Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2013/2014

# 15.11.2013, 21:50

December vyzerá na poriadnu kosu - v noci to vychádza na :pozor: - 15/ -22°C :pozor: ale bude to len prechodné !Toto ochladenie je len hrozbou ? aká bude zima :!!: :cool: ,,, 16.12.2013

to sa ešte môže 100x :oblak: zmeniť noo neviem, nechajme sa prekvapiť aká bude zima :):snih: :snih: :led:

:pozor: aj cez deň bude poradna kosa od - 5/-14°C :pozor:

54
# 15.11.2013, 22:57

No to se určitě změní, dyt to je až v polovině prosince.
Ale jináč myslím že v prosinci už je snad velmi pravděpodobné že se nějaký ten sníh objeví.

Ice
Avatar
2
# 16.11.2013, 09:53

Tak věštba z kachny se nějak nekoná, nenašel jsm ani zmínku. Škoda, osobně jsem byl velmi zvědav, co nám o zimě napoví.;-) Jisté je, že dochází k přestavbě tlakových útvarů nad Atlantikem, NAO kolem nuly, tak uvidíme. Jednotlivé výstupy GFS sice jako na houpačce, avšak to není směrodatné. Výše zmíněná přestavba tlakových útvarů dle mého názoru již brzy přinese vpád zimního počasí a následující měsíc vidím jako teplotně podprůměrný s nadějí na bílé vánoce.;-)

# 16.11.2013, 11:33

Vyjadřovat naději na bílé Vánoce z výstupů v polovině listopadu je velmi troufalé. :D

293
# 16.11.2013, 16:25

CFS se neustále mění. Obrázek z mrazivým výstupem ze středy vystřídal zase velmi teplý výstup s teplotami velmi nad nulou. Zhruba 70% výstupů jsou spíše teplé varianty. Takže berte takovéto modely s rezervou, ale na druhou stranu i to, že je každý výstup jiný jistě naznačuje tu nestálost. Ono i GFS ochlazení k nule neustále odkládal, původně už to mělo být teď. A z husy jsem taktéž zklamaný.

54
# 16.11.2013, 16:34

Milan
Z husy asi předpokládám, protože žádná husa nebyla. Před Martinem tu byly řečí, že kachna bude odrazovým můstkem a nakonec nic.

# 17.11.2013, 08:37

Podle mého nazoru, kdo věří na tyto metody, tak už je na tom hodně špatně :-D Kolikrát se dělalo nad tím humbuk, že kachna vážila "metrák" a zima byla stejně teplá apod. :-) Zvířata si myslim, že vycítí jak bude na 24 hodin dopředu,třeba podle tlaku... ale určitě nevědí jakou teplotu vody má atlantik apod.

# 22.11.2013, 14:04

Ice
Dalsi vtipný příspěvek, veverky maji hodne voříšků, protože jich hodně bylo a tak si nasbírali jich prostě víc :D:D A cibuli se prostě dařilo :-D

# 22.11.2013, 21:01

Ale to je asi podstata té pranostiky že když je hodně voříšků veverky si jich hodně nazbíraj a za této situace se aspoň podle té pranostiky dá čekat tuhá zima ne ???:cool::snih:a to samí s tou cibulí ;-)

818
# 22.11.2013, 21:16

Zimník
I když je zde dávána přednost prezentaci prognóz moderní meteorologie, tak krátce k lidové, ale více to již nerozvádějme: obecně platí, že v přírodě je vše provázáno a v případě, že se chystá zima je více plodin pro zvěř, aby měla tato zvěř dostatek zásob. Zvěř též tuší že bude delší tužší zima a zásoby potravy si udělá případně si postaví bytelnější hnízda. To říká lidová meteorologie, nicméně dnes už toto nemusí tak úplně platit. Rozkolísané počasí takto dopředu těžko odhaduje i zvěř. Co se týče pranostik, většina z nich byla ustálena z nějakých důvodů, které ovšem nebyly dostatečně probádané a ověřené. ;-)

# 22.11.2013, 21:56

Já osobně v místě svého bydliště pozoroval spíše velkej nedostatek žaludů. Chtěl jsem je nasbírat daňkům do obory, ale žaludy prostě nebyly. Já si myslím, že sama příroda dopředu neví, jaké počasí si vymyslí. Psal jsem to již minulej rok. Přijde mi, že zima v posledních letech je víceméně stále stejná, tedy spíše teplo a dva týdny nebo týden obrovská kalamita a 20-30 cm v městech. Myslím si, že letošní zima nebude výjimkou. V našich podmínkách moc nevěřím tomu, že by v nižších polohách bylo větší množství sněhu déle než měsíc, natož celou zimu. Prostě jsem si zvyknul, že ve městech je teplo a pokud chci sníh, tak musím někam na hory. A jak klima naznačuje, tak během mého života to už lepší nebude. Případné výjimky potvrzují pravidlo. Prostě se musíme smířit s tím, že jsme se narodili do teplejšího období plného nestability.

86
# 23.11.2013, 12:09

Tak další předpověď na zimu: Británii sevře tuhá zima. Hororová, tvrdí meteorol.... Tentokrát to alespoň není na bulváru.

"Je pravděpodobné, že nastane scénář podobný tomu z roku 2010," popsal blížící se období meteorolog James Maden. S tím, že velká zima tentokrát potrvá déle.

818
# 24.11.2013, 13:45

Petr12
Můžeme ovšem polemizovat o tom, zda aktuálně.cz občas nějaké bulvární znaky ve snaze trhnout čtenářské rekordy nevykazuje. Patří ovšem k těm věrohodnějším, ale čistě věrohodným dle mě nikoli. Tyto články strašící s tuhou zimu se docela rozšířily a přebírají je i média, která nejsou podobnými prvky známá. ;-)

# 24.11.2013, 14:48

Udivuje mě, že tak zkušení diskutéři, kteří mají o meteorologii celkem slušné znalosti, zde zveřejňují podobné "články". Vždyť je to blbost. Copak to někdo může vědět? Jak bude celou zimu? Natož, že třeskutý mráz potrvá do února? :!!::!!:
Sami víte, že je to nereálné, nelze to předpovědět. Uznávám ale, že by to pro vás bylo hezké.

# 25.11.2013, 06:24

Alejandro.Marquéz
Tak na tento problém je snadná odpověď, emoce u některých jedinců, prostě vymazávají nadhled...Lidé touží po změně(sněhu), když se změny dočkají euforie je pryč.Dle mě bude zima mírná, nebo průměrná, i když si tímto výrokem nevysloužím potlesk.Všem kteří chtějí vele-sníh a ledovce, přeji šťastnou cestu za polární kruh...Cesta je volná přátelé, tady ztrácíte svůj čas.:D

86
# 25.11.2013, 09:56

Alejandro.Marquéz
Dávám to se jen pro zajímavost. Osobně si myslím, že zima bude průměrná až nadprůměrná co se týče teplot - soudím tak podle pozorování dlouhodobých klimatických modelů a běžné statistické pravděpodobnosti.

# 25.11.2013, 10:17

Mé přání je, aby zima byla teplotně tak 3 stupně pod průměrem a bohatá na srážky. Ale reálně to asi dopadne, že budou teploty i srážky průměrné :(

Moderátor: Příspěvky začínající "Mé přání je" budou mazány, děkuji, tom-791

54
# 25.11.2013, 10:17

I slabě teplotně nadprůměrná zima muže byt bohatá na sníh.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.