Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Zvlněná studená fronta přinese velkou oblačnost a srážky

Diskuse o počasí Globální oteplování

107
# 24.03.2020, 21:46

charlie
Ale ta práce nemluví o CO2, věnuje se slunečním cyklům a ochlazení se do půlky století přece čeká, už jsme o tom tady do detailu psali, díky GO z toho ale bude jen krátkodobý výkyv a v marginální části světa, i když to může být patrné zrovna v Evropě. Jestli se to nějaké redakci nelíbí, tak na to ser. punťa, důležité co s tím, že bude pak hned o dost tepleji i bez antropogenních emisí je jednoznačně průšvih a ten řešme, nějaký redakce nikoho nezajímají, důležité je řešení konkrétního průšvihu konkrétními kroky, že se to většině nelíbí je daň za pokrok, vzdycky to tak přece bylo.

9
# 24.03.2020, 23:22

Neceka se ochlazeni, spise zpomaleni oteplovani..no a ta ,,vedkyne,, strasi v te sve praci dobou ledovou coz je nerealne a nerealne blbosti nejsou vedecke prace. Vychazi ze spatnych dat.

Jinak:

Thunbergová prohlásila, že na koronaviru není nic pozitivního, ale že nákaza ukázala, jak svět dokáže rychle zareagovat, když je to nutné. Dodala, že takováto rychlá akce je klíčová také v tažení proti globálnímu oteplování.

Na tom něco bude ;-)

# 25.03.2020, 00:40

Mike11

Koronavirus se take snadneji prenasni v mistech se spatnym obvzdusim (ovnivnuje to vic faktoru, znecisteni koronaviru pomaha nejspis v sireni). I to je jedna z mnoha pricin katastrofy v Italii-Spanelsku a zapadni Evrope.

V dusledku Koronaviru nejdriv v Cine a pak globalne poklesl obem dopravy vseho druhu, i vyroba. Uz se to projevilo i na mnozstvi CO2 v atmosfere.

Omezeni letecke dobravy:
https://www.severe-weather.eu/recent-events/substa...

Zmena mnozstvi CO2 o proti predpokladum:
https://www.severe-weather.eu/global-weather/covid...

Docasny pokles znecisteni v Cine:
http://www.geoclimat.org/2020/03/consequences-coro...

33
# 26.03.2020, 18:16

Mike11
Rychle zareagovat? Každý stát reagoval po svém jinou rychlostí, jinacimi cestami, bez jakýchkoli zdravotních prostředků, které narychlo dodává Čína. Itálie bez jakékoli pomoci z EU, bo NATO byla ráda za pomoc Rusů a Kubánců. Po tomto virovém a následně ekonomickém masakru můžeme s ledovým klidem zapomenout na boj proti GO, zelené nápady a myšlenku jednotné Evropy.

ota
Avatar
847
# 26.03.2020, 20:02

charlie
No, že by Rusko nějak pomáhalo si nemyslím, ruslany poskytlo NATO. Čína jen tvrdě vydělává peníze a prodává za maximální částky. Pokud se Evropa nedokáže sjednotit, tak dopadne špatně, staneme se prakticky bezvýznamnými. Navíc si nemyslím, že ekologie bude odstavena na druhou kolej, možná velmi krátkodobě, ale dlouhodobě nás příroda donutí něco dělat, protože rychlost oteplování je extrémní.

88
# 26.03.2020, 20:12

ota
charlie má pravdu, ať už z ideologických či lidských pohnutek v té Itálii přistálo už šest iljušinů s mobilními laboratořemi a stovkou epidemiologů a lékařů se specializací na epidemie a už jsou plně zapojeni, (můžete si dohledat jak je vítali, samá rudá vlajka, modrá z hvězdičkama nikde..), stejně tak doktoři z Kuby, my jsme Italum maximálně tak stihli ukrást přes sto tisíc roušek a EU jim vzkázala že je s nima.. teď snad tam mají jít nějaké peníze..Až se to přežene, bude leccos jinak, nacionální tendence určitě posílí..:!!:

ota
Avatar
847
# 26.03.2020, 21:55

palma
Ano, ale jde o to,že Rusko minimálně zatím není nijak zvlášť zasaženo takže si pomoc dovolit může, v Evropě takových zemí moc není. Například Německo ale pomáhá i přesto, že je silně zasažené a přijalo do svých nemocnic desítky pacientů z Itálie. EU nelze ani vyčítat to, že nyní moc nekoná, nemá totiž možnost jak konat, protože státy oblast zdravotnictví na EU nepřevedly, ale nechaly si ji pod sebou. Druhá věc jsou některá hloupá vyjádření představitelů EU o tom, že uzavření hranic lidem komplikují život apod., k tomu je snad lepší se vůbec nevyjadřovat. Já osobně u EU vidím problém v tom, že je jakýmsi hybridem. Kdyby byla EU federace, byla by možnost reagovat mnohem rychleji.
V rámci té ekologie ale nelze souhlasit, to prostě nelze vzdát nebo oteplování povede k mnohem větší katastrofě než celý koronavirus. Druhá věc jak celému problému přistupovat, elektroauta a limity na spotřebu fénů asi nebudou nejlepší cesta, spíš to bude chtít komplexní změnu myšlení a chování, snad jsme toho schopni...

88
# 27.03.2020, 10:14

ota
Unie bude mít hodně velké problémy, pokles HDP o skoro 8%, jak se prorokuje, plus jasné předlužení Itálie, Španělska, opět Řecka a nejspíše i Francie udělá své, plus nárůst dluhů ostatních států,na to prostředky EU prostě nemá, že by někdo dodržel schodek rozpočtu o tom žádná, a do toho spusťte sankce za nedodržení limitů a plány se snížením CO2, nejsem sice Libuše. ale věštím že to nepujde, a možná pak budou odpadlíci od EU.

ota
Avatar
847
# 27.03.2020, 10:29

palma
To máte pravdu, ekonomicky to bude velký průšvih. S tím omezováním emisí to ale podle mě nebude tak velký problém. Paradoxně i díky propadu ekonomiky, lidé budou mnohem méně létat, jezdit autem, klesne i výkon průmyslu, takže ono k tomu vlastně dojde, i když nechtěně taky ani nebude nutné tlačit nesmysl typu elektroaut.

88
# 27.03.2020, 13:13

ota
No, taky bude méně peněz na nové technologie, takže se bude vyrábět podle osvědčených technologií.. a nepochybuju, že v dobách nouze si opět ten, kdo nemá peníze, zatopí v kamnech petkou s pilinama a vyjetým olejem.., nekoupí si lepší auto ani úspornější pračku.. apod..tak je otázkou kam se to CO2 vlastně vydá..:!!:

88
# 27.03.2020, 20:15

Yurri
Tak jsem si zase dneska na vás vzpomněl, asi už slunko vyrábí i ten vitamin (provitamin) D, protože po třech dnech na sluníčku venku na zahradě jsem mírně opálen...ale mělo by být i méně ozonu v ozonové vrstvě, tak se asi začnu něčím patlat, černý brýle jsem měl, protože plný svit mi vadí..a koukal jsem na data ze stanice na měření nečistot a tak, fakt je tam pokles oproti dřívějšku, pravda, docela to taky ta tlaková výše prohnala, ale stejně, dobře se dejchá..

107
# 28.03.2020, 06:50

palma
Ještě brzo, opalovat se můžete, ale D nemáte, reálně opravdu až někdy od půlky dubna a tomu ještě lidi zabraňujou patláním se krémy, aby si nespálili po zimě a koronaviru sakra vybledlý xicht:
https://www.novinykraje.cz/vysocina/2019/09/10/kdy...
Jsou na to fígle, jak si ho vyrobit přes prostředníka, třeba obyčejný žampion dejte lupeny na slunce, on vám tím stresem vyrobí tolik D, že si nemusíte dělat starosti, lepší jsou shiitake

Jinak jsem nedávno zaslechl rozhovor s vědcem o jednoznačné souvislosti postupujícího GO a narůstajícím počtu epidemií v poslední době, obrovskou roli hraje biodiverzita a odlesňování, které lidstvo činí náchylnějším, v podstatě si opět řežeme pod sebou větev.

88
# 28.03.2020, 07:45

Yurri
Tak nad tou biodiverzitou jsem se v tomhle směru nezamýšlel, ale reálný základ to mít asi bude, když nebude mít, i v budoucnu, nějaký ten zvířecí koronavirus kde žít ( pobijeme jeho hostitele a ještě ho pak sežereme) tak holt bude hledat nějakou jinou oběť a člověk je pak klidně první na ráně, plus prostředí bez možností pro život živočišných druhů.. jo jo, ale což, venku je krásně, dám kafe a jdu na to!;-) A díky za ten typ ze žampionama, to prubnu..
a jeden odkaz navrch, po mrazech budu sít další věci..https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/lide-bez-p...

88
# 02.04.2020, 00:17

Jedna perlička, díky koronavirové epidemii se prakticky zastavilo obchodování s kalamitním dřívím a na jaře hrozí výlet nových broučků a znásobení minuloletní kalamity... joo zle je..
další odlesnění, vysychání atd. atd.

17
# 02.04.2020, 00:33

Yurri
Hele, já vím, že to tady omýláme furt dokola, ale já jsem k tomu nějak na netu moc informací nenašel, takže jste můj jedinej zdroj :D Nevíte jak to je, když je Slunce níž než těch 47°, ale je nižší ozón? Řekněme třeba na začátku března či jen v létě dopoledne či víc odpoledne. Propustí pak UVB záření, které je zásadní pro Vitamín D?
Jinak bokem, já se teď hodně sluním přes poledne a konečně mi začala zase ustupovat lupénka, která jde hodně ruku v ruce s vitamínem D. Ale předpokládám tedy, že za to může i UVA, které jí "gumuje". O tom asi něco nevíte? :)

# 02.04.2020, 10:39

S tím vitamínem D děkuji Yurrimu za článek, kterým konečně obhájíl své tvrzení. Mimochodem již dnes v "pravé poledne" je délka stínu přesně stejně dlouhá jako vaše výška. Dnes slunce poprvé vystoupá na obzoru na 45° což je přesně ta hranice.

Nicméně nemyslím si, že jako mávnutím kouzelného proutku se najednou nad touto hranicí začne vytvářet vitamin D. Tedy jistě i při úhlech 40-45° se nějaký vitamin D tvoří to je jasné, ale asi až nad těch 45°C to začne být smysluplné množství a čím je Slunce výše tím lépe. Ale zase náš Středoevropský somatotyp už špatně snáší extra silné Slunce, které je výše než 60°C nad obzorem.

To mám vyzkoušené, jsem spíše světlejší typ, ale když se opaluji při úhlech Slunce 40-50° nad obzorem tak se krásně opálím a nespálím. Nicméně když už je to nad 60°C tak se spálím docela rychle. Takže na dovolené k moři na jih nejezdím nikdy v červnu až srpnu, ale raději třeba září. No z Egypta jsem přijel dost opálený i letos a to jsem tam byl v půlce února (Slunce v poledne cca na 50°C). Ale letos si budeme muset vystačit s Českým sluncem, protože se určitě nikam nedostanem.