Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladném ránu odpoledne až 20 °C

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

387
# 03.11.2020, 06:38

kuba
Něco pro vás..:D

kuk na to
9
# 03.11.2020, 07:23

Aha, a tohle je k čemu? Když hned za týden bude 15 stupňů. Upřímně vy tady někdo věříte že přijde zima jako dříve? Podívejte se na aktuální zalednění Antarktidy. Viděl bych to spíše reálnýma očima. Pokud je to ale zábava ve smyslu modelových barviček tak ano, zasměju se:D

387
# 03.11.2020, 07:29

celyl
No, bavíme se o počasí, k tomu to je.:!!:, pokud váš dotaz směřuje k tomu, kdo to počasí řídí, pak ovšem nemohu sloužit..:D

# 03.11.2020, 08:10

celyl
Myslím, že jste myslel Arktidu, Antarktida je v současné době velmi slušně zaledněná, tuším že dokonce více než je dlouhodobý normál. V tuhle chvíli ale není známa souvislost mezi rekordně nízkým zaledněním a vlivem na počasí v Evropě, v roce 2012 to bylo také dost špatné a nenásledovala zrovna špatná zima, viděl bych tam potenciál pro oslabení vortexu (je závislý na teplotním kontrastu póly - rovník, čím je menší kontrast, tím je Vortex slabší), ale to nutně nemusí znamenat podprůměrné teploty, tryskáč začne meandrovat, můžeme se také dostat na teplou stranu. Za mě jeden "výstřel" do chladu od GFS vůbec nemá smysl řešit, ale pro pobavení celkem fajn:D.

238
# 03.11.2020, 08:37

Jako ochlazení tam sice dává už pravidelně, ale vidim klasickej "výser" - to je u nás holomráz (možná na horách pár centimetrů), ale všechny srážky se motaj zase nad Chorvatskem, Slovinskem, Maďarskem, Rakouskem, kde by z tohodle výstupu mělo napadnout až 3/4 metru:D ..Taková klasika, jak už jsem zmiňoval loni...za sněhem budeme jezdit na jadran.

# 03.11.2020, 08:57

Tak pulnoci amik 00Z si zalaskoval, na 300h ma obludu 1050hPa nad Skandinavii a masivni vpad prochlazenyho vzduchu z Ruska do Evropy. U nas 17.11. maluje -15st ve vysce, pote vygenerovani TN nad Spanelskem. To, ze se to ansablech vubec objevuje mozna naznacuje nejakou tendenci. Ecak s tim castecne pocita taky, tak se uvidi, komu to vyjde. Ale sazim spis na evropsky model cili se ochladi ale o kolik je otazkou.:)

53
# 03.11.2020, 09:54

celyl
Já se musím smát vám, jelikož se odkazujete na něco co na zimní počasí v Evropě nemělo vliv či dokonce mohlo části přispět k chladnějšímu průběhu počasí. A jestli se bavíme barvickama z modelů, tak to jste dobrej. Kdyz tak si vyhledejte na internetu vliv zaledneni arktidy na evropskou zimu.

S ecákem se shodují na níži, která by měla dojít pak až k nám, to by bylo sněhu.

VHK
Avatar
30
# 03.11.2020, 10:47

celyl
Vy jste teda profik😆😆😆🤦‍♂️

2719
# 03.11.2020, 10:49

Aidamko
Takže se ochladí dobře a teď o kolik bude to zajímavé;-):) ale i CFS počítá v 2.polovině listopadu s podprůměrnými teplotami pak ale tam převažuje pesimismus hlavně v prosinci tam je nekonečný západ, trochu se bojím aby jsne si nevyžrali zimu,mrazy a sníh v listopadu a dál už by nebylo nic:!!::led:

53
# 03.11.2020, 11:06

Tutugon
No jo, ale to malovaly modely taky, že bude hlavně druhá část listopadu silně nadprůměrem a jak to dopadlo. Stačí aby index AO nebo NAO šel do záporu nebo k průměru a artický vzduch bude tady. Navíc tím, že je nad Arktidou teplejší oceán, bude o dost větší šance, že se pak vortex rozpadne. Prosinec bude průměrný, dokonce i lehce podprůměrný si myslím.

22
# 03.11.2020, 11:15

No to je drastak:Djsem zvědav jak to nakonec dopadne a co bude pravda:cool::)jestli vyhraje:snih::led:nebo zase :slunce::prsi:

387
# 03.11.2020, 11:23

Aidamko
To pozor, není to tak dlouho, co psal jeden meteoodborník v článku o počasí co nás tehdy čekalo na tuším Idnes, že dorazí do Evropy ochlazení z Antarktidy.. asi nějaký velký meandr z tamního pásu tryskového proudění.. ale pro pobavení to bylo dobrý, představoval jsem si, jak se ten ledový vzduch valí přes Kongo, Saharu. až k nám..:D
Jinak klasika, na GSF ten Arktidský vzduch zmizl,a nahradila ho původní verze ochlazení v noci do -2 přes den +3, +5..

9
# 03.11.2020, 11:35

Já už si to musím konečně zapamatovat Arktidu, Antarktida. Proč jsou sakra ty názvy tak podobné?!
VHK, Aidamko: pokud jsem vás rozesmál, tak mám pro dnešek splněno. Navíc to ukazuje o vaší omezenosti. Splést se může každý... a opravdu si myslím, že zalednění Arktidy má vliv na naší zimu. Pokud říkáte že ne, tak nevím z jaké jste planety:D
Navíc: zalednění Antarktidy má také vliv na naší zimu... vše na naší planětě je propojené... viz mávnutí křídel.... snad znáte sami.

53
# 03.11.2020, 11:40

celyl
Omezenosti? Vy si snad ze mě děláte srandu ne? Já si myslím, že má taky vliv, ale spíše co se týče té chladnější varianty. https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/rekordni-...
Článek z roku 2012, nejméně ledu v historii a zima jedna z nejchladnějších, i když měla být nadprůměrná.
Já se vůbec nesmál tomu že jste se spletl, to je mi jedno, ale když tady debatujeme o výstupech z modelů a vy se snad vysmějete že sledujeme barvičky jak malé děti, no s prominutím jděte to psát raději na novinky nebo tam někam.

53
# 03.11.2020, 12:07

Jinak ranní výstup je opět do tepla, uvidíme co odpolední a večerní. Myslím, že to dopadne dobře.

169
# 03.11.2020, 12:07

Kdyby ty výstupu byly alespoň pořád chladný ale jeden je hrozně studený a druhý naopak hrozně teplý :( strašný rozdíly

53
# 03.11.2020, 12:10

kuba
Ale už jsme měli více chladnějších výstupů včera a v noci za sebou. Uvidíme jak říkám, ale spíše se kloním do chladnější varianty.

387
# 03.11.2020, 12:13

kuba
Já vám říkal, schovávejte si to, vytiskněte a dáme hru, přebíjená, pasiáns, nebo tak nějak, nemá cenu z toho něco vyvozovat, vždyť to todle dělá každý rok na podzim a hlavně na jaře. a někdy i pořád..:D

9
# 03.11.2020, 12:42

"vy se snad vysmějete že sledujeme barvičky jak malé děti, no s prominutím jděte to psát raději na novinky nebo tam někam."

Aidamko: trochu brzděte ano? původně to nebylo myšleno nijak zle

387
# 03.11.2020, 13:31

celyl
Pokud jde o překlep Antarktida a Arktida...Já včera taky psal leden místo listopad, a hned si z toho někdo udělal srandu, jeden nesmí býti cimprdlich.. řekl bych, tak to tak berte, že sranda muší bejt, jen se to samozřejmě nesmí zvrhnout do extrému.:)
p.s. já taky celou dobu čtu, že přispíváte pod nickem cecyl a ono je to celyl.. no..:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.