Aktuality z Řečkovic
2007 jo? To myslíš ten nejteplejší leden v historii měření a únor ve kterém skoro nemrzlo? Spíš bych zahrnul zimy 2005 a 2006, ty se co se týče mrazů a sněhu hodně povedly.
dawe, zimník.
Měli jste pravdu, to souhlasím. Tak můžete zkusit tipnout jak bude vypadat tahle zima a když vám to vyjde, tak se vám budou všichni klanět. Vycházeli jste ze statistik z minulých let a vyšlo to. Vždycky to tak ale nebude, bílé Vánoce přijdou a nebude to mlha...
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2017/2018
Frantis95
Jak jsem psal již dříve, v druhé polovině ledna bude týden kdy denní teploty budu i v nížinách kolem nuly a v noci slabě pod nulou a sníh do pěti centimetrů- A to bude od letošní zimy šlus. Bude podobně jak je teď. Je mně to líto, ale ten studený vzduch nikde v Evropě není a vše se vylévá do Ameriky a Kanady. A ze statistik jakmile se to začne od začátku zimy takhle vylívat do pi.e, pokračuje to tak většinou celou zimu.
No v roce 2012 taky bylo podobně. Leden nadprůměrný a na horách velké množství sněhu, protože proudilo hodně od SZ a to znamenalo sněžení jen pro hory, v nížinách déšť. Ale přelom ledna a února byl ve znamení vpádu arktického vzduchu a denní teploty byly pod -10 °C. Vydrželo to po většinu února. Také klimatické modely tehdy naznačovaly, že bude únor podobně teplý jako leden a nakonec byl výrazně podprůměrný. Dokonce na Šumavě bylo až -40°C.
zimník.
S tou poslední věcí bych si dovolil nesouhlasit. Většině tuhých lednů a únorů předcházel teplý nebo velmi teplý prosinec, např v zimách 1928/1929, 1941/1942, 1955/1956 nebo 1986/1987. Nějaká souvislost tam bude, ale v posledních letech to neplatí. Tehdy se ten studený vzduch držel na pólu a až v lednu nebo v únoru se dal do pohybu. Letos tomu tak není. Všechno se to vylilo do Severní Ameriky. Severní pól a evropská část Ruska jsou extrémě teplé a tak nezbývá než doufat, že to nějaká TN prorazí a v jejím týlu sem vpadne studený vzduch.
Posledních několik výstupů GFS se změnilo a vypadá to, že nás budou čekat vpády studeného vzduchu od SZ se střídajícími oblevami. Ještě nedávno to vypadalo, že bude pouze teplý JZ.
Takže zima bude pokračovat v podobném duchu jako doposud, zima pouze od středních poloh přechodně, od vyšších střídavě. V nížinách bude spíše slabě nad 0 a moc sněhu nenapadne. To je jenom výhled, může se to celé změnit!!
Pokud má souvislost zima v Kanadě a USA se zimou v Evropě, potom se nabízí otázka: Jaká by byla zima v Evropě, pokud by byla v Kanadě/USA teplotně nadprůměrná?
Není teda příčina toho, že v Evropě jsou poslední zimy čím dál teplejší to, že v sev. Americe jsou čím dál chladnější?
Co když se to obrátí?
Zatím si zima vyvíjí v souladu s klimatickými předpověďmi: První výhledy naznačují spíše teplejší zimu
Že by věděli víc.. http://www.no...m-mesice.html
Tereza z českého ráje
Ten nadpis je schválně přehnaný aby upoutal pozornost. Článek vychází z dlouhodobého výhledu ČHMÚ a dlouhodobé výhledy v 95% nevycházejí, protože počasí se nedá předpovídat na dlouhou dobu dopředu s přesností. Jinak hodně sněhu bude ve vyších polohách a na horách. Už od 1.1. to vypadá, že na hory dorazí zima a sněžení, ale v nížinách bude nad 0 a bude pršet.
Shark26
Vypadá to, že ten vzduch se jakoby zastaví severně od našich hranic a vytvoří se jakýsi frontální rozhraní. Potom v dalších dnech se ten vzduch vrátí zpátky na sever při JV proudění a vyleje se to do Ruska. Určitě se ochladí, ale nepůjde o nic výrazného. Ale řekl bych, že je to docela netypická situace a může se to ještě měnit.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.