :snih::led:

496
# 23.01.2021, 13:59

Dnešní výhled modelů na únor (resp. ECMWF, ale CFS je podobný) - https://www.youtube.com/watch?v=PexE0_GN3qI nutno podotknout, že takto to vidí modely už více jako týden ... pro střední Evropu by to mohl být hezký, resp. zimní únor :) tak uvidíme, třeba to vyjde a nebudeme na nějakém rozhraní zima-teplo.

386
# 23.01.2021, 14:09

andy206
Hm, 42 dní dopředu, to je lepší jak Honsová :D, ta si troufne na tři týdny..Nic ve zlém, ale to už zavání tím co jsem říkal, že se tu objeví ta známá hláška " i březen umí být mrazivý" jo to umí... ale kdo to ví 42 dní napřed?

496
# 23.01.2021, 14:28

palma - kamaráde, proč hned střílíš? a navíc hodně nepřesně :) na tom videu není žádný Meteogram, ansábl či něco podobného, ale předpověď, jak by mohla vypadat hladina 500 hPa, pak rozložené tlak. útvary a k tomu spočtená nějaká pravděpodobnost teplot a srážek pro jednotlivé týdny. Vždyť něco podobného připravují pravidelně kluci na Severe-weather apod. a vydávají velmi podobné články.
Cílem příspěvku resp. odkazu nebylo to, že takto bude, ale že je to prostě nějaký výhled. Který si pak v čase můžeme porovnat, vracet se k němu atd. A promiň, těch 42 dní v kombinaci Honsovou je trošku "mimo mísu", ale neva :)

53
# 23.01.2021, 14:35

palma
No mě by zajímala jedna věc.
To přirovnání Honsové a Severe weather je celkem mimo a nešťastné. No a to co tady bylo zmiňováno ohledně toho, že i březen umí být mrazivý, tak je to pravda, umí. Já nevím jak jste zběhlý v počasí a klimatu, protože mě tady u některých připadá, že počasí viděli maximálně na ČT24 v 6:20 ráno, nebo se tady přišli podělit jak nenávidí vládu apod, ale i v Březnu je šance 20-45% na mráz i v nížině.

Já nevím, zda ty příspěvky někdy nejsou moc pesimisticky až zbytečné, ale dobrá. Já vám nevím. Pesimismus je někdy zbytečný, hodně.

386
# 23.01.2021, 15:14

Aidamko
Tam nejde o severe weather, v tom použitém odkaze, tam je ten youtuber Gavs... a schválně jsem ho sledoval asi měsíc, vždy okomentuje aktuální výstupy, s tím jak bude až někam za tři neděle, pak se to za dva dny změní a on to okomentuje a řekne, že bude jinak.. to bylo docela časté, jo, kreslí tam postup výší a níží a za ty dva dny to pak totálně překreslí jo a někdy mu to po pár pokusech vyjde..A většina lídí tu tepe do toho, jak jsou modely nespolehlivé na pár dní dopředu,.. no najednou to jde na měsíc a půl dopředu v pohodě, sám jste poznal, jak to letos bylo s indexy, a co říkaly..teď je v těch předpovědích zas používají, možná to konečně vyjde...Jo, jinak snad nemají spolehlivá data pro dlouhé předpovědi, prý jim už asi skoro 4 dny stojí prognosa vývoje vortexu.. někdy od 20.1...ráno totání nedostatek dat a něco ze systémem, ale uvidíme, snad se to spraví, proto jsem taky opatrný..co se týče zmíněné hladiny 500hpa, dívám se právě na odkaz z vortexem , hezky je tam vidět postup, ten poslední z možným ochlazením někdy okolo 8.1. nicméně se to tam často upravuje, jak jinak, ale teď to stojí..však se za pár dní uvidí..

238
# 23.01.2021, 15:32

Přijde mi, že teď nikdo neví ani jak bude za 7-10 dní a tím myslim jen orientačně (teplo/zima). Omrknem aspoň ty slavný indexy...no AO se má držet solidně v záporu, NAO má jít do kladu a pak zas lehký pokles....nicméně by nějakém výrazném kladu neměl být.

109
# 23.01.2021, 20:05

Vypadá to dle ČHMÚ na mírně nadprůměrné období, milovníky mrazu může ještě potěšit týden kolem 10. února, ale jinak asi zima jako celek nadprůměrné teploty. Dále Moskva i Helsinky mají rovněž nadprůměr, takže mráz není kde brát.

ČHMÚ na příští týdny
496
# 25.01.2021, 19:53

Dnes vydali kluci z Severe Weather článek o akt. počasí ve světě + výhled na další 4 týdny - https://www.severe-weather.eu/global-weather/winte... výstupy jsou prakticky identické, co prezentoval uživatel GavsWeatherVids na výše uvedeném odkaze. Je zde relativně velká šance na zimní (možná mrazivou) epizodu pro střední Evropu a po ní někdy od půlky února bude střední Evropa na rozhraní. Zatím daleko předbíhat, nejspíš to pak může být střídání 3 dny tak (modrá) a 3 dny jinak (červená) ...

Jinak palmo, já toho uživatele GavsWeatherVids také sleduji. Asi je to nadšenec do počasí jako my. Ale jde mi hlavně o ty výstupy, co používá. Jestli se nepletu, ne všechny jsou nám volně dostupné. Tzn. k tomu povídání si dělám určitý "přepočet" pro nás střední Evropu. On se totiž hlavně zaměřuje za UK a okolí. A pokud jej sleduješ, tak učitě potvrdíš, že dobrých 7-10 dní modely tuto situaci na cca 26.1.-20.2. drží. Souhlas?

Tak uvidíme, jaká bude nakonec přesnost tohoto výhledu. Jinak já určitě nejsem ten, který nadává na předpovědi 3.tího, 10.tého, 20.tého dne (a taky ani ne na ta samá čísla ale v hodinách) ve smyslu, že dané počasí nenastalo. Vždy je zde nejistota a vlastně určitá pravděpodobnost, že daná situace (ne)nastane. Snažím se tak zpětně porovnávat předpověď vs. to, jak to nakonec dopadlo, proč to tak dopadlo. A zajímám se, co stálo za tím, že se předpověď/model lišil. Tyto předpovědi na 2-4 týdny, případně výhled na 1-3 měsíce nejsou až tak úplně mimo (samozřejmě že více přesnější jsou ty v řádech týdnů). Vlastně bych i řekl, že mají solidní úspěšnost. Vždycky záleží na každém z nás, zda a jak v těch všech informacích umí správně číst (viz např. nedávná až hysterie v diskuzích ohledně AO, NAO a přitom se x-krát psalo, jaká je pravděpodnost propojení indexů s počasím pro střední Evropu. Jindy zase 10 mm model vs. 5 mm realita, +3C vs. +1C atd. atd.). Škoda, že má člověk touhu vždy nadávat a kritizovat doslova "sebemenší" chybu modelů a myslí si, že vše musí být "pünklicht", když to Meteogram, model přece jasně nalajnoval ..

A ano, je jasné, že onen "42.den" (cca 5.3. ? = 6.týden ve výhledu) bude mít nižší úspěšnost/pravděpodobnost než např. 25.den. Tak trošku nerozumím tomu, proč si ve svém příspěvku psal 42.den (koncový den) a Honsovou. Možná jen tak trošku pošťouchnout :) tak uvidíme a za měsíc vyhodnotíme :)

Hezký večer.

VHK
Avatar
30
# 25.01.2021, 20:00

andy206
Pekne napsane,souhlasim s vami,myslim ze nam zima jeste ukaze co umi..

# 25.01.2021, 21:18

VHK
Tahle otrepana fráze už je hodně směšná.

109
# 25.01.2021, 22:13

deštník
To jo, hlavně když se člověk podívá do zdejšího výhledu, je mu těch milovníků mrazu a sněhu až líto. A to máme rozpadlej vortex, sluneční minimum a indexy víceméně do mínusu. Co bude za pár let, až bude vortex vcelku, skvrn na slunci jako much na... no víte na čem a NAO tak +4?:cool:

Výhled počasí v Brně dle In-počasí
53
# 25.01.2021, 23:18

ludvicek
Jo, těch +10 vypadá úžasně, těším se. Snad to vyjde. Ty horka mám raději, dá se chodit do přírody a sportovat.

496
# 27.01.2021, 20:00

Další dnes vydaný článek, kde je hodně povídání o PV, a z větší části navazující na ten předchozí - https://www.severe-weather.eu/global-weather/polar... jak se zmiňovala možnost vpádu studeného vzduchu kolem 6.-10.2., nyní to spíše vypadá na "teplejší" variantu. Akt. výstupy ukazují zanikající TV pod Islandem, naopak by se nad Britskými ostrovy měla vytvořit TN a možná i putovat jižním směrem. Střední Evropa resp. ČR by tak mohla být doslova být na rozhraní - 100-200 km a opravdu výrazný teplotní rozdíl. A možná bude dost srážek ... Tak uvidíme, jak to vše dopadne - ze zkušeností víme, že častěji vyhrává červená barvička (teplejší JZ, J expres).

PS. vzhledem k relativně velké nejistotě v daném výhledu se budou modely ještě různě "překreslovat"

akt. výhled na 6.2.2021
teplejší varianta - 10.2.2021
109
# 30.01.2021, 10:06

Jaká bude zima? Dle ČHMÚ v součtu s prosincem teplotně nadprůměrná. Ani v polovině února nelze očekávat pravidelně ledové dny, ale na druhou stranu mrazů bude asi ještě dost.

ČHMÚ měsíční výhled
50
# 30.01.2021, 10:48

andy206
Ta předpověď vypadá hodně zajímavě, teoreticky by to mohlo skončit teplým profukem, ale často se stává, že před výrazným studeným vpádem se nejdříve oteplí, já tipuji to rozhraní a bude se to všelijak vyvíjet, takže nějaký větší mráz nakonec možná dorazí.

Na jihu Skandinávie a severu Polska už to teď vypadá, že to tam dorazí s velkou pravděpodobností, u nás to začne asi tím rozhraním...

50
# 02.02.2021, 09:07

Tak se definitivně loučím s letošní zimou, už mě unavuje vyhlížení sněžení a mrazů, které beztak se ČR vyhnou a skončí to zase teplem nebo obecněji teplotami nad 0.

Stručné hodnocení zimy v mojí oblasti západní Polabí 200m.n.m.:
Jedna z nejhorších zim, hodně bláta, málo mrazu.

Těším se na jaro, jestli tu ještě bude nějaký větší mráz nebo sněžení vážně hodně bych se tomu divil, když vidím jak končí většina předpovědí na cca týden, které s něčím takovým operují.

# 02.02.2021, 09:14

Tak u nás byla a zatím je zima super . Hodně sněhu dlouhou dobu . Se sněhem jako leden 2017.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.