Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Studená fronta přinese zpočátku místy slabý déšť a hlavně na hory ochlazení

Diskuse o počasí Globální oteplování

87
# 16.10.2019, 23:31

TommyAst
Můžete vzduch zvlhčovat do maximálního nasycení, ale jeho energie při ochlazování zůstává stejná. Z příkladu výše je to zřejmé. Ledovec, který se potká se suchým teplejším vzduchem z něj odebere stejné množství tepla jako z chladnějšího vlhčího vzduchu.

Já jsem k této formě "ochlazování" vzduchu dost skeptický více méně i proto, že rozdíl teplot zdaleka neodpovídá ani pocitovému rozdílu. Ve své podstatě o žádné chlazení nejde.

87
# 17.10.2019, 21:12

Yurri
Je to velice zajímavé a poučné. Leč nenacházím rozpor v tom co tvrdím.
Pan Pokorný jasně potvrzuje, že energie ze slunce se nikam neztratí. Krásně popisuje i transport energie uchované ve vodní páře do chladnějších oblastí, atd.

To by vše sedělo.
Problém je aplikace těchto znalostí do globální reality.
Pokud se CO2 na celkovém oteplování planety prakticky nepodílí jak naznačuje pan Pokorný, pak jak je možné že když bráníme odpařování vlhkosti a přenosu této energie do chladnějších oblastí, dochází k přesnému opaku. Ty nejchladnější oblasti se oteplují nejrychleji. Ledovce vzdálené tisíce kilometrů od popisovaných příkladů tají neuvěřitelně rychle.
Podle mě v globálu dochází naopak k růstu energie obsažené v atmosféře a i to ve formě vypařené vody.
Případy, které uvádí pan Pokorný jsou z hlediska globálního klimatu lokální záležitostí, takže v ovlivňování celkového klimatu na planetě hrají vedlejší roli. Sám v přednášce přiznává, že jde jen o teorii a dle mě v globálním kontextu nezapadá.

325
# 17.10.2019, 21:58

ROFA

Ten chladic ma na vystupu ma relativni vlhkost k 100 % a teplotu 0, absolutni vlhkost (mnozstvi vodni pary ve vzduchu na 1 kg i 1 m3) se snizi. To znamena, ze voda zkondeznuje a uvolni teplo do okoli. Musi tam byt externi zdroj energie, co teplo odcerpava jinam, a to je napajeno nejspis elektrikou. Adiabaticky chladic znamena, ze tam nedojde k zmene tepelne energice, ale zmeni se teplota i vlhkost.

V Nemecku skutecne aspon neco delaji. Teda tvari se vsude mozne v EU, ze s klimatem neco delaji. Dost casto je to jen kseft, co vubec prostredi nechrani. Ten komin proste jen kouri (nebo je jiny zdroj znecisteni) v mene bohate zemi, v Africe, Asii, Jizni Amercie. Usporne zarovky jsou prikladem. Vyroba elktromobilu a recyklace baterek taky nic moc. Biopaliva radeji bez komentare. Zdaneni letecke a automobilove dopravy a podpora vlaku-autobusu je ucinne reseni. Jen by ta spotrebni dan mela byt vyssi. A napodobne potraviny, podpora zatepleni, mene energeticky narocnych domu, atd.

87
# 17.10.2019, 22:07

TommyAst
Já jsem tou teplotou chladiče chtěl dokázat něco jiného. Pokud se takový vzduch dostane do kontaktu s ledem teplotou blízkou trojnému bodu vody, pak ledu bude předáno stejné množství energie. Mimochodem dle teorie pana Pokorného by vlhčí vzduch (třeba ze stoupavého proudu nad lesem) byl lepším nositelem energie do vzdálenějších míst a tak by tání ledu podporoval intenzivněji.

325
# 17.10.2019, 22:12

ROFA

V pripade plus minus stejne absolutni vlhkosti a ruzne teploty se ruzni relativni vlhkost. Ledu ale bude predano mnozstvi energie podobne, kdyz je podobna absolutni vlhkost-zdroj latentniho tepla. A samozrejme ze vodni para je zdrojem latentniho tepla, ktere se uvolni, kdyz v Arktide zkondenzuje cast. Vzduch z vyssi absolutni vlhkosti bude Arktidu oteplovat rychleji.

306
# 17.10.2019, 22:33

ROFA
No ne já jen že fakt není jedno, kam a v jaké podobě se ta dopadající energie bude transformovat, ten blok horkého stoupavého suchého turbulentního vzduchu z holých polí je destruktivní pro jakoukoliv oblačnost a ke kondenzaci pokud vůbec dojde, tak příliš vysoko a srážky se nedostanou k zemi. K tomu horizontálnímu nasávání srážek dojde jen pokud je plocha fungujícího lesa dostatečná a nepřerušená, to je pro nás na střeše Evropy naprosto klíčová záležitost, ten transport vlhkosti je velmi citlivý a když se jednou odkloní, tak se zacyklí přesně tak, jak to vidíme posledních pár let, česká kotlina je pak jak blok na bouřky, které ještě mají intenzitu v Bavorsku nebo Sasku, tady už bohužel.

V globálu určitě vodní páry přibude, ale vůbec to neznamená, že bude nad pevninou víc pršet, to může platit pro pobřežní oblasti při extrémech, ale po přepočtu na plochu to bude klidně brutální úbytek, ty tzv. atmosférické řeky jsou vysvětlením, slábnoucí Golfský proud tomu proudění taky moc nepomůže, no každopádně se mohou dít tím pádem několikaleté excesy v počasí, které nemají obdoby, úplně v pohodě může být několikaletý podprůměr jako prase, i když to tak zatím nevypadá.

306
# 20.10.2019, 21:14

Gréta příšla s křížkem po funuse, zde pár grafů, které raději ani nebudu komentovat:

http://amper.ped.muni.cz/gw/prednasky/CoVime_oKZ_C...

Vývoj emisí, který by dával naději 67%, že globální oteplení nepřesáhne 2st.
index vážnosti sucha, červená = extrém
zajímavý index land-ocean
306
# 25.10.2019, 05:33

A ještě pár dat ze Středomoří, otepluje se tam o dost rychleji než v průměru a nedostatku vody a suchu bude čelit do 20 let až 250 mil. obyvatel, přičtětě Afriku a již kolapsový Blízký východ, velice znepokojující data.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/studie-...

Proč asi vznikl Islámský stát:
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2835596-mapy-uk...

Z Řecka bude z třetiny za chvíli poušť, migrační vlna bude ne nějaký milion do Německa, ale klidně 100 x tolik, krásné vyhlídky.
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2848400-experti...

422
# 25.10.2019, 08:14

Tak dneska se táké přidám s odkazem...https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/rusove-ob...

Je to o tom, co jsem psal, zas dorazil mail od našeho známého ze Sibiře, sice tam už trošku málo mrzne, jak se vyjádřil, nicméně sněhová pokrývka je ne jako peřina, ale jako prostěradlo..prostě málo sněhu, začal padat pozdě a na nepromrzlou zem..otepluje se to tam absolutně nejvíc, žertem jsem se ho zeptal, zda by mě tam v budoucnosti nevykolíkoval nějaký pozemek, na dovolenou spojenou z příjemným ochlazením, by to bylo prima..pozemky jsou tam za babku... doslovně..:D, uvidíme co od něj přijde za odpověď.

43
# 25.10.2019, 17:28

Už pomalu ani nestačí stupnice - +30C teplotní anomálie v Arktidě

244
# 25.10.2019, 20:27

No co se týče té sluneční aktivity, tak ty cykly se skutečně pravidelně opakují a samozřejmě žádné globální oteplování je neovlivní. Spíš jde o to, jak výrazně ta aktivita slunce poklesne. V současné chvíle skutečně beze skvrn nejvíce za poslední léta, tudíž by se to v průběhu doby projevit alespoň trochu mělo.

306
# 25.10.2019, 20:33

Prady
Bohužel, jen letos požáry uvolnily tolik uhlíku, že korekce minimem bude zanedbatelná, nemalujte si to narůžovo, tady posílám katastrofální údaje z Amazonie, ta je totiž naprosto nenahraditelná:
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/amazonie-de...

244
# 25.10.2019, 20:40

Yurri
Já bych to neviděl tak černě....tyhle zprávy "máme 2 roky" , máme "5 let" ....Ty už jsem slyšel tolikrát a už 10-15 let zpátky. Je pravda, že magnetická aktivita slunce může úplně v klidu "zmrazit" globální oteplování na hodně dlouhou dobu když na to přijde.

306
# 25.10.2019, 21:42

Prady
V tomhle mají vědci celkem jasno, normální sluneční minimum by mohlo mít ochlazující účinek na globální teplotu kolem jedné desetiny st., což by rozhodně nemohlo zvrátit GO, kdyby bylo ale dostatečně dlouhé, tak se v některých regionech určitě může projevit (severní Evropa, východ USA a Kanady), pokud by se mělo jednat o obdobu Maunderova minima a rychle klesající magnetické vlny ve 3 slunečních cyklech počínající r. 2021 a trvající 33let (Žarkovová), tak to může přispět k onomu mnou již dříve zmiňovanému výkyvu do chladu (+ změna proudění v Atlantiku), jak ona sama píše, bylo by aspoň více času na vyřešení znečištění, protože pak už bude ten nárůst opravdu likvidační. Neříkám, že Amazonie zkolabuje tehdy a tehdy (rúzné názory vědců), ale trend je jasnej a zdá se nezastavitelnej.

325
# 26.10.2019, 02:28

Yurri

Brazsilsky president je neskutecna spina, napodobne prezidentka, co tam byla predtim. Je tam neskutecna korupce a kriminalita, vc. velkyc zlocinu proti puvodnimu obyvatelstvu, niceni celeho ekosystemu (v mensim meritku je to u nas podobne). To za Brazilie (a dalsi zeme) ohrozuji svym jednanim cely svet, je jasne (a podobne Indonezie). Takze kde jsou sankce proti Brazilili ? To se asi nehodi zbohatlikum do kramu.

Prady
Ted jsme pobliz Slunecniho minima v ramci 11-letem cyklu a z dlouhodobejsiho hlediska bude utlumena aktivita do cca roku 2040. A to jsou vzdy spatnaobdobi v dejinach. Faktor Slunce spis utlumuje globalni oteplovani a El-Nino neni. Co az bude za par let Slunecni maximum.

325
# 26.10.2019, 02:32

Mike11
Jeste teplejsi Arktida, nez v minulych letech. To je v... V Arktide se otepluje skutecne nejrychleji:
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-4741-GSOD-Tut...

Teplejsi Arktida ale neznamena mirnejsi zimy, naopak. Jet-Stream nebude tak silny, protoze oslabne teplotni kontrast Akrktida-Mirne sirky. A tim padem lze ocekavat vpady studeneho vzduchu z Arktidy a Sibire (sice ten vzduch nebude studeny, jako driv, ale o dost studenesi, nez ze zapadu a vyse snaze ze Sibire expanduje). Konec koncu, Severni Sibir a Skandinavie na tom grafu uz je videt modre.

325
# 26.10.2019, 02:37

Yurri

To ze globalni vypar i prumerny uhrn srazek stoupa, uz bylo zmineno. Jenze prave - podle tech grafu, srazky jsou vice extremejsi. V prubehu roku je obdobi destu kratsi, s vetsim uhrnem. Prez den jsou deste intenzivnejsi, vic spadne za kratsi dobu. A vetsi procento odtece. A i plosne se oblasti s velkymi uhrny srazek zmensuji, zatimco uhrn srazek v techto oblastech stoupa. A rozsiruji se aridni oblasti.

Vzhledem k aktivnim zvykum se na snizeni emisi moc nepracuje. Navic ani modely, ani zpravy nezapocitavaji tani permafrostu a uvolnovani extremniho mnozstvi CO2 a metanu. To nikde v ramci modelu neni moc diskutovano, a ukazuje se, ze je to chyba.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.