Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Globální oteplování

ota
Avatar
2132
# 10.09.2020, 21:03

Mike11
Dost divoký průběh teď mají požáry v západní části USA. Odkaz na “apokalyptické” fotky ze San Francisca je třeba tento: https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pozary-v-kali...
Pravdou samozřejmě je, že v oblasti jsou ty velké požáry docela časté, ale tohle je skutečný extrém. V kontextu toho co se děje jinde ve světě, viz třeba taková Sibiř nebo Austrálie je to dost děsivé.
Ono koneckonců oteplování je dost znát i u nás. Přesto člověk stále naráží na spoustu lidí, kteří takové změny nevidí nebo si je nechtějí přiznat.... Upřímně, že to někdo stále nebere vážně moc nechápu. A že se ještě najdou rádoby vědci, kteří oteplování zpochybňují už nechápu vůbec.

272
# 11.09.2020, 10:16

ota
Pak jsou to idioti, kteří se zajímají jen o sebe, změna hýbe světem a je to vidět kam se podíváte, u tání ledovců včera jsem zaslechl, že ten nejčernější scénář se stává realitou, už jenom až těch 80 cm vyšší hladina koncem století moří dá do pohybu desítky až stovky milionů lidí, jedna jediná věc, co teprve řetězové reakce dalších důsledků, o GO se poprvé psalo už koncem 19.století a tady se bude furt jen debatovat. Kalifornie jeden z nejbohatších států světa a je jim to k čemu?

385
# 11.09.2020, 16:36

Yurri
Před pár dny taky už říkali, že v našich zeměpisných šířkách se očekává oteplení ne o +2 stupně ale o +4-5 stupňů, do konce století, čili o jeden stupeň až jeden a čtvrt, za dvacet let..tož tak..

272
# 11.09.2020, 22:17

palma
Jo já vím, klidně při souběhu negativních efektů GO po světě klidně i o 1 st. za dekádu, už nárůst o 2 st. za 50 let způsobil prázdné studny desítkám obcí i tady na Vysočině a nejhorší kůrovcovou kalamitu v historii, stát naprosto selhal, vlastníci lesů úplně zoufalí, zemědělství jede setrvačností do pekel, jen co teď ty deště způsobily za erozi, to kdybych měl dokumentovat (je na to aplikace), tak nafotím snad půl Vysočiny.

385
# 18.09.2020, 10:51

Tak jsem zvědavej, fůra lidí tvrdila, že jde o podvod, a ejhle, továrna stojí, jsem teď zvědav, zda to opravdu bude mít dvojnásobnou kapacitu oproti dnešním akumulátorům a řádově snese tisíce dobíjecích cyklů, jestli jo, pak už to začne být zajímavé..:cool:
https://archiv.ihned.cz/c1-66818130-tajna-technolo...

272
# 19.09.2020, 12:56

palma
Bych vymyslel něco pozitivního, třeba za to, že chováte slepice dostanete třeba od kraje kartu se slevou zrovna na ty dražší kvalitnější bio produkty, když máte i králíky lup 50 % sleva nebo máte ovocný sad či zeleninu na vašem pozemku, tak dostanete slevu podle podílu na celkové ploše, určitě vymyslíte mraky lepších nápadů, lidi vám tady za slevu utrhnou ruce, kdo kvalitu ochutná, většinou u ní pak zůstane, omezil bych to ale jen na určité regiony.

385
# 19.09.2020, 13:55

Yurri
Jsem se teď u Vašeho příspěvku pobavil, místo abych četl, že dostanu od kraje kartu, četl jsem, že dostanu od kraje krajtu...:D..

96
# 19.09.2020, 14:15

Něco k tématu se právě děje u nás. Jinde ve světě lesy hoří a je snaha to zastavit vodou. U nás umírání smrkových lesů je dlouhodobější záležitostí. Další pokus zastavit to vápněním. Tak jsem zvědav jak toto dopadne.

272
# 19.09.2020, 16:49

palma
Moc kofeinu v kávičce na terásce nebo slunce na displeji;-)

33
# 26.09.2020, 11:38

palma ja vidim problem i v tom, jak vidi lesy nase zakony. Neni to jen o nezodpovednych majitelich. Podle zakona ma vlastnik povinnost vysadit vykaceny les do 2 let (ted vyjimecne do 5, tam kde je kurovcova kalamita). Vysazeni lesa ale znamena likvidaci vetsiny rostlin co tam mezitim od vykaceni vyrostly. A po vysazeni je to prakticky monokultura nebo skoro monokultura z par drevin. V nasledujicich letech po vysadbe se vyzina nebo likviduje herbicidy vsechno co by mohlo vysadbe konkurovat.
Z hlediska prirody by ale bylo mnohem lepsi ponechat paseky prirozeny sukcesi (s vyjimkou mist nachylnych na erozi.) Je to krasne videt, staci se jit podivat na plochy kde se vykacelo pred 2-3 lety. Tam uz je videt patro krovin do vysky 2-3 metry, pod tim vsechno mozny, nasly by se mozna stovky druhu rostlin a nejspis i hmyzu na par hektarech.
Jasny, neni to moc na prochazky a do konecnyho stadia lesa by to trvalo desetileti; jenze porovnani klasickyho produkcniho lesa a lesa vzniklyho prirozenou sukcesi je neco jako porovnavani horsky louky a repkovyho nebo kukuricnyho pole..

272
# 26.09.2020, 11:44

palma
Teď jsem slyšel Radima Tolasze našeho klimatologa a zástupce v IPCC a jasně řekl, současná změna je globálně +1, do konce století pokud pojedeme dál míříme k +7, u nás uprostřed Evropy logicky více, odhaduju +10, to je ale průměr. Teď do toho sázejte stromy, aby přežily, podle mě téměř nadlidský úkol, tyhle brouky vychovala příroda, aby tady rostlo co má, na míru, po miliony let se na to adaptovali a my tady za 50 let chceme dělat nějakou revoluci? Chápete tu drzost? Z pohledu života 1 člověka to nevidíte, musíte to vidět z nadhledu staletí. Pokud to budeme dělat blbě, snadno nás zbaví vody, tzn. redukce prostoru, počtu obyvatel, pandemie je jeden z mnoha nábojů v zásobníku.

385
# 26.09.2020, 11:56

Ai-kun
Akorát by se z toho museli zrušit veškeré daně z nemovitosti a dotovat to jako prase, protože majitelé potřebují být z něčeho živi.no a jelikož tu máme fůra nepůvodního sajrajtu, obávám sei třeba lesů typu akát.. tam už pak roste opravdu málo jiných druhů.. to by se muselo posuzovat kus od kusu..místo lesa by taky mohly zůstat jen paseky zarostlé maliníkem, ostružinou, šípkem apod, toho bych se taky bál..vidím to kus od baráku, u lesa je deset let vykácený pruh u bývalého dolu, zarostlo to, to jo, ale samý trní, buřina a pod..

33
# 26.09.2020, 13:36

palmanojo, to co tam za tech 10 let narostlo je ale to co by tam podle dany klimaticky oblasti melo bejt, patro lesa se rozvine az za nekolik desetileti.. pokud teda odhlidneme od tech nepuvodnich druhu, to je pravda. Jenze ono nepuvdni.. pokud uzname ze se klima zmenilo a jeste zmeni, nemuzeme na druhou stranu chtit, aby tu zustala druhova skladba jako pred 200 lety.
V porovnani s dobou pred 12000 lety je tu vetsina druhu nepuvodnich-puvodni zmrzla tundra nebo v lepsim pripade step byla proste neudrzitelna..
vegetace se meni dlouhodobe prirozene sama problem nasi doby je, ze se udrzuje na tak velkych plochach omezena druhova skladba a navic stejneho stari, to snizuje odolnost a dlouhodobou udrzitelnost soucasnyho stavu.

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_fores...
http://www.forest-monitor.com/en/the-return-of-the...

385
# 01.10.2020, 09:05

Kdo chce, ať se podívá, jaká prasárna jsou větrné elektrárny, docela by mne zajímalo, jakou stopu to zanechá natrvalo v krajině, plus pak uhlíková stopa, když tak koukám na množství materiálů, použitou techniku apod. a pak nakonec jak nákladná a opět, uhlíkově náročná bude jednou likvidace..
https://www.youtube.com/watch?v=0vE6QkvcV-s

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.