Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Tlaková níže od jihu a vydatné snežení 13.-14.11.2019

77
# 10.11.2019, 12:15

dnes to asi k nám zase ani nedoleze,max beskydy..

# 10.11.2019, 12:16

dawe
U nás na jihu Moravy také až +17 a sotva pár kapek, ale hlavně že lidi z Čech si stěžují na to jaké mají teplo

2708
# 10.11.2019, 12:27

Tak to nakonec vypadá, že nás čeká první vydatné sněžení letošní zimy možná se bude vydávat i výstraha před novou sněhovou pokrývkou:):snih: sněžení bude zřejmě nejintenzivnější v pásu od Vysočiny k Orlických hor v těchto oblastech by mělo napadnou 15-25 cm mokrého sněhu;-):snih: jsem zvědav jak se to bude vyvíjet šanci na sníh má totiž i Morava ale tam je to nejisté;-)podle nového Aladina má ležet hranice mezi deštěm a sněžením u Brna takže možné je, že i Brňáci budou mít trochu břečky uvidíme;-):D

Model ALADIN srážky 13.11.2019 0 UTC (1 SEČ)
Pelhřimov- meteogram
77
# 10.11.2019, 12:41

Sněžník
Lidi z Čech si stěžovali v létě na horko a sucho, teď si rozhodně nikdo nestěžuje, se srazkama to vypadá mnohem lépe pro V polovinu ČR, budu příjemně překvapený, když to bude opačně.

11
# 10.11.2019, 12:42

Tutugon
Nakonec to může být úplně jinak viz. Aladin a jeho předpovědi srážek na sobotu, každopádně uvidíme příští týden jak to dopadne a kde bude padat :prsi::snih:.

77
# 10.11.2019, 12:44

Sněžník
přesně tak,a obyvatelé čech věčně nespokojeni!

273
# 10.11.2019, 12:54

Tutugon
Je fakt, že stačí 5cm těžkého a mokrého sněhu a máte kalamitu, výstraha na to určitě bude, GFS už to tam přece, jak jsem psal, maloval na začátku listopadu, jako docela maso, zítra mrznoucí mlhy, pak JV fičák a nízká obl. no hnus a pak déšť do sněhu v několika vlnách, já teda spíš počítám ty mm, ale celkem fajn akce.

0
# 10.11.2019, 13:00

dawe
"obyvatelé čech věčně nespokojeni!"

No od vás to tedy sedí! Vždyť vy jste fňukna prvního řádu, věčně si jen stěžujete a brečíte, jak je u vás sucho a teplo, nic jiného od vás člověk neslyší. Jste s tím únavný. Vaše diskusní příspěvky nejsou ničím zajímavé, ani přínosné. Už jste zapomněl, jak jste škemral, aby vás právě kvůli tomuto zdejší správci nezablokovali? To bylo slibů a už zase jedete ve starých kolejích... :!!:

238
# 10.11.2019, 13:05

Jackub
Stačí se vráti hodinu zpět :D

"jak vidím ty teploty na nás na krajním SV zase čekají tak se mi dělá zle!Jak by už to nestačilo.Za chladem a srážkami do španělska!"

386
# 10.11.2019, 13:22

Prady
Jo, a ty vyhlídky za týden, to je jak na jaře, a ne teď..:) jdu se ofouknout sněhovým hasičákem...:D...

0
# 10.11.2019, 13:24

Prady
Ano, přesně! :D
Jinak mě ta nastávající situace taky docela zajímá - Aladin nám dává srážky zcela zanedbatelné, ale tady a i Norové nám naopak přejí. Vše sice ve formě deště, ale zaplaťpánbu za každou kapku vody! :prsi: ;-)

F4
Avatar
109
# 10.11.2019, 13:24

charlie
Ano, ve výhledu je jedna TN za druhou, která z Atlantiku podjede Alpy, nad teplým Středomořím zesílí a vyjede zpět na sever, takže zalévaná bude stále a jen V půlka republiky. V celkovém součtu na asi 12 dní dopředu to vypadá, že nejmíň srážek z Evropy bude mít V Německo a Z půlka Čech, pokud pominu východ Ukrajiny a spol. Čím to doprčic pořád je? Tohle jsem fakt ještě nikdy nezažil (jako mají na východě), že ať přejde fronta odkudkoliv, tak prší se 100% jistotou. Díky tomuhle jsem letos přišli už o minimálně 70 mm, které mohly být v zemi a doplnit podzemní vodu.

386
# 10.11.2019, 13:47

F4
Tedá, já se právě teď hodně koukal do prakticky všech výšek od 100m až do těch 30.000m, a to proudění je už hodně dlouho ustálené, a ještě má být, a dělá velkou a úzkou vlnu k jihu a přes středomoří valí přes nás, přičemž prochází silnější částí přes Moravu a Slovensko, a slábne směrem k Čechám. pak se stáčí dále na východ a sever.. třeba to to ovlivňuje, vzhledem k mohutnosti by to tak i mohlo být..

0
# 10.11.2019, 13:47

F4
Neházejte flintu do žita! ;-) Modely jsou jedna věc a skutečnost druhá. Nám včera navzdory nulovým předpovědím napršelo krásných 8 mm. Což je tady opravdu hodně. :D Stačí 100 km posun a vše je jinak. Už jsem pochopil, že přesná předpověď (obzvlášť nížového počasí) je nad možnosti současných poznatků i techniky, takže je beru jen jako vodítko, ale ne jako definitivní stav. Holt jsou procesy v atmosféře do značné míry chaotické a ve hře je obrovské množství faktorů. Takže na konci této epizody uvidíme. ;-) Přeji vám (i nám tady) srážkově vydařené období! :prsi:

8
# 10.11.2019, 13:51

F4
Tohle jsem fakt ještě nikdy nezažil (jako mají na východě), že ať přejde fronta odkudkoliv, tak prší se 100% jistotou.

Při frontě od západu máme 80% jistotu, že z toho je velké nic. A ten zbytek je štěstí na pár kapek :)

F4
Avatar
109
# 10.11.2019, 14:07

palma
Možná to tak bude, snad se to nebude trvat navěky. Sice meandrování JS má výhody, ale ne, když je přenos J-S, to znamená nejhorší možnou kombinaci pro zimu i srážky.
Jackub
Pravdou je, že 8. a 9.9. nám modely taky nedávaly nic moc a nakonec spadlo nejvíce v Z půlce Čech a včera lokalizace srážek taky nebyla předpovězena správně. Takže ano, změnit se to může.
paja n
No to my taky, ať to jde od Z, J či S, tak je velké prd a z V a JV přicházejí nejlepší srážky, ale to k nám musejí taky dojít. :D

142
# 10.11.2019, 14:57

F4
Ta dráha TN ze středomoří je vždy nejistá, a v 80% případech jde jižní drahou, což znamená, že zalévá Maďarsko a Slovensko (jsme toho svědky i posledních dnů), něco málo pak Beskydy a Jeseníky - takže s tím, že pro vás je východní půlka vše od Prahy na východ, tak tyhle fronty fakt nezalívá. Málo kdy se stane, že by tyhle fronty míří prudce na sever tak, aby to zalilo celou Moravu, Vysočinu a tedy ten váš východ. Zkuste si mrknout článek, kde jsou popsané dráhy daných TN od Jadranu. A logicky, když se mrkneš na ten směr, těžko by najednou mohla změnit směr na západ. A pršení se 100% jistotou, no to jsou opravdu silná slova. A vy mi připadá fakt už jako dawe - jeden na východě, druhý na západě, ještě by mohl být nějaký z jihu a severu. Prostě se tak děje, ono roky to bylo naopak, teď je to tak - dělat si zbytečně stres a vrásky z tohoto je zbytečné, nemyslíte? protože zatím se tím vaším stěžováním nějak nic moc nezměnilo, že? - no i když, za chvíli si tady začneme všichni z nížin dělat vrásky a vztek z toho, že nesněží, ale prší v zimě :D Člověk by měl být v dnešní době vděčný za cokoliv, a myslím, že v zimě se voda doplní částečně všude.

496
# 10.11.2019, 15:44

Dobrý den,

sice nerad, ale začnu jedním uživatelem. Je to tak měsíc, kdy se hlasovalo o jeho zablokování. To bylo fňukání, proseb atd., že se zlepší. No a výsledek? Pořád stejné :( prostě mě to nebaví mezi těmi normálními příspěvky číst věčné nářky. Nejvíc jsem háklivý na věty typu "vy v Čechách si nemáte co stěžovat .... Pražáci mají zalito .... ". Prostě toto do normální diskuze nepatří. Dočkáme se nějaké změny či "zásahu"? (řečnická otázka)

Teď k tématu vlákna. Aktuální výstupy ukazují hlavní pásmo srážek od Vysočiny na východ (aktuální výstup největší úhrny dává právě na východ). Uvidíme, jak to bude dále. Dle mne spadne v mé oblasti cca 20 mm, vše ve formě deště (mnohem radši bych přál srážky tam, kde to je více potřeba resp. je srážkový deficit). Bude zajímavé sledovat, kam modely budou posouvat teplotní rozhrání, srážky a jak to pak vše dopadne. Možná na Infometu bude zase porovnání výstupů různých modelů 48 h, 24 h a těsně před vs. co spadlo.

Horší pak je to, že ve 2.polovině příštího týdne má dorazit oteplení na východ (a otázkou na jak dlouho). I naše ČR by měla být teplotně hodně rozdělená. Aktuální modely stále ukazují silný kontrast v počasí v Evropě - západ, jihozápad, hlavně oblast Pyrenejského poloostrova byla/je/bude chladnější jak V Evropy. Zde od jihu přes Balkán až na Ukrajinu vyletí teplý vzduch, kdy v hladině 850 hPa to ukazuje teplotní odchylku + 8 až +12 C. Uvidíme, jaké budou teploty při zemi a jak to vše dopadne. Každopádně jetstream kolem 16.11. je dálnice jižního proudění, které přinese opět hlavně teplo ...

F4
Avatar
109
# 10.11.2019, 16:15

igor127
Bývaly doby, kdy z TN od jihu nám krásně nasněžilo/napršelo, takže jenom směrem, ze kterého to přichází to nebude. Vděční bychom skutečně měli být hlavně za každé srážky, ale to by musely v nějaké pravidelné periodicitě padat. Výpar už žádný není, ale při šňůře teplotně napdrůměrných nebo průměrných měsíců zkrátka průměrné srážky nestačí. Takže jakákoliv situace, kdy je plošně zalita celá republika je skvělá, což se ale neděje.
Jinak já na to mám narozdíl od dawe nárok, kolikrát měl on super situaci na srážky a šňůru každodenních bouřek během léta?
Můj tip je, že do konce pracovního týdne spadne následující množství:
V Moravy a Slezsko: 45-50 mm,
JM: 30-35 mm,
V půlka Čech: 10-20 mm,
Z půlka Čech: 1-5 mm (samozřejmě čím blíže k Praze, tím více srážek). Nám tipuji ten 1 mm. Musel by se stát zázrak, aby se srážky přetočily do Čech a zalily aspoň nějak smysluplně.

# 10.11.2019, 16:20

Tutugon
No ano Aladin pro mě má sněžení:D:) tak snad aspoň sníh s deštěm
Modely se shodly že to rozhraní bude někde nad východní Moravou kde bude nakonec nejtepleji,ale to se může změnit
Zatím to tedy vypadá že nejteplejším místem bude Slezsko:( u nás na Severu Brna má být kolem 3-5°C

Meteogramy Aladin pro Brno-Řečkovice kde bydlím

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.