Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ráno často nízká oblačnost, od východu se bude protrhávat

Diskuse o počasí Globální oteplování

413
# 05.10.2024, 10:36

Yurri
To CO2, nerozporuju, jen je z toho všeho vidět, že život si s tím poradí... v jaké formě, je samozřejmě otázka, stejně je tu lidí až moc.. tak se to zredukuje...No a nevím.. napsat, že lidé se tu objevili vlastně v tom chladnějším období, a tak nějak protlačovat, že to na to bylo vázané... když se obecně vědecky tvrdí, že jsme všichni přišli odněkud z Afriky... Trošku to ignoruje vývojové linie jednotlivých druhů homo... Pro mne je spíše zajímavé, že rychlejší pozdější vývoj (technický apod.) se odehrával v určitém zeměpisném pásmu... čili tam byly ty optimální podmínky...

No, a jestli se splní toto: https://byznysdenik.cz/business-a-podnikani/elon-m...
Tak se ACE, může rozloučit z nějakou omezenou spotřebou, no ale jelikož lidi nebudou až tak potřeba, tak nakonec se může snížit i ta spotřeba.. ( se to rýmuje) ..:D

301
# 05.10.2024, 12:41

palma
Jasně že si poradí, ale jak už jsem psal, bude nám to platné jak mrtvému zimník, opravdu člověku prospívá historicky vzato spíše chladnější průměr globálních teplot, viz níže uvedený graf, když se na něj pozorně podíváte a mrknete na predikci r. 2050 a 2100, tak tam vidím paralelní rostoucí křivku v nejhorším planetárním vymírání v historii tj. permském, po překročení všech bodů zvratu je nyní v běhu jasné další celoplanetární vymírání, před kterým všichni vědci tak varují a tady bude někdo klábosit o nějaké snižující se životní úrovni nebo cokoliv podobného, tomu říkám nevědomost a ta je pravda sladká, že by jsme byli schopni udělat něco zázračného s koncentrací CO2 je též strašně naivní scénář, Paříž už je odepsaná a říkal jsem Vám dávno, že počítejte s mnohem horším scénářem vývoje, než je nejhorší současná varianta, lidi jsou asi v rauši bezdůvodného optimismu nebo co, proberte se do reality.
https://www.denik.cz/veda/permske-vymirani-zeme-el...

413
# 05.10.2024, 12:59

Yurri
Ten článek docela koresponduje s tím mým.. no vida..stejně je už do konce tohoto století více méně jasno...

# 06.10.2024, 17:48

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.
Svojí obrovskou spotřebou zásadně měníme veškeré prostředí (nejen atmosféru) v globálním měřítku. To my jsme svojí obrovskou spotřebou způsobili tuto rychlou globální změnu klimatu, která nyní probíhá a stále jí zrychlujeme dalším růstem své, už tak obrovské spotřeby.
Přitom na zpomalení stačí, abychom trvale snížili svojí spotřebu tak, jak jsme to udělali v 1.polovině roku 2020, tím bychom získali více času na svojí záchranu.

301
# 06.10.2024, 21:22

ACEOF ACES
I kdybychom okamžitě zastavili produkci skleníkových plynů, bude se oteplovat ještě možná až 70 let, tohle století jak jsem řekl je totálka, žádné cíle ani strategie, ale okamžitý stav klimatické nouze a okamžitá práce v terénu (moje strategie):
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/za-30-let-v-ces...

# 06.10.2024, 22:09

Psal jsem o zrychlování této globální změny klimatu, v důsledku dalšího růstu naší obrovské spotřeby a jak to zpomalit, aby jsme měli šanci se zachránit.
Času není nazbyt.

Adi
Avatar
1
# 07.10.2024, 04:02

Ahoj,

Je třeba se přízpůsobit a ne likvidovat ekonomiku, potažmo lidi.
Zde je pěkný rozhovor. Mám placený přístup, na požádání mohu zaslat celé:
https://www.echo24.cz/a/HcdFJ/tydenik-echo-rozhovo...
To je taky pěkné:
https://www.nationalgeographic.cz/veda/zeme-prodel...
To neznamená, nedělat nic v prospěch přírody či životního prostředí okolo, jenže nyní to je těžce zaměňováno za takzvaný boj se změnami klimatu :)
Jinými slovy, třídím odpad ne kvůli klimatu, to je nonsens, ale kvůli tomu aby nebyl binec a taky kvůli hospodárnosti s nákladáním se surovinami. Podobně přistupuji i k jiným věcem. Pěstuji zahrádku kvůli čerstvé zelenitě, kvůli doteku s půdou, se životem, kvůli mé paní i vnoučatum, nakonec i jako prostředek k určité soběstačnosti. Že šetřím tím i přírodu, nekupujíce brambory či jablka z Chile, je věc druhotná. Ten dovoz ze vzdálených končin je zvěrstvo. Klima je to poslední, co mně u toho zajímá, jakožto záležitost, kterou nemohu ovlivnit jakožto malý pán. Ale ona nehospodárnost a plýtvání - to je šílené. Nakonec místní klima více ovlivní větší počet zabetonovaných a zastavěných ploch, včetně debilně obdělávané půdy s řepkou a kukuřicí, nadiskovanými poli - což to se vydává jako boj za lepší klima.
A ubezpečím všechny, žádný odpočet neběží, leda ten, který má každý na svých bioligických hodinách, aneb všichni jsme smrtelní a vím jistě, že neumře z nás nikdo kvůli klimatické změně, ledaže by někoho z politiků zde napadlo zavést něco na způsob Pol-Potova režimu v Kambodži. Hromady lebek jsou mementem, ovšem ten režim byl přece ehm ... ekologický se svými zemědělskými komunitami a příděly potravin. Nebo ne? :D :D
A.

413
# 07.10.2024, 06:46

Adi
Ještě pozor, takové převeliké vyděšení z odpočtu a jiných kravin, může vést k smrti z vyděšení, i také případy už se staly, dokonce se i pár jedinců už zasebevraždilo či enviromentálně strádá..dějou se věci.. jinak článek na nationalgeographic je pěkný..

Jinak, tohle, co v tom článku je konstatováno jako holý fakt by si měli lidé uvědomit především, "To, co dnes považujeme za normální teplotu, bylo v historii Země spíše výjimkou,“ vysvětluje Juddová. „Většinu času bylo na naší planetě mnohem tepleji než dnes.“ a nedělat z toho konec všeho..;-)

Nejchladnější období nastalo podle rekonstrukce PhanDA v pozdním pleistocénu před 129 000 až 11 700 lety, kdy globální průměrná teplota klesla na pouhých 11 °C. Naopak nejteplejší bylo v období turonu před 93,9 až 89,39 miliony let, kdy se průměrná teplota vyšplhala na závratných 36 °C.

Čili závěr, nejnižší globální teplota ve sledovaném období těch milionů let, byla +11 a nyní, v minulém roce byla + 14,98... aha...čili, pokud odečteme s malou rezervou 1,5 stupně.. dostaneme + 13,48.. čili oteplení od historického minima o +2,48.. a + těch 1,5.. je oteplení o 3,98 stupně celkem... Hmmmmm...Kolik teda chceme aby byla globální teplota +11? +12, +13? kolik teda?

301
# 07.10.2024, 07:26

Adi
Tihle klimaskeptici a popírači jsou naprosto k smíchu, 20 let pasé, ale tady to bude rezonovat pořád, jak řekl jasně Tolasz, jestli byl ve vědecké komunitě tlak, tak na potlačování alarmismu a jak se bohužel ukazuje, ti hromadně přechází na jejich stranu, protože když vidí, jak jsou politici neschopní akce, tak jim nic jinýho nezbývá (to není jen můj názor). Trochu delší, ale za mě výstižné včetně Palmou zmiňované Juddové:
https://denikalarm.cz/2022/06/kam-zmizelo-globalni...

413
# 07.10.2024, 08:08

Yurri
Dobrá, a kde je v těch číslech chyba? Byli jsme v nejchladnějším období ( a jsme ještě pořád) nebo ne? Odpověď je jednoduchá..A dala jí i ta vědkyně v tom článku, ani ona nepopírá, že se otepluje, nicméně v porovnání s historií.. ?

Jedna poznámka k tomu článku, co jste teď postnul... ja tam zmínka o ledovci na severu, který v podstatě končil někde asi v Polsku a ve Skandinávii byl prý tlustý až 3 km... zajímalo by mne, když tál, tak jakou rychlostí, porovnáme-li to třeba s Grónskem.. kdyby to bylo, a to hodně nadsazuju, 10 metrů za rok, pak k roztátí potřeboval 300 let, kdyby to bylo metr za rok, pak je to 3000 let.. to je doba, co? Takže, ono se mohl oteplovat docela fofrem, nicméně ten obrovský ledovec musel mít značnou tlumící schopnost, i z toho důvodu, že změna ledu v tekutou vodu opravdu spotřebuje docela dost tepla...Když se to dá do vzorce, vyjdou docela zajímavé hodnoty..
Tak jako máme klimaskepticismus, tak existuje i klimaalarmismus, je docela kumšt se pohybovat tam, kde to odpovídá realitě..

301
# 07.10.2024, 08:28

palma
Současné změny jsou asi 10x rychlejší než přirozené výkyvy při přechodů dob ledových a meziledových až na pár lokálních anomálií, ale to už jsme si dávno vyjasnili, globálně vs. lokálně a pořád s tím má někdo problém.

Zajímavé mi připadá spíš tohle, klima bude každopádně mega zabiják, hlavně doprovodné jevy kromě bezprecedentních veder a sucha i hladomory a pandemie:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/zeme-se-...

Viděl bych to nějak takhle:
https://medium.seznam.cz/clanek/tomi-forik-hladomo...

Cesta je v jednoduchých řešeních, kterým je třeba dát přednost:https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2007/...

# 07.10.2024, 17:25

V minulosti se globální klima měnilo i bez vlivu lidí, ale nyní je tomu jinak. Naše obrovská spotřeba zásadně mění veškeré prostředí (nejen atmosféru) v globálním měřítku a to má rozhodující vliv na rychlost této globální změny klimatu, kterou lidé způsobili, a na sílu a četnost jejích ničivých projevů, extrémního počasí a teplotních anomálií.
Kolik lidí žilo v těch dobách, kdy na planetě Zemi bylo jiné, teplejší globální klima, tak asi tolik jich bude žít, pokud se nepřizpůsobíme a výrazně nesnížíme svojí spotřebu.

Času není nazbyt.

Adi
Avatar
1
# 07.10.2024, 19:55

Ahoj,

Času je dost :) Je ho celé móře ;). Kde je času málo, tak v politice, aby se zastavily šílenosti jako fit for 55, zkrátka Green deal, kde byly schváleny emisni povolenky i na vytápění domácností, včetně dopravy samozřejmě. Je to třaskavé a už předvolební téma, takže se k tomu hlavní viník Fiala a his melody boys nehlásí a samozřejmě celé břemeno už chce přehodit na vládu přístí. Jak signifikantní pro šplhouna Mlčocha. Jistě prvotní šílenost schválil Babiš, ale konečný kabát a prováděcí šílená vyhláška jde jednoznačně na vrub Fialovi, to mu nikdo neodpáře.To je tragédie, která opravdu může (ale nemusí) naši zemi navést na trajektorii třeba zde zmíňěné Kambodži. Přeháním? Nevím, ale některé názory zelených khmérů jsou děsivé.
Jinak stran změn v minulosti, ty se děly skokově - i v mé lokalitě byl ledovec, zůstaly bludné kameny ze švédské žuly. Odstěhoval/odsunul/odtál podle všeho hodně rychle.
Najděte si mladší dryas a zjistíte, že teplota se měnila během pár desetíletí. Koneckonců skokové oteplení na konci doby ledové je toho důkazem - špica jak hrom.
Když příjdeme k novodobější historii, vůbec není pravda, že by katastrof přibývalo - přibývá s všeobecnou digitalizací informací o nich. Pokud si přečteme historické kroniky, tak se dozvíme o kvetení stromů o vánocích, o vyschlém Rýnu, katastrofálním suchu a horku, naopak o propršených rocích, kde se lautr nic neurodilo a taky povodních. Ony povodně z konce 19 století by směle konkurovaly těm zářijovým. Srážkoměrná síť nebyla zdaleka tak hustá a propracovaná, takže můžeme jen hádat, kolik oné vody tehda spadlo.
Je pravděpodobné, že staří kronikáři si lecos přibarvili, ovšem pokud podobné informace přišly z povícero zdrojů (z Německa, Čech či Polska) tak něco na tom bude a bylo. Teprve nyní začínáme být na úrovni 16 stopetí, kdy se na území Čech ve velkém pěstovaly melouny. A na jihu Moravy fíky. I zde na Karvinsku byly vinice. Nyní sem tam atdy roste víno, ale úpřimně tak akorát ke konzumaci, na víno to není ani obloukem, leda s velkým přídáním cukru nebo sebezapřením :D
Místo aby celou věc využít k všeobecnému prospěchu, tak se činí pravý opak za víření bubnů paniky při soustavném ničení energetické soustavy a průmyslu, zatímco jsme stále závislejší na dovozech odněkud z kachní řiti, pardon. To je určitě ekologičtější. Fakt Smutné.
Jinak nevím, co budeš Ace dělat za 7 let a 3 měsíce, když se nic nestane a já vím, že se nestane nic, kromě toho, že slunko znova vzejde na oblohu :) Já doufám půjdu konečně do penze obklopen vnoučaty. Zatím jsou 3 a 4 je na cestě. To je budoucnost, ne apokalyptické řeči :) Špatné by bylo, kdyby došlo opravdu k realizaci šíleností GD. Ale to není ta apokalypsa, kterou míníš, ale opět ta, kterou si můžeme svou hloupostí přivodit sami. Přeji krásné dny
A.

301
# 07.10.2024, 20:23

Adi
Tyhle plky Babiš vs. Fiala bych si nechal na jiné fórum a nesmysly typu, že katastrof nepřibývá nebudu ani komentovat, tady to nemá cenu a je jasné, na které straně se vědomostně pohybujeme, ale vlastní řešení místo balíčku Fit for 55 samozřejmě v životě neuvidíme, vysvětlovat že i mladší Dryas nebyl globální fenomén nemá u starších smysl, už jsme to tady probírali do detailu a netřeba se k tomu vracet, jedno je jisté, s takovými to dál neposuneme, typická potrava pro popírače, viz můj minulý odkaz, tihle by jim ty nesmysly zbaštili i s navijákem, ale hlavně aby se jich to nedotklo a nemuseli se náhodou jakkoliv omezovat, přesně kvůli takovým jsme tam kde jsme, klapky na očích a já nic, to zlé elity, nic slušného mě na tyhle ignoranty nenapadá.

301
# 08.10.2024, 12:34

Dnes už se dá jasně říci o kolik zhoršila změna klimatu dotyčnou níži nebo hurikán, data jsou zdrcující a může za to člověk:
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/hurikan-...

Střední Evropa se svým dvojnásobným oteplení oproti globálnímu průměru je jasná, to nicnedělání je na žalobu, zabíjí to lidi, vůbec bych o tom s nikým nediskutoval, prostě veřejný zájem a nazdar, už tak máme 20 let skluz, nemůžeme si dovolit ani další měsíc (jenže laxní Česko):
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/zmena-kl...

# 08.10.2024, 16:02

"... co budeš Ace dělat za 7 let a 3 měsíce, když se nic nestane ..."

Budu žít skromně dál.

Co budeš dělat ty za 7 let a 3 měsíce, až se to stane?

413
# 08.10.2024, 16:10

ACEOF ACES
Budu žít rozmařile dál...proč žít skromně? Dám si dvě jablka místo jednoho, vypiji dvě sklenky místo jedné, pojedu na druhou dovolenou atd.. proč? No protože jiný žije skromně...Tak se to alespoň vyrovná... nebo taky do té doby natáhnu brka... to se totiž může stát každému, skromnému i neskromnému, taková už je na světě spravedlnost..
A takhle krásně se nám zavodní a posléze zazelená Sahara, to je paráda...
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-saha...
Zase to tam bude podobné jak před pěti tisíci lety..Teď ještě aby se zazelenalo i Grónsko a bude to zase v pořádku..

A tady holt zase ta Čína, nicméně mít de facto nekonečnou zásobu paliva pro jaderné generátory je docela dobrá myšlenka, a když při tom ještě odpadá problém s jaderným odpadem, pak by to byla špica! https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/%C4%8D%C3%A...

413
# 08.10.2024, 21:35

Tohle mne nesmírně těší, protože to nejvíc dopadne na lidi jako je ACE, takže uvidí, za co vlastně bojuje...:D, https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/nov%C3%A1-v...
Já mám třetinu potravin z vlastní produkce, třetinu jako naturálie, co dostane manželka v práci, a poslední tak desetinu kupuju z farmy.. (kuřata, krůty, králíky a nějaké to vepřové), v obchodě tak pečivo a pár dalších základních potravin..( zbytek do staprocent) kdo na to nejvíc dojede si jde spočítat na prstech jedné ruky..:cool:

# 08.10.2024, 22:45

"... Já doufám půjdu konečně do penze obklopen vnoučaty. Zatím jsou 3 a 4 je na cestě..."

Když nechceš zachránit sebe, proč nezachráníš alespoň je?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.