Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Globální oteplování

268
# 16.03.2023, 12:31

palma
Však to máte kousek do Kladna - Kročehlav, kde se vyrábí legendární Pragerův cider, prý chtěli rozšiřovat výsadbu sadů, Fiala může Zelenskému zavolat a máme poptávku takovou, že zachrání celé české ovocnářství, protože co ten chce, to dostane, EU schválila na pomoc stamiliardy a financuje se z toho naprosto cokoliv:
https://www.lidovky.cz/byznys/oblibenost-cideru-ro...

Konečně rozumná cena za barák, já věděl proč mě mrtvé stavby moc neberou, půda žije, můžete tam jako izolaci lupnout biouhel na vyrovnání emisí pro základovou desku z betonu a jste uhlíkově neutrální, bingo.
https://www.ceskestavby.cz/clanky/video-rodinny-du...

# 17.03.2023, 23:29

15.03.2023 Turecko, extrémní přívalové deště, záplavy

# 18.03.2023, 16:10

palma
Tam se těží zlato pomocí kyanydu, ryby v řece, ne ryby.

0
# 21.03.2023, 17:09

Zdravím do diskuze,
Nedávno jsem si na webové stránce Meteoblue prohlížel ,,záložku´´ Změna klimatu,kde si můžete vyhledat jakékoliv místo na Zemi a ukážou se vám grafy znázorňující roční změnu teploty,roční změnu srážek apod. od roku 1979 do současnosti.Zkoušel jsem zadávat různá,náhodná města a prakticky ve všech graf roční změny teplot ukazoval stoupající trend,až na Calgary v kanadské Albertě.Tam graf ukazoval mírně klesající trend.To mě zaujalo,a proto jsem se rozhodl oblast prozkoumat důkladněji a překvapilo mě,že jižně od Calgary jsem našel místa ukazující ještě více klesající trend,například Milk River (přikládám obrázek).Tak mě napadlo,že bych se mohl zkusit zeptat tady.
Netušíte někdo,čím by to mohlo být?

zdroj obrázku : www.meteoblue.com
86
# 21.03.2023, 20:10

Ananas
Myslím, že to bude souviset s častějším propadání arktického vzduchu k jihu, které v této oblasti není kompenzováno oteplujícími se oceány. Ono oteplování může přinášet právě častější rozpady polárního víru a výtoky arktického vzduchu k jihu. Takže to není až tak překvapující. Ale bylo by zajímavé vidět i nějakou mapu, kdy by ta oblast měla být patrná.

268
# 24.03.2023, 09:27

palma
Pro většinu lidstva bude změna klimatu fatální a zamořené prostředí vám neumožní prožít plnohodnotný život ani když bude trvat sebedéle, čistící nanoroboty v krevním řečišti si dovedu celkem snadno představit, na tu kreditku plastů v těle ročně je budeme časem potřebovat, ale tyhle vychytávky budou jenom pro opravdu bohaté a po vyladění, tudíž pro staré, což nechcete, ve skutečnosti lidskému druhu nic jiného nezbývá než tyhle umělé náhražky, viz předchozí odkazy, je to čiré zoufalství, bez biodiverzity nebude odolného druhu a když to chcete očůrat, nikdy nedopadnete dobře a ten kdo na to sází, tak je mimo realitu, asi ve své virtuální, příroda je mnohem více propracovanější než si vůbec dovedeme představit, vždyť na 1 lidskou buňku připadá 10 bakterií v rámci střevního mikrobiomu, o kterém mluvíme jako o druhém mozku a donedávna o něm nikdo nic moc nevěděl a o vazbách v tom půdním víme prý tak 5%, však se podívejte třeba i na atmosféru, stavový popis super, ale vazby na nic, za týden hádáme i s popisem, AI bude lépe pracovat s daty a vyvodí lepší závěry, super v účetnictví, statistice, matematice, inženýrství, ekonomice, stavebnictví, ale nic z toho nás už nezachrání, zdivočelé klima vám pokroky sesype jak domeček z karet, budeme rádi za kvalitní vodu a výživné potraviny, ostatní je podružné, oni vám to migranti vysvětlí.

380
# 25.03.2023, 08:40

Dobré porovnání elektro versus nafta.. už nyní vychází provoz elektroauta dráž, než naftovéno, a to je nafta pod spotřební daní, a auta bez dotace, a to elektro je i z dotací pořád o třetinu dražší.... holt přijde omezení mobility obyvatelstva, a o tom to je, o to jde.https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/elektrom...

268
# 25.03.2023, 09:39

palma
tak logicky není možné mít na rodinu 2-3 auta (elektro už vůbec) a chtít snižovat emise CO2 se započítáním komplet emisí z těžby prvků a výroby všeho potřebného, to je prostě základ, který spousta lidí psychicky neunese, přitom je to samozřejmost, klidně vyměním svůj starej dvoulitr benzín za pár elektrokol v rámci šrotovného;-) a dobíjet si je budu moci u každé lampy veř. osvětlení, mě by to stačilo a děckám vlastně taky.

380
# 25.03.2023, 09:54

Yurri
No, problém budete mít třeba jako já, k tetě co bydlí pod Brdy se jinak než autem či tak, nedostanu, místní lokálku zrušily ( jezdila stejně třikrát za den), a místní autobusová doprava končí ve vedlejší vesnici, 3 km daleko, manželka se kvůli objíždění klientů a zvířat bez auta neobejde, stejně tak milion živnostníků, co s tím? Pokud až dotud byly služby dosažitelné, pak nebudou, nebo budou drahé tak, že si je bude moci dovolit každý desátý, dotace na green deal někdo zaplatit musí, ten někdo jsou občané. Pravda, taky se můžeme všichni zabývat okopáváním pole, kousek za barákem, pokud teda na nás kus zbude..a koleje taky ke každému hypermarketu nenatáhneme, takže kamiony budou jezdit s pětitunovou baterií a přívěsem s dojezdem 500 km.. atd atd. ona doprava souvisí z rozvojem společnosti, a nebo rozdrobit výrobu, což ovšem přinese vyšší spotřebu energií a vyšší ceny.. není to o třech autech v rodině, to opravdu není.
A ještě mám lahůdku pro veškeré venkovské oblasti, apod. plus starší spoluobčany, atd. atd. skončí buď pod mostem a nebo v podnájmu..:D..https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/energie-zateplo...

268
# 25.03.2023, 11:52

palma
Pokud je 100x větší problém pro ovzduší otěr brzd a pneumatik než dnes již minimální emise CO2 u nových vozidel, tak to určitě o počtu vozidel v první řadě bohužel je a je v podstatě úplně jedno na jaký pohon jsou;-) a mnohem větší problém je stáří současných vozidel, ale počítám se šrotovným, stát to bude muset podpořit.

Tady s veřejnou dopravou jakýmkoliv směrem problém celkem není, klidně sednu na bus 50 km do práce, je mi to jedno, zdržení oproti OA tak do 1-2 hod, banalita, jen nebýt pohodlný, na delší trasy bych si auto i jen půjčil, tohle vlastnění je přežitek, většina bude mít ale se sníženou mobilitou určitě problém, politici mimo energetickou realitu a veřejnost netušíce co nás čeká ale není dobrá kombinace, klimatu tím samozřejmě nijak nepomůžeme, takže proto mě tohle nebere, na konec osobní mobility stačil virus s pár procentní smrtností;-)

# 25.03.2023, 19:35

24.03.2023 USA Mississippi, Alabama; tornáda až EF4, bouře, silný déšť, kroupy až 4cm, stav katastrofy

380
# 26.03.2023, 12:56

Tohle mne docela zaujalo, trošku by to vysvětlovalo, proč se v Evropě oteplilo a otepluje poněkud více, než v globále..

"Globální oteplování a tání arktické ledové pokrývky má nepředvídatelné účinky na světové počasí - dokonce i tisíce kilometrů od severního pólu. Někteří klimatologové začali spojovat stále běžnější vlny veder v Evropě s tím, co se nazývá "dvojitý jetstreamový vzorec".

V tomto vzorci počasí se tryskové proudění, které je typicky úzkým pásem rychle se pohybujícího vzduchu v horních vrstvách atmosféry, rozdělí na dvě větve s Evropou mezi nimi. Tento jev způsobuje efekt "tepelné kopule", ve kterém jsou evropské země uvězněny ve vzorci prodlouženého, extrémního tepla."

zdroj: https://yaleclimateconnections.org/2023/03/extreme...

268
# 26.03.2023, 14:43

palma
Však to říkám furt, TV nad kontinentem nepustí žádnou frontu dovnitř a když náhodou nasaje TN dostatek vlhkosti a začne to všechno kondenzovat, tak jsme v kelu a zas to někdo odnese, viz atmosférické řeky ala p. Pokorný, v podstatě triviální na pochopení, ale my přece víme jak bude, ale bavíme se co s tím, já řešení mám, strategie 5Z a z půdy a krajiny udělat superúrodnou houbu, která pojme stovky mm na 1 m2, určitě to jde, jenom chtít.

# 26.03.2023, 17:09

palma
Tak někteří klimatologové?A co ti ostatní?

# 28.03.2023, 14:43

26.03.2023 Ekvádor, silné deště, masivní sesuv půdy

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.