Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Tlaková níže od jihu a vydatné snežení 13.-14.11.2019

77
# 09.11.2019, 09:26

u nás už zase slunce pere:D

386
# 09.11.2019, 09:44

Prady
No, v tryskovém proudění, z toho mála co vím, mají docela velkou úlohu Rosbyho vlny. v současné době jsou, v rámci Evropy stlačeny směrem k jihu, tedy proud vzduchu směřuje zhruba od Alžíru směrem někam přes střední Evropu a stáčí se na Moskvu, přičemž s sebou toto proudění strhává teplejší vzduch a způsobuje ve svém důsledku, že přicházejí frontální poruchy od západu, pokud by se to otočilo, a toto proudění by směrem od východu zasáhlo i naše oblasti, s největší pravděpodobností by přineslo s sebou prochlazený vzduch od východu.. Čili prohnutí vlny k severu, přináší teplý vzduch od jihu a prohnutí vlny k jihu, přináší studený vzduch ze severu. Čily, kdyby potom došlo k tomu, že vlna bude směrem od severu, a navíc bude vzduch proudit od východu, bude pěkná zima...
A co umí rozpadlý vortex, jsme už viděli, nicméně ten má zatím docela sílu, a žádné oteplení ve stratosféře vidět není, nicméně to rozdělení(což není rozpad) se může též nějak projevit, ale na kterou stranu to bude, bude záležet na poloze těch dvou jader, což zatím nikdo neví, jak to bude...

77
# 09.11.2019, 09:47

a Ecák po celý příští týden nám dává 15-17st!je tohle normální?

# 09.11.2019, 09:59

U Krumlova uz pada dest se snehem 600m.n.m.

40
# 09.11.2019, 10:15

U nas na JZ od casneho rana do ted jemny dest, 6°C.. Skvele pocasi pro nove stromky, vcera zasazene na zahrade..Jinak tuhle zimu asi tezko ocekavat jiny prubeh, nez snih spise jen ve str a vyssich polohach.. V nizinach bude vzacnosti.. Me to tedy nevadi.. Na lyzovacku do vyssich sumavskych poloh to mam kamenem dohodit.. 🙂

8
# 09.11.2019, 10:31

palma
No 18.11. je ještě daleko, ale může se to nenápadně sledovat. Pokud by tato situace nastala - díval jsem se na GFS - tak zatím by se to projevilo v teplotách, že by tu konečně byly hodnoty jak v listopadu - konečně i tady na východě.
Možná to bude taková předehra. Něco většího by mělo přijít nejdřív za měsíc (pokud tedy bude). I když nic není nemožné :D
A jak píšeš - když už to bude nikdo neví kde.

386
# 09.11.2019, 10:59

paja n
Jasně, je to daleko, ovšem, kdyby se vortex rozdělil a středy těch dvou vírů by byly, kde jsou naznačeny, byl by to v těch vyšších výškách pro nás docela profuk od "jihu", a kdyby se pod tím utvořil navíc meandr v tryskovém proudění též od jihu (tedy, zůstal tam ten, co tam je teď vyznačen), tak tu taky můžeme mít plus "dvacku", ale to je samé kdyby.. těch možností je nespočet, tak jak říkáte je to daleko, budu na to nakukovat..:D

8
# 09.11.2019, 11:19

palma
Normálně tykej ;-) ...... klidně i ostatní..... zas tak starý nejsem :D

386
# 09.11.2019, 11:35

paja n
To je moje osobní nemoc z práce, tam si vykáme.:D, polepším se.:)

ota
Avatar
2132
# 09.11.2019, 11:54

Prady
Minimálně to vypadá téměř pro celou republiku na pořádné srážky, což je fajn. Mimochodem solidně by mohlo už zítra sněžit v Beskydech.

96
# 09.11.2019, 14:05

Hlásím první slaboučké sněžení, zatím bez šance na udržení.

386
# 09.11.2019, 15:01

Tak já se přidám s hlášením, kráááásný skoro 1 mm,:D, sníh akorát doma v lednici...venku +6,7...:oblak:

# 09.11.2019, 17:15

No tak sněžení jak bývá zvykem u frontálních rozhraní pouze a zase Čechy. My na Moravě si užijeme +10°C a slabé mrholení

238
# 09.11.2019, 17:35

Sněžník
No buhví jak to bude....v posledních výstupech dostaly ty předpovědi dost na prdel.

107
# 09.11.2019, 18:08

No jsem moc zvědav co to zítra u nás vyvede Aladin nám furt maluje krásné srážky jenže v minulých výstupech dost ubral a teď zase trochu přidal. Každopádně Slováci to zase pěkně vyžerou. Večer je šance že by u nás mohlo i sněžit.

Jinak příští týden to vypadá zajímavě ohledně srážek. V Itálii se má vytvořit středomořský hurikán nebo medikán a způsobí že se srážky z něj dostanou až k nám, ale mnohem intenzivnější a rozsáhlejší budou v jižní Itálii na Sicílii a Sardinii.
Zajímavé malůvky jsou i na Ventusky.
Tam je pěkně vidět že srážky půjdou většinou z jihu a ve slabších vlnách zasáhnou i nás.

No bude hodně zajímavé tohle sledovat.

2673
# 09.11.2019, 18:18

Prady
Ale kdepak pořád to tam je, myslím že už je to jisté že bílý kůň přijede k nám ve středu:D:led::snih:

238
# 09.11.2019, 18:33

Tutugon
Ale joo....sice to není takový odvaz, ale zas nám tam na středu-čtvrtek vrátil 10-15 čísel. No pořád to jsou 4 dny. :-)

# 09.11.2019, 18:59

No tak já to vidím takhle:
Ve středu bude u nás na jihu Moravy až +11 a bude lehce mrholit
V noci na Čtvrtek bude až +5 a slabě zaprší možná bude dokonce regulérní déšť
Ve čtvrtek bude kolem +9 a již bude jasno a beze srážek.
Já si fakt naděje nedělám v Čechách napadne i 15cm a u nás snad ani kapka.
Podle mě i v Praze napadne kolem 10cm sněhu, protože jak víme tak na východě musí zůstat ten dementní teplý vzduch díky kterému ani na horách nezasněží a pokud to půjde dál tak za celou zimu zde nespadne ani 5cm

# 09.11.2019, 19:12

Sněžník
No, nevím kde jsi vzal těch 10 cm v Praze:D, ještě k tomu v listopadu, protože většina modelů ukazuje pouze slabý poprašek nebo to, že budeme zcela bez srážek. Na Moravě by alespoň mohlo parádně zapršet, i k 50 mm, a jestli bych já měl možnost vybrat si, jestli 50m srážek nebo 10 cm sněhu, tak beru srážky. Však je taky ještě teprve začátek listopadu a toho času na sníh bude ještě dost.

238
# 09.11.2019, 19:14

Sněžník
Pochybuju ,že v Praze vůbec napadne souvislá sněhová pokrývka :-)
Jinak mě teda bavíte....jednou není v předpovědi sníh pro Moravu a hned máte závěr na celou zimu. Pak tam u vás párkrát zasněží a hned se budou vést debaty, jak je Morava víc kontinentální a že tam jsou větší zimy a víc sněhu jak v Čechách :D ....No ještě, že Vysočina je na zlatém středu, přesně v rozmezí. Brod - Čechy, Nové Město - Morava :-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.