Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

386
# 01.09.2023, 19:33

ACEOF ACES
To co tu chcete praktikovat je ekonomická rovnice, která nemá řešení, pokud snížíte třeba spotřebu o 50%, propadne se HDP a dojde s největší pravděpodobností k deflaci, no a když nebude nikdo skoro nic kupovat, poklesne ono HDP.. tak mi jen tak na okraj prozraďte, kdo, nebo co zaplatí ty velkolepé náklady na green deal, za co se postaví ty slavné zelené elektrárny, kdo uživí a za co tu miliardu a půl lidí v rozvojových zemích, obzvláště v Africe, která je už více než dost dnes dotovaná rozvinutými ekonomikami, a to prostě nebude.. k zemi hleď!

# 01.09.2023, 20:07

Rovnice pro Homo economicus

X = X/0

X =

386
# 01.09.2023, 20:24

ACEOF ACES
Ekonomika je i to, že až přijdete, díky tomu snížení spotřeby, o práci, tak Vás homo economicus bude živit, aby jste neumřel hlady ( no nebo taky nebude, když na to nebude, protože bude muset uživit sebe a svou rodinu, třeba...)

496
# 01.09.2023, 21:46

Možná to pro někoho bude zajímavé - https://www.carbonbrief.org/eus-use-of-fossil-fuel...

Závěrem - jde to. A ne že ne. Netrpíme, ani o tom vlastně nevíme. Byť pravda, u nás v ČR hodně brečíme a jsme skeptici a máme rádi skanzeny.

Ale pravda, další kroky ve snižování budou asi těžší ...

386
# 01.09.2023, 22:28

andy206
Tak vypadá to hezky, ale jsem zvědav, jak to bude na konci roku..zima a tak..ale, třeba to překvapí, taky jsem zvědav, na ty nové baterie z Číny, co v nic už je o pěkný kus méně lithia, to zní taky dobře..https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologi...
čili, dám se přemluvit k mírnému optimismu v některých směrech, ohledně snížení spotřeby jsem ovšem spíše pesimista..:):( a to i z tohoto důvodu :https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/sv%C4%9Bt-l...
Je tam krásně vidět, kdo tu cenu elektřiny zvedá.. kdepak Russko a jeho speciální operace.. ne ne ne...:(.. tři čtvrtiny ceny tvoří emisní povolenky EU.. no comment..

a navíc se v tom článku i píše toto: "Pokles závislosti na fosilních palivech byl podle Ember způsoben především "významným" poklesem poptávky po elektřině při vysokých cenách plynu a elektřiny."

# 01.09.2023, 22:52

Jestli co nejdříve výrazně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu my samy, tak to udělá planeta a bude to pro nás horší a zažijeme to už i my. Vysoká míra klimatických hrozeb a téměř nulová šance se proti nim efektivně bránit nebo řešit jejich dopad. To je realita, se kterou se již teď musí vyrovnávat 27 zemí.

Ještě zatím není pozdě,
ještě se můžeme zachránit,
ale času není nazbyt.

33
# 02.09.2023, 22:00

ACEOF ACES To tedy asi nezvladnem, a planeta to jisti

386
# 03.09.2023, 09:09

ACEOF ACES
Death Valley deště, ochlazení, po dlouhých létech se dá očekávat že se z něj stane Green Valley..:)

# 03.09.2023, 14:18

01.09.2023 jih Číny, tajfun Saola až 150km/h, záplavy

96
# 03.09.2023, 14:30

palma
ACEOF ACES
Mě nějak pořád nejde do hlavy, jak ti naši předchůdci mohli ta klimatická optima (období kdy bylo podstatně tepleji jak dnes) vůbec přežít. Ba naopak se v těchto obdobích vývoj urychloval a populace rostly.

386
# 03.09.2023, 15:43

ROFA
Já v tom souzním, někdo tu psal, ať se podíváme na to, kolik lidí tehdy na planetě bylo a kolik je dnes, no já zas říkám, a jaké technologie měli tehdy a jaké máme dnes..a je pravda, že to způsobilo doslova explosi právě v růstu populace, technologií, zemědělství... atd. atd. vše je to prokazatelné.

273
# 03.09.2023, 16:14

ROFA
Prej období kdy bylo podstatně tepleji než dnes😄, jasně, tak možná za australopitheka:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/k...

Je tam krásně popsáno, že se očekávané ochlazení ve 2. pol. minulého století nedostavilo, pouze se zmírnil růst oteplování, pochybovačům doporučuji obrátit se na autory se svými pádnými argumenty😉 (přítom roky dobře známá fakta).

Jsme úplně v hajzvíte co:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/varovne-svede...

A jestli nestíháte držet krok s poznatky vědců ohledně vlivu člověka na oteplování již začátkem 20. století, tak vám ujíždí vlak:
https://nedd.tiscali.cz/lidsky-vliv-na-globalni-ot...

96
# 03.09.2023, 17:49

Yurri
K smíchu to opravdu není.
Opisovat umí každý. Jde o to zda to co opisujete chápete a spíše jen nešíříte bludy jako v případě nepochopení měření teploty.
Nejdříve si položte otázku zda mohlo být v letech 950 až 1250 chladněji než dnes. Je to velice nepravděpodobné, když Vikingové dokázali osídlit severní ostrovy rovněž Grónsko, kde je osídlení s tehdejšími technologiemi v tuto dobu nemyslitelné.
Opravdu si myslíte, že Australopitékus měl nevhodné prostředí pro další vývoj, nebo ten vývoj brzdily jen chladnější období, do kterého jsme se v minulých stoletích postupně propadali a totální stopkou se staly doby ledové. Kde se vzalo dost energie na to aby se vývoj nezastavil, ba naopak urychlil?
Paradoxně nás může čekat možnost osídlení dalších ploch planety a to by mohlo teprve problém eskalovat.
Jak říká Pokorný. Investujte do vědeckého pokroku a dle toho dělejme následné kroky.
A já dodávám:
Zlikvidovat současný stav civilizace z nevědomosti nedává smysl.

# 03.09.2023, 18:07

Člověk neměl např. auto, bazén, druhý dům v Chorvatsku, nelétal do Řecka s ubytováním v klimatizovaném hotelu, na lyže do Alp, nekupoval zboží, které cestuje po planetě, ...
Člověk neměl tak obrovskou spotřebu.

Ještě se můžeme zachránit,
ale času není nazbyt.

96
# 03.09.2023, 18:15

ACEOF ACES
K pointě rozporu. Nejde o to co dělal. Jde o to že za takových podmínek prospíval a že měl k dispozici plochy na osídlení o kterých ani nevěděl vzhledem k úrovni tehdejší techniky.

386
# 03.09.2023, 19:00

ACEOF ACES
Mohu Vás ujistit, že druhý dům a cestování není zdaleka tou hlavní příčinou současného oteplení...Utlučte čepicí všechny České chalupáře a vylepšíte bilanci CO2 asi tak o 0,0001% a to ještě přeháním..

ota
Avatar
2141
# 03.09.2023, 19:06

ACEOF ACES
Lidstvo ovšem žádný problém v minulosti nevyřešilo tak, že by se vracelo zpět, jediná šance je vědecký pokrok.

273
# 03.09.2023, 19:23

ROFA
Lidstvo dělá přesně to, co nedává smysl, právě proto, že žije v nevědomosti a bohužel i kdyby bylo o dost více uvědomělé, tak stejně nebude vědět, co s tím svým destruktivním vlivem dělat, já jsem se mýlil v jediném, že jsem věřil a doufal v někoho tady, kdo bude informován natolik, že bude vědět vážnost situace, bude znát minulost optikou moderní vědy a bude dokonce navrhovat konkrétní kroky co kde s tím a třeba i sám něco dělá. Bohužel jsou tady individua, co vůbec neví co znamená slovo globální, natož o historickém vývoji teploty nebo její variabilitě v prostoru, jejich přehled a znalosti jsou na úrovni dětí ZŠ, aniž bych se chtěl někoho dotknout, ale co tady taky čekat že, veškerá svá tvrzení mohu s klidem ozdrojovat, jen si vybírám kdo mi za to stojí, jinak to totiž obecně na sociálních sítích nejde.

# 03.09.2023, 19:26

Není potřeba se vracet zpět, potřeba je podstatně snížit svojí obrovskou spotřebu.

Snížení spotřeby v roce 2020, především v jeho 1.polovině, se asi za rok projevilo na průměrné globální teplotě, snížením rychlosti oteplování. Nyní spotřeba opět stoupá a extrémní počasí nabírá na síle a četnosti, lze to sledovat v reálném čase (viz příspěvky).

96
# 03.09.2023, 19:36

Yurri
Jsem přesvědčen že víte dobře o co jde. To teplo reálně životu ani vývoji člověka nevadilo. Naopak. Nicméně v tom se z pohledu moderní doby skrývá mnohem větší nebezpečí. V dobách minulých, za takových podmínek expanze člověka nebyla možná. Tomu a dalšímu navyšování emisí je již potřeba nějak rozumně bránit. Destrukci již dosaženého v rozvoji civilizace bych se bránil. A jak jsem psal. Investice do vědecky podloženého rozvoje. To podle mne dává rozum.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.