Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

VHK
Avatar
30
# 02.02.2021, 09:55

Na zimu se nemuzu letos stezovat,14 dni se tu drzela snehova pokryvka okolo 15 cm, v hostynkach okolo 30 cm,mrzlo taky slusne a zhruba tyden se i bruslilo...to teplotni rozhrani pristi tyden bude fakt silene, bohuzel to vypada ze se studeny vzduch zastavi nekde nad jiznim polskem a k nam poputuje afrika z jihu,veril jsem jeste v pekny unor ale ty vyhledy jsou bohuzel spatny, myslim ze konec zimy se uz blizi🤔ale nadeje umira podledni mily zimofilove:snih::led::snih:

15
# 03.02.2021, 09:09

Také si nemohu stěžovat. Sice asi bude zima zase nadprůměrná, ale leden byl docela OK, nějaký mráz, ale ne moc, nějaký sníh, ale ne moc, do toho obleva, ale ne moc a dlouhá. Žádná dlouhá deka, takže docela dost Slunce. Prostě takové normální zima.

Co se rozhraní týká, tak doufám, že se zastaví na severním úbočí našich pohraničních horstev. Doporučuji preventivní protichladvou přípravu spočívající v založení pořádné hranice z dříví na každém objektu lehkého či těžkého opevnění z První republiky. Podpal by se uskutečnil při poklesu teploty pod - 10 celestýnů. Také v Moravské bráně Hranická cementárna a cihelna musí zvýšit výkon aby zabránily podloudnému průtoku chladného vzduchu do níže položených nížin.

Trochu vážněji, opravdu doufám, že se sem ten studený vzduch nedostane. Nemám rád týden a déle trvající inverzní deku se severním profukem pří mínus deseti a méně. To není pěkná zima.

615
# 04.02.2021, 23:53

Tak tato zima se se sněhem zatím moc nepovedla :!!:
U nás bylo max. 4 cm, ale spíše pršelo :prsi::prsi::snih:
Na vysočině to bude asi lepší by někdo namítl..
Jenže Luká měla jen 20 cm a Červená hora (749 m.) 22 cm sněhu, takže zatím bída.. o těch 173 cm sněhu co tam bylo 10.3.1970 si mohou nechat jen zdát..

VHK
Avatar
30
# 07.02.2021, 21:08

deštník
Porad je ta fraze tak smesna? 😉

15
# 07.02.2021, 23:40

Tak asi se už konečně dá s vysokou mírou pravděpodobnosti říct, že zima bude a bude stát za to. Hergot, krucipísk 😂

107
# 08.02.2021, 07:16

Ursus
To Vás vyvedu z omylu, meteo zima končí za 20 dní a těch předchozích 70 dní nemůžeme jen tak ignorovat. Ale dost možná se dočkáme zimního začátku jara, to ano;-).

Jinak není bez zajímavosti, že nejnižší teplota změřená v Klementinu je z 1. března.

53
# 08.02.2021, 08:24

Tak nastal čas zhodnoti fosavafní průběh letošní zimy.
Prosinec Teplotně byl hodně v lladu s odchylkou o +3,1 a nejvyšší teplotou +11,2 se tak řadí k těm nejteplejším. Srážkově bída, ale 3.12. nám napadlo kolem 5cm sněhu, takže se to dá považovat za úspěxh.
Leden
Odchylka asi o +2,37, takže taky nicm moc, teplota se hned 4x dostala nad +10 a navíc se objevilo pouze množství 4 ledových dnů, tedy také nic moc. Srážkově taky nic moc, úhrn 30mm, ale Brno mě výrazněji méně a to až o 10mm. Nejvíce sněhu napadlo 12.ledna a to 5,3cm sněhu, tedy nejvyšší sněhová pokrývka za zimu.


Jak tedy mohu zatím zimu hodnotit? Teplotně stejná a dokonce teplejší ja minulý rok, ale se sněhem o 2cm lepší, takže zatím katastrofa.


To co jsem psal od srpna, že bude se stalo, ale JM se to vyhlo. Sníh katastrofa.

22
# 08.02.2021, 08:34

Tak u nás už nepada:snih:,včera zmrzlý déšť už jsem měl nervy že snad jen :prsi:při teplotě -5 by to byla traga:!!:,musím říct že jsem docela zklamaný z množství sněhu odhadují tak 7-8 cm možná ani ne čekal jsem tak 10 cm.Nicméně na sáňky to je,děcka se vyblbnou, jen teploty do středy výhledem tak těsně pod bodem mrazu tak snad to nepůjde nahoru a nebude z toho zase břečka.

50
# 16.02.2021, 07:49

Prej vidím to tak na 5-7cm :D 2cm a dost, teplota aktuálně -6
Tak dorazí obleva ve velkém stylu, je na čase zhodnotit zimu.

U mě na Mělnicku 200m.n.m.
Celkově velká bída, beru v úvahu počet ledových dní, max. výšku sněhu a minimální teplotu. V těchto parametrech byla lepší zima např. 2009/10, 2010/11, 2012/13, 2016/17.

Letošní zima:

prosinec - velká bída
ledový den 0x
max. výška sněhu cca 1,5cm
minimální teplota cca -5

leden - taky bída
ledový den 2x
max. výška sněhu cca 5cm
minimální teplota cca -8

únor - velké překvapení
ledový den 9x
max. výška sněhu cca 15cm
minimální teplota cca -17

Nevím jaké budou zimy v budoucnu, ale vsadil bych spíše na čím dál teplejší a v nížinách se občas povede nějaká epizoda nebo jeden zimní měsíc, ale nebude to asi moc často a nic extra.

380
# 16.02.2021, 08:30

aura33
Tak to bych od vás mohl opsat, a to je Kladno o 200m výše, jen doplním , cca 14 dní se sněhem opravdu není nic extra, spíše naopak, za mne, nic moc zima, podpruměr.

# 16.02.2021, 08:43

Bohužel letošní zima jako celek se smrskla do měsíce. Prosinec naprosto tragický, leden od 6.1. se sněhovou pokrývkou s max. výškou 14 cm, bohužel ale stále nadnulovými teplotami, takže postupné odtávání a do 14 dní bylo po sněhu. Únor 7 denní opravdu zimní epizoda sněhu málo max. 6 cm, za to mrazy solidní. 15.2. naměřeno hezkých -18 st. Od teď to vypadá na výrazný nadprůměr a březen již nepovažuji za vyloženě zimní měsíc. když to shrnu tak zimní krajina byla 3 týdny z 12 zimních. bohužel též musím se přiklonit k podprůměrné zimě. a hlavně toto období se odehrálo během 4 týdnů. O zimě na Šumavě ani nemluvím, hlavně sněhu výrazně podprůměr 20 - 30 cm na vrcholu zimy je bída( nepočítám hraniční hřeben, kde je cca 50- 70 cm a i to je málo...
r

53
# 20.02.2021, 16:45

Tak letošní zima byla velice zajímavá. Pojďme si tedy společně říct nějaká zajímavá fakta.

Nejprve něco z mé oblasti.
Teplotně je letošní zima podobná té minulé, ale leden skončil silně v plusu a tedy se řadí jako nejteplejší od roku 2007.
Leden byl prvním měsícem, kdy se zde vyskytl ledový den a to až v půlce měsíce. Jedná se o vůbec nejpozdější výskyt prvního ledového dne za několik let.
Únor sice přinesl vlnu mrazů, ale zde se vyskytlo pouze pár ledových dnů a navíc žádný den s teplotou pod -5°C.

Teplotně je tak letošní zima bídná., ale přeci jen více zimní a to z pohledu srážek.

Srážkově je letošní zima průměrná až lehce podprůměrná. Sněhová pokrývka, která je zde v průměru kolem 15cm se dostala pouze na 34% normálu.

Nejvyšší úhrn sněhu byl 5cm a to v dny 3.12., 12.1. a 10.2.

Srážkově byl leden podprůměrný, jelikož úhrn 29mm srážek je o 13% podnormální.

Únor je zatím na slabém podprůměru, tak se modlím za pár mm do průměru.

A teď něco vědeckého.

Letošní vpády chladného vzduchu byly způsobeny korelací jevu La Niňa a QBO, Tedy vortex neměl šanci na udržení sil po celou dobu. Vortex letos zimu zachránil. Dalším faktem bylo to, že i díky oscilacím se v ČR vyskytlo vícero mrazivých epizod, jelikož AO vykazuje hodnotu vortexu.

Letošní zima se vydařila hlavně v Čechách a na zbytku Moravy. Pouze Jih Moravy měl celkem bídnou zimu. Část Olomoucka taky, ale tak minulý rok si s 1000mm stěžovat nemohou..

Zdroj: Citace z SW+meteoinfo.sk+můj pohled.

F4
Avatar
109
# 20.02.2021, 17:50

Já oceňuji hlavně srážkově nadnormální leden a únor. Množství zimních epizod a hlavně sněhu se s loňskem nedá absolutně srovnat. Škoda toho excesu teď na konci února, únor mohl skončit teplotně celkem slušně podnormální.

370
# 20.02.2021, 19:23

Letosni zima v moji oblasti jednoznacne nejlepsi za poslednich 5-6 let..
Mela pozdejsi nastup, ale pak to proste byla zima, jaka v 530mnm opravdu nebyva kazdy rok..a ani kazdy druhy rok..
Od 25.12. do 16.2. 53 dní se souvislou snehovou pokryvkou, vice nez 20 ledovych dnu.. Lyzovani, brusleni . V unoru padla i magická hranice -20stC a to v pondeli 15.2.
V maximu tu bylo lehce pres 20cm snehu..
Za me tedy velka spokojenost...

370
# 20.02.2021, 20:52

Zimoblb
Na svou prumernou snehovou pokryvku se letos dostala v podstate jen centralni Šumava, tedy Kvildy, Modrava a i ten zavetrny Churáňov..Ale bylo to jen na kratkou, omezenou dobu.. Na par dni i jeji SZ část, Prášilsko, Železnorudsko..
Ovsem velká část J a JV Šumavy
na obvykle hodnoty vubec nedosáhla..
Takze celkově vzato, ano, vyšší a hřebenové partie Šumavy měly letos sněhu méně, než obvykle mívají..
Naproti tomu v podhůří nam tu letos drzel snih az nebyvale dlouho.. Predevsim diky teplotam, ktere v JZ a Z casti ČR byly hlavne v prvni puli ledna vyrazne nizsi, nez v te V...

486
# 24.02.2021, 19:43

Trošku s předstihem přináším krátké hodnocení zimy 2020/21.

Prosinec velmi teplý s prům. teplotou +2,9 C, odchylka +3,5 C. Srážek 38 mm což je 75% průměru. Velmi teplá hlavně část mezi 15.-30.12., kdy zároveň bylo prakticky každý den zataženo. Sníh za celý měsíc žádný.

Leden měl prům. teplotu -0,6 C, což je +1,3 C tepleji než je normál. Spadlo 32 mm srážek, což je 84% normálu. Měli jsme cca 10 dní se souvislou sněh. pokrývkou (nesouvislou do přehledu nepočítám). Ranní min. teplota byla -19,3 C dne 18.1. Následně přišla cca 5ti denní obleva. Teplý byl i začátek ledna.

Únor dle akt. dat + nástřelu dopadne s lehkou teplotní odchylkou do plusu a to cca +0,4 C. Srážek zatím 42 mm, což je prakticky normál pro únor. Začátek února teplý, období 7.-17.2. naopak zimní, chladné. Nejchladnější ráno dne 15.2. a to -17,9 C. Řadu dní se dá bruslit, a hlavně běžkovat prakticky i ve městě. Konec února velmi až rekordně teplý. Celkem 15 dní se sněh. pokrývkou.

Suma sumárum - celkově zima skončí s tepl. odchylkou cca +1,7 C. Což odpovídá dlouhodobému výhledu hlavních modelů z podzimu, které malovaly +1,0 až +2,0 C. Uvidíme, jak ještě bude vypadat březen, duben a případný FW (finální rozpad) vortexu. Ale to už do zimy nespadá. Jaro pak vidí dlouhodobé modely s tepl. odchylkou cca +0,5 až +1,0 C.

53
# 05.03.2021, 10:33

Tady je teplotní zhodnocení letošní zimy. Teplejší byla nečekaně na JV Moravy, naopak směrem do Čech byla odchylka nižší. Poměrně zajímavé jsou stavy dle AER, tedy předpovědi dle původních modelů ,vyjma ECMW, jak sdílel Judah Cohen na twitteru. Taky celkem úspěch. No uvidíme co příští zima, ale tohle téma je již minulostí. Díky za 85 stran fajn diskuse a názorů a opět se těším na další zimu.

Anomálie teplot oproti normálu
50
# 06.03.2021, 16:54

Aidamko
Nechápu jak se mohlo v zimě 2005/06 a 2009/10 povést tak dlouhé a výrazné období mrazů, které trvalo skoro dva měsíce. Letošní mrazivá epizoda v únoru trvala jen 10 dní a jinak byla zima většinou teplá.

Já už v pořádné zimy nevěřím, teplota se často motá kolem 0 a nad nulou po skoro celou zimu a výrazných období mrazů dlouhodobě ubývá. Není to, co bývalo. No v Rusku odchylka až -6°C, v ČR podle mě scifi. Řekl bych, že kontinentální klima má větší odchylky. ČR je ovlivňeno Golfským proudem, který snižuje výkyvy.

Jinak se mi osvědčilo sledovat hlavně AO index. Síla polárního víru je podle mě rozhodující faktor jaká bude v ČR zima. Nejen teplotně, ale i charakter, typ proudění atd.

50
# 17.03.2021, 17:43

Srovnání AO index

Zima 2020/21

Prosinec -1.736
Leden -2.484
Únor -1.191

Zima 2019/20

Prosinec 0.412
Leden 2.419
Únor 3.417

noaa.gov

50
# 17.03.2021, 17:50

Srovnání NAO index

Zima 2020/21

Prosinec -0.30
Leden -1.11
Únor 0.14

Zima 2019/20

Prosinec 1.20
Leden 1.34
Únor 1.26

noaa.gov

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.