Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 15.02.2020, 12:43

Koukám letos to počasí, šílí v celém světě, výjimkou není ani Evropa, již zítra a v pondělí může být místy až 15C, takovou zimu co je letos jsem ještě nikdy nezažil, aspoň když už tak vždy jednou za každou zimu napadne nějaký sníh, ale letos nebylo poprvé skoro nic:( a už pochybuju že nějaký ještě napadne, vše spadne ve formě:prsi: když se podívám na teplotní graf lonského roku a toho letošního, tak je vidět že letošní leden a únor je o hodně teplejší než loni.

385
# 15.02.2020, 21:46

Yurri
Tak snad jsem zaznamenal další úspěch s terra pretou, dostal jsem k vánocům "zážitkový voucher" na kurz zahradní architektury... docela to jde, dneska jsem tam byl poprvé, sice mimo třech chlapů samá baba ekologická, ale což...to že většina z nich chce "košer" potraviny pro svoje děcka není nic špatného:D, tak jsem tam rozvedl terra pretu s jejíma výhodama apod. a docela to vzbudilo zájem, i paní architektka - zahradnice si to zaznamenala a pravila, že to vklíčuje do skript, neb přednáší i na zemědělce... tak snad se zase někdo chytne, každá kapka dobrá..;-)
Z hlediska tohoto roku předpokládám zatím ne taková období horka jak minulý rok, nicméně očekávám vyšší průměry, zásoba vody na jaro je u mne dobrá, nádrže plné, bude dodělávka kapkové závlahy..rozšíření pěstění potravin..když jsem viděl co už to dělá i na jižním pólu, radši být připraven..

271
# 15.02.2020, 23:09

palma
Perfektní, letos chci mít i tady na Vysočině vlastní vodní melouny, dýně Goliáše, cukrovou kukuřici apod., klidně ať tady do budoucna nemrzne celou zimu a v létě je 30+, když pořešíme terra pretu a zásobování vodou (jsou i mnohem úspornější závlahy než kapková), tak si vystačíme na měsíce sucha, konvenční zemědělství nemá nejmenší šanci tomuhle konkurovat, letos uvidím, jaká je maximální hranice produkce z minimální plochy, nenašel jsem nikoho, kdo by to dělal na 100cm profilu půdy, je to... pracné.
Proti GO nemůžeme udělat víc než změnit strukturu a úrodnost půdy a změnit pak hlavně krajinnou architekturu, je na to už celkem dost zajímavých projektů, ale už není moc času na experimenty, je třeba okamžitě na pole, do lesa a činit se, letos bude jen pitomým kůrovcem napadeno 60 mil. m3 dřeva a další rok 120 mil. m3, to dáte do kupy pouze s armádou lidí a s desítkami miliard Kč, vše dobře sladěných v činnosti a se znalostmi možného vývoje na desítky let dopředu, je to doslova boj o čas, změny jsou a budou drastické, bohužel.

# 19.02.2020, 11:50

Dobrý den,
čtu tuhle diskuzi už od podzimu a bylo opravdu zajímavé pročíst skrz 10 let staré příspěvky až do současnosti.
Nedávno jsem si koupil pro radost 1000m2 zahradu na Lounsku (málo srážek)a teď přemýšlím co s ní a čtu knihu od Svobody Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku.
V prvé řadě bych se chtěl zeptat, jestli tu knihu považujete za aktuální a přínosnou.
V druhé řadě - vždycky jsem měl představu, že budu mít takový mikro biotop, zelený drahokam mezi pouštěmi anglického trávníku, co je v okolí. Že vysadím nějaké břízy, pod kterými bude tráva, že tam bude nebeské jezírko, které na podzim a v zimě naprší a v létě téměř vyschne, že část pozemku nechám zarůst křovím a na velké části nechám kvetoucí louku. Doufal jsem že se mi tam nastěhuje čmelák a možná ježek. Nechci se o zahradu příliš starat, jen ji dvakrát ročně pokosit a pak nárazově řešit prořez dřevin, pokud by se nějaký druh urval že řetězu. Vím, že je to romantická představa, ale zajímalo by mne, jak blízko se k té představě můžu.
Máte někdo zkušenosti s podobným projektem přestavby staré zahrady ? A obzvlášť by mne zajímalo, jak reálné je to nebeské jezírko.

385
# 19.02.2020, 13:24

catmeows
No, nejdříve bych to omrkl po okolí, kde tam co v přírodě prosperuje, zda i ta bříza, a podle toho bych se zařídil, ohledně toho nebeského jezírka.. takhle nějak vypadají v praxi realizace...http://www.vianatura.cz/projekty/jezirka-a-jina-vo...
Chtělo by to nějaký spád k tomu jezírku, ideálně, kdyby tam byl nějaký domek, či zahradní domek.. udělat tam svody na vodu ze střechy..jinak to asi nevydrží a vyschne to..a bude to plný komárů..:), takže, když se zadaří nacpat tam potápníka a vodoměrky, aby to požíraly, jinak se místo posezení udrbete..znám to. a na výsadbu nenáročné druhy květin, polokeřů, suchomilky apod.. výběr je, já mám perovskie, ořechoplodce, levanduli... a bez problémů i když je sucho...no a pokud tam už osazení je, tak ponechat co pujde..už se to osvědčilo když to tam roste., a při ponechání nesekané louky bacha na klíšťata zrovna tady na Kladně i na Lounsku je už to docela o hubu, i teď už s tím lidi chodí k manželce na veterinu... a to že dost. tak ať se daří... jo a tu zmiňovanou knihu neznám, takže nemohu pochválit či nedoporučit, ale všude něco člověk najde..:cool:, jinak před jakýmkoli zásahem doporučuji nějakou knihu o projektování zahrady, kvůli typu zahrady a umístění, na jakou světovou stranu je orientovaná a tak dále, a tak dále...

271
# 19.02.2020, 13:47

Mě připadne, že ohledně zahrad je mraky firem, zvláště ve větších městech, co vám i zadarmo s plánkem musí poradit, co kde zasázet, mraky časáků na okrasný zahrady s jezírkama, zídkama, závlahovejma systémama, ale v reálu je to všechno o plastu v zemi, chemii v půdě a zastavěné ploše bazénkama, betonovejma dlažbama, sterilníma trávníčkama apod. hnusama, kterejch je potřeba se právě naopak zbavit a umožnit půdě využít svůj potenciál a ten je neskutečnej, může vás uživit už jen pár set m2.

Tady konečně někdo říká, co si myslím o tom, jak je třeba nakrmit půdu, jinak je z ní sterilní substrát a v době klimatických změn za chvíli poušť, je třeba do ní investovat, každý rok devastace nás stojí do budoucna strašné peníze:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/nici-...

32
# 20.02.2020, 00:23

catmeows
Zahradničíte pomocí Svobody a na Lounsku? To jste můj člověk, já tu knihu znám snad nazpaměť a musím říct, že je skvělá i když mi tam chybí větší zapojení zvířat. Snažím se ty jeho principy aplikovat trochu na větší ploše, např. vysazuji jen do těch ochran z té měkké kari sítě či co to je. Je to fajn, akorát mi to válcujou koně a běhající psy :D
Břízu mohu jen nedoporučit, ta potřebuje lehčí a písčité půdy. Mě v naší jílovité chmelařské vždycky uhynuly. Všimněte si, že tu v lesích také žádné nejsou. Přírodní jezírko taky teprve chystám, takže zatím neporadím.
Jinak kde přesně máte tu zahradu?

273
# 20.02.2020, 01:28

palma

Nemel by jsi ten odkaz na kalendar povetrnostnich udalosti az prez 2000 let dozadu ? Nekam do diskuze jsi ten odkaz daval, ale nemuzu to nikde najit.

Leden 2020 na nasem uzemi nebyl nejteplejsi v historii, to byl leden 2007 minimalne pro Prahu. V Lednu 2020 byly casto inverze a tak bylo v nizinach o trochu chladneji. Vsechny ledove dny nejen leden 2020, ale celou zimu 2019-2020 byly v Klementinu a v Doksanech v dobe, kdy bylo na Snezce denni Tmax nad nulou.

Leden 2007 byl v CR jeste teplejsi, ne ale v Evrope. Leden 2020 je v Evrope podstatne teplejsi, hlavne kvuli opravdu extremnim rozsahlym anomaliim na severu, ve Svedsku Lednova odchylka od normalu az +10. Napodobne Finsko a Evropske Rusko ale i vetsina Sibire.

Unor 2007 byl v CR sice nadprumerny, ale ve Skandinavii a Evropskem Rusku se ukazal az Arkticky vzduch a v severni Evrope byl unor 2007 podprumerny. Unor 2020 je hlavne na severu Evropy nadprumerny, napodobne ve stredni Evrope. Ale do Kanady a USA se dostavavzduch z Arktidy, to i v lednu hlavne na Alasce.

Zima 2006-2007 byla min. v Klementinu nejteplejsi v historii, uvidime jak dopadne zima 2019-2020. Prosinec 2019 byl dost nadprumerny, prosinec 2006 dost taky.

Porovnani ledna a unora 2007 a 2020
https://blog.meteomodel.pl/porownanie-styczen-luty...
Leden 2007 a 2020 v Praze Libusi:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...

Leden 2007 a 2020 na Snezce:
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=...

A jak jinak Globalne je leden 2020 nejteplejsi v historii mereni.
https://blog.meteomodel.pl/noaa-gistemp-ecmwf-styc...
https://climate.copernicus.eu/surface-air-temperat...

# 20.02.2020, 10:50

Na.Guru
Zahrada je v Žatci a nehospodařím, teď spíš koriguju svoje představy aby byly blíž realitě. Ze Žatce pocházím a až děti odrostou, tak se plánuju na Žatecko nebo Kadaňsko vrátit, ale žiju už přes 20 let v Praze. Takže mám spíš odpozorované pražské poměry a právě frustrace z hospodaření v pražských parcích byl jeden z momentů, kdy jsem si řekl že to musí jít i líp a že to zkusím podle sebe.
Těžké půdy v Poohří jsou problém, vím o něm a přemýšlím, co teda u mne poroste. Na bříze se mi líbí, že dovolí trávě růst i přímo pod stromem, pokusím se najít podobný strom (neroste vám něco takového na pozemku?).
Oblast na jih od Loun znám jen zhruba, ale v Divicích jsem jako student zaměřoval věž tvrze :)

15
# 20.02.2020, 12:33

Přesně to jsem chtěl napsat - ovoce.
Kouknout okolo, co tam roste, poptat se, případně naroubovat nějaké osvědčené staré krajové odrůdy. Ono se to nezdá, ale za pár let bude něco na přímý zkus a do buchet, pak i na zavaření a marmeládu, no a když se zadaří, tak třeba i do bečky na ztekucení.

15
# 20.02.2020, 12:38

A ještě dodatek.
Ono totiž ovoce bude jednou vzácnost, protože zahradu chce každý spíš okrasnou, staré sady pomalu umírají, aleje u silnic jsou káceny a náhradní výsadba ve veřejném prostoru preferuje bejlí neužitečné neplodonosné...

385
# 20.02.2020, 14:04

Ursus
Tak, tak, nehledě na to, že třeba pod takovou vzrostlou třešní či jabloní se i docela dobře sedí, je tam i ta tráva a úrodu to dává...:D

385
# 20.02.2020, 19:13

charlie
Jste mne předběhl.. to je ono.. ještě někde mám překlad nějakých svitků z dávného Egypta, týkající se počasí, ale pro naše podnebné pásmo to asi není relevantní..:)

271
# 24.02.2020, 03:22

palma
Aby to nedopadlo jako v Turecku:
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/turecka...

Sázet stromy má smysl až do pořádně připravené půdy s poctivou následnou péčí, jinak je to neskutečné plýtvání nedostatkovými sazenicemi s marným výsledkem, je to asi jako pustit lidi po vyléčení koronaviru mezi civilisty a myslet si, že už v sobě virus nemají a že ho nešíří, prostě neskutečná naivita.

385
# 24.02.2020, 06:49

Yurri
Páni architekti ani nevědí proč byly na vesnici soustředěné domy okolo návsi a pak se vesnice teprve rozrůstala v dalších soustředných kruzích apod.. tak by neměli záměrně lhát, až s tím skončí, třeba jim budu důvěřovat,... teď právě asi projektují další solární elektrárnu na zemědělské půdě a k tomu přihazují infrastrukturo tisíce větrníků, včetně obslužných komunikací a rozvodů pro sběr el.energie, tak klid...:cool:...právě rozmýšlím druh zeleninové výsadby, tak nerušit!:D

271
# 24.02.2020, 15:00

palma
Stavitelství není můj obor, v době klimatické změny nelze podle mě stavět v zátopových a nejúrodnějších místech, dodržuji svoji zásadu ani metr zastavěné plochy navíc, všichni přece už dnes ví, co umí obyčejná kořenová čistička, každej řeší zateplení budovy, ale málokdo to na čem všechny ty stavby stojí, můj úhlavní nepřítel je těžká technika, bagry, lidi ale nedozráli do patřičného radikálního uvažování, úřady jsou spíše brzda pokroku, lidi se nechaj okrádat o to nejcennější.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.