Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

50
# 08.01.2021, 08:31

Tak zdravím, tady 200m.n.m. je to pořád ošklivá zima. Hlavní srážky se vyhly, sněžilo, ovšem teplota pořád +, sníh se moc nedrží a taje, ledový den tu 100% nebude... byl jsem na Řípu, na vrcholku 459m.n.m. je to už jiné... souvislé 3 až 4cm, teplota se drží pod 0, ale fakt jen u rotundy nahoře.

Rozdíly v nadmořské výšce jsou znát všude, např. dole u potoka a řeky cca 170m.n.m. bez sněhu, o cca 60-70m výše na nevýrazném kopci/svahu "nahoře" se drží a přežívá souvislá vrstva sněhu cca 1-2cm i obalené stromy. Není se čemu divít, když sněžilo teplota se držela někde na 0°C až +0,3°C, pak hraje i výškový rozdíl 60m velkou roli.

No moje nespokojenost se zimami v nížině je rok od roku větší, udělám vše proto, abych se přestěhoval do vyšších poloh do příští zimy, je to fakt k naštvaní, člověk má rád zimu a všude možně po ČR mají pěkný sníh i mráz a tady dole to stojí za houby... nebývalo no...

Mějte se fajn.

2656
# 08.01.2021, 08:42

aura33
Docela vás lituji prostě v nížinách to není ono já bych se stěhoval hned, snad se vám povede se přestěhovat do příští zimy:) tady taky byla zima naprd ale 6.1.2021 se karta prudce obrátila a momentálně si užívám sněhu až až, připomíná mi to trochu zimu před 10 lety, nevím proč ale připomíná;-) tak se mějte dobře a snad vám něco napadne

50
# 08.01.2021, 08:51

Tutugon
No já už jsem s tím asi trochu trapný, protože to tu píši asi po desáté, ale já mám takovou povahu, prostě říkám lidem, co chci a často se opakuji a asi se mi i pak uleví od toho "naštvaní". Jestli se nepřestěhuji do příští zimy, tak bych byl už za šaška... Plánuji to už pár let, takže už to bude snadné, mám už jasnou představu, co chci...

238
# 08.01.2021, 08:55

aura33
Hele a výš jak funguje zákon schválnosti? Přestěhuješ se a příští zimu bude u Mělníka 30 čísel sněhu :D

Každopádně, pokud půjdeš bydlet někam do hor nebo přinejmenším jako jsem to vyřešil já Vysočinou nad 600m.n.m., tak se dříve nebo později sněhu dočkáš. Jak už jsem ti psal, doporučuju z tvýho pohledu Jizerské hory...nestěhoval by ses o moc daleko, ale v tamních polohách nad 500m.n.m bývá celkem běžně 30-50 čísel a víc.

50
# 08.01.2021, 09:01

Prady
Mě se líbí Šumava, Jeseníky, ale nakonec asi zvolím Krušné hory, máte pravdu ta vzdálenost je výhoda, je lepší být od příbuzných 100km, než 300km, pak se člověk snáz vídá. Já mám takové pěkné místo v KH po D8 se tam jede asi hodinu nebo 40minut, do Jeseníků už je to asi 3-4h, na Šumavu asi 2-3h...

# 08.01.2021, 09:03

Je jasný že prostě Nížiny mají smůlu, když je ve středních polohách jen lehce pod nulou, tak v nížinách prostě sněžit nebude :!!:, za chvíli se jdu projít u nás šilinkův důl, vše je krásně pod sněhem..

376
# 08.01.2021, 09:04

aura33
I tady ve strednich posumavskych polohach cca od 500mnm vyse se karta tehle zimy obratila uz 25.12.
Nasnezilo, diky chladnejsimu zapadu pak se to udrzelo a snehovou pokryvku mame uz 14 dni, s novym snehem uplynulych dni celkem 15 cm po vcerejsim mirnem slehnuti..
Zda se, ze by to mohlo pri trose stesti vydrzet jeste klidne dalsich 14 dni..kdo vi, treba i dele..dalso novy snih by mel v nasl tydnu jeste pripadnout..
V tech nizinach je to bida, at uz Polabi nebo J, JV Morava..
Drzim vam s tim stehovanim nekam do vyssich poloh palce!!! :)

15
# 08.01.2021, 09:05

Von ten sníh nebude časem ani ve vyšších polohách. Hranice trvalejší sněhové pokrývky se stěhuje mimo rozumně obyvatelnou (bezkoliznost s nějakou CHKO, či jiným omezením) výškovou hladinu většiny našich kopečků, do tisíce metrů bych si nedělal marných nadějí...

# 08.01.2021, 09:05

Je jasný že prostě Nížiny mají smůlu, když je ve středních polohách jen lehce pod nulou, tak v nížinách prostě sněžit nebude :!!:, za chvíli se jdu projít u nás šilinkův důl, vše je krásně pod sněhem..

376
# 08.01.2021, 09:47

Ursus
To je bohuzel pravda, uz ani vyssi polohy nemaji v zime nic jisteho..
Ale urcite je v nich sance aspon obcas na jakous takous zimu s nejakym snehem i ledovymi dny.. Aspon sance.. Niziny uz ty sance v podstate nemaji...

73
# 08.01.2021, 12:47

Podle posledních výstupů se začíná otevírat pěkná dálnice pro studený vzduch ze severu.

376
# 08.01.2021, 12:48

spurdo
Vypadá to fajn..jj

F4
Avatar
109
# 08.01.2021, 14:01

Insignia opc
Nížiny mají smůlu - očividně ne všechny. Jsem o více jak 100 nadmořských metrů výše než aura33 a je tu, slušně řečeno, exkrement. Paradoxně placky ve středu nebo východě Čech mají často nižší teploty a více sněhu než my pod horami. Takže větší roli než nadmořská výška hraje lokalita.

50
# 08.01.2021, 14:09

Milan
Tady je letošní zima ještě horší, srážky jsou potřeba, ale loni bylo méně bláta, chladnější leden a 2x ledový den.
Tady letos zatím bez ledového dne a od Vánoc všude spoustu bláta, letošní zima má i méně mrazových dní. I v noci je často nad 0, tady stále nebylo ani -5°C, nejchladnější období letošní zimy byl začátek prosince, od té doby je nonstop tepleji.

# 08.01.2021, 14:10

spurdo
Výhledy vypadají opravdu zajímavě, co tak koukám na ansámbly, tak si okolo 18. 1. a později hrají s opravdu výrazným vpádem vzduchu od severu, je to sice dost daleko, ale objevuje se to tam docela často, tak to budu dál sledovat, třeba se z toho fakt něco vyklube. K výraznějšímu ochlazení by ale skutečně mohlo dojít již za necelý týden, to není zas tak daleko, takže by to mohlo vyjít, navíc se na tom naprostá většina modelů shoduje.

384
# 08.01.2021, 14:10

F4
Tak na Kladně už mám jen 4cm, jeden cm dneska zmiznul, je ještě +0,1, ale zimní ráz to má, policajti na stráň s bobistama nelezli, ale zato nějakej šmátroň posypal štěrkem pěšinu, co vede přes louku, přitom je to vyšlapaná pěšinka cca půl metru široká, jako zkratka přes louku, holt co říci, no...:cool:

109
# 08.01.2021, 14:25

Frantis95
No tak já hlavně doufám, že sem nevpadne nějaký příšerný holomráz. Naopak by se mohlo udržet tohle polojasno s průměrnou teplotou.

50
# 08.01.2021, 14:41

F4
Polabí, Poohří, Moravské úvaly, je to jedno, čím nižší nadmořská výška, tím je tepleji a sníh nemá moc šanci, podél větších řek v nadmořské výšce 200m.n.m. a níže. Já jsem psal, že se tu na nevýrazném kopci o 60-70m výše drží sníh, ale tak do dnešního rána, kdy ještě trochu sněžilo. Tady taky prokouklo slunce a mizí to před očima a teplota jde k +2°C, včera tu bylo vlastně chladněji.

2656
# 08.01.2021, 15:08

palma
My jsme taky díky slunci ztratili 1cm, momentálně ale 17cm ještě, takže pohoda, teď na balkóně slyším radostný křik děcek, to určitě bobovačka a vaše holky užili si? Ale stejně je zvláštní bobovat na 4cm sněhu:D no ale musím říct že cítím v kostech že sníh bude celý leden+nás asi zasáhne sibiř;-)

# 08.01.2021, 15:09

ludvicek
Tak holomráz si nepřeji, ale pořádný mráz rozhodně ano, alespoň pod těch -12 aby to šlo, ideálně i na -15, chce to ale před tím přikrýt sněhem, alespoň 5 cm. Vypadá to jako hodně zbožné přání, ale vzhledem k výhledům tam šance na vyplnění je:).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.