Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 10.02.2024, 19:23

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

obrovská spotřeba>>>gl.změna klimatu>>>extrém.počasí a tání ledovců

snížení spotřeby >>>>>>>>>>>>>>>> zpomalení odpočtu
žádné snížení >>>>>>>> odpočet doběhne v termínu

a my zažijeme, jak se začnou hroutit státy a naše civilizace.

Včas jsem vás varoval, už nezapřete, že jste to nevěděli.

386
# 11.02.2024, 13:22

Yurri
No, ohledně toho zpomalení Golfského proudu, .. planeta má zajímavé "obranné" mechanismy, teď jsem četl, o tom, že síla hurikánů potenciálně roste a růst bude a jde to ruku v ruce se zajímavým efektem promísení vod na velmi velké ploše, po průniku takového to hurikánu (je to příkladová studie) došlo nejdříve k vzedmutí vod, promísení, poklesu teploty v Golfském proudu.. a poté k urychlení jeho toku... no není to sice urychlení na rok.. nicméně protože je to příkladová studie z roku 2016, chtějí vědci provést hloubková měření na velké ploše, aby výsledky byly detailní a dlouhodobé.. sám jsem zvědav.. jo, jo, jak málo toho o zemi víme..

273
# 12.02.2024, 09:34

palma
Vím jediné, nevypadá to vůbec dobře, o potencionálně katastrofickém slábnutí GP tady měl článek p. Žák, kde by to v případě kolapsu severní větve znamenalo náhlý pokles průměrů u nás až o 3°C, hurikány pumpují teplou vodu do hloubky což není moc dobře, riziko náhlých kolapsů nebo změny směrů proudů se zvyšuje, prostě nový game changer, urychlování toku neznamená že dojde až k Norsku a dál, ledovcová voda z Grónska ho přesekne obloukem zpět a S a SZ Evropy je v kelu. Hurikány naberou na intenzitě, že bude V USA a Kanady trpět, ale GP si to prostě namíří a rozvětví úplně jinak, však si dejte vedle sebe salinitu, teplotu, proudy, dosavadní změny, budoucí odtok z Grónska a musíte to vidět okamžitě, jak přesně se to poskládá uvidíme, ale každopádně mega průser a nemusíme v Evropě ani válčit, nějaké naše nynější srandovní zelené snahy s emisemi, omezování plynu či demošky proti čemukoliv jsou naprosto směšné, je to jako chtít zastavit slona nastraženým připínáčkem😉.

6
# 12.02.2024, 15:19

Yurri
No ale napřed by zamrzlo Russko, ne? Tak si to představte, ledovec nad Moskvou. :love:

50
# 12.02.2024, 16:37

xeno
přej a bude ti přáno stále platí, pozor na to milý Xeno.. ;-)

496
# 12.02.2024, 21:19

Již nějaký čas si říkám, jak to má Čína se svými plány na dekarbonizaci. Ještě nedávno se hodně psalo, jak ve velkém budou stavět spousty uhelných elektráren, růst průmyslu atd., tzn. žádné velké plány jak dekarbonizovat ...

Pomalu se ale začínají objevovat a potvrzovat informace, že Čína jede ve velkém tento plán, jak snížit své emise CO2. Instaluje opravdu velké výkony solárů, ve velkém podporuje prodej svých elektroaut atd. Spousta zajímavého čtení zde - https://www.carbonbrief.org/analysis-clean-energy-...

a zajímavosti:
- za rok 2023 Čína nainstaluje (a asi i zprovozní) soláry s kapacitou více jak 160 GW
- u větrníků za 2023 to bude suma více jak 40 GW
- prodeje e.aut za rok 2023 mají podíl cca 30%
- cca 81% těchto prodejů tvoří domácí značky
- proběhly a probíhají velké investice do nabíjecí infrastruktury
- Čína ve velké také instaluje zařízení pro ukládání el. energie, akt. stav cca 167 GW (ukládání na bázi vodíku)
- ve velkém mění a posilují energ. síť
- ceny solárních panelů meziročně klesly až od 40 %
- atd.

Suma sumárum - pokud tomu tak opravdu je (a já bych i tomu věřil), pak Čína to rozjela ve velkém. Může dosáhnout opravdu velkého náskoku a např. "invaze" čínských e-aut do Evropy je otázkou doslova měsíců či pár let. A že tyto e-auta budou za hodně zajímavou cenu je jasné ...

Závěrem - snad to vše povede ke snižování emisí a možná je to i ukázka pro nás Evropany - velké investice do této oblasti mohou přinést opravdu zajímavé výsledky, růst ekonomik, HDP atd. (rozhodně ne "vyhozené" peníze). Ale zpoždění, odkládání apod. nám způsobí jen a jen komplikace a finanční ztráty.

# 12.02.2024, 21:36

andy206
A stejně se tady najde spousta škarohlídů, kteří budou tvrdit jak snižování emisí v EU nemá smysl, protože zbytek světa v celé s Čínou se tím vůbec nezabývá. Přitom je to prostě směr kterým se chtě nechtě budeme muset vydat všichni. Bohužel někteří se omezovat prostě nechtějí a chtějí aby všechno bylo při starém.

U rozvoje OZE často tihle pesimisti namítají co budeme dělat až nebude foukat ani svítit. Tak za prvé taková situace nastane v průměru tak 2 týdny za rok a za druhé vůbec bych neměl problém s tím že v takovém případě prostě zpomalíme, vypneme výrobu v továrnách, vypneme veřejné osvětlení a holt ten třeba týden vydržíme s energiemi co nejvíce šetřit. Nemusíme pořád jet na 100% a neustále vyrábět a být produktivní.

No nic to je asi utopie a na tohle naše na konzumu postavená společnost nikdy nepristoupi.

# 12.02.2024, 22:08

Proto bych uz dnes nesel do velkych jaderek, nedava to vubec smysl a utopime v tom biliony, ktere ani nemame. Postavil bych na prechodne obdobi plynove, jedna pry stoji cca mld euro a stavi se tri roky. Ctyri plynove cca po 1000MW resi podstanou cast problemu a daji se hned regulovat. V tyhle zemi, nez se neco postavi, myslim hypoteticke jaderky bude rok 2040( hodne optimisticky scenar) a v te dobe bude vyroba energie mozna na uplne jinem levelu a nam tady bude stat drahy kram.

273
# 13.02.2024, 09:00

Vodní hospodářství je základním kamenem strategie Číny v adaptaci na změnu klimatu, EU si ještě ani nevšimla že už 10-15 let prohrává bitvu, o které neví že existuje, takhle vypadá vážení když se nekecá a maká:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-koment...

386
# 13.02.2024, 09:24

Yurri
A však jsem tu už opakoval asi desetkrát, že bez diktatury to nepujde...:). pěkně je to shrnuto na závěr toho článku..
"" Předlužená a stárnoucí EU pokrývá jen západní výběžek Eurasie a středobodem světa už není a nebude. Měla by usilovat hlavně o to, aby zpomalila nynější dramatický hospodářský propad a čínská cesta je bezesporu nejméně k zamyšlení."

a s tím stoprocentně souhlasím..:cool:
Holt máme evropský zelený úděl, a ten nás, podle všech známek, zdecimuje ( decimace.. každý desátý bude zlikvidován) a to jsem ještě optimista..

ostatně už to začalo, i dle konce článku...

"Svým Zeleným údělem a navazujícími agendami si EU uvázala kolem krku doslova oprátku, neboť ceny energií se negativně propisují do stagnace celé ekonomiky Unie. Např. burzovní cena elektřiny (kupované na rok dopředu) sice v Německu oproti loňskému létu klesla, přesto je však ve svém letošním průměru o zhruba 312 procent vyšší, než kolik činil předpandemický a předválečný průměr let 2011 až 2019."

386
# 13.02.2024, 10:54

ludvicek
Jo, po přečtení asi pujdu preventivně zkontrolovat komín, a jak píšou lidé v diskusi pod tím... během pár let čekejme, že EU vydá pořadníky na pečení buchet...:D..
A beze srandy, to nejhorší je teprve čeká... nedostatek energie na kontinentální úrovni, až se třeba těch měst na úrovni Utrechtu objeví tisíce... to bude teprve sranda..ty počty jsou vlastně jednoduché, spočítat nyní celkovou spotřebu energie ze všech čistých i nečistých zdrojů a zjistí kolik musí navíc instalovat zdrojů elektřiny.. ale stabilních, ne občasných..a obrovsky přebudovat celo infrastrukturu, včetně zařízení výrobních podniků ( kde se používal k něčemu třeba plyn, uhlí, tak se to musí technologicky zcela obměnit, a to jsou teprve dardy investic) .. no a nebo de schoulit pod střechou s ekologickou zahradou a dýchat si na ruce a přemýšlet, jaké zrní si umeleme na oběd...:cool:

110
# 13.02.2024, 11:15

palma
Já vím jedno... Na kole do práce nedojedu, respektive dojedu, ale po směně bych tam asi musel přespat...:D

386
# 13.02.2024, 11:24

ludvicek
No, já bych zase po takové štrece sežral půl špajzu, takže bych oproti dovezení se samohybem, určitě byl finančně v mínusu..:D..
zde něco pro Yurri, i pro Vás... jo rostliny jsou.... tady s námi a moc je ještě neznáme..
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/maj%C3%AD-r...

273
# 13.02.2024, 13:52

palma
Vůbec mě to nepřekvapuje, už je to docela dlouho co jsem při plevelení zjistil, že mě někdo sleduje a lidi ani zvířata to nejsou (Chocholoušek by měl radost) a opravdu to jsou hodně staré stromy v mé blízkosti (i u starých alejí to funguje), starší než já, když jim náhodou řežu nalomenou větev, tak to fakt není dobrý pocit a musím ránu okamžitě zamazat, mladý stromy tohle nemaj. Vlastně ideální by bylo stoupnout si před ten strom a zeptat se co pro něj můžu udělat, ne on pro mě, ale já pro něho a když to dělám dobře a rozumíme si, tak dostanu za odměnu ovoce a fakt pozná že jsem v jeho blízkosti už podle specifických vibrací z mojí chůze, já ho nesadil, tzn. nemám právo ho odstranit, když je sucho, tak to tam u něj poznám, aniž bych kopl do země apod., ale stejně mi to nebudete věřit, člověk má neuvěřitelný schopnosti, jen mu musí někdo otevřít bránu a ukázat možnosti, ale nesmí je zneužít k vlastnímu prospěchu majetnicky - to neexistuje.

273
# 14.02.2024, 12:31

Ten uvolňující metan po rozmrznutí půdy spolehlivě zabije věškeré naše snahy o snižování emisí, naprosto bez šance, dobře známý bod zlomu.

Když vidím dnešní úctyhodnou snahu udržet sníh na běžeckých stopách nebo obecně provoz v zimních střediscích, tak si říkám, když se chce, všechno jde, jen opět otázka priorit, voda a krajina to rozhodně nejsou, tenhle pán ví jak na to:
https://hradec.rozhlas.cz/muz-ktery-nesazel-jen-st...

386
# 14.02.2024, 15:54

Yurri
No, vidíte, furt GO, a golfák se prý může zastavit už příští rok, takže tu dle skeptiků, žádný horko nebude..https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/golfsky-...
Ale zase po tom tvrzení, že to bude příští rok, dodávají, že k tomu asi dojde ale neví kdy.. takže vlastně nevím..:!!:
No a ptáci, kupříkladu už začínají mít jasno...nač se namahat s nějakým tahem na jih..

Ptáci mění své chování. Řada z nich už neodlétá v zimě na jih. Takové jsou závěry lednového sčítání ptáků na krmítkách během akce Ptačí hodinka. Do ní se zapojilo 35 tisíc lidí, kteří pozorovali více než 792 tisíc ptáků – mezi nimi například červenku obecnou, pěnkavu obecnou, rehka domácího nebo stehlíka obecného, tedy druhy patřící obvykle mezi tažné. Data zveřejnila Česká společnost ornitologická, která je sbírá.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/scitani-ptaku-m...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.