Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Nástup zimního počasí od 2.12.2019?

385
# 26.11.2019, 18:12

aura333
Z Logitechem bych se nerozčiloval, zapojuje se podobným způsobem jako DAWE, ale ten je alespoň občas zábavnej.

p.s. u nás moc sněhu nečekám, ale jelikož tu byly téměř pořád mlhy a inverze, napršelo toho ze stromů docela dost, vlhkoměr mě ukazuje docela slušnou porci i ve 40cm hloubce, což už je docela fajn základ na jaro..ale samozřejmě, za sníh bych se nezlobil..;-)

238
# 26.11.2019, 18:20

Čoboláci si bohužel užijou slušnější zimní epizodku...my spíš utřeme a skončíme s tím popraškem sněhu. Leda, že by něco doplulo víc na západ/ SZ
Každopádně to proudění se opravdu změní a rozhodně se dá očekávat, že bude větší šance na sníh i v průběhu dalších týdnů. Sice přijdou i oblevy, ale možná i nějaké hezčí sněhové srážky. Doufejme, že to nejlepší z Prosince si nechá počasí až na vánoce 20.-26.12.

385
# 26.11.2019, 19:35

Tak jsem kouknul na poslední výstupy, zatím u nás přes den mají být minima do -1 v noci nejstudeněji -5.. a od 6.12. to maluje oteplení, asi zase na chvilku....Jo a stratosférické oteplení se opět o jeden den posunulo... tak uvidíme ..:)

ota
Avatar
2126
# 26.11.2019, 19:45

palma
Díky bohu za příspěvek k tématu.
A naprosto souhlasím, nijak extrémní ochlazení to být nemá, jen taková ochutnávka zimy. Uvidíme jestli tady na východě něco napadne, ale už je prakticky jisté, že kolem Mikuláše se poměrně intenzivně oteplí, co bude potom je otázka, ale tohle stabilní inverzní počasí se snad už nevrátí.

385
# 26.11.2019, 19:53

ota
Mě se nelíbí to postupování stratosférického oteplení, posouvá se to směrem k Číně a mohlo by se to tím pádem opět projevit, vzhledem k proudění vzduchu a rozestavení výší a níží, spíše někde v Kanadě a Sev. Americe. tady by to znamenalo nejspíše západní expres, snad alespoň se srážkami.. ale je to zatím čirá spekulace, ty projevy, pokud k tomu dojde, mohou být od téměř žádných po pořádně velké, ale to bude záležet i na tom, co to v reále s vortexem udělá, ten zatím, ani v předpovědích, neslábne.

46
# 26.11.2019, 20:11

Vypadá to, že nás čeká takový první výraznější závan zimy. Přibližně od víkendu do příští středy nebo čtvrtka, by měla panovat zimní počasí na většině našeho území. Na rozdíl od situace kolem 12.11. si tentokrát užijí opravdu všichni. Jak to bude se srážkami je ale otázka, určitá šance je v pondělí pro část Moravy, ale nemusí z toho být také nic. Zhruba po 6.12. přijde pravděpodobně oteplení, protože se na tom shoduje většina modelů. Co bude dál, je zatím ve hvězdách, protože na tak dlouhou dobu dopředu je spolehlivost modelů minimální, a i proto se předpovědi navzájem poměrně výrazně liší. Co se týče stratosférického oteplení, tak souhlasím s uživatelem palma, momentální rozložení není ideální, ale náhlé stratosférické oteplení ovlivňuje tolik různých faktorů, že může být vše nakonec úplně jinak. Důležité hlavně je, aby Vortex alespoň částečně zeslábl a umožnil tak výraznější vpády studeného vzduchu jižněji do Evropy.

# 26.11.2019, 21:39

Straky
Jn, za mě je zima už když je v noci trochu pod nulou, v klidu si tady v Praze vystačím s jinovatkou. A když sníh, tak to beru jako moc hezký bonus. Nyní to vypadá, že by se mohl vyskytnout na začátku prosince i celodenní mráz:)

# 26.11.2019, 21:47

Straky
Jednoznačně souhlas, ale jde to i bez nadávek:!!:
Jo mimochodem modely trochu přidali na sníh pro jih Moravy

74
# 26.11.2019, 21:56

Sněžník
Ráno tam bylo pro nás asi 13 mm :snih: teď už jen asi 9 :snih: ale já tu bílou "sračku"vůbec nechci :D jo kdyby mrzlo a vydrželo to tak proč ne,ale napadne toho zase kvanta jak letos v lednu(27.1.) a za 2 dny je to pryč je z toho akorát všude bordel a práce.

238
# 26.11.2019, 23:13

Kdyby někdo chtěl sledovat zajímavou zimní situaci, doporučuju pozorovat webkameru v Truckee, Kalifornie. Po letní návštěvě se stalo mým favoritem ohledně USA měst, kde bych nejraději bydlel. Nachází se v pohoří Sierra Nevada, nedaleko jezera Tahoe, v nadmořské výšce 1700-1900m.n.m. a dle statistik se jedná o 4. nejsněhovatější město USA. Není žádnou výjimkou sněhová pokrývka 200-400cm, která často vydrží až do léta. Já osobně jsem město navštívil letos na konci června a za městem v lesích bylo místy pořád přes metr sněhu (22.6.) ...ve dvou okolních ski areálech se lyžovalo až do 4. července, přičemž v tu dobu už tam bylo běžně 25-30°C a to je další věc co se mi tam líbí. V zimě fest zima se spoustou sněhu, ale od dubna/května až do října skoro pořád jasno/polojasno kolem 25°C, s tím, že od půlky června se v Lake Tahoe dá úplně v pohodě koupat což je dost bizarní, vzhledem k tomu, že jezero je v 1900m.n.m. a okolo jsou všude zasněžené 3000m.n.m. kopce...vodu tedy částečně ohřívají spodní prameny. Přikládám něco málo fotek a odkaz na webkameru v centru Truckee :)
https://hdontap.com/index.php/video/stream/downtow...

Panoramata z pláže na lake Tahoe...
Za městem se ještě o víkendech lyžovalo (22.6.)
Kdo by se nevykoupal v jednom z nejčistších jezer na světě...teplota vody 17-18°C
238
# 26.11.2019, 23:15

Ještě dodám foto celkem běžné zimy v Truckee

271
# 27.11.2019, 05:59

Prady
Parádní fotky, ale jezdit pořád se sněhovou frézou by se brzo omrzelo, v létě žádné bouřky no to už vůbec ne, lesy mám rád smíšené spíš listnaté, voda v jezeře kdyby měla aspoň 24, fakt to vidím jen na dovolenou, vždyť tam musí být úplně odříznutí od světa, co tam kolem místní pěstují, s úrodností asi bída co.

63
# 27.11.2019, 06:45

Straky
Krásně napsáno :D Už jsem si říkala,že to takhle vidím jenom já:D

Jinak za mě teda co vidím,tak u nás teploty přes den pod 0 nejdou..Ochlazení vypadá cca na 5 dnů a potom zase oteplování.
Na ten sníh jsem velice zvědavá..Podle mě to bude zase nad 300m.n.m. Což my nejsme

F4
Avatar
109
# 27.11.2019, 07:20

Prady
Je to nádhera, ale vadilo by mi to sucho v létě. Zima vypadá nádherně, mně by stačila i desetina toho. Hold se někdo umí narodit a žít v nádheře.

# 27.11.2019, 07:56

A v létě si za bouřkama můžete udělat Road trip do Oklahomy a Kansasu :blesk::D...místo je to pěkný což o to, prakticky celoročně můžete dělat práci v oblasti zimních sportů a zároveň prodávat párky v rohlíku u vody :D

# 27.11.2019, 07:57

Moc sněhu nenapadne ani na horách, natož tady dole. To že se ochladí, tak to je všechno. Bohužel holomrazy přichází. 😟😟

Toto je spad srážek od 27.11 do 6 .12.
6
# 27.11.2019, 08:22

Straky
Tak já mám jiný názor, ale to ty moc dobře víš...Mnohdy ty jeho výroky podložené nejsou, ale už stačí, každý ať si udělá sám obrázek. Blok funguje skvěle ;) Do tohoto hnízda nikdo už moc nerýpal tak nechápu další reakci.
Ochlazení jako takové už se v modelech téměř nereguluje ovšem srážky jsou stále jedna velká neznámá... Obrysy už taktéž začíná dostávat i druhá vlna ochlazení.
Oteplení ní Mikuláš, v tuto chvíli vypadá, že by nemuselo být ani tak výrazné jak se z prva zdálo. Velká pravděpodobnost je, že se při pomalém nasunutí teplého vzduchu vytvoří inverze, která by nám tu mohla ten studený vzduch zakonzervovat...s tím ale bohužel i zhoršení smogové situace.

86
# 27.11.2019, 08:55

Srážek bude málo, ale to je úplně normální - chladný vzduch většinou znamená suché proudění. Obzvláště takto na začátku zimy.

Jinak hodně sněhu mají v Alpách. Pamatuji roky, kdy tam ani v prosinci nebyl sníh.

27
# 27.11.2019, 09:07

Prady
Jojo, je to hezké. Až na to suché léto, ale o bouřky bych se nebál, bude jich tam řada. Není ale potřeba jezdit "do divočiny" (ikdyž i Reno je už docela velké město). Třeba takové Buffalo, Erie nebo další města a městečka na J až V březích velkých jezer mají při troše štěstí na směr větru o nějaký ten metr sněhu postaráno... Ale ty mrazy nezávidím.

Jinak jedeme na víkend do Orlických hor, tak jsem zvědav, jestli tam z toho polibku zimy s dětma uděláme aspoň malého sněhuláčka :)

42
# 27.11.2019, 09:29

Tak přidám více map modelů, než obvykle a snad to dobře vystihne, co se bude dít.

Co se týče sněhu, v ČR napadne souvislá vrstva, která se udrží spíše jen na horách nebo od vyšších poloh a bude ho opravdu málo.

Co se týče sněhu na Slovensku, tam to vypadá na plošné sněžení v celé zemi. Přinese to tam jakási brázda nižšího tlaku od jihu, která ČR těsně mine právě jižní drahou.

Co se týče teplot u nás za zmínku stojí poměrně mrazivá rána od neděle a hlavně v úterý a ve středu příští týden.
Teploty budou na horách popř. vyšších polohách celý den pod nulou, střední polohy budou mít maxima v nejchladnější dny kolem 0 nebo těsně pod ní a v nížinách každý den teplota vystoupí nad 0.

Toť vše, nevím co by se k tomu dalo více napsat.

Martin Nebola
Jo vypadá to na výrazný srážkový stín pro většinu Česka, má ho tam i Aladin.
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/a...

Sníh do noci z neděle na pondělí - model ICON-EU s vysokým rozlišením, zdroj: weatheronline.cz
Sníh do středy příštího týdne - model ICON, zdroj: weatheronline.cz
Sníh do středy příštího týdne - model GFS 0.25 s vysokým rozlišením, zdroj: weatheronline.cz

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.