Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Velmi teplé počasí od 16.12.

# 16.12.2019, 16:00

Dnes maximum 12,6 °C, jestli se v příštích dnech rozpadne inverze, tak to bude docela maso.

2558
# 16.12.2019, 16:26

U nás docela zajímavě od poledne klesá teplota přitom celý den bylo slunečno Aladin u nás nevyšel v 16:00 hodin mělo být podle něj 5 stupňů a jsou 3°C čekám že do rána bude mrznout;-) jinak ty teploty co tam kreslí Aladin si myslím že nevyjdou max bude tak nejvíš 15 stupňů:) ono to taky bude záležet jestli nebude na většině území zataženo nízkou oblačností pak by teploty stoupaly asi tak ke 4 stupňům:)

Model ALADIN teplota 17.12.2019 6 UTC (7 SEČ)
96
# 16.12.2019, 19:15

Yurri
Norové dokonce spí při teplotách kolem +14°C. Teplotu v ložnici máte odpovídající průměrné teplotě v anglické domácnosti. Dokonce jsem někde četl, že v rámci boje proti GO vážně uvažují o stanovení maximálních teplot vytápěných místností...

486
# 16.12.2019, 19:40

Dobrý večer,

pročítal jsem včera diskuze na FB In-počasí pod vydaným článkem o výrazné teplé vlně. A žasnu, že možná i více jak půlka komentářů (= lidí) je pro takovéto oteplení. Já nevím, ale jsou takovéto komentáře normální? Chápu, každý má na svůj názor právo. Ale takovéto názory jsou špatné (ví to ti lidé?). A bohužel, šíří se stále více naší společností. Proboha je prosinec, má být počasí těmto dním odpovídající. Plus mínus nějaká (menší) teplotní odchylka. Ale obhajovat 15-17C teplo je pro mě nepochopitelné. Ti lidé nechtějí škrábat námrazu/sníh ze svých miláčků, nechtějí chodit ve sněhu, nechtějí jít do práce, na procházku v chladném počasí ... ?! Vždyť jsme v zimě všichni vyrůstali! Sníh a mráz patří (patřil) k zimě v našich končinách. Ta aktuální teplá vlna by měla vést spíše "k pláči". V případě takovýchto názorů počítám s tím, že to jsou lidé, co se Vám ohledně GO budou vysmívat. V tom případě je naše budoucnost opravdu špatná ...

Zpátky k topicu vlákna - chtěl bych se zeptat, co přesně stojí za touto teplou vlnou. Článek jsem četl - nad Atlantikem pod Anglií až ke Španělsku je hluboká TN, v oblasti Balkánu zase mohutná TV. Toto spojení je pak dálnice pro teplý vzduch z Afriky. Ale tato situace je mimořádná (spojená s teplotními rekordy) a já bych rád věděl, co je nyní "špatně". TN příliš nízko, velký gradient tlaků, silný jet-stream, atypicky mohutné tlakové útvary nebo zda je takovéto rozložení je v zimě atypické ...
Jinak modely pomaličku drží ochlazování a návrat k běžným teplotám někdy po 26.12. Dále to pak vypadá na "průměr", ale pořád k nám do střední Evropy jsou malovány zuby = vpády teplejšího vzduchu, takže bude otázkou, kam přesně půjdou. Toto je ale stále daleko.

Mějte hezký večer.

268
# 16.12.2019, 19:54

andy206
Co já bych za tu teplou vlnu dal, ale dnes max. +4, ráno zamrzlo, samozřejmě kdyby bylo +15, tak to není normální, ale lepší extrémní nadprůměr v prosinci než v červenci, kdy by z toho byly fakt asi 40ky, pokud je to místo nich, tak to beru.

Pro mě jako zahrádkáře je teplá zima parádní příležitost k rychlejšímu kompostování a k experimentům třeba s mykorhizou, která má úžasný potenciál.

486
# 16.12.2019, 20:49

Yurri

Ano, v Tvé lokalitě Aladin kreslí výrazně chladnější počasí a celkem mu to vychází. Holt ten fén bude foukat jinde.
Jinak já jsem také celkem velký zahrádkář a jsem silně proti takovéto zimě, resp. teplu. A nejsem sám, na tomto se shodují i mí známí kolem. Naopak se podivujeme, kdo a proč preferuje teplo resp. teplou zimu.

F4
Avatar
109
# 16.12.2019, 22:12

andy206
No konečně rozumný názor. Přesně tak to je, lidé zmlsaní moderní dobou, neotužilí, rozmazlení, neohleduplní, sobečtí a nejen v počasí.

120
# 16.12.2019, 22:25

Například mně teplá zima vyhovuje, I přesto, že jsem relativně otužilej, tak mám stejně radši teplejší počasí. Nerad na sebe nabaluju hodně oblečení, navíc když mrzne a k tomu je hnusně, tak se člověku nechce nic dělat a má akorát tak špatnou náladu. Vyhovovala by mi zima jakou jsem zažil v Coloradu, tzn. střídání chladnějších epizod se sněhem se slunečnými a suchými dny s teplotami kolem 10 až 15 stupnu. Ten vlhký hnus bez slunce co tu máme většinu zimy nemůže nikdo normální mít rád.

# 16.12.2019, 23:00

jáchym
Tak to nekteri, aby nekteri jeli rovnou do Bohnic:D.
andy206
Naprosto ve vsem souhlas. Nenapsal bych to lepe, vsak proc se stresovat, kdyz je venku tak prijemne teplo. A je jedno, ze je prosinec a ma byt zima a snih.

31
# 16.12.2019, 23:45

Hele stalo by se vlastně něco, kdyby třeba vůbec přes den nemrzlo a sníh byl opravdu jen sporadicky? Vždyť třeba v takové západní Francii jsou takovéhle zimy typické a příroda tam není nějak výrazně odlišná od té naší a ani tam nedochází k nějaké apokalypse. Nebo se mýlím?

238
# 17.12.2019, 01:25

Na.Guru
Nicméně tam mají o něco více srážek a to je ten podstatný rozdíl.

ota
Avatar
2119
# 17.12.2019, 02:09

Prady
Přesně, v té oblasti je mnohem více srážek a tak jim zimní sníh vůbec nechybí. Tady by to ale problém byl. Já se obávám, že my díky oteplování budeme mít spíš počasí vnitrozemí Španělska a tam tedy je krajina odlišná dost zásadně.
Jinak u nás se díky inverzi zatím rekordní teplo nekoná, dokonce mrzne a je hustá mlha.

268
# 17.12.2019, 04:27

andy206
Tak jestli jste osvícený zahrádkář, tak klidně můžete zalévat i v zimě, když je rozmrzlo, tak se s tím dá přece krásně pracovat, do jara můžete mít haldy napůl hotového kompostu, kterým to pak za sucha na jaře zamulčujete, u většiny lidí vidím problém spíše v lenosti, jsou +4 (a mlha jak jinak) a jim se nechce pracovat, osobně budu makat raději teď než v létě při 30, jarní sucho se dá takhle zcela eliminovat, když se použije mykorhiza, tak se rapidně sníží i potřeba hnojiv, na zeleninové zahrádce si můžete pak hrát i sklízet celou zimu, už to tak pár let dělám, kdo přes zimu nesklízí, není u mě zahrádkář;-)

Jedinej problém vidím se škůdci, opět na malé ploše zeleniny snadno řešitelné pomocí textilií, horší u ovocnej stromů, ale já se potřebuju zbavit starejch stromů, tak co je slabé, ať co nejrychleji uschne, uschlými větvemi teď láduju nejspodnější vrstvu vyvýšeného záhonu, který se tím oteplí až o 5st., takže oteplující se zimy jsou jednoznačně pozitivum, samozřejmě musíme mít pak v létě vymyšlený nějaký, nejlépe bezúdržbový závlahový systém.

63
# 17.12.2019, 06:41

Jsem ráno vylezla ven a nevěřila, na sobě jen tričko a Podzimní bundičku a rozepínala jsem se... Venku už teď je +7 polojasno..
Němci už nám teda snížili od neděle teplotu na +8... se na to nemůžu ani dívat
Srážky samo mažou, co měli být o víkendu

54
# 17.12.2019, 07:19

Jak sem napsal v dříve ti co bydli v bytě ve městě, tak je pro ně zbytečnost šetřit teplem, protože teplárenské společnosti si to hezky doučtuji. :) Takže já mám topení zaple na trojce a neřeším to :)

63
# 17.12.2019, 07:22

Mark
Bydlím v paneláku a nikdy by mě nenapadlo zapínat topení.. určitě né teď.. mám otevřené ventilačky celý den, celou noc...topení vypnuté.. Až přestanou sousedi vytápět na trenýrkovou teplotu , možná si topení taky zapnu :D:D

F4
Avatar
109
# 17.12.2019, 07:27

jáchym
Hlavně tu nemluvte o normálních lidech. Jaké je vlastně kritérium pro normálnost? Chovat se venku jako prase, když svítí slunce a je vedro nebo pracovat na zahradě a užít si venkovního klidu, který je někdy výsledkem "hnusného" počasí? Ti kteří zneužívají teplejší počasí, aby vylezli ven a dělali kravál a furt byli slyšet jakýmkoliv způsobem, nejsou podle mě normální lidé, byť mají rádi tepleji a že jich doma máme, takže za mě jednoznačně raději zataženo, mlha, 0 v prosinci než extrémních přes 10°C. Takových teplot je totiž během roku halda a nyní je aspoň největší šance z celého roku, že bude venku klid.

# 17.12.2019, 07:30

Lucina
Tak to ja treba pres den topim, jen tedy v obyvaku a kuchyni. Ale ventilacky taky otevrene, no a v noci spim i pri otevrenem okne:D. Nejsem zkratka zvykly pres den v zime vubec netopit, mozna bych to mohl zkusit, ale zase naopak topit si i v noci, to opravdu ne. Ja mam otevrene okno v noci casto i kdyz mrzne:D.

54
# 17.12.2019, 07:40

Lucina
No já to tak robil minuli rok a nakonec se mi za teplo vrátilo jen par stovek

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.