Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou slunečno a oteplení

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 04.06.2025, 18:29

Nenechte se oklamat, tito lidé, už ukázali čeho jsou schopní.

Jde o systémové riziko, umožňující napadení.
Tisíce těchto elektráren mohou být použité k vyvolávání blackoutů a k sabotážím.
Uživatelům těchto elektráren doporučuji provést opatření k minimalizaci rizika napadení.

352
# 05.06.2025, 12:47

ACEOF ACES
I když jsme server o počasí a ne o kyberbezpečnosti, dobrá. V posledních letech poměrně roste IOT, tedy internet věcí resp. Internet Of Things. A narozdíl od PC a telefonů, zabazpečení elektráren, vysavačů, žárovek, kamer, meteostanic, ledniček a dalších začízení k internetu připojených, tam uživatelé bezpečnost neřeší a často tam nechají heslo od výrobce.

Připojená nezabezpečená zařízení pak skutečne šlouží k útokům jako bootnet. U velkého množství zapojených elektráren lze dokonce úmyslně rozkolísat příkon-výkon. To v krajních případech může vést k blackoutu.

V případě Španělska-Portugalska se o příčině pořád spekuluje, ve Francii v době festivalu v Cannes to byla úmyslná sabotáž, ale ne online, nýbrž místní (zapálení rozvodny a pokus o podřezání sloupů).

453
# 05.06.2025, 17:59

Tak abychom "odtajnili" to ovládání počasí, povíme si o jednom projektu, trval docela dlouho, měl velké ambice a skončil zcela nejednoznačně..

Projekt Stormfury: Americký plán na ovládnutí počasí...

V šedesátých letech 20. století vzlétali američtí vědci v armádních letounech přímo do nitra hurikánů s cílem učinit nemožné – oslabit nebo odklonit ničivou sílu přírodního živlu. Projekt Stormfury, realizovaný mezi lety 1962 a 1983, byl fascinujícím a zároveň kontroverzním experimentem, který měl změnit chod meteorologických dějin.
Jeden z hlavních aktérů projektu, Joe Golden, jako mladý student absolvoval víc než tucet letů do „očí bouře“, kde se jeho letoun potýkal s větrem o rychlosti přes 260 km/h a častými blesky. Spolu s dalšími průkopníky jako Hugh Willoughby poskytli svědectví o odvaze i nasazení, které doprovázely vědecké snahy o zkrocení hurikánů.

Kořeny snah o ovládnutí počasí sahají až do poválečného období, kdy vědecký optimismus povzbuzovaný vynálezem atomové bomby podnítil i úvahy o možnosti ovlivnit přírodní jevy. Už v roce 1946 experimentovali vědci z General Electric s tzv. „cloud seedingem“, tedy rozprašováním suchého ledu do oblaků s cílem vyvolat srážky. První úspěšný pokus sledoval přímo ze země chemik Irving Langmuir, který nadšeně prohlásil, že je svědkem historie. V roce 1947 se projekt Cirrus pokusil upravit trajektorii hurikánu nad Floridou vypuštěním suchého ledu z letadla. Hurikán se ale náhle otočil a udeřil na město Savannah, což vyvolalo obavy i obvinění, že experimenty s počasím mohou mít nečekané a tragické následky.
Přesto se ve Spojených státech výzkum nezastavil. S nástupem války ve Vietnamu se metody upravování počasí staly i nástrojem vojenské strategie. V rámci tajné operace Popeye byla vyvíjena technologie pro zesílení monzunových dešťů, které měly znesnadnit přesun nepřítele po Ho Či Minově stezce. Stormfury tak částečně posloužil jako zástěrka pro skutečné vojenské operace.
Hlavním principem projektu Stormfury bylo rozprašování jodidu stříbrného do oblasti těsně za okem hurikánu. Tím měla vzniknout nová vnější stěna oka, která by zpomalila rotaci vichru podobně jako krasobruslař zpomalující otočku rozpažením paží. V některých případech, například během hurikánu Debbie v roce 1969, byly výsledky povzbudivé – vítr se údajně zpomalil až o 31 %.
Úspěchy ale byly ojedinělé. Kvůli přísným pravidlům, kde a za jakých podmínek bylo možné hurikány ovlivňovat, letadla často do bouří ani nezasáhla. V roce 1965 se tým připravoval na úpravu hurikánu Betsy, ale kvůli malé odchylce mimo vymezenou zónu nebyla mise povolena. Ukázalo se, že tím byl zřejmě odvrácen skandál, protože hurikán nečekaně změnil směr a udeřil na Miami.
Poslední významný pokus proběhl v roce 1971 při hurikánu Ginger, ale bez jakéhokoliv prokazatelného účinku. Zároveň vycházely nové studie, které zpochybňovaly předpoklad, že v hurikánech existuje dostatek superchladné vody, kterou by bylo možné uměle ovlivnit. Mnoho jevů, dříve připisovaných lidskému zásahu, se ukázalo být přirozenými výkyvy intenzity.
Projekt byl formálně ukončen v roce 1983. Podle závěrečného hodnocení se předpokládané výsledky seedingových misí nedaly spolehlivě odlišit od běžného vývoje bouře. Přesto ale přinesl Stormfury zásadní vědecké poznatky. Letouny, které se vydávaly do srdce hurikánů, poskytly data, která výrazně zpřesnila modely a předpovědi – dnes jsou odhady trajektorie hurikánu až třikrát přesnější než na počátku projektu. Některé z letadel, jako Kermit a Miss Piggy, se stále používají k výzkumu tropických bouří. Ačkoliv je modifikace hurikánů v současnosti opuštěnou cestou, nápady na její obnovu se objevují. Po katastrofě hurikánu Katrina pracoval Joe Golden na nové metodě využívající drobné solné aerosoly namísto jodidu stříbrného. Modely naznačovaly, že by bylo možné hurikán nejen oslabit, ale i ovlivnit jeho směr. Golden je přesvědčen, že vláda výzkum ukončila předčasně. Naproti tomu Willoughby, dnes profesor na Floridské mezinárodní univerzitě, tvrdí, že NOAA rozhodla správně – hurikán je natolik komplexní jev, že jej dosud neumíme efektivně ovlivnit.
Zůstává tedy otázkou, zda budou budoucí generace vědců znovu hledat způsob, jak změnit běh hurikánu. Dědictví projektu Stormfury ale přetrvává – v podobě lepších modelů, přesnějších předpovědí a vědeckého poznání, které pomáhá chránit lidské životy.
zdroj: Msn, NASA.

# 05.06.2025, 18:32

Funkční a bezpečné technické řešení neexistuje a času není nazbyt.
To naše obrovská spotřeba zásadně mění veškeré prostředí (nejen atmosféru) v globálním měřítku a má rozhodující vliv na rychlost globální změny klimatu. Proto je výrazné snížení naší spotřeby účinný způsob, jak globální změnu klimatu zpomalit a zmírnit tak stále se zvyšující intenzitu a četnost extrémního počasí, který máme k dispozici už nyní.

Jestli se nepřizpůsobíme a co nejdříve výrazně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu my samy, tak to udělá planeta a bude to pro nás horší a zažijeme to už i my.

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...

# 06.06.2025, 19:02

05.06.2023 ČR Morava a Slezsko, bouře až 60litrů na m2, nárazy větru až 100km/h, kroupy až 7cm

# 10.06.2025, 19:43

červen 2025 severozápad Indie, vlna veder až 45°C
10.06.2025 ČR až 4°C, na 7% stanic překročen rekord

453
# 10.06.2025, 21:07

Do severního Atlantiku se po deseti letech začíná vracet chladná anomálie. První předpověď ukazuje, že se očekává, že tato studená anomálie bude přetrvávat minimálně až do zimy.
zdroj: https://www.severe-weather.eu/long-range-2/atlanti...
Od 80N v současné době je již hranice teplot více jak 15 dní pod dlouhodobým normálem a to o cca -2 stupně, týká se to ve své podstatě velké části této oblasti a patrně to ovlivní i roční průměry teplot v globálním měřítku..

# 11.06.2025, 15:51

V korporátním světě je ticho po pěšině ohledně závazků k boji se změnami klimatu

https://oilprice.com/Energy/Energy-General/Corpora...

Budoucí archeologové, zkoumající trosky současné industriální civilizace, budou jistě psát zajímavé knihy o tom, jak rabidní, extraktivní kapitalismus zakončil současnou éru vědeckotechnického rozkvětu. Korporátní kapitalismus v USA metastázoval do své otevřeně fašistické podoby, k moci se dostali všeho schopní hlupáci s výrazně sociopatickými povahovými rysy, kteří vedou otevřenou válku se vzdělávacími institucemi a celou akademickou sférou - podobně, jako kdysi v Sovětském svazu. Idiokracie je vždy poslední stádium před kolapsem.

# 11.06.2025, 16:43

Globální oteplovaní bylo,je a bude a nezáleží jestli tu jsou lidi nebo ne. Je to jen koloběh přírody. Otepluje se už 12 000 let. Sahara taky před pár tisíci lety byla zelená a teď je z ní poušť a to faraoni žádná auta neměli. Samozřejmě že se k přírodě musíme chovat slušně(třídit odpady,sázet nové stromy atd.) ale co se tu děje teď je jen fanatismus. Když člověk vidí ty solární plantáže tak to je pravě to ničení přírody. Žádná zeleň, zvířata pochcípaný a to nemluvím o tom teplu co ty soláry vyzařují do ovzduší.

# 11.06.2025, 18:37

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvádí, že v průměru se během konců dob ledových v posledním milionu let oteplovalo o 4 až 5°C a trvalo to průměrně 5000 let. Oteplení v posledních 100 letech je tak ve srovnání s tím 10x rychlejší.
A rychlost stále stoupá, nyní se v globálu otepluje 5x rychleji než před 32 lety.
2023 a 2024 jsou nejteplejší roky na Zemi za více než 120000 let.
Příroda jakou jsme znali, se už nedá zachránit.
Ale příroda ani planeta nepotřebují, abychom je zachraňovali, ty se přizpůsobí a změní. Ta změna, už probíhá. Jde o to, zda se dokážeme přizpůsobit my a podstatně snížit svojí obrovskou spotřebu a zachránit se.
Zatím jen dokazujeme, že se neumíme přizpůsobit a snížit svojí obrovskou spotřebu, kterou jsme způsobili tuto rychlou globální změnu klimatu, která nyní probíhá. Naše obrovská spotřeba stále stoupá a globální změna klimatu nabírá na rychlosti.

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.
Čas.

# 12.06.2025, 22:49

Homo economicus chce vyvolat dojem, že už je pozdě a tak může dál neomezeně konzumovat.
Ale to je lež,
ještě se můžeme zachránit,
ale času není nazbyt.

Květen 2025 byl celosvětově druhý nejteplejší v historii měření, po květnu 2024.

453
# 12.06.2025, 23:00

ACEOF ACES
Nemůžeme se zachránit, to by museli chtít všichni, a to nechtějí, chtějí konzumovat.. nebo nástup diktatury, ... a proti té se lidé též postaví, chtějí konzumovat, chtějí svobodu, tu jim omezení vezme..;-)..Ergo, někdo se dobrovolně omezí ve spotřebě, druhý ne, protože nechce.. co s tím?

# 13.06.2025, 16:09

Homo economicus bude lhát a vymýšlet, proč to nejde, do poslední chvíle, aby mohl konzumovat co nejvíce, až do samého kolapsu.

453
# 13.06.2025, 17:07

ACEOF ACES
Já to nerozporuju.. ono to jde.. ale je problém, že se nechce!:D, a to není žádné lhaní, ale prostý fakt... udělejte si anketu ( a že už jich bylo)...

# 13.06.2025, 21:26

Je potřeba, co nejdříve podstatně snížit naší obrovskou spotřebu, to by zpomalilo rychlost změny globálního klimatu a zmírnilo její extrémní projevy, které stále nabírají na síle a četnosti. Když to neuděláme, tak už my zažijeme, jak se naše společnost, státy a civilizace, začnou hroutit.

Ne, k zemi hleď, ale vzhůru hleď!

453
# 13.06.2025, 22:00

ACEOF ACES
Žádné my neexistuje, vy nejste já, já nejsem vy, a oni nejsou my.., proto je jasné, že my to neuděláme..protože se ty stovky a možná i tisíce národů a národností, nedomluví, a ty miliardy jedinců už vůbec ne, v tom je naše nevýhoda, jsme jedinci, každý z nás, ne mravenci..., takže si lžete do kapsy a zcela zbytečně tu stále přehráváte svou ohranou desku... reakce na to stálé omílání se mi již jeví zbytečnou..:cool:

# 14.06.2025, 15:53

Homo economicus neunikne před tím, co způsobil.

# 14.06.2025, 16:44

ACEOF ACES
Jako kolovrátek,začněte u sebe a pak to chtějte od lidí z Vašeho okolí.A tam hned narazíte,protože někdo na GO nevěří,jiní se omezovat nebudou,protože si chtějí život užít a ne jen prožít,další v tom nevidí logiku,protože druzí to nedělají,ani my tady bychom se neshodli.Určitě dlouhodobé,drahé a bolestivé řešení je,ale to se možná nikdy nestane skutečností.Ti,co mají možnost něco změnit,se nikdy neshodnou (stejně,jako my) a ani nechtějí,trpět budou,jako vždy,obyčejní lidé,ne oni.Shoda musí být celosvětová,což nikdy nebude,i kdyby se celá EU stavěla na hlavu.Proto nám,obyčejným lidem,nezbývá nic jiného,než se KZ přizpůsobit.Jediná možnost,jak snížit spotřebu,je snížit počet konzumentů (dle mého).

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.