Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Tlaková níže od jihu a vydatné snežení 13.-14.11.2019

# 09.11.2019, 19:19

Nové aktualizace modelů to rozhraní posunují dále na východ takže možná zde nakonec naprší i 1mm

11
# 09.11.2019, 19:19

U nás v nížině určitě 10 cm nebude, na to je moc brzy, spíš až v lednu a to ani nemusí vyjít viz. předchozí zimy. Na Moravě alespoň zaprší, což je určitě lepší než žádné srážky a inverze.

# 09.11.2019, 19:23

Spíš až v prosinci jste chtěl napsat, ne? :D ikdyz 10cm je teď mega, to je pravda.

F4
Avatar
109
# 09.11.2019, 19:23

Sněžník
Já tedy nevím, ale jakmile jde v zimním období TN od jihu resp. nějaká vlna, tak je Morava zasněžená a Čechy mají kulové, hlavně Z. Ale jak píše Prady, srážky se pro dnešek predikovaly nejdřív na Z, pak na V a v reálu to byl střed republiky, takže tak. Každopádně nejhůř v tom následujícím období bude jako vždy Z a SZ. Neukáže se tam ani pořádně ani déšť, natož sněhové vločky.

# 09.11.2019, 19:24

Prady
Vám se to říká, ale kdyby jste měl za zimu pouze 7 dní se sněhovou pokrývkou a zimu s průměrnou teplotou +2,8°C tak by si mě pochopil. Problém že že frontální vlny od jihozápadu k nám do Brna moc deště či sněhu nepřinášejí, protože máme špatnou polohu https://www.idnes.cz/brno/zpravy/v-brne-snih-nevyd... a pokud se k tomu přidá i teplotní rozhraní tak jsme nahraní, protože většinu srážek nám vezme Vysočina a pardubický kraj. Smůlou je že vyjma prahy mají všechny kraje nějaké vrchoviny,přestože my máme Drahanskou tak ta je malá a díky tomu nám nepřitahuje srážky.

238
# 09.11.2019, 19:33

Sněžník
Tak Brno vždycky bude teplejší...to je prostě dáno polohou a nadmořskou výškou, stejně jako třeba u Polabí. Nicméně právě Brno spíš pamatuje například bílé Vánoce než Praha.

Každopádně bych flintu do žita neházel....jak bylo řečeno, stačí když pojedou TN od jihu a Morava klidně může mít sněhu habaděj. Kolikrát má sníh když jdou fronty od západu....v čechách teplotní rozhraní a od Vysočiny dál na východ pomalu sněží.

238
# 09.11.2019, 19:36

Brno na tom není nejhůř oproti jiným nížinám.

386
# 09.11.2019, 19:38

Tak koukam na bednu, Krkonoše už mají 7-9 cm...tady 0 a +4,5...

# 09.11.2019, 19:46

No takhle to zatím vypadá:
V období od 7. do 13. listopadu očekáváme vliv rozsáhlé tlakové níže, která přinese dosti proměnlivé počasí bohaté na srážky a na "skoky". Budou se střídat velmi teplé dny s dny chladnými, větrné dny s bezvětřím a dny beze srážek s dny s vydatnějšími srážkami. Nejvíce srážek pak čekáme v sobotu a dále v úterý a ve středu. A právě na úterý a středu se modely neshodují. Nad Českem by se totiž mělo udržovat velmi výrazné teplotní rozhraní oddělující studený vzduch na západě od teplého na východě. Přesnou polohu modely zatím neznají - model GFS ho nyní dává východně od nás (nad Slovenskem), model ECMWF naopak západně od nás (nad západními a středními Čechami). Pokud by vyšel první ze zmiňovaných modelů, znamenalo by to kromě nejnižších poloh vydatné sněžení a od středních poloh souvislou sněhovou pokrývku až několik desítek centimetrů, pokud druhý ze zmiňovaných modelů, přívaly sněhu by zasáhly Německo a západní Čechy a u nás by bylo teplo a déšť. My se po zkušenosti z dnů minulých lehce kloníme k teplejší variantě, ale to si upřesníme zítra v neděli 10.11.2019
Zdroj:Počasí východní Čechy

238
# 10.11.2019, 08:54

Teda to zas bude do poslední chvíle nejistá situace...
K jakému modelu se přiklonit? GFS dává dost srážek, ale sníh v podstatě zrušil ...nicméně teplota je v jeho předpovědi tak hraniční, že z toho sníh klidně být může.

ICON , ten poslední dva výstupy úplně obrátil svoje modely a dává tam teploty středa - čtvrtek 0°C a cca 15-30cm sněhu.

Aladin v novém výstupu už dokonce kreslí sníh na úterý odpoledne/večer a teploty kolem nuly dokonce víc na východ než ostatní modely :D

F4
Avatar
109
# 10.11.2019, 10:22

Jisté je jedno, na Z sníh nebude. Sice tam bude chladněji ale srážky žádné nebo desetinové při přechodu rozhraní (což je v letošním roce normálka). Naopak východ a opět jen východ si užije skoro desítky mm a možná i nějaká pokrývka se tam vytvoří. Už jsem si myslel, že tahle nerovnováha letos skončila, ale vypadá to, že pořád ne.

69
# 10.11.2019, 10:37

F4
Já bych byl ještě v klidu, modely se rozcházejí takže kdoví kudy ta TN nakonec půjde a vše může byt úplně jinak ;-)

142
# 10.11.2019, 10:38

F4
Co se týče té vyrovnanosti, tak podzim (říjen + listopad) jsou západ a východ celkem vyrovnané, tak nevím, o čem tu zase mluvíte. Rozdíl za oba měsíce je nějakých 5 mm což není zase tak výrazné. Samozřejmě, jsou stanice, kde pršelo víc. Porovnával jsem Kadaň s náhodně zvolenou stanicí na Moravě :) - dokonce jsou na Moravě stanice, kde je výrazně méně srážek, než v Kadani :) A navíc, ty výstupy se tak mění, u nás nedávno ukazovali až 40 mm, teď je tam desítka. U vás momentálně diagram z IN-počasí taky ukazuje něco. Takže bych byl ještě v klidu. Navíc jak někdo psal už výše, první západ, pak východ a nakonec střed :D - z mého pohledu na západě pořád prší :D

# 10.11.2019, 11:13

ČHMÚ už vydalo předběžnou výstrahu na trvalý déšť a sněžení pouze pro Čechy, ale jak víme tak nic není ztraceno

F4
Avatar
109
# 10.11.2019, 11:28

igor127
To jsem psal já. A neberu jen podzim ale celý rok. Pěkné srážkové epizody byly na východě letos i loni o dost častější než na západě, letos byly na Z tak 2, zatímco východ si jich užil daleko víc.

ota
Avatar
2132
# 10.11.2019, 11:43

Sněžník
Vy se snad snažíte překonat Dawe. Chmi zatím žádnou výstrahu nevydal, a to předběžné upozornění co tam má platí právě kvůli hrozícímu sněžení v daných oblastech. Navíc to platí i pro Moravu, protože východ Vysočiny je Morava. ;-)

# 10.11.2019, 11:48

ota
No o tom můžeme vést debatu jindy.

238
# 10.11.2019, 11:53

Tak nový Aladin už to začíná celkem zajímavě kreslit. Jsem zvědav kde bude to rozhraní, protože tam může napadnout celkem dost vlhkého sněhu při teplotě kolem 0°C....Zatím teda ostatní modely počítají se sněhem spíš na středeční večer a v noci na čtvrtek, ale pro Vysočinu a Orlické hory tam dává Aladin do ST ráno až 10cm sněhu.

# 10.11.2019, 11:55

Zatím do vypadá, že kromě východu Čech, budou Čechy zase téměř beze srážek, nejvíc se to vyprší na Moravě, jako obvykle.:(:prsi:

77
# 10.11.2019, 12:05

jak vidím ty teploty na nás na krajním SV zase čekají tak se mi dělá zle!Jak by už to nestačilo.Za chladem a srážkami do španělska!

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.