ROFA
Tak ta přednáška by se dala shrnout tak, že pan Pokorný nedůvěřuje současné klimatologii a už vůbec nevěří současným modelům. A říká, že on si myslí o lidském vlivu něco jiného. No, to je ale poměrně slabá argumentace. To jak si zatím klimatické modely vedou se dá snadno ověřit -> https://www.realclimate.org/index.php/archives/202...
Yurri
Tak já nevím, ale generace třicátníku kolem mě nakupuje v bezobalech co to jde a oblečení v sekáčích a to se pak buď rozpadne nebo se pošle dál do světa. A fastfoody teda taky moc neletí a i kdyby, tam už těch plastů moc není mi přijde. O autech ani nemluvím, tam je ten trend jasný a kdo auto nemusí mít, tak ho nemá. Jsem už na tyhle řeči o spotřebě alergický, protože ze starších generací to kolem sebe nevidím řešit nikoho. A k tomu zemědělství, ono dostat se k půdě je pro mladé velmi těžké a aby šli dělat za almužnu do velké firmy, to se nestane no, takže to je na státu, aby s tím něco udělal -> https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/mladi-farmari-z...
Diskuse o počasí Globální oteplování
daz_4
Buď jste tu přednášku neviděl, nebo nepochopil a nebo nechcete pochopit. Pan Pokorný se na sestavování podobných modelů podílí. A jako vědec je velmi dobře schopen posoudit jak jsou nepřesné a popisuje i z jakých důvodů.
Mimochodem jeho přednáška není o víře jak se nám tu snažíte podstrčit, ale mimo jiné jasně dokládá jak jsme ohlupuváni nakládáním s naměřenými daty. Například napojováním proxy dat z dávné minulosti s daty naměřenými současnou technikou.
Na druhou stranu přiznává kde všude vědecké poznatky ještě "plavou na vodě" a proč to má tak významný vliv chybovost prognóz ve vývoji klimatu.
daz_4
Bezobalových je procentuální minimum mladých, venkov až po kraj jedou na fast téměř výhradně mladí do cca. 30 let, auto má pomale každý hned po autoškole, motocykl běžná věc, mládež je doslova na konzumu vyrostlá už od útlého věku, ti to nedaj ani kdyby chtěli, to nezměníte lusknutím prstu:
https://wave.rozhlas.cz/neni-o-askezi-ale-o-kultur...
Ale vysloveně mezi dětmi na ZŠ a SŠ by zájem byl a teorie už je dnes dostupná a nápadů mají určitě hodně, ale je mi jich líto:
https://www.lidovky.cz/domov/v-cesku-roste-zelena-...
Teplo je fest, a paní meteoroložka, je soudná, obzvláště v závěru článku..https://www.novinky.cz/clanek/domaci-meteorolozka-...
Homo economicus zapře i nos mezi očima a bude lhát do poslední chvíle.
červenec 2023 USA Nové Anglie, Vermont; extrémní deště, záplavy
červenec 2023 USA u Floridy, extrémní teplota oceánu až 36°C
červenec 2023 jih USA až 47°C, extrémní vlna veder pokračuje
15.07.2023 Turecko až 44°C, Kypr až 43°C, Řecko až 41°C, Španělsko až 40°C, vlna veder pokračuje
16.07.2023 Čína až 52°C, překročen absolutní čínský rekord, extrémní vlna veder pokračuje
Ne, k zemi hleď, ale vzhůru hleď!
Tak abych zde v diskuzi nepůsobil jednostranně zasílám video, na které jsem se včera díval:
https://www.youtube.com/watch?v=iibsrDXdEos&ab...
Ve zkratce na to abychom dosáhli v roce 2050 celosvětově net zero = nulové uhlíkové náročnosti ekonomiky budeme potřebovat obrovské množství vzácných kovů a minerálů a je pravděpodobně nereálné, že se nám jich tolik podaří vytěžit. Takže ano je nejspíše pravda, že čistě nahradit fosilní zdroje těmi obnovitelnými 1 : 1 nebude možné.
Pokračovat ve spotřebě fosilu jako doposud také není nejlepší nápad a vidíme jasně, že otepluje se docela rychle a nepřináší to nic dobrého. Takže jak budeme postupovat dál? Není jiné řešení než snížení spotřeby. Kdo z vás je ochoten snížit svou spotřebu? Omezit cesty autem, vytápět domácnost na co nejnižší teplotu, omezit svůj konzum atd.? Obávám se, že 90% lidí toho není schopných. Stačí, že přišla tato inflační vlna, která vlastně udělala za nás snížení spotřeby a to cca o 10% nakupujeme méně a omezili jsme spotřebu energií a většina lidí se bouří a dělá z této vlády tu nejhorší v historii a pomalu by se plazili Rusku k nohám aby nám prodali levný plyn... Opravdu jsem pesimista, že se dokážeme uskromnit, když takhle relativně malé snížení životní úrovně si většina z nás nedokáže připustit. Lidský druh je zvyklý svojí životní úroveň neustále zvyšovat a když po 20 letech růstu přijde pár let poklesu tak se hned hroutíme.
Začněte každý sám u sebe a zvažte zda potřebujete v rodině 2 auta, zda potřebujete létat na dovolenou, zda potřebujete potraviny dovezené přes půl světa a nebo zda náhodou v zimě nejde být doma ve svetru.
JohnBattler
No, Váš rozbor v pohodě, beru, osobně jsem něco uskrovnil, něco ne.. spotřebu omezuju už nějakou dobu (hůř to jde u dětí, nastavila se jim mantra, že kdo nemá každý druhý rok nový, nejlépa Apple mobil, sluchátka, atd. atd. je vlastně "socka".. mám dvě dcery a tohle na talíři každé vánoce, a od známých, spolupracovníků apod. mám stejné informace? A když se z obrazovky, bilboardů valí reklama a na pozadí jasně čtete..kupujte, spotřebujte, použijte, vyhoďte.. no, jak z toho ven.. plus, my tady v ČR žijeme v blahobytu, i ti chudí... no a ti opravdu chudí, co jsou v Africe, Asii, někde ve střední a jižní Americe, a leckde jinde, ty reklamy taky znají, a pokud budou mít víc peněz, taky to zboží chtějí a budou chtít.. takže co s tím?.. a to se netýká jen těch mobilů, sen Asiata (chudého, už jsou tam i velmi bohatí, ti místo motorky, chtějí jachtu) .. motorka, sen Afričana zděný dům, patery šaty, troje boty..., nevím o čem sní, ale stagnace jejich životní úrovně to nebude.. z tohohle je fakt jen jedna cesta, pokles populace, a ten nastane, až se jim zvedne životní úroveň.. to je kvadratura kruhu..
Pak se tu leckdo diví, že jsem skeptik, nepopírám, že se otepluje, nepopírám, že je potřeba snížit spotřebu, nepopírám, že nás je tu moc, jen pochybuju, že to vyřeší OZ, přilepení se k silnici, zapálení kde čeho, shoduju se docela s Yurrim a to ve své podstatě s velmi přísně nastavenými pravidly po celém světě, což je opět utopie.. čili, reset nám provede planeta, tak to je.
Ono snížení životní úrovně se špatně realizuje, skoro nikdo ho dobrovolně nepodstoupí, vzdáme se dobrovolně individuální dopravy? Vzdáme se široké nabídky zboží po celý rok? Vzdáme se svých dovolených? Vzdáme s rozvinutého zdravotnictví, s tím, že úmrtnost se zvedne a věk dožití sníží, smíříme se s tím, že budeme mít nízké důchody a starat se o nás budou muset i naše děti? Smíříme se s tím, že vzdělání si budeme platit a bude dražší než dnes? A těch otázek bych tu mohl dávat desítky a desítky.. Ať si na ně každý odpoví, čeho se chce dobrovolně vzdát..
palma
Víceméně souhlasím s tím co jste tady napsal..
Ale osobně si myslím, že pokles životní úrovně je prostě nevyhnutelný. Planeta nemůže uživit současný konzumní život po neomezeně dlouhou dobu. Takže buď na to půjdeme postupně a s rozumem a nebo pojedeme dál bezohledně s přístupem po nás potopa. Mě přijde lepší ta první varianta. A ano bude to znamenat klidně zkrácení doby dožití a rozhodně velké snížení životního komfortu...ale pořád lepší než nějaký velký kolaps za 50-100 let až narazíme do zdi a dojdou nám klíčové suroviny. Největší neznámou je technický pokrok. Pokud objevíme nějaký nový zdroj energie tak možná tenhle boj vyhrajeme. Ale momentálně jsem skeptik a nevěřím, že jde udržet současný životní styl naší západní civilizace + směřování stejným směrem u rozvojových zemí.
ROFA
Já tu přednášku viděl a pan Pokorný sám vyloženě říká: "Já nemodeluju" a že nezná v ČR nikoho, kdo by se vytvářením klimatických modelů zabýval, protože je to opravdu složitá činnost. Ty proxy data tam hodně kritizoval, akorát si teda nemyslím, že by letokruhy byly nejpoužívanější proxy. V paleoklimatologii to jsou hlavně sedimenty z oceánů a organismy v nich uložené. To že nejsou tyhle data naprosto přesné je fér připomínka, ale nic lepšího nemáme.
Jinak tam byly typické body, které klimaskeptici rádi opakují. Neustále zmiňované středověké klimatické optimum, kde už panu Pokornému nevadilo proxy používat, ale při přednášce už nezmínil, že to nebyl globální jev. To přiznal až v následné diskuzi, když na to někdo upozornil. Stejně tak tam říkal velmi oblíbené nepravdy o tom, jak se Antarktida ochlazuje a přibývá tam, stejně jako v Grónsku, led. Realita je ale jiná viz. https://skepticalscience.com/antarctica-gaining-ic... a https://skepticalscience.com/greenland-cooling-gai...
V diskuzi pod videem byla zmíněna i další témata, ve kterých nebyl úplně přesný. Ono jak sám několikrát během přednášky tvrdí, je hlavně biolog. Brát ho tedy jako nějakou autoritu na klimatologii mi nepřijde moc rozumné.
daz_4
K tomu hodnocení klimatu v minulosti.. v hodně dávné minulosti tu bylo i jiné proudění vzduchu, mořských proudů, rozestavení kontinentů, asi i jiná svítivost slunce, dopady obřích meteoritů... blíže k naší době tu zase bylo minimum lidí, takže případné stěhování národů bylo o tisících, možná deseti tisících, byly doby ledové a doby tepla, jak dnes, ( je otázkou, jestli tím pádem skončilo střídání dob ledových, díky činnosti člověka, to bych naopak viděl jako positivní.) No a jestli mne paměť neklame, pak se v průběhu cca padesáti posledních let nějak ty teplotní křivky upravovaly, akorát nemám už chuť to hledat..)...dnes ovšem řešíme spíše přelidněné státy, které se dají do pohybu, protože tam nebudou mít co jíst, a buďto se tu samým slitováním sami zlikvidujeme, nebo sem ty davy nepustíme, to je jedno hledisko přežití ne druhu, ale rasy, chcete-li, navíc je stejně v tom množství není šance uživit..ať se to někomu líbí, či ne, proto se ostatně i v minulosti vedla spousta válek a spousta civilizací buďto odolala a nebo zanikla. tak to prostě chodí a chodit bude.
Ohledně přesnosti určení klimatu a teplot v minulosti ale i budoucnosti si nedělám iluze o přesnosti, zatím se to přežít dá, řešení jsem ze svého pohledu popsal výše, Energetika se zatím bez špinavých zdrojů neobejde, ba přibývají, no a třeba nahradit tyto potřebné, vyrovnávací zdroje atomem bude trvat desetiletí (několik), bateriová úložiště jsou hovadina, nic to neřeší, nemají suroviny pro elektroauta, kde by chtěli vzít suroviny na desetkrát vyšší kapacitu úložných míst..nesmysl. Navíc by výroba takového množství "baterií" taky pěkně zasvinila planetu, plus energetické nároky na budování infrastruktury budou taky nemalé. čili, ano, snížení spotřeby, ale zazantní (50%? aspoň) se všemy důsledky, ovšem.. Navíc je, bohužel, na současné situaci vidět, že stačí jeden menší (větší) ozbrojený konflikt a veškeré plány mohou jít do kélu).. je to blbá situace...
Dopady změn klimatu ten pokles ekonomické úrovně vynutí ať počítáte jak chcete, ovlivní to všechno sektory ekonomiky dominovým efektem, je to zcela zřejmé a stát má svoje strategie jak tomu zabránit, ale spíše na papíře a chce to mnohem větším progres a multioborový zápřah, Němci mají svůj úřad přímo na boj s klimatickými změnami, já jsem spíše pro revoluci zezdola, od zkostnatělých úředníků v ČR a EU žádný posun v kreativních řešeních nečekám a proto Evropě ujíždí vlak, s tou spotřebou to už jsem někde četl a souhlasím hrubým odhadem je potřeba ji v průměru snížit o 2/3, třetinu docela dáte a teprve ta druhá bude bolet a musíte ji promyslet, úplně jako nerůst nejde, protože ekonomika je nastavena jinak, tyhle utopie se neuchytí, roub změny musí být životaschopný v daných podmínkách, blokační akce Poslední generace jsou spíše škodlivé, zelení aktivisté mají v Česku jednoznačně negativní pověst, asi jako Green Deal, i když s ním lze třeba v 80% souhlasit, což je strašně mnoho, ale lidi jsou spíš jednodušší a rozhodují nálepky nebo zástupné problémy, kdo to nerozlišuje, tak je mimo.
červenec 2023 USA Arizona, extrémní horka, 17 dnů za sebou přes 43°C
17.07.2023 Řecko až 44°C, hoří požár, vlna veder pokračuje
17.07.2023 Itálie Sardinie až 45°C, vlna veder pokračuje
Jestli co nejdříve výrazně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu my samy, tak to udělá planeta a bude to pro nás horší a zažijeme to už i my.
ACEOF ACES
Muzes zacit primo u sebe. Ja treba nepotrebuju cestovat po svete, vzdaji se toho ostatni? Nepotrebuju mit milion druhu zbozi a celorocni vyber ovoce a zeleniny. Vratime se pres zimu k bramboram, cibuli, krenu a cesneku? Z leta uskladne jablka a hrusky ti staci? Nepotrebuju kramy plne hadru, co se potom zcela nove vysypou nekde na pousti v Chile, jsem hodne skromny. Maso tolik taky zrat nemusim, chutnaji me vegansky jidla ale bohuzel vyroba metanu alespon u me vyleti tak o 300% Kdo se ke me prida? PS: Mam na dome fve a chapu, ze se to asi bezemisne nevyrobilo a neprivezlo na lodi, co jiste nepali mazut...
Debata s palmou o klimatologii připomíná šachovou partii s holubem, jak ji popsal Ivan Wernish: "Holub přiletěl, zpřeházel figurky, pokálel šachovnici, a poté vítězoslavně odlétl."
Vaše informační zdroje jsou evidentně tak maximálně články na Novinkách, Neviditelném psu, případně nějaké fejsbukové výkřiky "spřízněných duší", kterém celá ta věda také připadá nějaká "spiknutá". O klimatologii nevíte zjevně nic. O tom, jak funguje věda zřejmě také ne. Jste klasickým příkladem Dunning-Krugerova syndromu - protože toho mnoho nevíte, tak se vám zdá, že toho k vědění mnoho není. Klima se pořád měnilo, hokejkové grafy, interglaciály, počasí přece rozumí každý, ne? Buď prší, nebo ne. Jaképak s tím ty vědci pořád dělají složitosti?
K tomu trochu toho bytostně českého šovinismu jako že "za všechno mohou ty přelidněné národy" (ačkoliv opak je pravdou - západní svět po staletích otrokářství a plundrování třetího světa nakonec zničil životní prostředí a rybí populaci natolik, že přivedl dříve již tak chudé země ke skutečným hladomorům) - a obraz je celkem přesný. Problémem demokracie je především to, že univerzitní profesor má stejný hlas, jako taková znalostmi nedotčená palma.
Pan Ryšlink takový typický "demokrat" moderní doby. Vyvolená vrstva "vědců" vše ví, co je pro nás dobré a nejlepší. To vaše uhlíkové náboženství jednou narazí jako každá jiná fundamentalistická ideologie.
Daniel Ryšlink
Tak omluvu za vaše lhaní jsem ani neočekával, co dalšího si o mě vymyslíte, kapoty aut to byly minule....Jo, teď další lež, ona se hodí, fejsbůkové výkřiky, tak zase dotaz, kde mám nějaké ty fejsbůkové výkřiky? He, člověk, co tu dvakrát za dva dni veřejně lže, se tu vydává za jakéhosi arbitra s právem odsudku, to je pane schýza S váma se bavit chce docela sebezapření, co mimo urážek a osočování ještě umíte, váš nick by spíše měl být Mike Ryšlink, naprosto stejná úroveň, pokusy o dehonestace apod. a on vám to tu skoro nikdo nežere, to je ale mrzeníčko, že?, to pro vás musí být hrozné, když se ráno probudíte, a zjistíte, že jste zase sám se sebou... (Jack London)
godlike
Jistě, přidat se může každý a snížit svojí spotřebu, nejsi sám.
Podstatné snížení spotřeby je účinný způsob, jak globální změnu klimatu zpomalit a zmírnit tak stále se zvyšující intenzitu a četnost extrémního počasí, který máme k dispozici už nyní.
Je potřeba co nejdříve snížit na polovinu svojí spotřebu energií, paliva, pohonných hmot, vody, potravin, masa, dřeva, zboží, surovin.
Pánové / borci, pojďme se více oprostit od "silnějších a útočných" slov a vět. Pak to zbytečně přechází do odstavců výše, používají se slova jako ekošílenci, klimaalarmisté, zbytečné nefér fráze atd. To vše zbytečně pak sráží diskuzi nejen zde, ale hlavne ve společnosti kolem nás. Prakticky všichni souhlasíme, že za GO stojí člověk resp. jeho emise. Většina taky chápeme, co nás asi tak čeká, pokud budou scénáře takové nebo onaké. Rozcházíme se ale v tom, jaký by kdo zachoval postup / přístup k jednotlivým oblastem, opatřením apod. nejen u nás, ale ve světě.
Pár poznámek ode mne - bateriová úložiště nejsou hovadina. Pokrok v této oblasti je velmi zajímavý / slibný a navíc se uvažuje o různých možnostech, jak např. využít zdroje s 60% původní kapacitou apod. A navíc, jak dlouho Vám vydrží chytrý telefon, noťas bez nabíječky ... ? No, oproti nedávné minulosti už nám vydrží pěkně dlouho. Za mne tato oblast přinese ještě zajímavé pokroky a vývoj. Byť rozumím, světové zdroje surovin jsou / můžou být limitou pro určité technologie. Ale i zde probíhá velmi zajímavý vývoj.
ROFA
Děkuji za odkaz. Jak budu mít čas a klidnou hlavu, pokusíme se na celé video podívat. Jinak super, že ROFA je před řadou z nás v náskoku ohledně sluneční energie a dalších oblastí. Já bych moc rád zateplil RD a přešel z plyn. kotle na kondezační a nebo lépe tepelné čerpadlo, ale není pro mne žádný vhodný dotační program a cen. kalkulace zatím nejsou v oblasti návratnosti příznivé tak vyčkávám. Ale jinak se snažím být vzorný po stránce mých emisí - do práce na kole/pěšky, po městě totéž, do třízení jsem až blázen atd.
palma
Ano, ty oceány jsou velmi zajímavé téma. A doslova buďme rádi, že oceány dokázaly "pohltit" 67 miliard CO2 vs. uvažovaných/modelovaných 43 miliard. Je ale otázkou, jak to bude dále. Ty články (a pak i další) jsou i zajímavé v tom, jak se ony oceány vůbec chovají např. s měnící se hloubkou, teplotou atd. Obecně jsem ale většinou narazil na to, resp. obavy, že zvyšující se teplota oceánů povede k snižování schopnosti CO2 pohlcovat. Prostě to nepůjde do nekonečna. Těším se na další články na toto téma, určitě zajímavé. A ona teplota i pár desetin, nebo lépe třeba 1 stupeň může mít velký dopad na korály a vše s tím spojené. Ano, někde se něco změní, ale z velké části se píše o zániku ... a závěrem pak před nějakou dobou také diskutovaný Golfský proud - mluví se o jeho zpomalování, protože je v něm více a více teplé vody a ta se na severu Atlantiku nestíhá mísit se studenou vodou z Arktidy a dochází k určitému zpomalování ... no, pokud ten trend bude pokračovat, může to být zajímavé možná dříve, než někdy ve 2100. Ale i zde se těším na další články a studie. PS. a díky za kompliment
Jinak přečtěte si při chvilce času také různé zajímavé články na tomto portále - https://ember-climate.org/ např. tento o výhledu podílu jednotlivých zdrojů ve 2023 - https://ember-climate.org/insights/research/global... Co jsem pročítal některé články, vypadají věrohodně vč. autorů, zdrojů. I tento článek je hezký https://ember-climate.org/insights/research/breaki... a píše o Evropě, co bude potřebovat ohledně budoucí elektrické sítě a její struktuře tak, aby byla připravena na růst OZE.
Jak už jsem psal nedávno, pokud jsou různé články pravdivé, pak na světě přibývá opravdu hodně OZE, hlavně sluníčko a vítr. Zvyšuje se podíl těchto zdrojů a vypadá to, že tento trend bude nadále pokračovat. Dokonce i Čína, která je pro nás velkou neznámou, na OZE údajně dost pracuje. Pokud by toto vše byla pravda, mohli bychom za pár let pozorovat zastavení růstu každoročního CO2 (aktuálně 420 ppm a ročně rosteme o cca 3 ppm), a třeba by trend se mohl začít pomaličku snižovat ... kéž by, věřme v to
https://www.co2.earth/daily-co2
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.