Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hodně oblačnosti, v severní polovině území postupně slunečno

Diskuse o počasí Globální oteplování

302
# 21.10.2024, 10:45

palma
Přečtěte si ten článek od Švihlíkové ještě jednou a to je naše TOP ekonomka, Aidi s tím svým že je HDP důležitý index má při vší úctě ještě co dohánět😉.

Vypovídací schopnost HDP rozcupovala na kousíčky, už jen poslední věta: Pro země, jejichž materiální růst je do značné míry vyčerpán a nerovnost narůstá do nových, netušených mezí, HDP zůstává jen otupujícím a závislost vzbuzujícím opiem, nikoliv dobrým zobrazením úrovně ekonomiky a společnosti.
Málokdo z ekonomů je ke svým základům takhle upřímný, dobře zmiňovala ten neexistující ekologický aspekt a další = perfektní.

# 21.10.2024, 11:16

Yurri
Yurri, zkus prosím pořádně číst. Já o HDP a jeho významu hovořím jako o indexu, který je důležitý v domácí výrobě statků a služeb, lepší faktor v téhle oblasti nenajdeš, takže neustále se snažit ho zatracovat ho nemá na tuto oblast smysl. Najdi mi lepší faktor na domácí výrobu statků a služeb a máš u mě pivo. Osobně ale i na tu domácí výrobu statků a služeb raději používám čistý domácí produkt ČDP. Což je HDP akorát reálné, jelikož je snížený o hodnotu opotřebení a amortizace kapitálu, takže zjednodušeně o odpisy. Na bohatství je smysluplnější to HNP nebo HDI a pak bych mohl řešit i výhodnost HDI v porovnání s ISEW apod.. Já taky tvrdím a již to potvrzují za dnešek asi po páté, že preciznější ukazatel na bohatství národa a státu jako celku je HNP (příjmy z ciziny jsou základ), ale na domácí výrobu mi to HDP neodepřeš ty ani nikdo jiný, ostatně ani ty tvoje články to neříkají, ty se motají jen o nějaké životní úrovni a pak o Kalouskově chemii, což je taky pěkný kec, ale to už je mimo úplně.

414
# 21.10.2024, 12:15

Yurri
Švihlíkovou Vám neberu, tu si klidně nechte... jen bych ještě podotknul, že ekonomie obecně je opravdu jedna ze stěžejních věd, ano věd... dokonce tak významná, že se za nové objevné teorie, zjištění, rozvinutí stávajících tezí atd. atd. udělují i Nobelovy ceny...

302
# 21.10.2024, 12:36

Aidamko.
Že se používá v ekonomické teorii neznamená že odpovídá realitě, paní ekonomka to shrnula dobře a opravdu ví o čem mluví, mně to nevysvětluj, měli jsme to na škole.

Už jsem to tu sdílel, náklady na dopady KZ přímo v ČR budou za chvíli stejné, jako budou náklady na důchody, klidně odepíšeme 10% HDP a to je prý ještě hodně podhodnocené, na to ani nepotřebujeme naše super vládní rozhazovače peněz z vrtulníku.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-klimaticka...

# 21.10.2024, 12:58

Yurri
Pak je ta debata s tebou nesmírně složitá, ale budiž. Brát názory Švihlíkové ti nebudu. Co ekonom, to 150 názorů. Věnujme se smyslu tématu.

# 21.10.2024, 17:32

Nenechte se oklamat ekonomickými bludy, ignorujícími fyziku i logiku.

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

Čas.

302
# 21.10.2024, 18:08

Aidamko.
Aidi já na rozdíl od tebe dal poslední 2 odkazy přímo do souvislosti s tématem, ale tenhle posílám přímo pro budoucího ekonoma od našeho dobře známého T.S. (ať jsme genderově vyvážení), protože pěkně a jednoduše popisuje současnou (před 5 lety jako dnes) ekonomickou realitu celého Západu, zvlášť se mi líbí ta pasáž o odvykačce z drogové závislosti nejen na dluzích, ale hlavně na ropě, která bude sakra bolet, jestli nemáš předplatné, jukni na FB, (mimochodem je ze současné situace ČR hodně rozladěn a nedivím se mu):
https://archiv.hn.cz/c1-66661660-jsme-zavisli-na-d...

414
# 21.10.2024, 18:28

ACEOF ACES
Vy jste dneska samá sranda... na těch bludech jste doposud žil a žít budete, i kdyby se vám to stokrát a jednou nelíbilo, i kdyby jste urychlil či zpomalil ten svůj odpočet, jediná věc co ekonomické zákony zneplatní, je zánik lidstva...

# 21.10.2024, 20:35

Yurri
Díky za odkaz. T. Sedláček za mě mnohem mě bližší než Švihlíková (levicový směr v ekonomii je mi vzdálený, ačkoliv s řadou výroků souhlasím).

ACEOF ACES
:D

# 21.10.2024, 20:37

Můžeme začít a nepodvádět ! Ještě že z toho posledního bodu vypadlo tradiční zplození syna,to už by na mě bylo asi moc.

GO
414
# 21.10.2024, 21:11

TomasMost
To je pěěěknýýýý :D, kam se hrabe staré desatero, ještě tam chybí hláška z filmu "Táta mi utřel zadek lopuchem"...:D
ACE
objevil jste novou disciplínu fyzikální ekonomie.. to je na nobelovku!:cool:

302
# 21.10.2024, 21:27

Aidamko.
Jo on je takovej srandista, teorii má ale načtenou jako málokdo, v praxi mu v tom jiné disciplíny udělají trochu jiný výsledek, ale to všem ekonomům, holt ještě mlaďas, ale určitě lepší volba než já když byl na přednášce boha Klause oblečen do triček Harvard fonds.

TomasMost
Nemám s tím většinou problém

# 21.10.2024, 23:44

Yurri
Jo není špatný. Osobně ale raději pravicovější ekonomy, co se nebojí přímo a narovinu říct co a jak a nemíchat tam do toho omáčku. Nicméně Sedláčka jsem jednou poslouchal na nějaké debatě snad 3 hodiny v kuse a rozhodně zajímavý ekonom.

Jinak zajímavý pohled skrze Španělskou zelenou cestu vodíku. V poslední době navíc vodík, ačkoliv je to ambiciózní plán, netáhne. Jen tam kde je vůle a dostatek peněz. Nebo kde to EU ještě nezdanila.
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/repsol-e...

414
# 22.10.2024, 06:46

ACEOF ACES
Tady máte celosvětové výsledky vaší demagogické kampaně, asi vás to nepotěší, ale priority lidstva jsou uplně někde jinde, než asi vůbec tušíte, mnoho zdaru ve vašem dalším konání vám přeji z celého srdce..:cool:
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/co-p%C5%99e...

302
# 22.10.2024, 09:08

Aidamko.
Když jsi nakousl ten vodík, tak bezemisní palivo pro ČR bude a jak jsem už řekl, líbí se mi anaerobní fermentace na biometan, využije se přes 500 bioplynek a čistírenské kaly spousty ČOV viz nový bioreaktor Výzkumného ústavu technologie vody VŠCHT od času 20:15 zde:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-st...

# 22.10.2024, 10:50

Yurri
Takovým projektům fandím. Bioplyn a Biomethan např. z odpadů se mi jeví jako dobrá alternativa. V Brně se to prakticky dokázalo využít, tak bych se nebál to zkusit využívat plošně. V Německu naopak tyhle kroky končí fiaskem, ale vypadá to, že další aukce by mohly klapnout.
https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/aukce-pr...

palma
Jo očekával jsem, že inflace bude riziko číslo 1 a hlavně ze států jako Turecko, Kanada a Spojené státy. Turecko si ji roztočilo samo hloupou devalvací liry díky měnové politice "co na vkladu díky poklesu liry oproti předním měnám ztratíte, to vám my jako vláda doplatíme". Nemusím dodávat, že inflace stoupla během půl roku o 40%, což je dost kritický nárůst pro zemi s tak choulostivým sociálním systémem jako je Turecko. Faktem je, že se taky ukázalo, jak je nutné mít centrální banku politicky naprosto nezávislou. Erdogan si přál nízké sazby na levnější úvěry, což mu CEB Turecka schválila a to přispělo k ještě hlubší inflační krizi a další prohlubovaní propasti mezi bohatými a chudými (bohatí bohatnou hlavně díky cenám nemovitostí). Loňský rok naštěstí poznamenal zase opačný extrém, kdy se sazby zvýšili na 50%, což pozvolna utlumuje inflační tlaky a krizi.

ACE tady mimochodem používá předimenzovaný pojem "Homo Economicus", což byl model, který v současné době určitá sorta lidi přetransformovala na pojem mistrovství sobectví, ale přitom tomu tak není.

414
# 22.10.2024, 11:22

Aidamko.
Aha, to je dobré, když jste to takto naťuknul s tím homo economikus.. pokud bych to vzal doslovně, je to člověk, chovající se ekonomicky.. a tak vlastně v určitém souznění s tím, co považuje ACE, za přímo nutné..:!!:, a on tu takové lidi dehonestuje... no je sám proti sobě..:D

414
# 22.10.2024, 12:26

Aidamko.
Tak ˇpanělská cesta vodíku bohužel, bohu dík?, padá, na vině je současná ekonomika okolo toho, prý by to chtělo štědré dotace, energetická firma, co to měla spustit, to dává k ledu, na vině jsou i další daně, které na tyto podniky uvalila Španělská vláda..
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/repsol-e...

# 22.10.2024, 15:06

20.10.2024 Kuba, hurikán Oscar, záplavy

Nenechte se oklamat, fyzikální zákonitosti jsou nad ekonomií, ekonomie nemá moc je změnit ani zrušit.

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.