Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou bez deště a hlavně na severovýchodě i polojasno

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

238
# 22.11.2020, 11:41

palma
S tím bych právě nepočítal, většinou se modely shodují od října do teď na tom, že bude teplotní nadprůměr 0,5-1,5°stupně, to není tak zlé.

387
# 22.11.2020, 12:22

Prady
Tak to by bylo jen dobře, je to zapotřebí, i když, na druhou stranu bohužel, protože to zapadá do celkového oteplování i v budoucnu.. uvidíme, co to bude dělat příští rok, jestli ustanoví to nové porovnávací období, tam to bude hezky vidět..kam se to vydá..

# 23.11.2020, 20:53

Aidamko
Tak jestli bude letos zima jako 18/19, tak budu spokojena. Takhle bylo tehdy na Štědrý den na Slovensku u rodiny (v 700 m.n.m.), kde trávime každé Vánoce (i letos, covid-necovid, protože trávit vánoční čas v zablácené, smradlavé Praze, asi spáchám sebevraždu :D).
https://youtu.be/gvK2XPjzwxE :snih::snih::snih:
Ovšem byl tam sníh i minulý rok.
Je pravda, že když převládá SZ proudění, tak je sníh převážně od středních poloh výše?

238
# 23.11.2020, 21:03

Bebbana
Tak to záleží na intenzitě studeného vzduchu. Většinou se dá říct, že sněží všude, ale s přibývající nadmořskou výškou klesají teploty více pod bod mrazu. To je zásadní rozdíl...proto třeba 18/19 bylo znát každých 50 výškových metrů navíc. Další faktor je, že SZ často vytváří srážkové stíny. Tedy nejčastěji na tom získávají Krušné hory, Jizerky, Krkonoše, Orlické hory Vysočina, Šumava...Kolikrát je podkrušnohoří bez sněhu až po Prahu a kolem Prahy dál na Vysočinu se srážky opět vytvářejí.

148
# 23.11.2020, 21:40

no tak 9 výstup od gava dává Sibiř na vánoce

238
# 23.11.2020, 21:48

V tomhle vidím trochu nadějný vývoj...
Za 1. oproti loňskému roku jsou zonální větry v 10hPa o mnoho pomalejší.
2. Je tam vidět možný vývoj vlny, která tlačí na polární vír. To by mohlo vést k jeho postupném narušení/rozpadu/rozdělení.
3. QBO se stále jeví, že by postupně mohlo přepnout na východní fázi.

# 23.11.2020, 21:59

Prady
My budeme na pomezí slovenských Beskydů a Javorníků (obec Makov) :cool:.
Jinak teď koukám na nějaké fotky z minulé zimy a bylo tam toho sněhu teda mnohem víc, i nižší teploty, než v 2018/2019. Dost nečekané vzhledem k tomu, že byl minulý rok +3°C teplotně nad průměr. :!!:

50
# 24.11.2020, 07:12

Tak já už jsem něco nastínil ve vedlejším tématu. Co když bude zima velmi chudá na srážky? Bez ohledu jaká bude teplotně? Loni se to skoro povedlo nebýt února.
Navíc opravdu sušší zima dlouho nebyla, naposledy asi 2013/14 po povodňovém roce 2013, tudíž zde je shoda, letošní rok je taky povodňový.

Navíc poslední měsíce bylo více srážek ve východní půlce ČR, takže by se dal čekat obrat? V Čechách by mohlo být více sněhu i srážek, než na Moravě ve stejných nadmořských výškách?

238
# 24.11.2020, 11:58

Den ode dne je tam vidět hezčí tlak Rossbyho vlnou na polární vír.
Tohle je výhled na 3.12. ...Jen tak dál!

50
# 24.11.2020, 12:17

Prady
Je to hodně nejisté, dokud AO výrazněji neklesne pod 0, tak se vír asi nerozpadne, spíše začne postupně více meandrovat, což by nějaké ochlazení mohlo přinést snad...

AO, zdroj: noaa.gov
387
# 24.11.2020, 12:26

Prady
Asi Vás zklamu, tohle není Rossbyho vlna..ta se projevuje v tryskovém proudění..Nicméně se nám vír vlní, ale na tři týdny dopředu je tam pořád mírné zrychlování, a hlavně nikde zatím není náznak zvýšení teploty ve Vortexu, což by bylo docela směrodatné..

53
# 24.11.2020, 12:35

aura33
Když vír meandruje, tak se propadá rosbáč k jihu, takže ochlazení by přišlo určitě. Uvidíme no. Modely tam sice malují nějaké posilování, ale to zatím nijak nevadí. QBO je jinak již delší dobu ve východní fázi, takže to je to hlavní na PV spolu s UB. Nemá šanci, jednou se rozpadne a to v brzké době.

# 24.11.2020, 12:45

Aidamko
Ale také se můžeme dostat na přední stranu vlny a pojede to sem 14 dní teplý od J, JZ, spíše se díky meandrování jet streamu zvyšuje potenciál k extrémům, určit, zda to bude do chladu nebo do tepla lze pouze z rozestavení vln. Někde se Jet stream propadá k jihu, jinde vytahuje k severu, takže tvrdit, že se z toho vždy ochladí, je blbost.

13
# 24.11.2020, 13:00

V drtive vetsine se st vzduch dolu propadne v USA..
Evropske sance moc velke nejsou..
Jestli se nepletu tak s tim i modely pocitaji..
Je tam zas jazyk arkt vzduchu do USA jak svina..cca za tyden, az k New Yorku..

387
# 24.11.2020, 13:12

Tak já nevím,.. skouknul jsem jak vypadalo tryskové proudění před rokem a nyní, zakryjte si datum na těch snímcích a hádejte, který je letošní ze 3 prosince a který z minulého roku ze 3.prosince.. (měl jsem to dát bez toho datumu,)..:D

2718
# 24.11.2020, 13:28

palma
Co to teda znamená? Že se bude opakovat minulý rok nebo co:!!:

387
# 24.11.2020, 13:36

Tutugon
Ne, to jsem neřekl, jen jsem dal k porovnání situaci, s tím, jak z toho něco vyčíst, obecně má být vír nejvíce ohrožován pozůstatky tropických cyklon, které se dostanou do míst, nad kterými se vortex nachází, pak na druhém místě vstupuje do hry rozestavění TÚ, na třetím potom QBO, který je schopen, při východní fázi, ho začít brzdit ( střetávají se tam na okraji vortexu proti sobě jdoucí vzduchové masy), pak tam asi bude hrát roli zalednění, prohřátí, či promrznutí Sibiře.. ale jak pořád píšu, ani meteorologové se neodvažují zcela zodpovědně říci, co vír udělá, protože říkají, že na to mají k disposici relevantní data za pouhých 30 let, a to že je krátká doba, tak píšu, že to, jak se vír zachová v současnosti nevíme, a že v předpovědi zatím nikde nevidím náznak oteplení, ani náznak snížení rychlosti ve středním proudu větru ve vortexu. toť vše.

53
# 24.11.2020, 13:36

Já myslím, že Palma se zaobírá touto problematikou úplně ne zcela správně. Brát ohled pouze na stav TP není cesta správného postupu. Srovnal bych pro ukázku všech 10 indexů a stavy anomalií nad Grónskem, Ledovým oceánem a Uralem. Dále bych také vzal v potaz zonální větry, které mají ten hlavní vliv.

Tutugon
To není oficiální, není to potvrzeno. Věštit dle 1 faktoru na který má vliv dalších 8 není cesta.

387
# 24.11.2020, 13:43

Aidamko
Bohužel, moje odpověď se zobrazila o kousek nad vaší, takže tam odpovídám Tutugonovi, s tím, co vše, a ještě více vír ovlivňuje.. pouze jsem tam konstatoval, že prozatím, nikde, v období třech týdnů dopředu, nevidím oteplení ve víru, ani snížení rychlosti víru, dvou to hlavních faktorů nutných pro to , aby se něco začalo dít i dole, na zemi, toť vše, neodporuji, že se může rozpadnout, jen říkám, v kterém období to ZATÍM nebude..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.