Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Lokálně opět přeháňky nebo bouřky, ojediněle s přívalovými srážkami

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

53
# 02.11.2020, 18:29

walden
Já naopak doufám, že co nejdříve se i nížiny prochladí a napadne první sníh. Pokud by vydržely tyto teploty co my máme, byla by to pro přírodu katastrofa, stromy vypadají, že co nejdříve začnou pučet a navíc i ostatní rostliny se chystají kvést jak na jaře. Říkám co nejdříve do zimy. A ohledně těch zvířat apod, tady naopak krtince všude kam se podívám a asi začnu vyvíjet zbraň hromadného ničení krtinců. Ptactvo zmizlo, jsou tady asi měsíc již havrani a podobné druhy co přilétají na podzim. Listí zmizelo pomalu z většiny stromů a navíc, nedávno když jsme jeli za přáteli do Rousínova na farmu, tak říkali, že zvířata se chovají tenhle rok o dost jinak než rok předchozí, tedy cítí zimu a tak se připravují. Říkám zimo přijď rychle.

Edit:
Jak koukám, tak Morava má odlišné chování zvířat jak čechy, ale co mám známe právě z Čech tak i zde příroda a zvířata věští zimou. Zajímavé. A ohledně hub, jsem v klidu. V příštích letech budou růst po celou zimu, takže ten rok bez zimního sběru to přežijeme;-)

13
# 02.11.2020, 18:37

Aidamko
Editoval jsem jeste prispevek o duvody, ktere mne spise k takovym ocekavanim vedou..
To ze by to pro prirodu bylo potreba, plynule ochlazovani do aspon nocnich teplot pod nulou a i nejaky ten snih aspon od strednich poloh vyse, to vubec nerozporuju, to je jasne..

53
# 02.11.2020, 18:41

walden
Jasně, tady jde hlavně o naši pocity a celkově i o oblibu různých období. Já zimu společně s létem úplně miluju, akorát, že po zimě 2013/14 mě jaksi zaskočil ten fakt, že zimy již nebudou to co zažívala moje rodiny v 70 a 80.letech. Nesmírná škoda.

388
# 02.11.2020, 18:45

Aidamko
No, krtci mají vespod poněkud vlhko a žížaly jim lezou pod povrchem a na povrchu, z téhož důvodu, prozaické, a můžeme se přebíjet, špačci mi tu oďobávají poslední bobule vína, co se objevily po opadání části listí, a havrani tu jsou taky, u Lidic, celý rok, hnízdí tam (ne teď samozřejmě.:D)..myslím že tohle rozsoudí příroda sama, ukáže co v ní je..
p.s. koukám na teploměr.. 35 cm pod povrchem je +7.. docela vyhřáto, zítra to zkusím píchnout hlouběji, takovejch 50- 60cm,

13
# 02.11.2020, 18:56

Aidamko
Ja ty sumavske zimy v 70-80 tkach mam odzite jako kluk a posleze mlady jinoch.. :D, v nadm. vyskach 700-1000m..Vim o cem to bylo a kde je to ted v novem mileniu.Jeden priklad za vsechny..
2/3 zimy bylo v provozu prirodni kluziste, ktere hasici strikali vzdy navecer vodou, zbytek obstaral mraz..Bruslili jsme na rybnicich i na rece (horni Tepla Vltava)
A jeste jeden, spoluzaci z vyse polozenych okolnich vesnic se obcas nedostali do mestecka do skoly, jelikoz kvuli zavejim nejel vlak.. A my jim zavideli, ze muzou byt doma:D
V dnesni dobe veci nepredstavitelne..
Palma spravne pise, ze tihle havrani jsou nasi, cesky.. Jsou tu celorocne, jen na zimu priletaji blize k mestum a do mest..
Invazivni tahy severskych havranu k nam do CR, jsou minulosti..
Nemaji proste duvod severni Evropu smerem k jihu opoustet..

# 02.11.2020, 20:11

walden
Jojo, presne tak. :) Taky jsem vyrustal na Sumave, 750m.n.m, kopce okolo skoro 1000m.n.n. V lese jsme byli furt. Stromy kvetly az v kvetnu, v lete prselo 3dny nonstop, k tomu bezne +12, byli jsem zavreny na chate, kde se topilo.:) Pamatna zima byla tusim 1968/1969, kdy v pulce kvetna napadlo na Kvilde snad 70cm, vsude zaveje.:D A ted se tak oteplilo, ze bracha ma na zahrade broskve.:!!: Jsem zvyklej na zimu a tohle teplo poslednich let me vazne nevyhovuje i kdyz bydlim pres 25roku u Prahy.
S tim studenym vpadem z Ruska to nabyva mozna na realite. Ecak ma uz TV nad Skandinavii na 240h, po zadni strane by to sem mohlo poslat studeny vzduch. Amik (12Z) s ni pocita az na hypotetickych 384h. Ale po dlouhy dobe by to mohlo klapnout. Uvidime!

PS: Rikam to furt, vychod zeme bude mit letos lepsi zimu nez zapad.

13
# 02.11.2020, 20:38

godlike
Jj, tezko rict jestli se opravdova zima nekdy do str Evropy vrati.. Byvalo to proste jinak.. Nektere veci, treba vanocni otepleni byly i tehdy tradici..ale na par dni, ze snih jen slehnul, neco odtalo, a uz se sypal dalsi..
Bude ted zalezet na polohach atlantskych a pevninskych TV a TN.. Je to daleko, uvidime, treba to klapne..

388
# 02.11.2020, 20:55

walden
Jestli klapne, dobrý, teď jsem přišel ze zahrady, dali jsme si sklenku červeného, venku, při měsíčku, normálně, teplo jak někdy v pozdním létě byl jsem tam v triku a v pohodě, měsíc skoro úplněk, normálně tam cvrkají nějaký cvrčci čico, relax jak prase..:)

117
# 02.11.2020, 21:00

Po 15.listopadu může být do +5 nížiny.Dle GFS meteociel. ;-)

53
# 02.11.2020, 21:03

Ondráš*
U nás je taky teplo, ale na rok 2009 to nemá, naštěstí.

53
# 02.11.2020, 21:32

Ecák a GFS se klasicky rozchází, takže bude zajímavé to sledovat. Kolem 11.11. tam má Ecák pro Brno přes den max +6 a pro Varšavu pouze +3, později bude ještě chladněji. Ecák má totiž tlakové útvary jinak než GFS. Má taky menší rozdil mezi TN a TV nad Islandem a Azory.

170
# 03.11.2020, 00:02

Tak nový výstup a opět jihozápadní proudění:D :chladný je vždycky tak každý 5 výstup tak je asi pravděpodobnější teplo

53
# 03.11.2020, 00:14

kuba
Jojo ve 2m, široko daleko vidím JZ proudění. Né dobře, tady máme klasickej soubouj mezi GFS a Ecákem. GFS má o něco tepleji než Ecák, ale oba modely se prakticky shodují. Zase zbytečně plašíš JZ, kterej tam zase není již 3tím výstupem. Ecák to tam drží již 2 dny. Chladnější varianty převažují.

GFS teplota ve 2m v úterý 17.11. odpoledne
GFS teplota v 1km v úterý 17.11. odpoledne
170
# 03.11.2020, 00:30

Aidamko
A Ecak víc jak na 240h nemá výstupy?

53
# 03.11.2020, 00:35

kuba
Ecák čeká ještě výraznější odchylku a níži nad Slovenskem a tedy sněžení i v nížinách ČR. Je to snad jasný důkaz toho, že JZ proudění žádný model nemaluje. Nebo takhle kde jste to JZ viděl, mohu vás požádat o ten model a o tu stránku, děkuji:)

odchylka dle Ecáku na týden od 9-15.11.
odhylka dle ecáku na období 16-22.11
53
# 03.11.2020, 00:38

Ale to chladno má své důvody. Ecák maluje velice nízký rozdíl mezi Níží nad Islandem a výší nad Azory, tedy blokovanej Atlantik.
Kuba
Více modelů po celí dnešek čeká chladnější variantu, výjma ranního tak všechny mají chladnější variantu.:cool:

170
# 03.11.2020, 00:48

Tady ukazuje západní proudění jen chvíli ale, tak se omluvám že jsem napsal jihozápadní, to opravdu zatím žádný model neukazuje.Mohu kdyztak poprosit odkaz na Ecak na tu níži nad Slovenskem? Díky ;-)

53
# 03.11.2020, 00:51

kuba
Tady máte zatím GFS, ecák hned najdu. Jojo západní proudění v kuse 50 hodin, šílené z toho v nížinách bude max +5, takže asi tak. Jo a mám i Ecáka, jedná se pravděpodobněji o TN ve výšce, takže tím lépe, jelikož nebude blokovanej S/SV advekční proud. Ale raději počkám na lepší data z Ecáku a né tyhle mapy ve kterých se nikdo nevyzná. Stále tam žádné teplo není. Ráno tam zase bude, ale pak ho zruší, klasika.

Model ECMWF a předpověď tlaku na 16.11., lze zde zpozorovat při zemi TV a při výšce TN
53
# 03.11.2020, 01:04

Jo a pokud bude ranní výstup zase v kladu, nic neznamená, dneska to taky tak bylo a všechny vyjma něj byly v mínusu.

170
# 03.11.2020, 06:33

No tak na tohle se dívá hezky co namaloval GFS:snih: Začíná to vypadat zajímavě ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.