Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2013/2014

# 14.09.2013, 22:29

Předpovědi říkají že mrazivá a dlouhá: Jeřabin je na stromech víc než dost,zvířata se stahují z kopců do údolí,cibule má na sobě dohromady 8 košilek to věští tuhou zimu,žaludů bude nadměrně hodně.Možná že toto ochlazení které přijde za pár dní může být kvůli tomu.Ale samozřejmě zima tohle ještě není.Zima ale přijde určitě hodně brzy a bude končit zase hodně pozdě.:snih::pozor:

EDIT: Když už jste téma založil, nazval jsem ho klasicky, jak tu bývá zvykem. Takto dlouhé názvy se nehodí, příště nazvěte téma jasně a stručně. Ještě navrhuji přemístit téma do vlákna "Předpověď počasí", díky tom-791

818
# 14.09.2013, 23:15

Mohl byste úsudek, že začne brzo (o jejím končení raději nemluvím, nemá to opravdu cenu) podložit i nějakými reálnějšími předpověďmi, když jste v názvu tématu (převedeno do příspěvku) použil slovo "předpovědi říkají"? Lidová meteorologie - tuk zvířat, slupky cibule, plody stromů atd. nejsou předpovědi klasické meteorologie či spíše v tomto případě klimatologie. Nejlepší je přiložit i odkaz na nějaký model - ne prosím článek bulvárního serveru, kde jsme si mohli právě o tuhé a dlouhé zimě už hodněkrát přečíst, tam se jim hovořit o průměru a mírné zimě totiž nehodí.

A ještě je nutno ohledně té lidové meteorologie nasbírat více informací z pozorování, protože se budou listě co do místa lišit.

Do konce října bych moc zimu nepředpovídal. ;-) Poté budou veškeré znaky, (ať už ona lidová meteorologie, tak také klimatické modely) z nichž lze sestavit prognóza, nabírat jasnějších obrysů. Nemůžeme se ovšem řídit průběhem loňské zimy či zim dřívějších, např. začala pozdě, letošní začne brzo - to nikoli!

Pro zajímavost přikládám článek: Lze předpovědět zimu na konci léta? - kde jsou uvedeny pro zajímavost i nejstudenější zimy a zimy nejteplejší v Praze-Klementinu, také jak se zima z hlediska teplot hodnotí.

# 15.09.2013, 00:27

Tak už to je založeno. Každý rok se toto téma zakládá později a později, což je dobře. Vloni 27.8., předloni 30.8. a v roce 2010 9.8. a v roce 2009 dokonce 19.7., což je opravdu brzy. Všiml jsem si taky, že každý rok ubývá v tomto tématu příspěvků. Zatímco v letech 2009 a 2010 jich bylo cca 1800 (asi největší diskuze na tomto webu vůbec), tak v poslední zimě už jen přes 1100. Uvidíme, zda bude opravdu o čem psát a třeba bude rekord překonán. Jsem zvědavý, zda přijde tolik tn od jihu jako v předešlé zimě, i když do nich bylo vkládáno tolik nadějí a dost často zklamaly. Může také být podobná jako 2011/2012, kdy byla také tuhá, ale díky tomu, že převládal Atlantik a díky němu nížiny ostrouhaly, tak mrzlo spíše výše a sníh byl hlavně na horách, protože v nížinách více pršelo. Přeji, aby jsme taky měli štěstí na tolik mohutných tn jako měli Slováci letos, kde šla doslova jedna vydatná za druhou. Je jasné, že v nížinách v Čechách nikdy nemůže za jeden den spadnout tolik sněhu podobně jako v nížinách na Moravě či ve Slezsku, kde spadne třeba 40 cm za den (viz konec 2005 nebo letošní Velikonoce). Jinak model NOAA teplota a srážky to vidí takto.

EDIT: Zde se nedisktuje o četnosti přispívání v tématech o zimách. O čem psát si také musíme vykládat jinak než tomu bylo v předchozích tématech, žádná přání ale jen podložené názory a předpovědi na zimní měsíce. V prvních tématech bylo hodně příspěvků proto, že vítězila kvantita nad jejich kvalitou a to je špatně. Lepší méně příspěvků a k tématu, tom-791

# 22.09.2013, 11:23

Těch vos je opravdu strašně moc, jedna mne dokonce minulý týden bodla, což se mi stalo poprvé v životě. Doma sotva otevřu okno a během chvíle mi tu lítá několik vos, minulé roky to tak hrozné nebylo. Ale netuším, jestli to nějak může souviset s nadcházející zimou.

818
# 22.09.2013, 13:00

Lesíček
No tak já mohu konstatovat pravý opak, letos bych je spočítal na prstech jedné ruky a o žihadle nemůže být ani řeč. Byla léta, kdy se nedalo venku jíst. Také myslím, že to se zimou nesouvisí a jak vidíte, je to místo od místa jinak. Nemáte tam zrovna hnízdo? :D

54
# 22.09.2013, 13:08

Milan
Tak já jsem byl z lonskou zimou dost spokojený sněhu bylo hodně.
A co se tyče TN od jihu tak zklamaly i mě, jedna která byla opravdová jak si je asi všichni představujem nás zasáhla až 31. března. Ale jináč od 6. ledna jsme měly skoro pořad bilo.

293
# 23.09.2013, 00:05

U nás byla zatím nejlepší zima, co se týče sněhu ta 1969/1970, což já nepamatuji, ale tehdy napadl sníh už na konci listopadu a na počátku března tu bylo prý okolo 60 cm sněhu. Nepředpokládám, že by se něco takového mělo překonat. Podle mě to bude zima normální s několika mrazivými dny a i oblevami. U níží od jihu většinou těží východ. Je ale nějaká níže, ze které těží i sever a západ? Nemyslím ty, které se vysněží na Liberecku. Vloni 23.12. sněžení přešlo v déšť a srážky byly nepřetržitě celý den až do večera. Kdyby sněžilo, tak by spadlo možná 30 cm. Nepamatuje si někdo o kterou níži šlo? Za celou zimu se už pak taková nevyskytla.

# 23.09.2013, 08:49

V duchu hesla: Tradície treba zachovať, sa bulvárne plátky začali púšťať do drastických prognóz odvolávajúc sa na "predpovede vedcov". Jedna z prvých tematických lastovičiek prilieta z portálu topky a vraví, že zmrzneme na kosť:

http://www.topky.sk/cl/13/1362380/Meteorologovia-p...

54
# 23.09.2013, 09:25

Pedro Salazar
No jo po třech letech je bulvár o něco opatrnější už nepředpovídá tisíciletou zimu ale už jen stoletou. Se musím chlamat nad takovými články.

117
# 23.09.2013, 11:37

Zima 2012/13 byla také vydařená ve Strakonicí ba i možná v historii.Několik nížin od jihu,které přinesli max.10cm jinak většinou 0-5cm.Jediná níže od jihu,která přinesla skoro 40cm ani za 29h!
http://www.in...ni-17.1.2013/
Jaká bude zima letos?Řek bych,že spíše slabší srážkově a teplotně podprůměrná.

# 23.09.2013, 19:57

Právě jsem zjistil že nás čeká nejstudenější zima za 100 let!!:!!:Alespoň to píše uživatel extremne__pocasie.http://blogy.in-pocasi.cz/.Uvídíme jestli zda to bude pravda.

818
# 23.09.2013, 20:46

Kuba.T
Každý, kdo v září tvrdí jaká přesně bude zima, hlavně každý kdo přehání, tj. většinou píše jak krutě tuhá bude atp., tak s prominutím kecá. :-D

Chce to podložené předpovědi, ale na ty je nyní zatím příliš brzo. Je možné zajisté pozorovat přírodu během podzimu a sdělovat zde ostatním, jak to na konkrétním místě vypadá. Pokud by určitá hustší síť pozorovatelů napsala například zda má v jejich místě pozorování cibule hodně slupek, zda vlaštovky odlétly brzo či ještě setrvávají atp. mělo by to přeci jen nějakou vypovídací hodnotu a dalo by se podle toho již předpokládat. ;-)

První sníh v nížinách loni - 27.10.2012.

293
# 23.09.2013, 23:30

Pavell
Přesně si to taky pamatuju vloni na Vánoce. Ještě několik hodin modely nevěděly, zda bude mráz či jaro.U nás se to oteplení také jako vám vyhnulo, nevím proč, o pár kilometrů dále bylo o 10 °C tepleji a u nás se oteplilo až s dvoudenním zpožděním. Nevím proč. Alespoň to zachránilo bílé Vánoce. To ale není poprvé. Přesně na Vánoce 2009 bylo také před nimi mrazivo a k nám oteplení nedorazilo a bylo bílo, ačkoliv v Ostravě bylo díky fénu 16 °C. Takže to nebyl první případ. Jo a taky jsem zvědav na husu, zda zase bude rozmazaný hřbet.

ota
Avatar
2125
# 24.09.2013, 01:10

Asi nikdo zatím neví jaká zima bude, pokud je pravdivá ta pranostika s vosama, tak u nás letos pravděpodobně umrzneme:D Ale jak je zde již napsáno je to spíše lokální, takže podle toho lze jen stěží něco usuzovat. Obecně co se týče pranostik, tak by to vypadalo, alespoň u nás na lehce chladnější zimu, ale myslím, že se již mnohokrát prokázalo, že pranostikám věřit nelze. Takže na to jaká bude zima 2013/14 si budeme muset počkat nejméně do konce listopadu, kdy už budou nějaké odhady alespoň na prosinec.;-)

46
# 25.09.2013, 21:46

Já si myslím, že se to nedá určit ale tak koncem října a v listopadu budeme vědět víc, takže si myslím, že momentálně moc nemá smysl na toto téma diskutovat. Předpověď počasí se každým dnem docela radikálně mění takže jak už tu kdysi někdo psal, předpověď je jistá v podstatě jen na 2-3 dny. A klimatické výhledy? No to je celkem pěkná věc, ale poslední dobou taky úplně nevychází a většinou nejsou moc podrobné, takže si stejně neuděláte obrázek pro Vaši oblast. No nechal bych tuto diksusi na později...

86
# 11.10.2013, 19:55

Na Infometu vyšel článek: Bude zase nejtužší zima tisíciletí? Asi ne.

Od zimy 2006/2007 do zimy 2012/2013 (vždy období říjen až březen) nastaly 4 sezóny s teplotou vzduchu nadprůměrnou a 3 sezóny s podprůměrnou. Srážkově byly všechny zimy blízko průměru, nejvíce srážek bylo změřeno v zimě 2012/2013, tato zima byla z uvedeného souboru zim také nejchladnější a vykázala nejnižší úhrn slunečního svitu. Zejména období leden až březen 2013 mělo nejméně slunečního svitu ze všech zkoumaných zim.

Z uvedených hodnot určitě nelze předjímat charakter nadcházející zimy. Nemůžeme ani odpovídat na dotazy typu "jaká bude letošní zima" nebo "budou Vánoce na sněhu?". V současné době (10. říjen 2013) to předpovědět nelze.


Zdroj: Infomet.cz

54
# 14.10.2013, 09:30

Co myslíte? Muže mít slabá huríkanová sezona negativní vliv na zimu, a to tak že se např. nepromíchávají vody Golfského proudu. Já osobně si myslím že určitě ano protože se dostane vice tepla ke břehům Evropy. Ale samozřejmě se může vytvořit situace např. TV. nad Skandinávii a oceánský vzduch se k nám nedostane.

41
# 14.10.2013, 12:41

Mark
já bych teda rozhodně bral tu první variantu teplou zimu s častýmu hlubokými tlak nížemi jako 2007, ale bohužel to spíš vypadá na tu druhou variantu:(

818
# 14.10.2013, 12:55

Musím konstatovat, že to zatím vypadá všelijak. Nelze to jinými slovy zatím spolehlivě určit, ještě máme před sebou dost podzimního času. Klimatické modely mění týden co týden své předpoklady odchylek, nyní je tam na zimu srážek například docela dost. Teploty ovšem zpočátku zimy podprůměrné, poté dávají modely výrazný nadprůměr, takže se to celkově v průměru vyrovná. Pokud přihlédneme k lidové meteorologii, tam je to také rozkolísané. Některé faktory (nemluvím raději o pranostikách) věští zimu tužší, jiné mírnou. Vůbec bych osobně o zimě jinak moc nepolemizoval alespoň do období kolem Sv. Martina, uvidíme co nám poví v tuto dobu Svítkových kachna, to bude odrazovým můstkem. ;-)

# 14.10.2013, 13:08

No jsem zvědavý co kachna předpoví.A taky jsem zvědavý jestli na Sv. Martina napadne sníh.:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.