Prady
USA jsou prostě lépe položené, vír stahuje studený vzduch z Arktidy a vede ho obloukem přes Grónsko, anomálie se většinou objevují někde nad Mongolskem, případně poblíž Kanady, málo kdy u dolního výběžku Grónska, jedině když je anomálie tam, tak to má vliv na Evropu, nebo, když se to celé rozpadne a obrátí se proudění proti původnímu směru, pak to frčí přes Rusko do Evropy, takže proto tu je silná zima jednou za deset let a nebo taky za dýl, s tím nic nenaděláme. Jen je blbé, že se má vortex díky GO "zmenšovat" nebo spíše zahušťovat, čili nepujde už přes nás, alébrž budeme ležet mimo jeho přímou působnost, navíc bude vítr v něm dosahovat vyšších rychlostí a bude tak stabilnější a lépe držet zimu na severu.. čímž se přiřadíme k subtropickému pásmu, ale jelikož jsme za Alpama a daleko od moře, bude nám to z hlediska srážek asi k ouňu, četl jsem o tom asi před rokem, zkusim najít odkaz, nevim, kam jsem si to uložil...pokud uložil...
Diskuse o počasí Ochlazení 4.1. až 7.1.2020?
Prady
Mě zase vytáčí ten vichr, co tu je a díky tomu zase nepůjdeme v noci pod 0. Vlastně odzačátku prosince tu byl jediný ledový den a nejnižší maximum jen pár desetin pod 0. Dost trapné, loni touto dobou už spadlo 43,8 mm, ležela alespoň chvíli sněhová pokrývka, 2.1. kraťoučká bouřka a ve výhledu bylo citelnější ochlazení. Letošní zima je adeptem na nejsušší, největrnější a 1 z nejteplejších zim opravdu jak někde na Britských ostrovech téměř beze srážek.
palma
Já to stejně nechápu...jaký je hlavní důvod? Že je Evropa více obehnaná mořem/oceánem?
Však Čr je na úrovni jižní části Kanady/nejsevernější části USA a tam bývají brutální zimy se spoustou sněhu. Pokud se tedy zmenšuje PV, tak by to mělo mít vliv i u nich ne? Jenže nemá....
Prady
No, polární vír má střed většinou nad oblastí z nižším tlakem, tlakové výše ho lemují a ovlivňují a limitují po jeho obvodu, když je nějaká dlouhodobější a patřičně silná výše někde v jeho hlavním toku delší dobu, začne ho od spodu narušovat a v tom místě většinou pak vzniká ta kýžená anomálie, No a trvalé výše bývají právě někde v těch stepích Asie (proč tam tak rády vznikají, fakt nevím, zkusím se někde poučit), no a tam dojde k narušení a studený vzduch, který se tak uvolní ze sevření pak většinou putuje, strháván tryskovým prouděním, a prouděním pod ním většinou dále na východ, čili vlastně směr USA.. Je zajímavé, že střed víru je většinou někde okolo Nové země, případně když se to rozdělí na dva víry, je ten druhý střed nad ostrovy u Kanady, a nikdy jinak, tím je dáno vše ostatní.. ty výše pak různě tlačí z venčí na vír, a ten se podle toho formuje a přeskupuje případně rozpadá a samozřejmě tak ovlivňuje počasí dole pod sebou. no a na jaře se zpomalí a rozpadne, vlivem oteplení, uplně..což může právě v květnu třeba vyvolat mírné ochlazení v období "zmrzlých".. zkrátka, vzhledem k rozměrům vortexu, jeho síle atd, jde o jeden z hlavních prvků ovlivňujících proudění vzduchu, pokud je při síle.
Uff, jsem se rozkecal..
p.s. jo, a že je tu v zimě tepleji, než ve stejně položené oblasti v USA.. ještě máme Golfský proud, bych teda málem zapomněl..
Evropa není na pořádné mrazy vůbec stavěna, je to malý rozdrobený kontinent s plno poloostrovů, ostrovů a lokálních hor. Na pořádné mrazy musí být obrovský kus pevniny a pak je jedno jestli je to 40°, 50° nebo 60° rovnoběžka s. š.
Taková místa jsou jen dvě Asie a severní Amerika a příměr s Evropou nemá smysl. Navíc nás ovlivňuje teplý golfský proud.
Mrazivé zimy v Evropě jsou prakticky jen při déletrvající záporné NAO tzn. slabá níže u Islandu a slabá Azorská výše.
palma
aura333
Pravda....golfský proud. Kde je mu konec?
Minulé zimy se řešil téměr pokaždé, když se mělo oteplit nebo trvalo teplejší počasí déle než je obvyklé. Tuhle zimu jsem tady o něm nečetl snad jedinkrát, až teď. Místo toho se vlastně jen řeší tryskové proudění, PV ...golf jakoby neměl žádnou váhu už, protože jsou důležitější faktory.
Prady
Ono to spolu všechno vlastně souvisí, ale Severoatlantická oscilace je jeden z nejzákladnějších pojmů celé meteorologie. Když byly dříve mrazivé zimy i se sněhem, tak musela být NAO určitě hodně záporná. Silně záporná NAO vlastně zastavuje teplé proudění do Evropy a pak je prostor pro studené masy od severu, východu apod. a tyhle studené masy se můžou nad Evropou udržovat a promíchávat i delší dobu, pokud je právě NAO hodně záporné a není prostě ten teplý západní profuk.
Dokud bude silná TN u Islandu a silná TV u Azor, tak je šance na zimu minimální. Aby přišla pořádná zima, tak by musely oba tlakové útvary výrazně oslabit (zmenšit se rozdíl tlaku mezi nimi).
Kam za sněhem? Semhle!
https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/v-saudske-ar...
spurdo
Jo, jo místo +7 tu budu mít +3..
Ještě přidám.. slunéčko se probouzí do 25tého slunečního cyklu, až do konce roku 2019 bylo beze skvrn,a vytvořilo nový rekord 281 dní beze skvrn, a jako by si řeklo, že je to akorát dost hned na Nový rok se objevila první skupina skvrn (AR12755) a 8.1. vznikla další..u západního okraje severní polokoule slunce což v obojím případě odpovídá polaritě nového 25 tého cyklu, takže slunéčko trošičku nabere na síle, oproti minulému roku...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.