Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Globální oteplování

271
# 02.04.2020, 12:14

JohnBattler
Kdysi mě to bavilo studovat dopodrobna na jednotlivé studie, ale zdroje si neukládám, zajímá mě praktický výstup a pak jedu dál na něco nového zajímavějšího, takhle to mám holt ve všem. Výše uvedený zdroj s tím korespondoval a myslím, že na tomhle je shoda a věrohodné informace si najdete za cca. 30 vteřin taky, nejlepší je dělat pro sebe to nejlepší nevědomky nebo lépe řečeno intuitivně, spousta lidí se z té přemíry inf. a rozporuplných zbytečně stresuje (viz COVID). To D má prokazatelně vliv na imunitu v boji s chřipkou či nachlazením, tak určo pomůže i proti koroně.

384
# 02.04.2020, 14:13

paja n
No, vypadá to zajímavě, teď jsem koukal kam až se dá na vortex a na tryskové proudění pod tím,,vortex končí, to už je jasně vidět, do konce dubna je po něm, a pod tím už se rýsuje ta osudová Rosbyho vlna od jihu,, takže asi zase jasno teplo profuk.. zatím..:!!:

384
# 05.04.2020, 08:24

Tak další hřebíček, u Černobylu hoří dvacet hektarů lesa, nechce se jim to hasit, je tam furt v půdě spousta spadu a ten se teď vlivem požáru dostává opět do ovzduší... jo, hoří les a to jsme teprve na začátku jara...

33
# 05.04.2020, 08:32

Takze letos by se melo ukazat, jak je to s tim antropogenickym CO2 ne?
Pokles produkce o desitky procent celosvetove uz se musi projevit na krivce narustu obsahu v atmosfere. A jestli se nestane nic, tak je otazka jestli boj s klimatem ma vubec nejakej ekonomickej smysl.
Letosek bude po emisni strance vlastne castecna ukazka roku 2050, pokud bysme meli splnit emisni cile EU; dokonce muzeme simulovat i ekonomicke dopady. (Jen u ropy se predpoklada celosvetove pokles spotreby o 20%, tj asi 20 milionu barelu denne. Podil obnovitelnych zdroju na vyrobe energie by mel prudce poskocit)

Doufam, ze vedci nezahali a plne vyuzijou tuhle neopakovatelnou prilezitost :)

271
# 05.04.2020, 13:58

Ai-kun
Jestli pár měsíců budou antropogenní emise nižší na GO nebude mít vliv, ano znečištění lokálně poklesne, ale je dobře známo jak po minulé krizi produkce skl. plynů opět rapidně stoupla, přírodní procesy, které člověk dal do pohybu jsou tak daleko, že je nelze zastavit, za 30 let už bude veškerá snaha naprosto marná, už teď se rozhoduje, jak se to zlomí v půlce století, tak to prostě je, na vědce se vybodněte, není čas svalovat vinu jinam a nebo být alibista, jedině vy osobně a každý z nás musíme jít příkladem, ta revoluce musí jít odspodu, jinak to nebude fungovat a je třeba, aby to pochopili úplně všichni, jinak to nevyjde a bude následovat řetězová destrukce, vždyť je to nad slunce jasné.

33
# 05.04.2020, 21:16


Yurri
Okamzitej vliv na na klima to mit nebude, s tim ani nepocitam. Ale pokud klesnou celosvetove emise sklenikovych plynu letos dejme tomu o 25%, musi se to projevit minimalne na krivce rustu CO2 v atmosfere. - a pokud nezpomali narust CO2 ted, nemuzeme cekat ani ze zpomali za 10-20 let, az se na ten cil snizeni o 25% s obrovskyma ekonomickyma nakladama dostaneme. Tady mame jedinecnou prilezitost otestrovat nase hypotezy.

A co se tyka pocasi a biosfery, tady je moznost prakticky okamzity reakce systemu. Navrat divokych zvirat do jindy rusnych mist je ted celkem bezna vec, urcite na to bezi i vedecky vyzkum. A sam sem zvedavej, jestli se projevi prokazatelny zmeny napr v nocnich teplotach, vlhkosti vzduchu aglomeraci, tepelnych ostrovech atd.
Co si pamatuju, tak kdysi davno sem cetl studii, jak po 11.9. v USA poklesly nejnizsi ranni teploty o 1-2 stupne (akorat nevim jestli to bylo v C nebo F) bylo to podle nich dusledkem zastaveni letecke dopravy nad USA na tyden, coz zpusobilo pokles obsahu vodnich par v letovych hladinach a zvyseni nocniho vyzarovani tepla. A dneska mame celosvetove nizsi letecky provoz o 80%...

384
# 07.04.2020, 13:50

Tak se nám ten požár rozšířil.. a hoří to furt, letos to začlo nějak brzo...navíc v Černobylu...a na jednu stranu se v titulku píše, že radiace nic, a v článku se dočteme, že radiace ano, a prý pouze přechodně..:D

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/v-...

271
# 10.04.2020, 18:42

palma
Je přece všeobecně známo, že nebýt člověka, tak se díky poklesu dopadajícího slunečního záření od toho konce 60 a 70tek s nějakým zpožděním v globále lehce ochlazuje, k tomu není co dodat, vliv člověka je nepopiratelný fakt, spíš řešme co udělat podle možností každého, protože keců a výměn názorů už bylo dost, teď už nastává doba činů.

384
# 20.04.2020, 09:04

Tak se nám zvolna uklidňuje situace okolo koronaviru a vrací se otázky okolo GO, teď si čtu několik článků, a plyne z nich mimo jiné, že je to oboje (GO a koronavirus) provázané, díky koronaviru se nám i v EU vyčasilo, a už se řeší problémy, proč se vše vyrábí v Číně, že by se to mělo vyrábět v EU a vrátit tak výrobu a zaměstnanost .. a ejhle, dočtu se, že energeticky náročné výroby byly programově přesunuty do Číny, aby státy EU plnily normy ve snižování emisí..:!!: Tudíž zpětné přesunutí je nežádoucí, a co teď s tím? Nemocnice už se ozvaly, že je nastavení výběrových řízení přímo nutí brát nejlevnější produkty, a ty jsou z Číny, jinak jim a odpovědným pracovníkům hrozí vězení,.. no comment, co s tím? Takže, je chuť "potrestat" Čínu za koronavirus, za to, že si vynucuje při dodání nedostatkového zboží focení u letadel... a z druhé strany, vyrobí naše vědecké instituce skvělé produkty... a v krátké době... ale prodle zákona, co je platný, draze, a tak, až bude zrušen tento náš "vyjímečný stav", dojde k tomu, že se zase bude objednávat v Číně..a budeme se modlit aby nám zase nedorazil další virus, protože nic jiného než modlení nebude po ruce..:D A ani svatá Gréta tomu nedokáže zabránit..

384
# 20.04.2020, 22:03

Tak nevím,asi je to pro odpůrce CO2 dobrá zpráva.. ale z druhé strany ani moc ne..https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/cena-ropy-pop...

Prý musí prodávající odběrateli za odběr zaplatit.. he, zkusím to prubnout u nějaký pumpy, vezmu plnou a jsem zvědav, kolik mi za to pumpař zaplatí..

495
# 20.04.2020, 23:02

Po očku si při večerech pročítám různé články. Jeden zajímavý je zde - https://www.carbonbrief.org/analysis-coronavirus-s...

Je zde nástřel toho, o kolik by koncentrace CO2 mohla letos klesnout díky koronaviru. V článku se uvádí hodnota cca 5,5 %. To může vést k radosti, ale otázkou je, k jak velké. Toto snížení znamená, že se vrátíme s ročním množstvím někde pár let nazpět, tzn. 2015/2016. Za další, abychom se snažili plnit klimatické cíle (zvýšení teploty max. 1,5C), měli bychom každým rokem emise snižovat o 7,6%. A zde jsem opravdu skeptický - jak tohoto dosáhneme? Jak dosáhneme pravidelného, každoročního snižování? To je na další, rozsáhlejší debatu.

Závěrem můj pohled - vzhledem k aktuálnímu vývoji ohledně koronaviru a dopadu na ekonomiku neočekávám, že letos dojde k "oživení". Naopak, budeme se z toho nejspíš pomalu a delší dobu dostávat. To by mohlo znamenat pokles emisí CO 2 více, např. 7-9%.

Závěrem musím zmínit, že neznám "vymezení" autorů z CarbonBrief. Zda to jsou silně zelení zastánci, čí se jedná o racionálně psané články bez strašení apod. (prostě realita a pohled do budoucna, jaký asi bude).

PS. a pěkná mapka s údaji k uhelným elektrárnám (Čína nás (z)ničí ... )- https://www.carbonbrief.org/mapped-worlds-coal-pow...

ota
Avatar
2125
# 21.04.2020, 14:10

palma
Tohle mě taky zaujalo a musím uznat, že i docela překvapilo. Vysvětlovat se to nejspíš bude dost složitě.;-)

4
# 21.04.2020, 20:36

Hlavně se tomu dá věřit i ne, idnes je žumpa jako téměř všechny média tady..

384
# 21.04.2020, 21:00

m_univ
A kdy by se tomu dalo věřit bez toho i ne?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.