Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

238
# 06.01.2021, 19:18

Nevim co čhmú blázní, ale všechny ostatní modely jedou na příští týden zimní mód...
U nás to vypadá na pořádnou kosičku a občasný sněžení :!!:

496
# 06.01.2021, 21:06

Prady: no ono ještě některé včerejší výstupy ukazovaly možné oteplení ve 2.polovině příštího týdne resp. nějakou teplou vlnku. Dnešní poslední výstup ze 12:00 ukazuje chladnější mód počasí po dobu min. 7-11 dnů. Takže uvidíme, co a jak se ještě bude měnit, ale já držím palce zimě :)

110
# 06.01.2021, 21:28

andy206
No tak na ČT1 dnes před zprávama ukazovali, že v nížinách půjde teplota nahoru. Mejlit se může každej, vzdělanej i nevzdělanej, ale nepodceňujte to;-).

168
# 07.01.2021, 00:04

Jen pro zajímavost jak si zase GFS hraje s barvickama :D

182
# 07.01.2021, 00:54

Asi si spletl obor s výtvarkou ... :D :D :D

182
# 07.01.2021, 01:01

Spím nebo se mi to zdá .... Co to jako je??? Jaký +3°C Odkud to proboha měří? To tam u toho někdo byl že to zahřál nebo co? :D :D :D

496
# 07.01.2021, 20:30

Ještě doplnění obrázku od kuby - takovéto barvičky by znamenaly pořádný mrááááz :) ráno -12 až -16, místy na sněhové pokrývce k -20 C, mrazové kotliny pak klidně pod -25 C? :) jasné, bylo to hodně daleko a navíc z modelů je to pryč, ale za obrázek to stojí :)

Výstup 6.1. 18.hod na 21.1. ráno
wyc
Avatar
7
# 07.01.2021, 20:34

Nyní je tam zase opačný extrém :)

496
# 07.01.2021, 20:34

wyc
to néééé, takové obrázky jsou doslova zničující :( ale je to moc daleko, uvidíme co a jak bude. A bude taky zajímavé, jak dopadne rozpad (EDIT: rozdělení) vortexu a jeho 2 nové jádra ... je otázkou, jak moc a přesně modely počítají s tímto rozpadem a promítají to do 7-14 denních výhledů resp. 14-25 denních ansámblových výstupů. Asi zatím není moc jasné, kam směřuje ta evropská část vortexu, že?

2699
# 07.01.2021, 20:36

andy206
To ano fuj:!!: lepší mráz než nějaké horko:D

wyc
Avatar
7
# 07.01.2021, 20:39

andy206
Na to jsem taky zvědavý, veřejně se o tom mluví, že by k rozpadu mělo dojít, ale asi je to ještě daleko. Btw lze někde sledovat, jak v současnou chvíli vortex vypadá? Myslíte, že s takovou anomálií modely nepočítají?

386
# 07.01.2021, 20:40

Tutugon
Tohle tam kreslí i dlouhodobé modely, střídá se to s extrémními mrazy, podle všeho asi moc neví, koketuje to asi už se situací ve vortexu a neví co bude, aspoň mi to tak připadá, navrhuju namalovat si vlastní mapu..:D

238
# 07.01.2021, 20:46

wyc
Tak vortex už se dávno rozpadl. K tomu došlo na přelomu roku...rsp. výrazně oslabil a rozdělil se na dva víry. Což většinou přináší podobný efekt jako úplný rozpad.

386
# 07.01.2021, 20:47

wyc
Lze, je tady na stránkách i odkaz - http://www.weatheriscool.com/prod/ztemp_multilevel...
můžete si tam i přepínat hladiny, až do tuším 23.1. to tam je a momentálně ukazuje rychlost větru 23m/s což rozpad není, ale každým výstupem se to stejně mění, navíc mají prý asi o 80% méně dat ( z letadel, stanic apod, kvůli covidu, takže více tápou).. potom ještě je tu Ventusky, kde to v 30. km taky maluje co a jak.. vír je v současné době rozdělen na dva.
ještě připojuji dva screeny, aby bylo vidět, co je rozpad víru a co rozdělení..;-)

tohle je rozpad víru
tohle je rozdělení víru
496
# 07.01.2021, 21:58

Prady: on ten vortex se nerozdělil dávno, ale pár dní nazpět začalo SSW - jestli jsem četl dobře, tak přesný den byl 4.1. resp. 5.1. Ano, již dříve to k tomu směřovalo, ale oficiální splnění podmínek pro "major SSW" nastalo 5.1. Otázkou nyní je, jak se vše vyvine v dalších dnech až týdnech - "evropské" jádro (pokud bude), poloha ... řekl bych, že to hlavní (proces resp. snaha o rozdělení) probíhá ve stratosféře v těchto dnech.

Sám jsem zvědavý, jak se to bude vyvíjet dále. Pořád ve skrytu duše věřím, že by to mohlo dopadnout pro střední Evropu dobře - resp. zimně :) a pro modely to bude pěkná divočina s barvičkami resp. TN, TV ...

53
# 07.01.2021, 23:57

Tak nakonec celkem dobré zprávy, ale celkem dávno je známe.

Stratosférické oteplení dospělo, nebo lépe řečeno dospěje do tzv. Major varianty, tedy finální, která umožní konečný propad vzduchu z Arktidy. Nejedná se o fake news, jedná se o oficiální zprávu.

Zonály tak jak jsem to predikoval již v listopadu dospěly do východní fáze, jsou v záporu a velice silně. Jsem si pročítal co za to vše může, jestli anomálie, či poloha TV/TN, ale nakonec Uralská blokace, tedy to za co jsem byl kritizován od některých členů, že je to nesmysl apod.

Predikce jsou takové, dle náběhů a pozorování víme, že se vzduch vyleje někam do Evropy. Zatím to vypadá severní a později střední a část západní Evropy. Ve hře je možnost propadu na jinou stranu, tedy více na východ, či západ, tedy mohlo by to znamenat pro jednu část ČR chladnější počasí než na druhé straně.

Zároveň je tam vysoký tlak nad Grónskem a negativní náběhy na NAO. Tedy dle toho co jsem četl.

Vše je zatím ve fázi, víme, ale nevíme, tedy budeme muset počkat a komentáře typu, že nic nebude, že vše zůstane v USA nechte stranou. Taková TN nad střední částí USA by mohla vše zhatit, dokonce je tam malována.

Amerika tentokrát vytěží méně zdá se, dle dat co jsou. Uvidíme, času je dost.

Jinak vortex se rozdělil a při rozdělení, podobně jako v únoru 2018 již dochází k vylití arktické hmoty, jedná se o tzv. Vortex capacity fall breakdown, tedy přetížení víru a rozlití hmoty;-)

https://twitter.com/judah47/status/134719046052000...
https://twitter.com/judah47/status/134719668401153...

Jo btw: Pokud si myslíte, že si to co píšu vymýšlím, či je lživě píši, tak prosím nepište mi do soukromých zpráv, že jsem lhář a no nebudu dokončovat, není to čestné a hlavně pokud vám to vadí, tak klid a nevšímejte si toho. Jinak díky vám všem ostatním, co mi píšete pozitivní reakce, díky moc;-)

238
# 08.01.2021, 00:34

Aidamko
Zatím to vypadá dobře...zase se můžeme vrátit k myšlenkám, že třeba ta zima nakonec nebude tak špatná. Ono klidně i v únoru může být přes den k -10°C, v noci padat -20°C a slušná pokrývka po celé Čr. Za slušných zim bývalo normální, že vrchol přicházel až během února a trval pomalu do začátku března.

293
# 08.01.2021, 07:53

No letošní zima je asi lepší než ta minulá, ale nemá pořád ani na tu před dvěma lety. No a pro nížiny v ČR je i tato tristní. To i v té před dvěma lety došlo k pokrytí sněhem celé ČR. Nyní to nevypadá dobře. Modely kam až sahají, tak nepřináší naději na změnu, pouze stále by měl přibývat sníh jen v oblastech, kde už je ho relativně dost. Nejde mi teď jen o sníh, ale celkově o srážky. Protože opět bude nejvíce "bitá" oblast SZ Čech. Zde naděje na sníh není žádná min na dalších 14 dní a ani déšť tam není ve výhledu. Beru v potaz výhled na 120 hod, protože u těch dále se to vždycky následně maže. Rozhodně do konce ledna nenastane situace, že by nasněžilo plošně všude.
Takže super, akorát budou holomrazy, které nic dobrého nepřináší. Takže se bude akorát prohlubovat sucho, které už je zase celkem výrazné, byť možná ve vrstvě do půl metru není tak patrné. Je hezké, že někde i na jihu Evropy mají bílo, když ani ve střední ještě někde zima nezačala.

F4
Avatar
109
# 08.01.2021, 08:04

Milan
Jé, ale to jsem chtěl přesně napsat. Zima je téměř v celé Evropě kromě SZ Čech a změna v nedohlednu. A taky už se mi to bílé nerovnoměrně rozložené svinstvo přestává zamlouvat. Raději pořádný déšť na doplnění vlhkosti v půdě a Atlantik. Při něm rozdíly taky budou ale už spíše hory vs. nížiny, což je v celku normální ale ne, že placky v jižních, středních a východních Čechách mají 5-10 cm a o něco vyšší nadmořské výšky u nás mají hnědo. To normální není. TN od jihu už dávno nejsou, co bývaly a pokud se to nevrátí do starého módu, tak ať radši nic nechodí.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.