Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Globální oteplování

273
# 27.11.2023, 11:29

palma
Naopak je to perfektní možnost být kreativní a dělat něco smysluplného a užitečného nejen pro sebe a nadřízeného (státní správa) s využitím nejnovějších technologií viz třeba zde:
https://www.smart-jmk.cz/reference/chytre-zemedels...

Já jsem musel změnit zrnitostní i vlhkostní podmínky třeba až v 15-20 cm a musím si osahat výsledek a místo techniky dám prachy raději za pomocné půdní látky.

# 27.11.2023, 21:15

Češi vyhodí asi 1 milion tun potravin ročně. To je v průměru 92kg za rok na každého Čecha, včetně dětí.

26.11.2023 jihozápad Ukrajiny, jih Ruska, Moldavsko, východ Rumunska a Bulharska; silné sněhové bouře, husté sněžení, mimořádný stav

386
# 27.11.2023, 22:05

ACEOF ACES
To je včetně ztrát ve skladech a při přepravě, výrobě apod, takže asi tak, že..
Zajímalo by mne, odkud je ten zcela nepřesný údaj, tady máte oficiální žebříček a nejsme na tom vůbec špatně.. 70 kg na osobu.. za rok..
https://worldpopulationreview.com/country-rankings...

# 27.11.2023, 23:00

Eufemismus, kterým chce Homo economicus zakrýt plýtvání.

386
# 28.11.2023, 08:55

ACEOF ACES
Líbí se mi označit opravu špatného údaje, co jste sem dal, za eufemismus.. takové celé poctivé to je..vždyť to bylo přece pro dobro věci, ne?:D
Jen tak na okraj, zapomněl jste napsat, že v ČR máme aktuálně podprůměrné teploty, a ještě nějaké budou... jo a může za to GO!, jako ostatně za každou špatnost a mimořádnost na tomto světě..
Mimochodem, oteplování leckdy probíhalo během pár desítek let:

Dansgaardova–Oeschgerova událost
Dansgaard-Oeschgerovy události (často zkracované D-O události), pojmenované po paleoklimatologech Willim Dansgaardovi a Hansi Oeschgerovi, jsou rychlé klimatické výkyvy, které se během poslední doby ledové vyskytly 25krát. Někteří vědci tvrdí, že k těmto událostem dochází kvaziperiodicky s dobou opakování 1 470 let, ale o tom se diskutuje. Srovnatelná klimatická cykličnost během holocénu se označuje jako Bondovy události.
Například asi před 11 500 lety se průměrné roční teploty podle grónského ledového příkrovu zvýšily asi o 8 °C během 40 let, a to ve třech krocích po pěti letech,[3] zatímco změna o 5 °C během 30–40 let je běžnější.
takže tak, že...no, asi eufemismus, že?

386
# 28.11.2023, 15:59

Yurri
Pozor, ono šlo o Globální změny teplot - zde je to z encyklopedie Brittanica..
"Záznamy ledových jader ve vzorcích extrahovaných z Grónska, Antarktidy, kanadského arktického souostroví a vysokohorských ledovců v Jižní Americe ukazují, že tyto klimatické změny byly velké, velmi rychlé a globálně synchronní. Během období několika let až několika desetiletí se průměrné teploty posunuly až o polovinu teplotních rozdílů pozorovaných mezi pleistocénními dobami ledovými a jejich meziledovými obdobími – to znamená až o 5–15 °C."
https://www.britannica.com/science/Dansgaard-Oesch...
Akorát teď není moc v kurzu o tom mluvit..Je tam zajímavá záležitost, což by korespondovalo i s CO, a to, že k vzestupu teplot došlo během cca 40 ti let a k ochlazování bylo zapotřebí přes tisíc let... jo to nás asi taky čeká, teda pokud se lidstvo nevyhubí..

273
# 28.11.2023, 17:37

palma
Globálně teploty jsou uvedeny níže, důkazy o D-O události jsou primárně v severním Atlantiku a Grónsku a teplotní anomálie se značně liší po celém světě, synchronicita s dalšími událostmi určitě bude, ale nikdo neví jaká, mladší Dryas to podle mě krásně ukázal, uměl krátkodobý výkyv i 10°C právě lokálně v Grónsku, ale podívejte se na jeho vliv na globální křivku teplot na konci doby ledové a srovnejte se současným trendem.
https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-22000...

Docela bych se nedivil, kdyby malá doba ledová byla jen menší oscilace D-O podobně jako Dryas, globální nárůst o více než 2°C je brutální, u nás uprostřed Evropy jsme jasní tuplem, jestli do toho přijde nějaký takový přirozený výkyv, tak si přelidněním planety nemusíme dělat starosti.

386
# 29.11.2023, 10:08

Yurri
No, vzorky odebírali i z ledovců v Kordillerách v Chile, takže ten rozsah náhlých oteplení byl poměrně velký, jinde asi nebylo moc z čeho brát...

33
# 29.11.2023, 10:12

Sice by to byl masakr, ale porad bych jako horsi variantu pro preziti civilizace videl nahle ochlazeni o 5 stupnu, nez otepleni.

273
# 29.11.2023, 10:52

Ai-kun
Vím jak to ty i Palma myslíte, už jsem psal, že příroda umí 10x větší skoky v teplotách, což se odráželo v minulosti na hladinách oceánů a moří, ale holt tady nebylo 8mld. lidí a na ty bohatě bude stačit doběh dosavadních emisí a jejich projevy ve světě, u nás je v podstatě jedno jestli bude výheň s ohni, které všechnu biomasu restartují a nebo zamrzne na půl roku, obojí bude znamenat sucho a nedostatek plodin na uživení se, proto jsem si vytýčil úkol z minimálního prostoru maximální produkci a bez techniky, všechno v rámci adaptace viz zde:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/petr-pokorny-ek...

386
# 29.11.2023, 11:29

Yurri
Tak s tím množstvím lidí je to "jasná páka":cool:, ostatně už je to vidět, z jedné strany oteplení o "pár stupňů" z druhé strany peroucí se znesvářené národy a nárůdky, většina z nic neschopná používat již stávající technologie k obživě, byť by je dostali zadarmo, či už je dostali ale zničili je rozkradli, či prostě nevyužili..umí většinou jen někam přijet a čekat, co jim kdo dá, či, v horším případě si brát násilím, nemyslíce na důsledky..Možná, v lepším případě, je nutný pořádný restatrt, pouze s těmi co pochopí..

386
# 29.11.2023, 11:51

Tak, a takovéhle s prominutím pí....ny se chytí hned globalisté.. to mohl napsat jen někdo po pořádném "tripu"..:D, jo a na novinkách to přeberou..
¨
Průměrná teplota na Antarktidě se meziročně zvýšila o čtyři stupně Celsia. Na nejjižnějším kontinentu konkrétně letos průměrná teplota stoupla na -3 °C, https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-v-antarkt...

Průměrné teploty na Antarktidě se pohybují od -40 do -70 °C v zimních měsících a mezi -10 a -40 °C v létě12. Na jižním pólu je průměrná roční teplota -49,5 °C. Nejchladnější měsíce jsou červenec a srpen, kdy jsou průměrné teploty -59,8 °C a -59,7 °C. Nejteplejší měsíce jsou prosinec a leden, kdy jsou průměrné teploty -28,0 °C a -28,4 °C

takže bych chtěl vidět u průměrnou teplotu -3...

273
# 29.11.2023, 21:46

palma
Myslím že dopadneme podobně jako lidstvo v mladším dryasu, zbude nás sice asi přeci jen o trochu více, ale spíš pochybuji o možnosti zdravé reprodukce v takhle znečištěném prostředí, které pak povede k přirozené degeneraci, je to v celku logický výsledek, planeta si poradí s přemnoženým savcem nebojte, to je tak když se nepřipravuje na přirozené katastrofy, jakých se v minulosti stalo hafo a které nás zcela bezpochyby čekají, ale věnuje se jen namyšleně sám sobě, tohle samozřejmě nezůstane nepotrestáno. Já jen doufám, že se ještě najde někdo, kdo nejen postaví, ale dodatečně ocení stavby našich potomků aspoň ve stylu Göbekli Tepe:
https://civilizacni-forum.cz/zamrzne-znovu-velk-br...

Tady bych fakt nechtěl tenkrát bejt, myslím, že to je mimo naši představivost:
https://vtm.zive.cz/clanky/pocatky-zemedelstvi-ods...

110
# 02.12.2023, 10:06

Fakt nejsem fosilní magor, ale musí se nechat, že v těchto situacích se pár kanystrů benzínu nebo nafty může náramně hodit. Kapalná paliva prostě mají řadu výhod, ať chceme či nechceme.
A pokud bychom objevili levný způsob, jak cokoliv kapalného hořlavého vyrobit třeba z CO2 nebo plastů, na akumulátory se rychle zapomene.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-pr...

33
# 02.12.2023, 10:35

ludvicek je to videt i ve vydanych vystrahach :D
oranzova a cervena:
Doporučuje se nevyjíždět autem, pokud to není nutné. V případě nutnosti jízdy sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla. Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži.

O elektromobilech ani slovo, ale je celkem jasny ze vyjizdet pri takovem pocasi na delsi trasu v elektru je o hubu.

V ceskych podminkach nastava takova situace dost zridka, ale kdyz si predstavim ze by se zrealizovalo narizeni o prodavani jen 100% elektromobilu..
Proste pro urcity oblasti sveta to jeste dlouho, nebude zrealizovatelny. Treba Kanada a sever USA, severni a stredni Asie.. moc si tu kompletni elektrifikaci sveta v tuhle chvili nedokazu predstavit.

110
# 02.12.2023, 10:40

Ai-kun
Kladu si otázku, proč asi Tesla začala na jihu USA a ne třeba v Minesotě, že?:D

386
# 02.12.2023, 11:34

ludvicek
No, je zajímavý, že elektromobily mají ve vozovém parku v nejvyšším procentuálním zastoupení severské státy, holt dotace dělají své..a praktický zákaz spalováků, není o výhodách elektroaut, ale o diktátu, tak to je.:cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.