Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Lokálně opět přeháňky nebo bouřky, ojediněle s přívalovými srážkami

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

238
# 10.11.2020, 18:38

Aidamko
Jj už v neděli jsem na to koukal díky videu od Gava a ten náznak tam byl, že může zase přijít přepnutí do východní fáze. V tom grafu už začíná vznikat nahoře východní bublina a z historické pohledu v takovém případě vždy navazovala rozšiřující se východní fáze. Tak doufejme, že to zas nějak nezblbne do západu.

Jinak odpolední výstup zas teplejší, tak uvidíme co tam bude ráno. Nicméně, prozatím bych tohle označil za celkem normální listopad. Něco už napršelo, do toho mlhy, teploty většinou do 5°C...stará "dobrá" klasika, ke který už chybí jen první vločky i do nižších poloh jako ochutnávka před zimou, ale na to je pořád ještě 3 týdny času.

# 10.11.2020, 18:50

To že jsou teploty jen do 5°C je pouze díky inverzi jinak je nad naším územím hodně teplý vzduch. Takže nevím jak může být někdo s dosavadním průběhem listopadu spokojen. Jinak ochlazení okolo 20.11. pořád hodně v říši fantazie a u nás naopak očekávam od soboty navyšování denních teplot. A snad bude mít teplota konečně nějakou denní amplitudu.

53
# 10.11.2020, 18:53

JohnBattler
Jojo, právě na konci listopadu překonáme rok 2009, má být kolem +16 možná až k +18 a ráno kolem +5. Zima se konat nebude. Zatím.

155
# 10.11.2020, 19:11

ano spíše to vypadá že bude ochlazení hlavně na horách od 19.11 tam mají ve výšce 1500m -5C až donevidim
EDIT: ups spletl sem si výstup tak pro změnu tam je pořád +5C 😂😂

388
# 10.11.2020, 19:35

Kokos342
Jste to neměl popisovat, že jste si spletl výstup, co když to tam ráno opravdu bude?:D
p.s. tak jsem se na ten výstup GSF kouknul, to teplo snad až tak nevyjde, to co tam momentálně je je dost... zkrátka teplo, no, z druhý strany bych měl mít radost, pokud to vyjde, že měl strejda ze Šumavy zas pravdu,.. že se na konci listopadu se oteplí...radši bych, kdyby se mýlil..:!!:, jinak, možná dorazí, protože tam mezi lesníkama řádí viráček, takvolal, jestli může přijet, neřekl jsem ne.. tak možná, že bude i zimní předpověď od něj..:)

53
# 10.11.2020, 20:18

palma
Tak bylo by to podobné jako právě v tom roce 2009, Celkově je ten letošek takový podobný podzimu 2009, ale to je již minulost a Sci-fi. No třeba se na tom konci listopadu symbolicky ochladí.

2749
# 10.11.2020, 20:41

Tak já nevím on je snad nějaký zákon schválnosti proto se furt mění do tepla:!!: ale snad nebude takový teplo co tam má GFS na konci listopadu +16 stupňů už je rekordní teplota;-) uvidíme, Ecák počítá na příští čtvrtek u nás dokonce se sněhem:cool::snih:

# 11.11.2020, 08:36

Tak ve vyhledu nic extra, ecak ma sice blokacni vysi nad VB ale zadny studeny vzduch na SV nikde neni. Pulnocni amik v budoucnosti roztocil atlantik. Tak jestli si mam vybrat, tak radeji zivy ocean nez neustalou studenou inverzi. U nas myslim ve 2m jeste nemrzelo, max. nejaky prizemacek -1, to je neuveritelny.:!!: Tady vidim proste problem, ze nebude v zime snih. To je zasadni pro spodni vody. Na jare chybi a na podzim naprsi nekde 300% normalu, ta nerovnomerna distrubuce bude vaznej problem.

PS. Hrabal jsem si v zahonu a vsude rejou zizaly. Navic me vecer vlitnul do pokoje i nakej hmyz.

9
# 11.11.2020, 09:24

Já neříkám, že modely jsou všemocné. Ale minulý týden jste se tady bavili o brutal ochlazení. A teď se tady bavíme o brutal oteplení. Takže je ASI NĚKDE NĚCO PRAVDĚPODOBNĚ ŠPATNĚ. Nebo mi stále něco uniká?

13
# 11.11.2020, 09:38

celyl
Priroda rikala, ze zadne vetsi ochlazeni nebude, rozlozeni vzduchovych hmot nad str i sev Evropou rikalo, ze ochlazeni nema odkud prijit. No..ja nevim, s ochlazenim to bylo spis prani nekterych, nez realna vyhlidka.. Ale byl jsrm tu zhurta presvedcovan ze indexy, vystupy modelu...a bla bla..
No a tady to je..
Tak snad treba propriste lidi od grafu a rozkolisanych vystupu modelu nebudou ocekavat nemozne..
Staci se divat a vnimat .. A do predikci promitnout oboji, vystupy techniky..i selskej rozum..

238
# 11.11.2020, 10:09

walden
Vzhledem k tomu jak se to mění, může být za 1-2 týdny všechno jinak. Ono je samozřejmě ideální řešit předpovědi tak týden dopředu max., ale na druhou stranu je fajn debatovat i o tom, co může nastat za 2-3 týdny a pak to porovnávat s realitou.

# 11.11.2020, 10:21

GFS je takovej pohadkar a na 384h si muze kreslit co chce. Zaroven je treba rict, ze je potreba sledovat nejaky tendence v asnamblovych vystupech. Pokud bude nekolik vystupu do chladu v nekolika nasledujich dnech je tam nejaka tendence nebo voditko.
Ja jsem podle svy zahrady na konci zari uz poznal, ze bude dlouhy teply podzim, protoze me zacaly obrazet stalozeleny kere. A "zima" jako loni uz snad nebude. A nebo jinak, proc by nemohla byt jeste horsi? :)

53
# 11.11.2020, 10:26

celyl
No když to vezmeme odborně a né dle přírody, jelikož to fakt nevysvětlí tak za to může rozložení tlakových útvarů nad Evropou a Ledovým oceánem, které byly tristní, jelikož za to mohla TN nad Severním mořem, ta tam lehce škodila. Celkově se dá říct, že nejsme ani na začátku toho zápasu, včera přišla dost pozitivní a důležitá zpráva, takže uvidíme. Samozřejmě dle přírody už víme, že to bude hrůza. Dle stavu Atmosféry apod, to zle nevypadá. ale kdo ví?

Já se raději nebudu zapojovat do debat o následujícím ochlazení. Tohle stejně asi nemá cenu řešit. Já jdu zkoumat houby a listy a jejich buňky abych zjistil jestli 18.11. bude slunko nebi zataženo.

13
# 11.11.2020, 10:30

Prady
Naprostej souhlas, se vsim.. Kazda predpoved na vic nez 3-4 dny je spise loterie..
Pokud jsou vystupy modelu tak rozkolisane, jako byly na ten pristi tyden, myslim, ze je fakt dobry se mrknout co nam napovida priroda, nebo treba strejda uzivatele palma, pac tomu to obdivuhodne casto vychazi..
Hold asi ta Šumava..no:D
Aidamko
Hele, a o kterejch datumech mluvis s tou ,,dobrou,, vyhlidkou? Pac se tvy predpovedi hrnou uz druhej tejden dal, a dal.. Od 14-15.11. jsme ted u 22.11. nebo uz jeste dal.. ?Kdy to ochlazeni odsunes o dalsi tejden nebo dva..nebo?:)
Vis co, porovnavej sve vyhledy a realitu, odborniku. To proste nevokecas.. :D

VHK
Avatar
30
# 11.11.2020, 10:40

Do konce roku zimu necekam, max na horach se bilo ukaze ale pod 500 metru to fakt necekejte... A co bude po novym roku to snad tady resit ted nebudem🙂kazdopadne to vypada na opet zimni propadak, uzivejte inverze a komuto nevoni at si nekam vyse pochodi a uvidi jak se krasne i v tomhle obdobi😜

53
# 11.11.2020, 10:43

VHK
No to je moje slovo, konečně. Inverze je náhodou fajn. Zimní propadák by byl bez inverzí, takže zima bude velice pravděpodobně dobrá. A to je hlavní. Jo a hlavně žádný Atlantik.
walden
Opět zbytečná slova, že?
Jak jste si včera mohl všimnout, tak jsem ochlazení odsoudil a hned se přiklonil na stranu teplejší zimy, ale vy hned musíte pokračovat v tom že čekám ochlazení apod, dobrý tah, ale je ti k ničemu, když o ochlazení nemluvím, že?. ;-)

VHK
Avatar
30
# 11.11.2020, 10:47

Aidamko
Ano tim slovem propadak jsem myslel ze toho snehu moc v nizzsich polohach nebude, ikdyz zimu miluju,ale jak rikate, souhlas s vami🙂👍

238
# 11.11.2020, 10:52

VHK
No já doufám, že aspoň v těch našich 600-760m.n.m. kam jsem se přestěhoval nějakej sníh dostaneme, když už jsem se tam pracně přestěhoval :D

53
# 11.11.2020, 10:54

Prady
Jo, tak tam to budeš mít dobrý, pokud by se vyskytla nějaká fronta, taky by ti tam mohlo dost nasněžit. Tady to bude spoléhání na průmysl, inverzi a sněžení z toho svinstva. Ale taky není špatné.

VHK
Avatar
30
# 11.11.2020, 10:55

Prady
V techto vyskach uz ta sance urcite je, nejake epizody urcite prijdou zalezi jak dlouho budou trvat a za jakych podminek, ale myslim ze se obavat ze by jste letos snih nevidel se nemusite🙂:snih:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.